Jak nauczyć psa noga? Nauka komend od podstaw.

Jak nauczyć psa noga? Nauka komend od podstaw.

Jak nauczyć psa noga?

Każdy opiekun psa powinien zadbać o dobrą komunikację ze swoim pupilem, w tym także naukę reagowania na komendy. Nabycie różnych sprawności zapewnia równowagę, poczucie bezpieczeństwa  oraz wzrost dyscypliny u czworonoga. Komendy przywoławcze należą do najważniejszych poleceń gwarantujących bezpieczeństwo opiekunowi, psu oraz wszystkim, którzy mają z nim kontakt. Umiejętność właściwej reakcji na zawołanie „do nogi” okazuje się szczególnie przydatna w sytuacjach nagłych oraz kryzysowych i staje się wręcz niezbędna, gdy podczas spacerów zamierzamy spuszczać psa ze smyczy.  Jak nauczyć psa ‘noga’?


Jak nauczyć psa ‘noga’? Nauka przywoływania szczeniaka

Nauka wykonywania przez młodego psa komendy „do nogi” jest stosunkowo prosta i możliwa do opanowania w krótkim czasie. Dzieje się tak z powodu mocnej więzi szczeniaka ze swoim opiekunem i silnej potrzeby podążania za nim. Opiekun jest postrzegany przez młodego czworonoga jako najważniejsza osoba, dająca mu poczucie pełnego bezpieczeństwa. W ćwiczeniu tej umiejętności ogromną rolę odgrywa przede wszystkim przyjazne nastawienie, konsekwencja oraz oczywiście- nagroda. Pamiętajmy, że nagradzanie smakołykiem nie musi być jedyną formą „podziękowania” za dobrze wykonane ćwiczenie. Innymi sposobami motywacji psiaka może być chwila zabawy, wspólnej aktywności fizycznej, czy po prostu okazanie mu czułości. 

Jak nauczyć psa ‘noga’?. Nauka dorosłego psa

Inaczej sytuacja wygląda w przypadku starszych psów, których nauka wykonywania nowego polecenia będzie wymagać trochę więcej zaangażowania i cierpliwości. Zaleca się rozpocząć szkolenie tej komendy w spokojnych warunkach, kiedy pies nie będzie rozpraszany różnym sygnałami dochodzącymi z otoczenia. Z czasem, gdy pupil będzie lepiej radził sobie z nauką, można zmienić miejsce szkolenia na takie, w którym będzie bardziej absorbowany bodźcami zewnętrznymi. 

Zarówno w przypadku młodego, jak i starszego psa ważne jest ustalenie jednego wariantu komendy, np.: „do nogi”, „noga” lub „do mnie”. Nie ma znaczenia, którą możliwość wybierzemy, natomiast istotne jest, aby nie zmieniać wybranego polecenia w trakcie nauki i po jej zakończeniu. Inaczej zdezorientowany pupil nie będzie wiedział czego od niego oczekujemy.  

Komenda do nogi – etap I

Szkolenie rozpoczynamy w spokojnym miejscu, w którym pies czuje się bezpiecznie. Na początku nauki będzie nam potrzebna długa smycz. Przypinamy ją do szelek lub obroży czworonoga i pozwalamy mu odejść na jej całkowitą długość. Następnie podajemy komendę „do nogi” i jednocześnie pociągamy delikatnie smyczą w swoim kierunku, tak aby pupil powrócił na miejsce. Nagradzamy go za właściwą reakcję. 

Kontynuując ćwiczenie zwracamy uwagę na jaką odległość pies podbiega do nogi, gdy podajemy komendę. Najbardziej pożądane jest, aby przyszedł jak najbliżej, tak aby można było go dotknąć. Podczas kolejnych treningów staramy się wyrobić nawyk podchodzenia na odległość, która umożliwi przypięcie go do smyczy.

Komenda do nogi bez smyczy – etap II

Kiedy pupil reaguje poprawnie na komendę „do nogi” będąc na smyczy, można rozpocząć kolejny etap ćwiczeń. Pamiętajmy jednak, aby szkolenie na tym etapie odbywało się w bezpiecznym otoczeniu ( w domu, ogrodzonym terenie, parkurze). Pozostawiamy psa swobodnie bez przypiętej smyczy i odchodzimy od niego kilka metrów. Po krótkim czasie, wypowiadamy głośno jego imię (w celu zwrócenia uwagi pupila), następnie podajemy komendę „do nogi”. Gdy poprawnie wykona polecenie nagradzamy go. Początkowo utrzymujemy niewielką odległość od psa, później  – wraz z postępem uzyskanych rezultatów – stopniowo ją zwiększamy. W kolejnym etapie szkolenia możemy podnieść nieco skalę trudności. Ćwiczenie to wykonujemy w domu. Psa zostawiamy samego i wychodzimy do innego pomieszczenia. Przywołujemy wówczas pupila podając komendę „do nogi” i oczekujemy na jego reakcję. Kiedy zareaguje poprawnie na polecenie- nagradzamy go ulubionym przysmakiem.

Komenda do nogi poza domem – etap III

Po opanowaniu przez pupila komendy „do nogi” w spokojnych warunkach, możemy przejść do najtrudniejszego etapu treningu. Wychodzimy na spacer do parku, gdzie psa rozpraszać będzie wiele bodźców, np.: bawiące się dzieci, biegające psy. Realizujemy ćwiczenia na tych samych zasadach jak w poprzednich etapach. Istotne jest wypowiadanie komendy „do nogi” stanowczym głosem w chwili, kiedy pies odejdzie na znaczną odległość. Jeśli poprawnie wykona zadanie, chwalimy go za to i oczywiście nagradzamy. 

Ćwiczenia w takich warunkach wymagają większej liczby powtórzeń i konsekwencji, ponieważ pies  zazwyczaj potrzebuje więcej czasu na opanowanie nowej umiejętności w warunkach rozproszonej koncentracji uwagi.

Utrwalanie komendy „do nogi” – etap IV

Zwiększamy stopień trudności treningu modyfikując ćwiczenia, aby utrwalić u pupila zdobytą umiejętność. Przywołujemy psa poznaną przez niego komendą, odchodząc od niego powoli na nieznaczną odległość. Następnie energicznym krokiem zaczynamy się od niego oddalać (nie biegniemy). Przywołujemy kilkakrotnie psa, aby zachęcić go do podążania za nami. Po poprawnym wykonaniu ćwiczenia przez pupila pamiętamy o nagrodzie.

Należy wziąć pod uwagę, że trening nowej umiejętności, poza nauką wybranej komendy, powinien być przede wszystkim przyjazną formą wspólnego spędzania czasu, mającą na celu umocnienie wzajemnych relacji. Pamiętajmy, iż niewątpliwie charakter psa ma wpływ na szybkość przyswajania nowych umiejętności,  należy więc podczas szkolenia wykazać się wyrozumiałością, cierpliwością i serdecznością. Czasami zdarza się, że psiak niechętnie angażuje się w ćwiczenie danego dnia. Wówczas po prostu zrezygnujemy z treningu i powracamy do ćwiczeń przy innej sposobności. Dajemy mu czas na regenerację i doskonalenie już opanowanych umiejętności.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!