Jak dbać o akcesoria?

Jak dbać o akcesoria?

W Warsaw Dogu dbamy, by nasze produkty wyróżniały się nie tylko wyjątkowym dizajnem, ale też nienaganną jakością. Sami mamy psy, więc wiemy jak ważne są akcesoria, które cieszą oko i którym możemy zaufać! Sprawdź z czego szyjemy i jak dbać o nasze produkty, aby służyły Wam jak najdłużej! :) 

 

Taśma – piękna i wytrzymała baza dla szelek, smyczy i obroży Warsaw Dog

Do szycia szelek, obroży, smyczy miejskich i przepinanych oraz pasów do auta używamy taśmy poliestrowej o mocnym, ciasnym splocie. Jej gładka powierzchnia sprawia, że brud trudniej wchodzi między włókna. Schnie jak marzenie, więc z powodzeniem uda się wyprać smycz między kolejnymi spacerami!

Można też w pełni polegać na jej wytrzymałości, producent ocenia jej wartość na 4kN, czyli uda się utrzymać na niej dwie dorodne samice niedźwiedzia grizzly :) 

 

Jak dbać o taśmy?

Mimo swojej wytrzymałości na przeciążenia, taśma może z czasem lekko się mechacić, a nadruk wycierać na krawędziach. Sprzyja temu częste tarcie taśmy po twardym podłożu, a więc przede wszystkim puszczanie smyczy luzem za psem lub bardzo intensywne szorowanie. Jeśli chcesz uniknąć przetarć, staraj się nie dopuszczać szurania smyczą po chodniku.

Ważne – przetarcia na krawędziach nie wpływają na wytrzymałość splotu, o ile nie doszło do jego mechanicznego uszkodzenia. 

pies przegryzł obrożę naprawa wymiana taśmyUszkodzenie mechaniczne (zębowe ;) ) taśmy.

 

Zdarza się, że taśma zostanie przez psa nadgryziona, do czego najczęściej dochodzi w momencie, gdy pies pozostawiony jest bez opieki – np. pod sklepem. Przegryzienia są bardzo charakterystycznym uszkodzeniem, które wygląda jak ponacinanie taśmy ostrym narzędziem – tu: zębami ;). Brzeg przegryzienia jest prosty, ale krawędzie postrzępione. Typowe miejsca, w których pojawiają się przegryzienia, to pas przedni w szelkach easy walk, obręcz barkowa i pas mostkowy w szelkach guardach, pętla w obroży martingale i smycz, czyli wszystkie te miejsca do których psiak może sięgnąć swoją paszczą ;) Problem dotyczy z reguły szczeniąt i podrostków, których świerzbią ząbki i rozpiera energia, wszystkie bowiem przegryzienia są znanym psim sposobem na rozładowanie ekscytacji, nudy czy frustracji. 

Aby tego uniknąć zdejmuj szelki po powrocie ze spaceru i staraj się nie zostawiać psa bez opieki, np. pod sklepem.  

 

Możesz śmiało prać akcesoria Warsaw Dog

Wzorzysty nadruk jest trwały – bez obaw możesz prać akcesoria w pralce, na luzaku w 60 stopniach z użyciem proszku lub płynu do prania. Nie używaj wybielacza!

Jeśli wolisz, możesz je prać ręcznie: gorącą wodą z mydłem, delikatnie szorując taśmę szczoteczką czy gąbką wzdłuż włókien taśmy.

Przy mocnych zabrudzeniach sprawdzi się połączenie tych dwóch metod.

 

Pamiętaj, że brud z czasem wciera się w głąb tkaniny i nawarstwia, więc lepiej jest prać akcesoria częściej, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

 

Nici do zadań specjalnych

Używamy niezwykle wytrzymałych i odpornych na zrywanie nici poliestrowych. Posiadają one certyfikat OEKO-TEX Standard 100, a producent poleca je do szycia skór, grubych tkanin oraz elementów wymagających szczególnej pewności, np. uprzęży asekuracyjnych czy pasów bezpieczeństwa. 

 

Karabińczyki dopasowane do potrzeb

Używamy sprawdzonych metalowych, bezniklowych karabińczyków, w trzech rozmiarach – dla ras średnich i dużych, małych oraz miniaturowych. Na podstawie 5-letniego doświadczenia w dobieraniu akcesoriów do indywidualnych potrzeb psiaków określiliśmy ramy wagowe, dla których dedykujemy daną szerokość smyczy, a co za tym idzie – wielkość karabińczyka. Wszystko po to, żeby smycz nie ciążyła Twojemu psu, ale byś mógł/mogła w pełni polegać na jej wytrzymałości :) 

Smycze i pasy do auta zostały przetestowane pod kątem wytrzymałości.

Budowa karabińczyka przy smyczy

Najwrażliwszym elementem każdego karabińczyka wyposażonego w krętlik, dzięki któremu smycz mniej się skręca wokół własnej osi podczas spaceru, jest rdzeń mocujący karabińczyk do podstawy. Jest to też miejsce na które w największym stopniu działają czynniki atmosferyczne, np. gromadząca się woda, piasek czy sól ze słonej wody. Karabińczyki ulegają z czasem normalnemu zużyciu, wprost proporcjonalnemu do intensywności ich eksploatowania, a więc przede wszystkim tego jakiej wielkości jest pies, czy ciągnie na smyczy, czy macie jedną smycz czy więcej oraz czy dbacie o to żeby jej nie upuszczać na chodnik/inne twarde podłoże.

Dwa najczęściej spotykane uszkodzenia karabińczyków to złamanie rdzenia wewnątrz krętlika lub wyrobienie się główki zabezpieczającej rdzeń przed wypadnięciem. Oba mają zazwyczaj związek z naturalnym zużyciem tego elementu. Dlatego tak ważne jest by regularnie sprawdzać ich kondycję przed i po spacerze, szczególnie jeśli Twój psiak jest energiczny czy ciągnie na smyczy. Zwróć uwagę, czy mechanizm lub krętlik się nie poluzował czy karabińczyk płynnie się otwiera i zamyka oraz czy nie zaczepia się o szelki, obrożę lub ubranko co mogłoby spowodować naciśnięcie mechanizmu i samoczynne otwarcie. 

Jak dbać o karabińczyki? 

Na szybsze zużywanie się karabińczyka wpływa głównie siła tarcia, dlatego dokładnie opłukuj smycz pod bieżącą wodą jeśli miała kontakt z błotem. Nie chowaj mokrej smyczy od razu na półkę czy do szuflady, pozwól jej maksymalnie szybko wyschnąć, aby woda nie gromadziła się w szczelinach karabińczyka co może przyczynić się do korozji.

Karabińczyki posiadają mechanizm sprężynowy, a piasek, który dostanie się do środka mechanizmu może spowodować zablokowanie się karabińczyka (dotyczy to każdego produktu z wykorzystaniem mechanizmu sprężynowego, nie tylko karabińczyków). Takie uszkodzenie jest tymczasowe – aby uwolnić piasek z mechanizmu należy go oczyścić przy użyciu sprężonego powietrza lub po prostu delikatnie ostukać aby uwolnić piasek ze szczelin, a następnie porządnie przedmuchać siłą naszych ust ;)

 

zepsuty karabinek przy smyczy poluzowany

Uszkodzony, zużyty karabińczyk przy smyczy dla psa – urwany bolec otwierający karabińczyk

 

Aby zapobiegać zapiaszczeniu się karabińczyka warto uważać żeby w miarę możliwości karabińczyk do którego przypinamy psiaka nie miał kontaktu z piaskiem. To wyzwanie w przypadku aktywnych psiaków, więc warto po prostu przy okazji takich harców sprawdzić czy karabińczyk płynnie się otwiera i zamyka, a w razie potrzeby oczyścić mechanizm z piasku. 

Bezwzględnie unikaj również uderzania karabińczykiem o twarde podłoże, przede wszystkim upuszczania smyczy na chodnik. Znacznie przyśpieszy to zużycie materiału i w perspektywie czasu mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia karabińczyka. Zalecamy, aby po każdym upuszczeniu smyczy na twarde podłoże sprawdzić czy karabińczyk działa prawidłowo.

 

Okucia – metalowe elementy 

Wszystkie używane przez nas okucia (kółka, d-ringi, trójkąty, ramki, regulatory) są stalowe, spawane lub odlewane. Można na nich polegać w 100%, na maksa im ufamy :) Producent zapewnia, że ich obciążenie niszczące to 100kg – z powodzeniem można by ich użyć do zbudowania huśtawki dla dorosłej osoby o przeciętnej masie ciała. 

Wszystkie nasze okucia są malowane farbą proszkową pod ciśnieniem. 

Jak dbać o metalowe elementy akcesoriów Warsaw Dog? 

Naturalnym etapem używania malowanych okuć jest wycieranie się farby na krawędziach najbardziej narażonych na tarcie i obijanie. Niestety nie da się tego w pełni uniknąć, ale można znacznie wydłużyć żywotność i estetyczne wykończenie okuć, które naprawdę długo będą cieszyć oko :) Szybkość ścierania się farby zawsze zależy od siły tarcia, a więc przede wszystkim od siły ciągnięcia psa na smyczy, intensywności eksploatacji akcesoriów (czy mamy jeden zestaw, czy kilka, czy puszczamy smycz luzem za psem, czy psiak się lubi tarzać itd.) oraz tego jak dbamy o posiadane akcesoria. 

Z uwagi na ochronę metalowych okuć zalecamy pranie akcesoriów zabezpieczonych bawełnianym woreczkiem, aby podczas wirowania w pralce okucia nie poobijały się o bęben pralki. Również piorąc smycz osobno, “na pusty bęben” zwiększamy ryzyko poobijania okuć, warto więc do prania dorzucić chociażby psie kocyki :) 

Aby zapobiegać korozji metalowych okuć należy dbać o to, by akcesoria zostały dokładnie wysuszone po praniu czy kąpieli na spacerze. W przypadku gdy psiak zaliczył kąpiel błotną lub pływał w morzu, należy dodatkowo opłukać je pod bieżącą wodą lub wyprać.

 

Plastikowe elementy – klamry stosowane w szelkach i obrożach Warsaw Dog

Wszystkie elementy, których używamy w produkcji akcesoriów to sprawdzony od lat, oryginalny duraflex. Oryginalny duraflex to nie zwykły plastik, a opatentowane tworzywo łączące elastyczność gumy i odporności na zużycie poliuretanu. Elementy tej marki mają szerokie zastosowanie również w militariach, sprzęcie sportowym i turystycznym. 

UWAGA: na rynku znajdują się również tańsze zamienniki elementów duraflex i niestety zdarza się że producenci akcesoriów błędnie opisują swoje produkty jako zawierające elementy duraflex, choć użyte półprodukty są zamiennikami, których specyfika nie została tak dobrze przetestowana jak oryginał.

 

Tak upewnisz się że masz do czynienia z oryginalnym elementem.

klamra duraflex dla psa obroża oryginał

Oryginalna klamra do obroży lub szelek marki Duraflex

 

Nawet najsolidniejsza klamra z czasem ulega naturalnemu zużyciu. Zakładając, że wychodzimy na spacer z psem 3 razy dziennie i zdejmujemy akcesoria po powrocie, to daje nam około 6 rozpięć klamry dziennie = 180 miesięcznie i 2160 rozpięć klamry rocznie. Wow, to całkiem sporo! 

 

Aby zapewnić bezpieczeństwo swojemu psu zwróć przede wszystkim uwagę na niewielkie uszkodzenia mechaniczne klamry – stąpnięcie, zaczepienie, silne szarpnięcie. W takiej sytuacji sprawdź czy ząbki nie zostały wygięte, czy klamra płynnie się otwiera i zamyka.

wymiana klamry w szelkach psa zepsuty zatrzask obroża

Klamra z wyłamanymi ząbkami. 

 

Prawidłowo zapięta klamra nie powinna się sama otworzyć, o ile nie zostaną naciśnięte ząbki zabezpieczające. Zwróć uwagę, czy klamra nie zaczepia się o ubranko oraz czy nie wpija się w ciało psiaka.

 

A jeśli, mimo wszystko, się zepsuło? 

Z powyższą wiedzą dbanie o akcesoria Warsaw Dog będzie łatwiejsze, a smycze, szelki czy obróżka posłużą dłużej. Służymy jednak pomocą, gdyby akcesoria uległy jakiemukolwiek uszkodzeniu, oferujemy między innymi wymianę klamry  :)

Zobacz również....

Nowofundland
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Nowofundland to rasa wyhodowana na kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Przez tamtejszych rybaków wykorzystywana była do transportowania ciężkich ładunków oraz pomocy przy wyciąganiu sieci z morza. Obecnie nowofundlandy, dzięki wrodzonym umiejętnościom , doskonale odnajdują się w ratownictwie wodnym. Ich łagodne, wesołe usposobienie, cierpliwość i opiekuńczość sprawiają, że są oddanymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw. 

Wścieklizna u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

W 1885 roku  Ludwik Pasteur, chemik z wykształcenia, mikrobiolog (właściwie) z przypadku, stworzył szczepionkę przeciw wściekliźnie. Po wielu doświadczeniach i serii szczepień uzyskał u psów pełne uodpornienie na zarazki wścieklizny. Od tego momentu niewidzialny wirus zyskał jedynego przeciwnika w postaci preparatu ratującego przed śmiertelną chorobą. Współcześnie strategia eliminacji wścieklizny opiera się w głównej mierze na obowiązkowych szczepieniach psów. Pomimo prowadzonej profilaktyki, ta niezwykle niebezpieczna wirusowa choroba, wciąż występuje w ponad 150 krajach na świecie. Czym więc właściwie jest wścieklizna u psa?

Cavalier king charles spaniel
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Cavalier king charles spaniel jest pełnym wdzięku, wesołym, pozbawionym agresji psem. Posiada łagodne, przyjazne i miłe usposobienie, co czyni go doskonałym psem rodzinnym do towarzystwa.