Chart Angielski (Whippet) – mistrz psich sportów

Chart Angielski (Whippet) – mistrz psich sportów

Chart angielski, zwany również whippet, jest smukłym, średniej wielkości psem, który został wyhodowany do polowania na małą zwierzynę. Ten pełen wdzięku, obdarzony łagodnym zrównoważonym temperamentem czworonóg to wyśmienity materiał zarówno na mistrza psich sportów, jak i domowego pupila.

Chart Angielski (Whippet)

Chart angielski – pochodzenie

Chart angielski, zgodnie z nazwą, wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Hodowano go w uprzemysłowionych hrabstwach północnej Anglii i Szkocji. Nazywano tego psa „koniem wyścigowym biedoty”, ponieważ dużą popularność zyskał wśród górników, robotników i drobnych sklepikarzy. Uznaje się, że rasa ta powstała w pierwszej połowie XIX wieku, choć podobno na wizerunki czworonogów przypominających whippety można było trafić dużo wcześniej. Prawdopodobnie w tworzeniu charta angielskiego brały udział angielskie greyhoundy, charciki włoskie i wysokonożne teriery. Zdaniem znawców i miłośników rasy chart angielski jest ideałem psa wyścigowego pod względem budowy ciała, wzrostu i szybkości.

Pierwszy raz określenia „whippet” w odniesieniu do psa w tym typie użyto około 1610 r. Podobno dwa niewielkie charty trafiły do rąk Henrietty Anny Stuart, córki króla Anglii Karola I. W Polsce pierwszy pies tej rasy pojawił się prawdopodobnie w 1965 roku przybywając z Czechosłowacji. Jednak krajowe przepisy prawa łowieckiego nakładają na właścicieli chartów angielskich obowiązek wystąpienia o pozwolenie na ich posiadanie.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Wygląd zewnętrzny

Chart angielski whippet jest muskularnym psem, co w połączeniu z jego siłą, gracją i elegancją nadaje mu charakterystyczny wygląd. Za sprawą bardzo szczupłej głowy, osadzonej na długiej szyi i głębokiej klatki piersiowej oraz tułowia w kształcie litery S, whippet jest postrzegany jako dostojny i nietuzinkowy czworonóg. Szczupła sylwetka charta angielskiego sprawia, że niektórzy nazywają tego psa „chudzielcem”, a opiekunowie są podejrzewani o jego nieprawidłowe odżywianie. Whippety prawie nie posiadają tkanki tłuszczowej. Ich naturalna sierść jest krótka, delikatna i przylegająca.

Charty angielskie według standardów FCI (grupa, sekcja 3, nr wzorca 162) mają 48 – 56 cm wzrostu (samce), a samice 46 –531 cm. Waga psów wynosi od 11 do 18 kg, więc nie przejmuj się, jeśli zobaczysz whippeta z widocznymi kręgami.

Zgodnie ze standardem rasy kolor charta angielskiego nie jest istotny. Można więc spotkać whippety w najróżniejszych kombinacjach kolorystycznych i wzorach znakowania, od płowych po kremowe, od czarnych po niebieskie. Kolor oczu może się również różnić, ale duże, ciemne oczy są standardem whippetów. Psy te mają duże uszy w kształcie róży, lekko zagięte (nawet gdy są czujne). To w połączeniu z ich dużymi, ciemnymi oczami – daje im nieodparty, elfi urok. Długość życia osobników tej rasy wynosi od 12 do 15 lat.

Chart angielski i jego usposobienie

Charty angielskie są wrażliwymi psami. Dotyczy to zarówno warunków atmosferycznych, jak i czynników emocjonalnych. Pierwszy aspekt wiąże się z niską odpornością tej rasy niesprzyjające warunki atmosferyczne (chłód, mróz, upał). Kolejny stanowi o ekstrawertycznym sposobie okazywania emocji przez whippety, szczególnie gdy się czegoś boją lub się cieszą. Okazują to całym ciałem i można wówczas precyzyjnie odczytać ich stan emocjonalny.

Chart angielski doskonale odnajduje się w towarzystwie dzieci i seniorów – jest delikatny i opiekuńczy. Na ogół też nieźle dogaduje się z innymi zwierzętami. Czasami nie może oprzeć się pokusie pogoni za kotem przebiegającym po podwórku.

Potrzeby życiowe

Idealna warunki dla charta anielskiego stanowi bezpiecznie i ogrodzone wysokim płotem podwórko. Z powodzeniem może również mieszkać w bloku, o ile właściciel poświęci czas na wyprowadzanie go na długie codzienne spacery oraz regularne ćwiczenia. Po sporej dawce aktywności fizycznej na zewnątrz, w mieszkaniu zachowuje się cicho i na ogół wybiera wylegiwanie się na kanapie.

Whippety potrzebują bardzo dużej dawki codziennej aktywności fizycznej. Lubią biegać w pełni swobodnie bez smyczy i ścigać koty, króliki i inną drobną zwierzynę na otwartych polach. Chart angielski uwielbia różne dynamiczne ćwiczenia, np. agility. Doskonale radzi sobie także w pogoni za futrzanym szarpakiem. W celu utrzymania pupila w dobrej kondycji należy zapewnić mu kilkanaście minut dziennie szybkich galopów (interwałów) w pogoni za piłką lub frisbee, przeplatanych spokojnym spacerem.

Pielęgnacja

Ponieważ sierść chartów angielskich jest bardzo krótka i gładka, ich pielęgnacja nie jest trudna. Wymagane jest jej cotygodniowe szczotkowanie, a także regularne sprawdzanie uszu psa. Nie można zapomnieć również o podcinaniu pazurów czworonoga. Whippety wydzielają bardzo słaby „psi zapach”, więc nie potrzebują regularnych kąpieli.

Chart angielski i zdrowie

Chart angielski whippet jest jedną ze zdrowszych ras psów i pojawia się u weterynarza głównie z powodu urazów doznanych podczas treningów. Czworonogi te mogą cierpieć również na alergie: z objawami ogólnymi lub alergie kontaktowe, które mogą wywołać zarówno alergeny środowiskowe, jak i pokarmowe. Niezwykle rzadkim schorzeniem genetycznym, które dotyka tylko charty angielskie jest zespół Bully Whippet – mutacja genu wpływająca na wzrost mięśni, sprawia, że pies jest silniejszy i szybszy, jednak jego serce może mieć problemy z zasilaniem tak dużej masy mięśniowej.

Ciekawostki

  • Chart angielski jest najszybszą rasą psów na świecie, a rekordziści osiągają niesamowitą prędkość od 65 do 73 km/h podczas sprintu.
  • Charty są określane „uniwersalnymi dawcami krwi”. 85% whippetów ma grupę krwi, którą można przekazać wszystkim innym rasom psów.
  • Jednym z najnowszych sportów dla psów, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich 20 lat, jest nurkowanie w doku. Pies zeskakuje z doku do sadzawki i wygrywa ten, który skoczy najdalej. Chart angielski osiąga duże sukcesy w tej dyscyplinie: wszystkie rekordy Guinnessa w najdalszym skoku w doku należą do chartów: Sounders (2019), Slingshot (2018) i Cochiti (2012).

Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Wilczak Czechosłowacki
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Wilczak czechosłowacki jest dość młodą rasą psa, która powstała w wyniku skrzyżowania owczarka niemieckiego i wilka karpackiego. Psy te były hodowane do użytku w wojsku, akcjach poszukiwawczych i służbie wartowniczej. Po swoich wilczych przodkach odziedziczyły nie tylko imponujący wygląd, ale także charakter. Są to zwierzęta niezależne i nieustraszone, a jednocześnie bardzo lojalne i oddane.

Tort dla psa
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Jeszcze niedawno niejeden miłośnik psów zdziwiłby się słysząc: tort dla psa. Dzisiaj ten smakołyk, przyrządzany naszym czworonożnym przyjaciołom, nie wydaje się ekstrawagancją, ale jest wspaniałym sposobem na okazanie im naszych uczuć i stanowi upamiętnienie ważnych dat, np. urodzin. Tradycyjnie Twój pupil może być obdarowany wtedy nową zabawką, ale aby uczcić ten dzień, możesz również zdecydować się pyszny prezent w postaci tortu dla psa.

Wyżeł węgierski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Wyżeł węgierski to majestatyczny pies myśliwski, który odznacza się niezwykłą inteligencją i energicznym usposobieniem. Jednocześnie jest czułym, cichym i łagodnym pupilem.