Jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania?

Psy porozumiewają się z otoczeniem między innymi za pomocą  warczenia, dyszenia, piszczenia, wycia oraz skomlenia, jednak najczęściej komunikują się poprzez różnego rodzaju szczekanie. W przypadku, gdy to naturalne zachowanie pupila przekształca się w uciążliwy dla otoczenia problem, należy zdawać sobie sprawę, że bagatelizowanie tego stanu może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim nie poprawi sytuacji, a jedynie spowoduje utrwalenie niewłaściwych reakcji. Może mieć także niekorzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Jak oduczyć psa szczekania, tego uporczywego?

Jak oduczyć psa szczekania?

Dlaczego pies szczeka?

Czworonogi szczekają z wielu powodów, do najczęstszych przyczyn  należą: nuda, tęsknota, strach, radość, brak możliwości realizowania naturalnych instynktów lub niewłaściwe relacje z opiekunami. Szczekanie może być spowodowane chęcią rozładowania nadmiaru energii, obrony terytorium lub zwrócenia na siebie uwagi. Może być ostrzeżeniem, groźbą, wyrazem frustracji lub reakcją na pobudzenie. W poszukiwaniu sposobu radzenia sobie z nadmiernym szczekaniem kluczowym elementem jest dotarcie do przyczyny kłopotliwego zachowania pupila. Strach, lek, obawa, niepokój to czynniki w eliminacji których możemy wspierać swojego czworonoga, Chociażby otaczając go szczególną opieką i tworząc bezpieczne miejsce, w którym zawsze będzie mógł się schronić. 

Szczekanie a naturalne potrzeby psa

Stawiając sobie pytanie jak oduczyć psa szczekania w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować zachowanie pupila i zastanowić się czy wszystkiego jego naturalne potrzeby są na co dzień zaspokajane. Czy zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa, właściwą dawkę aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, towarzystwo oraz optymalnie dobrany pokarm. W razie potrzeby możemy przeorganizować poszczególne elementy życia czworonoga, by zagwarantować mu zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość ruchu i codziennych atrakcji, wspierających instynktowne potrzeby. Kolejną ważną kwestią jest relacja opiekuna z psem, budowanie pozytywnej więzi oraz właściwe podejście do  wychowania i szkolenia pupila. 

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Jeśli podczas nieobecności domowników pies szczeka, najprawdopodobniej przyczyną jest nuda i osamotnienie. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe oswajanie czworonożnego przyjaciela z tą sytuacją i wprowadzenie rutynowego planu dnia (powtarzalność zajęć). Wykonywanie codziennych czynności o podobnej porze  daje psu większe poczucie bezpieczeństwa i po pewnym czasie zaczyna z większym spokojem oczekiwać na powrót opiekuna. Musimy także zadbać o to, by nasz „ samotny” pupil miał co robić, przydatne mogą okazać się różnego rodzaju nowe, intrygujące zabawki i schowane smakołyki. Wyszukiwanie ukrytych przekąsek to zarówno wysiłek fizyczny, jak  i świetny sposób na nudę.

Jak oduczyć psa szczekania za pomocą komend?

Samodzielne szkolenie psa w domu wymaga cierpliwości i konsekwencji. Zmiana problemowych zachowań jest czasochłonna, a utrwalenia nowej postawy wiąże się z koniecznością wielokrotnych powtórzeń.  Regularny trening powinien odbywać się codziennie, przez 10-15 minut. Aby pupil opanował komendę stosunkowo szybko, lepiej rozpocząć naukę przed posiłkiem. Mamy wtedy pewność, że chętniej skusi się na oferowany przez nas smakołyk. 

Trening paradoksalnie rozpoczynamy od nauki  szczekania na komendę. Z pomocą domownika lub innej osoby symulujemy sytuację, na którą pies zazwyczaj reaguje szczekaniem, np. dzwonek do drzwi. Kiedy nasz pupil zaczyna szczekać, podchodzimy do niego i wydajemy komendęgłos” lub „daj głos”. Jeśli pies nadal szczeka podajemy mu nagrodę.  W tej metodzie najważniejsze jest wyczucie momentu, w którym czworonożny przyjaciel powinien zostać nagrodzony. Drugi sposób polega na odwróceniu uwagi pupila od drażliwej sytuacji. Jeśli pies zacznie szczekać, pokazujemy mu np.: przysmak, ulubioną lub nową zabawkę, smycz i wzmacniamy przekaz komendą „nie”. Nagradzamy go za każdym razem, gdy skieruje na nas uwagę. Po kilku ćwiczeniach podajemy psu nagrodę już tylko wtedy, gdy poprawnie zareaguje na komendę, czyli przestanie szczekać.

Możemy też skorzystać z trzeciego sposobu, polegającego na  nauce komendy „na miejsce”. Polecenie to oznacza, że pupil ma na komendę udać się do swojego posłania. Zapiętego na smyczy psa prowadzimy w kierunku legowiska, zatrzymujemy się przed nim. Później, kładziemy na posłaniu smakołyk (możemy też położyć go wcześniej), luzujemy smycz i wypowiadamy komendę „na miejsce”. Pies skuszony przysmakiem zapewne od razu pobiegnie do legowiska. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy. Po kilku dniach zaczynamy naukę od komendy „na miejsce”, jednak w legowisku nie zostawiamy przysmaku. Kiedy pupil podejdzie do legowiska chwalimy go i nagradzamy przysmakiem. 

Pamiętajmy!

Jeśli nie uda się nam zidentyfikować przyczyny szczekania lub pomimo naszych starań szczekanie nasila się i staje uporczywym, trudnym do zniesienia zwyczajem, warto zwrócić się do specjalisty psich zachowań lub zgłosić się z pupilem na profesjonalne szkolenie oduczania zachowań problemowych.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Buldog Angielski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Buldog angielski, chociaż nieraz sprawia wrażenie niemrawego, jest zdecydowanym, silnym i aktywnym psem. Jego atletyczna, budząca respekt postura kontrastuje z łagodnym usposobieniem. Jest radosny, towarzyski , opiekuńczy i doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, i do towarzystwa.

Jak nauczyć psa leżeć?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Metody właściwego ułożenia pupila, poprzez dobór odpowiedniego szkolenia może opanować każdy opiekun, nawet gdy zadanie to wydaje się zbyt skomplikowane. Wystarczy poświęcić codziennie klika minut na konsekwentny i przyjazny trening. Nauka czworonoga  komendy „leżeć” jest jedną z podstawowych czynności obejmujących szkolenie psów. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ opanowanie tej komendy przynosi zarówno psu, jak i opiekunowi wiele korzyści. Jak nauczyć psa leżeć na komendę?

Mastif Tybetański
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Niezwykle silny i wytrzymały  mastif tybetański jest urodzonym obrońcą. Bez reszty oddaje się patrolowaniu i ochronie bliskich. Pomimo, iż bywa uparty i niezależny, jest naprawdę wiernymi i oddanym  przyjacielem.