Cocker Spaniel – niespożyte pokłady energii

Cocker Spaniel – niespożyte pokłady energii

Cocker spaniel jest wesołym, żywiołowym psem, posiadającym niespożyte pokłady energii. Doskonale sprawdza się zarówno w roli pomocnika myśliwego, jak i towarzysza dziecięcych zabaw. Swoją serdecznością i czułością wielkich, łagodnych oczu, potrafi skruszyć każde serce.


Opis rasy Cocker Spaniel

Cocker spaniel angielski to brytyjska rasa psa, której początki sięgają czasów średniowiecza. Wzorzec rasy został zatwierdzony w roku1893. Kilka lat później w Stanach Zjednoczonych zaczęto hodować amerykańską odmianę spaniela. Jej przedstawiciele byli nieco mniejsi i odznaczali się szczególnymi walorami estetycznymi. W roku 1946 American Kennel Club uznał amerykańskiego i angielskiego cocker spaniela za dwie odrębne rasy psów. Cocker spaniel angielski należy do grupy 8 – aporterów, płochaczy i psów dowodnych, do sekcji 2 – płochaczy- psów,  których zadaniem jest podejmowanie tropu, wypłaszanie i głoszenie zwierzyny oraz aportowanie mniejszej zwierzyny. 

Wygląd Cocker Spaniela

Cocker spaniel jest średnich rozmiarów, eleganckim psem. Psy tej rasy osiągają wysokość w kłębie około 39-41 cm, natomiast suki 38-39 cm. Waga dorosłych osobników waha się od 12,5  do 14,5 kg wagi. Umaszczenie cocker spaniela jest różnorodne: jednokolorowe (rude, czekoladowe, czarne, złote, beżowe), a także dwukolorowe ( biało-czarne, biało-złote, biało-brązowe, biało-rude, biało-pomarańczowe, czarne- podpalane) oraz trójkolorowe. 

Cocker spaniel ma zwartą, kwadratową sylwetkę, z tułowiem lekko opadającym od lędźwi do nasady ogona. Na kształtnej głowie osadzone są duże, wyraziste, przyjazne oczy. Ich  kolor harmonizuje z umaszczeniem. Najczęściej spotykane są brązowe, ciemnobrązowe lub ciemnoorzechowe. Długie, nisko osadzone uszy pokryte są gęstym futrem. Sierść cocker spaniela jest  długa, prosta, gładka, przyjemna w dotyku. Średniej długości na grzbiecie, obfita na łapach, krótka natomiast na głowie. Klatka piersiowa jest głęboka, dobrze rozwinięta. Kończyny są proste i mocne. Ogon osadzony nieznacznie poniżej linii grzbietu, noszony jest w ruchu w pozycji poziomej.

Charakter

Cocker spaniel jest łagodnym, wesołym i przyjaznym psem. To właśnie te  cechy sprawiają, że jest wspaniałym rodzinnym przyjacielem. Jednak decydując się na kupno psa tej rasy musimy zdawać sobie sprawę, że w jego żyłach nadal płynie krew myśliwego. Pływanie, nurkowanie, buszowanie w zaroślach,  należą do jego ulubionych czynności. Ten ruchliwy, skory do zabawy psiak lubi aktywny tryb życia i w ciągu dnia wymaga sporej dawki ruchu. Właściwie nigdy nie brakuje mu energii, stanowi zatem wymarzonego towarzysza rodzinnych wycieczek oraz zabaw na świeżym powietrzu. Jest idealnym kompanem – jest oddany, wierny oraz lojalny. Mocno przywiązuje się do właściciela i źle znosi samotność. Na co dzień nie powinno się go izolować od domowników. W stosunku do obcych zazwyczaj zachowuje się przyjaźnie, z entuzjazmem oraz radością wita gości. Zdarza się jednak, że zaborczy w stosunku do opiekuna osobnik wykazuje duży dystans wobec nieznajomych osób.

Cocker spaniel chętnie się uczy, jest inteligentny, spostrzegawczy i czujny. Jego szkolenie wymaga  jednak konsekwentnego, cierpliwego, sprawiedliwego postępowania oraz stosowania łagodnych metod nauczania. Naukę warto rozpocząć od szczeniaka, ponieważ rozpieszczony spaniel staje się niezwykle uparty, przesadnie szczekliwy, niezdyscyplinowany, zaborczy, a jego nadmierna energia może przysporzyć opiekunowi wielu kłopotów.

Cocker Spaniel – pielęgnacja

Piękna, delikatna sierść cocker spaniela wymaga właściwej pielęgnacji. Wśród niezbędnych zabiegów należy uwzględnić regularne, dokładne czesanie (szczególnie w okolicach pachwin, uszu) oraz trymowanie sierści (zwłaszcza na głowie oraz wewnątrz uszu). Za pomocą maszynki strzyżemy też sierść na szyi, a także  pod ogonem.  Pierwszy raz zabieg ten powinniśmy wykonać kiedy szczeniak skończy pół roku. Należy pamiętać także, aby po dłuższym spacerze przeczesać sierść ręką i usunąć z niej patyczki, liście, rzepy itp. Jeśli pupil sam nie ściera pazurów, systematycznie  je przycinamy, usuwamy także kamień nazębny. Cocker spaniela kąpiemy w miarę potrzeby. Warto skorzystać z szamponu dla psów długowłosych, a po kąpieli użyć odżywkę wzmacniającą i antystatyczną.

Zdrowie

Cocker spaniel angielski to wytrzymała rasa, która wykazuje dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych. Nie przeszkadza mu wiatr, deszcz czy śnieg. Choć dosyć dobrze znosi wysokie i niskie temperatury, należy chronić go przed skrajnymi temperaturami i ograniczyć spacery zarówno w upalne, jaki i bardzo mroźne dni. Dbając o zdrowie pupila należy zwrócić szczególną uwagę  na jego uszy, które ze względu na swoją budowę są podatne na infekcje ( zwłaszcza zapalenie ucha wewnętrznego) i wymagają systematycznych zabiegów. Należy regularnie usuwać włosy z wnętrza małżowiny i  czyścić zewnętrzny przewód słuchowy. 

Cockery mają skłonności przede wszystkim do schorzeń oczu:

  • katarakty, 
  • podwinięcia powieki (entropium)
  • postępującego zaniku siatkówki 
  • zapalenia spojówek

W starszym wieku są też bardziej narażone są na nowotwory, problemy z nerkami, sercem i ze stawami. 

Ciekawostki

  • nazwa “cocker” najprawdopodobniej pochodzi od angielskiego “woodcock” – słonka, czyli ptaka leśnego, na którego cocker spaniele polowały.
  • cocker spaniele odznaczają się doskonałym węchem, niezwykłą inteligencję oraz chęcią współpracy z człowiekiem . Właśnie te cechy sprawiają, że psy tej rasy są często wykorzystywane przez służby mundurowe, m.in.: do wykrywania narkotyków, materiałów wybuchowych oraz wycieku gazu.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!