Nowofundland – wodołaz i ratownik w jednym

Nowofundland – wodołaz i ratownik w jednym

Nowofundland to rasa wyhodowana na kanadyjskiej Nowej Fundlandii. Przez tamtejszych rybaków wykorzystywana była do transportowania ciężkich ładunków oraz pomocy przy wyciąganiu sieci z morza. Obecnie nowofundlandy, dzięki wrodzonym umiejętnościom , doskonale odnajdują się w ratownictwie wodnym. Ich łagodne, wesołe usposobienie, cierpliwość i opiekuńczość sprawiają, że są oddanymi przyjaciółmi i towarzyszami zabaw. 

Nowofundland – wygląd

Nowofundlandy, znane też pod nazwą wodołazy lub owczarki nowofundlandzkie, zgodnie z klasyfikacją należą do grupy 2- pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, zaliczane są do sekcji  molosów typu górskiego. Są psami o imponującej posturze, masywnej budowie ciała, mocnym, umięśnionym tułowiu. Pomimo to nie sprawiają wrażenia ociężałych. Suki tej rasy osiągają 66 cm wysokości w kłębie, natomiast psy nawet 72cm. Waga psa dochodzi  do 70 kg, suki do około 58 kg. Sierść  nowofundlandów jest nieprzemakalna. Wodołazy posiadają średniej długości prosty włos i bardzo gęsty podszerstek. Kojarzone są zazwyczaj z czarną, głęboko nasyconą maścią, chociaż możemy także spotkać osobniki z czarno-białą lub brązową sierścią. 

Charakter nowofundlanda

Nowofundland jest przede wszystkim spokojnym, cierpliwym, i pozbawionym agresji psem. Wyróżnia się łagodnym, zrównoważonym charakterem. Jest opiekuńczy, posłuszny i oddany. Bardzo mocno przywiązuje się do domowników i wymaga bliskiego kontaktu z człowiekiem. Jest pełen radości życia, serdeczny, wesoły, uwielbia zabawę. Wszystkie te cechy sprawiają, że jest idealnym towarzyszem dla całej rodziny (także dla małych dzieci). Choć bez problemu znosi  kilkugodzinną nieobecność domowników, dłuższa izolacja źle wpływa na jego psychikę. Nieszczęśliwy, samotny staje się osowiały i nieznośny dla otoczenia.

Nowofundland potrafi dostosować się do różnorodnych warunków mieszkaniowych , choć najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Bez względu na to, jak dużą przestrzeń będzie miał wokół domu, potrzebuje codziennych spacerów, zwłaszcza nad brzegiem stawu, jeziora, rzeki lub morza.

Życzliwy charakter nowofundlandczyka sprawia, że nie odnajduje się w roli stróża, chociaż w sytuacjach zagrożenia bez wahania staje w obronie bliskich. Dzięki swojej niezwykłej inteligencji, posłuszeństwu i odwadze doskonale sprawdza się jako pies ratowniczy. 

Nowofundland a szkolenie i wychowanie

Nowofunland z chłopcemNowofundland jest niezwykle inteligentny, zdyscyplinowany, chętnie się uczy i współdziała z opiekunem, Z łatwością zapamiętuje polecenia, niestety szybko się nudzi. Szkolenie musi więc być urozmaicone, a opiekun powinien wykazywać się konsekwencją, cierpliwością,  kreatywnością, sprawiedliwym i łagodnym podejściem. Naukę dobrze rozpocząć już z małym szczeniakiem, najlepiej od zabaw w wodzie. W trakcie treningu należy planować regularne przerwy, podczas których pupil odpocznie i zaspokoi pragnienie.

Zdrowie

Nowofundlandy to silna i  odporny rasa, choć jak w przypadku wszystkich szybko rosnących ras, warto w szczególny sposób zwrócić uwagę na jego zachowanie w pierwszych miesiącach życia. W okresie wzrostu należy pamiętać, aby zbytnio nie forsować pupila oraz nie dopuszczać do przekarmienia.

Wśród najczęstszych schorzeń można wymienić:

  • dysplazję stawu biodrowego, łokciowego i kolanowego,
  • skręt i rozszerzenie żołądka,
  • miastenię, czyli przewlekłą chorobę nerwowo-mięśniową,
  • zanik siatkówki,
  • kamicę cystynową,
  • wady powiek.

Pielęgnacja

Ze względu na duże skłonność do splątywania (tworzenia kołtunów),  pielęgnacja gęstej sierści nowofundlanda jest czasochłonna. Poza okresem linienia konieczne jest szczotkowanie kilka razy w tygodniu, natomiast wiosną (w okresie linienia) należy wyczesywać sierść codziennie. W pielęgnacji dobrze sprawdzają się:  metalowy  grzebień, szczotka pudlówka oraz  preparat ułatwiający rozczesywanie sierści. Podczas szczotkowania należy zwrócić szczególną uwagę na klatkę piersiową, uszy  oraz łapy. W trakcie kąpieli ( raz na dwa miesiące) należy stosować specjalną odżywkę, która zabezpiecza warstwę ochronną sierści.

Nowofundland – żywienie

Duży pies oznacza duży apetyt. Aby zapobiec otyłości należy żywienie nowofundlanda dostosować do jego aktywności,  rozmiaru, wieku i stanu zdrowia. Z powodu podwyższonego ryzyka skrętu żołądka, warto podzielić posiłki na dwie porcje: lżejszą rano i bardziej obfitą wieczorem. Najlepiej sprawdza się dieta oparta na surowym mięsie, urozmaicana suchą, wysokiej jakości karmą.  Posiłki warto wzbogacać suplementami diety, zwłaszcza wspomagającymi funkcjonowanie stawów (glukozaminą i chondroityną). Ponieważ nowofundlandy mają ogromne pragnienie, należy bezwzględnie pamiętać o zapewnieniu pupilowi stałego dostępu do wody. 

Ciekawostki

Nowofundland jest wyśmienitym pływakiem i doskonałym ratownikiem. Potrafi wskoczyć do wody z bardzo dużej wysokości. Ma silnie zakodowany instynkt ratowania, dlatego przebywając z nim nad wodą należy wykazać się szczególną ostrożnością, ponieważ będzie próbował wyciągnąć z wody wszystkie  kąpiące się osoby.

 

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!