Ile lat żyją psy? Od czego to zależy?

Ile lat żyją psy? Od czego to zależy?

Pies, wchodząc do rodziny, staje się jej integralną częścią. Każda choroba czworonożnego przyjaciela lub jego śmierć jest dla opiekuna bardzo ciężka i bolesna. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka warto wiedzieć – ile lat żyją psy? Dane w tym zakresie są przybliżone i zależą od wielu czynników. Na długość życia psów mają wpływ miedzy innymi: rasa, wielkość, postura oraz ogólny stan zdrowia. Współczesne badania dowodzą jednak, że zbilansowana dieta, optymalna dawka aktywności fizycznej, właściwa pielęgnacja i opieka mogą poprawić jakość funkcjonowania, a także przedłużyć życie pupila.

Ile lat żyją psy? Od czego to zależy?

Ile lat żyją psy i co decyduje o długości ich życia?

Długość życia psa zależy od kombinacji czynników zewnętrznych i wrodzonych. Zatem prześledźmy po kolei podstawowe elementy, które mają wpływ na żywotność czworonożnych przyjaciół.

Rasa

Ze statystyk wynika, że psy nierasowe zwykle żyją dłużej (średnio 15-20 lat), niż „dobrze urodzeni” pupile. Przyczyna tkwi w doborze naturalnym, wśród szczeniąt przeżywają tylko najsilniejsze i najzdrowsze osobniki. Psy rodowodowe często cierpią na typowe dla danej rasy choroby, które skracają oczekiwaną długość życia. Wynika to ze specyfiki ras hodowlanych: blisko spokrewnionych krzyżówek i selekcji według znaków zewnętrznych. Poza tym uwarunkowania genetycznie poszczególnej rasy mogą prowadzić do znacznego skrócenia oczekiwanej długości życia.

Wielkość

Z danych wynika, że mniejsze psy żyją dłużej niż większe. Nasuwa się pytanie, z jakiego powodu? Zjawisko to jest przedmiotem licznych badań, jednak naukowcy mają podzielone zdanie na temat zależności między masą ciała a długością życia psa. Ze statystyk wynika jednak jasno, że każde 2 kg masy ciała skracają oczekiwaną długość życia zwierzęcia, nawet o kilka miesięcy. Badanie przeprowadzone przez biolog ewolucyjny Cornelię Kraus z Uniwersytetu w Getyndze potwierdza teorię, że większe psy podlegają szybszemu procesowi starzenia. W rezultacie szczenię większej rasy przechodzi przez etapy życia szybciej, niż szczenię mniejszej rasy. Przyczynę upatruje się również w tym, że większe psy znacznie częściej zapadają na choroby związane z wiekiem.

Psy małe

Każdy czworonożny przyjaciel, ważący maksymalnie 15 kg, zaliczany jest do małych psów. Do tej grupy należą miedzy innymi:

Zestawienia dowodzą że psy w tej kategorii mają średnią długość życia około 14-15 lat. Jednak nierzadko zdarza się, że przedstawiciele mniejszych ras żyją nawet 19 – 20 lat. Tak więc małe rasy stanowią na ogół grupę o najdłuższej oczekiwanej długości życia.

Psy średnie

W przedziale średniej wielkości znajdują się psy, które ważą od 15 do 45 kg . Do tej kategorii należą np.:

Z danych wynika, że średnia długość życia psów w tej grupie wynosi od 10 do 13 lat .

Psy duże

Niestety duże psy, czyli te ważące ponad 45 kg, mają krótszą średnią długość życia. Należą do nich na przykład:

Średnia długość życia dużych psów wynosi zaledwie 8 – 12 lat.

Psy bardzo duże

Bardzo duże psy, takie jak dog niemiecki lub inne tak zwane rasy olbrzymie, mają jeszcze krótszą oczekiwaną długość życia – przeciętnie żyją tylko od 8 do 10 lat. Wilczarz irlandzki żyje średnio od 6 do 10 lat.

Oczywiście podane wartości długości życia psów są jedynie wartościami średnimi – niektóre psy wolniej się starzeją, inne niestety nie osiągają średniej.

Stan zdrowia

Kolejnym elementem mającym znaczący wpływ na długość życia jest ogólny stan zdrowia, kondycja fizyczna i psychiczna pupila. Wśród chorób, które przyczyniają się do przedwczesnej śmierci zwierzęcia pojawiają się najczęściej: schorzenia naczyniowo- sercowe, nowotwory, nadwaga, infekcje, obciążenia genetyczne, wielochorobowość w starszym wieku. Ponadto psy często cierpią na schorzenia o podłożu alergicznym, choroby odzwierzęce lub schorzenia układu nerwowego.

Ile lat żyją psy i jak przedłużyć im życie?

Kupno psa to odpowiedzialny krok, poważna decyzja. Oprócz bezmiaru pozytywnych emocji, bezinteresownej miłości i niekończącego się oddania, właściciel zwierzęcia przyjmuje ogromną odpowiedzialność za zdrowie i życie podopiecznego. Decydując się na zakup psa jego opiekun musi wziąć pod uwagę potrzeby życiowe przynależne określonemu czworonogowi. Pies potrzebuje właściwej opieki, prawidłowego i zbilansowanego odżywiania, odpowiedniej dawki aktywności fizycznej. Należy również wziąć pod uwagę specyfikę rozwoju psa w różnych okresach jego życia. Ogólnie rzecz ujmując czworonożny przyjaciel na każdym etapie powinien mieć zapewnione optymalne warunki do funkcjonowania i rozwoju. Dlatego, aby przedłużyć życie właściciel musi mieć świadomość własnej odpowiedzialności za żywą istotę oraz przestrzegać prostych zasad.

Prawidłowe i zdrowe odżywianie

Pies potrzebuje zbilansowanej diety dla prawidłowego rozwoju fizycznego i emocjonalnego. Dieta musi być dobrana z uwzględnieniem wieku, wagi, rasy, stanu zdrowia i innych potrzeb zwierzaka. Miedzy innymi istnieją karmy specjalnie dedykowane psom wykastrowanym, z wrażliwym układem pokarmowym lub z nadwagą. Pokarm powinien zawierać maksimum użytecznych i odżywczych substancji. Nie należy przekraczać dziennego spożycia kalorii i przesadnie rozpieszczać pupila smakołykami. Każdy dodatkowy kilogram zwiększa obciążenie organizmu i przyspiesza proces starzenia się. Przede wszystkim cierpi układ sercowo-naczyniowy i układ kostny pupila.

Aktywność fizyczna i psychiczna

Wszystkie psy potrzebują aktywności, ale ich ilość różni się w zależności od rasy, wieku oraz ogólnego stanu zdrowia. Regularne ćwiczenia pomagają między innymi rozwijać i utrzymać mięśnie szkieletowe. Zmniejszają ryzyko zachorowania na schorzenia narządów ruchu. Właściwie dobrana dawka aktywności fizycznej, codzienne wyzwania, trening i zabawy sprzyjają utrzymaniu dobrej kondycji, wzmacniają układ krwionośny i odpornościowy. Pomagają w kontrolowaniu wagi pupila i sprawiają, że pies jest szczęśliwszy.

Regularne kontrole u lekarza weterynarii

Pielęgnacja, profilaktyka i regularne szczepienia psa zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia i rozwoju poważnych chorób. Aby rozpoznać zagrożenia dla zdrowia na wczesnym etapie niezbędne są regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii. Warto więc odwiedzać weterynarza przynajmniej dwa razy w roku.

Pozytywne emocje

Psy są bardzo przywiązane do swoich właścicieli, ich przyjaźń i oddanie przekłada się na ogromne zaangażowanie. Układ nerwowy zwierzęcia jest bardzo wrażliwy na stres, dlatego agresywna, nieprzyjazna postawa wobec czworonoga skraca jego życie. A uszczęśliwienie pupila jest bardzo łatwe. Wystarczy wyjść z nim na spacer, wziąć jego ulubioną piłkę i wspólnie się pobawić, pogłaskać, przytulić, a przede wszystkim spędzić z nim czas.

Życie czworonożnego przyjaciela jest krótsze niż człowieka, ale jego jakość i stan zdrowia zależą w znacznej mierze od właściciela. Każdy pies, niezależnie od rasy, potrzebuje odpowiedniej opieki i pielęgnacji, porządku, codziennej rutyny, aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Ale najważniejszą rzeczą, która jest potrzebna do szczęśliwego i długiego życia zwierzaka jest miłość i troska właściciela.

Warte poznania, czyli ile lat żył najstarszy pies?

Najstarszym psem na świecie jest australijski pies pasterski, który dożył 29 lat i 160 dni. Tytuł ten został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa. Eksperci przyznają, że obfitość świeżego powietrza i aktywny tryb życia pomogły psu o imieniu Bluey doczekania tak sędziwego wieku.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Australian Cattle Dog
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Australian Cattle Dog, wychodowany do wymagających zadań, uważany jest za niezwykle odważnego i inteligentnego czworonoga. To niezawodny, lojalny i opiekuńczy towarzysz, posiadający silne poczucie obowiązku.

Jak nauczyć psa komendy zostań?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Komenda „zostań” jest nieoceniona w wielu codziennych sytuacjach. Przydaje się zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Jej celem jest wyszkolenie psa w pozostawaniu w wyznaczonym miejscu, dopóki opiekun nie odwoła polecenia. Warto sprawdzić w jaki sposób przeprowadzić trening tej komendy, aby osiągnąć najlepszy rezultat.

Dog niemiecki, Great Dane
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dog niemiecki jest jedną z największych ras psów. Jego ogromne rozmiary i imponujący wygląd na pierwszy rzut oka onieśmielają. Jednak strach przed tym dużym czworonogiem jest całkowicie bezpodstawny. To niezwykle serdeczny, kochający towarzysz, o wyjątkowo przyjaznej naturze.