Jak oduczyć psa szczekania?

Jak oduczyć psa szczekania?

Psy porozumiewają się z otoczeniem między innymi za pomocą  warczenia, dyszenia, piszczenia, wycia oraz skomlenia, jednak najczęściej komunikują się poprzez różnego rodzaju szczekanie. W przypadku, gdy to naturalne zachowanie pupila przekształca się w uciążliwy dla otoczenia problem, należy zdawać sobie sprawę, że bagatelizowanie tego stanu może mieć poważne konsekwencje. Przede wszystkim nie poprawi sytuacji, a jedynie spowoduje utrwalenie niewłaściwych reakcji. Może mieć także niekorzystny wpływ na zdrowie czworonoga. Jak oduczyć psa szczekania, tego uporczywego?


Dlaczego pies szczeka?

Czworonogi szczekają z wielu powodów, do najczęstszych przyczyn  należą: nuda, tęsknota, strach, radość, brak możliwości realizowania naturalnych instynktów lub niewłaściwe relacje z opiekunami. Szczekanie może być spowodowane chęcią rozładowania nadmiaru energii, obrony terytorium lub zwrócenia na siebie uwagi. Może być ostrzeżeniem, groźbą, wyrazem frustracji lub reakcją na pobudzenie. W poszukiwaniu sposobu radzenia sobie z nadmiernym szczekaniem kluczowym elementem jest dotarcie do przyczyny kłopotliwego zachowania pupila. Strach, lek, obawa, niepokój to czynniki w eliminacji których możemy wspierać swojego czworonoga, Chociażby otaczając go szczególną opieką i tworząc bezpieczne miejsce, w którym zawsze będzie mógł się schronić. 

Szczekanie a naturalne potrzeby psa

Stawiając sobie pytanie jak oduczyć psa szczekania w pierwszej kolejności powinniśmy przeanalizować zachowanie pupila i zastanowić się czy wszystkiego jego naturalne potrzeby są na co dzień zaspokajane. Czy zapewniamy mu poczucie bezpieczeństwa, właściwą dawkę aktywności fizycznej i stymulacji umysłowej, towarzystwo oraz optymalnie dobrany pokarm. W razie potrzeby możemy przeorganizować poszczególne elementy życia czworonoga, by zagwarantować mu zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość ruchu i codziennych atrakcji, wspierających instynktowne potrzeby. Kolejną ważną kwestią jest relacja opiekuna z psem, budowanie pozytywnej więzi oraz właściwe podejście do  wychowania i szkolenia pupila. 

Jak oduczyć psa szczekania w domu?

Jeśli podczas nieobecności domowników pies szczeka, najprawdopodobniej przyczyną jest nuda i osamotnienie. Dobrym rozwiązaniem jest stopniowe oswajanie czworonożnego przyjaciela z tą sytuacją i wprowadzenie rutynowego planu dnia (powtarzalność zajęć). Wykonywanie codziennych czynności o podobnej porze  daje psu większe poczucie bezpieczeństwa i po pewnym czasie zaczyna z większym spokojem oczekiwać na powrót opiekuna. Musimy także zadbać o to, by nasz „ samotny” pupil miał co robić, przydatne mogą okazać się różnego rodzaju nowe, intrygujące zabawki i schowane smakołyki. Wyszukiwanie ukrytych przekąsek to zarówno wysiłek fizyczny, jak  i świetny sposób na nudę.

Jak oduczyć psa szczekania za pomocą komend?

Samodzielne szkolenie psa w domu wymaga cierpliwości i konsekwencji. Zmiana problemowych zachowań  jest czasochłonna, a utrwalenia nowej postawy wiąże się z koniecznością wielokrotnych powtórzeń.  Regularny trening powinien odbywać się codziennie, przez 10-15 minut. Aby pupil opanował komendę stosunkowo szybko, lepiej rozpocząć naukę przed posiłkiem. Mamy wtedy pewność, że chętniej skusi się na oferowany przez nas smakołyk. 

Trening paradoksalnie rozpoczynamy od nauki  szczekania na komendę. Z pomocą domownika lub innej osoby symulujemy sytuację, na którą pies zazwyczaj reaguje szczekaniem, np. dzwonek do drzwi. Kiedy nasz pupil zaczyna szczekać, podchodzimy do niego i wydajemy komendęgłos” lub „daj głos”. Jeśli pies nadal szczeka podajemy mu nagrodę.  W tej metodzie najważniejsze jest wyczucie momentu, w którym czworonożny przyjaciel powinien zostać nagrodzony. Drugi sposób polega na odwróceniu uwagi pupila od drażliwej sytuacji. Jeśli pies zacznie szczekać, pokazujemy mu np.: przysmak, ulubioną lub nową zabawkę, smycz i wzmacniamy przekaz komendą „nie”. Nagradzamy go za każdym razem, gdy skieruje na nas uwagę. Po kilku ćwiczeniach podajemy psu nagrodę już tylko wtedy, gdy poprawnie zareaguje na komendę, czyli przestanie szczekać.

Możemy też skorzystać z trzeciego sposobu, polegającego na  nauce komendy „na miejsce”. Polecenie to oznacza, że pupil ma na komendę udać się do swojego posłania. Zapiętego na smyczy psa prowadzimy w kierunku legowiska, zatrzymujemy się przed nim. Później, kładziemy na posłaniu smakołyk (możemy też położyć go wcześniej), luzujemy smycz i wypowiadamy komendę „na miejsce”. Pies skuszony przysmakiem zapewne od razu pobiegnie do legowiska. Powtarzamy to ćwiczenie kilka razy. Po kilku dniach zaczynamy naukę od komendy „na miejsce”, jednak w legowisku nie zostawiamy przysmaku. Kiedy pupil podejdzie do legowiska chwalimy go i nagradzamy przysmakiem. 

Pamiętajmy!

Jeśli nie uda się nam zidentyfikować przyczyny szczekania lub pomimo naszych starań szczekanie nasila się i staje uporczywym, trudnym do zniesienia zwyczajem, warto zwrócić się do specjalisty psich zachowań lub zgłosić się z pupilem na profesjonalne szkolenie oduczania zachowań problemowych.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!