Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Oduczenie szczeniaka gryzienia jest niezwykle ważnym elementem szkolenia czworonożnego przyjaciela. Pozytywne efekty tej nauki mają ogromne znaczenie dla bezpiecznego, przyjaznego współistnienia człowieka i psa. Aby zdobyć szansę na skuteczne rozwiązanie problemu, warto najpierw dowiedzieć się z jakiego powodu młody pupil wszystko podgryza. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Gryzący problem. Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?

Ciekawość szczeniaka nigdy się nie kończy! Jednak mały czworonożny przyjaciel nie zawsze sprawdza nowe środowisko nosem. Niestety czasami jego narzędziem kontrolnym stają się ostre ząbki. Z punktu widzenia szczeniaka świat najlepiej bada się zębami, więc podgryza dosłownie wszystko. Meble, dywany, buty, tapety, kable, rośliny, własne posłanie, a czasem nawet otaczające go osoby. Przyczyny takiego zachowania mogą mieć różne podłoże. Zajmiemy się po kolei najważniejszymi z nich i podamy wskazówki, które mogą pomóc w rozwiązaniu kłopotliwej sytuacji.

Dlaczego szczeniak gryzie?

Zmiana zębów

Zęby młodego psa, zwane również „zębami mlecznymi”, są bardzo ostre i każde skubniecie czy ugryzienie boleśnie odczuwamy na naszej skórze. Z ich pomocą szczeniak z łatwością może poszarpać ubranie lub obgryźć mebel. Te szczenięce zęby są tymczasowe i zastępowane są stałymi w 3 – 6 miesiącu życia pupila. Zazwyczaj pod koniec siódmego miesiąca życia pies posiada już wszystkie stałe zęby. Wymiana zębów, określana również „ząbkowaniem”, może powodować ból dziąseł. W tym czasie obserwujemy wzmożone żucie i gryzienie, które jest dla czworonoga przyjemne, gdyż łagodzi bolesność i pomaga usunąć zęby mleczne. Ponieważ samo żucie i gryzienie podczas zmiany zębów jest dla szczenięcia ważnym naturalnym zachowaniem, nie wolno go tłumić. Po tym okresie istnieje szansa, że podgryzanie samoistnie ustanie.

Wskazówki: W tym przypadku ważne jest zaoferowanie pupilowi atrakcyjnej alternatywy do gryzienia. Mogą to być liny, gumowe gadżety z wypustkami lub rowkami, suszone mięso, specjalne kości do żucia, patyczki do żucia, gryzaki. Aby zachęcić szczeniaka do gryzienia wybranej zabawki można wypełnić ją ulubionym jedzeniem. Warto zaproponować mu kilka opcji, aby miał możliwość wyboru tej, która mu najbardziej odpowiada.

Brak uwagi

Kiedy szczeniak się wprowadza, jest w domu z pewnością numerem jeden. Szybko przyzwyczaja się do tego, że przyciąga uwagę wszystkich domowników. Jeśli zainteresowanie nim nieco osłabnie lub w jego mniemaniu jest za małe, uroczy szczeniak próbuje skupić na sobie całą uwagę i sięga po różne środki. Jeżeli zauważy, że jego podgryzanie skutecznie przyciąga uwagę opiekuna, będzie z premedytacją sięgał po ten środek. W takim przypadku trening oduczania gryzienia należy rozpocząć bezzwłocznie.

Wskazówki: Naukę rozpoczynamy od chwalenia pupila za każdym razem kiedy żuje lub gryzie przeznaczoną do tego zabawkę. W ten sposób pies dowiaduje się, że tym zachowaniem przyciąga pożądaną uwagę. Jeśli jednak szczeniak gryzie niedozwolone przedmioty, mamy dwie możliwości. W przypadku przedmiotu, którego podgryzanie nie jest dla pupila szkodliwe, należy jego zachowanie ( w miarę możliwości) ignorować. Jeśli jednak szczenię podczas gryzienia może sobie lub innym zaszkodzić, należy mu zaoferować coś w zamian. Dajemy mu ulubioną zabawkę do żucia, odciągając jego uwagę od przedmiotu, który gryzł. Dodatkowo możemy zaproponować mu zabawę.

Nuda

Nic dziwnego, że szczeniak, pozostawiony na dłuższy czas sam w domu, szuka własnego zajęcia. Ponieważ gryzienie leży w jego naturze, to właśnie tę czynność wybiera jako pierwszą.

Wskazówki: Nie ma co zastanawiać się dwa razy – należy zabrać pupila na wycieczkę ! Wybierzmy się na przechadzkę po parku, pograjmy w piłkę, pobawmy się w chowanego, porzucajmy patykiem lub nową zabawką. Jest wiele sposobów, aby pies był zaabsorbowany psychicznie i wyładował nadmiar energii. Na szczęście nie jest trudno stworzyć urozmaicony program gier i zabaw. Warto też wykorzystać każdą okazję, aby szczeniak pobawił się z innymi szczeniętami lub przyjaźnie nastawionymi dorosłymi psami.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku szczeniaka regularne, dłuższe przerwy podczas aktywności fizycznej są niezwykle ważne. Nawet jeśli pupil na początku nie wydaje się zmęczony, to sytuacja dość szybko ulega zmianie. Pojawiają się objawy zmęczenia, takie jak : dyszenie, ziewanie, częste siadanie, pokładanie się. W takim momencie należy zrobić przerwę i dać pupilowi czas na odpoczynek. Nawet tryskające ogromną energią szczenięta mogą zostać przytłoczone przez zbyt intensywne zabawy i trening oduczania gryzienia nie będzie efektywny.

Przyczyny psychologiczne

Gryzienie różnych przedmiotów może mieć także podstawę psychologiczną, być wyrazem : nadmiernej stymulacji, lęku separacyjnego, smutku, gniewu, przemocy, zastraszania lub stresu. Każdy z tych elementów ma ogromny wpływ na zachowanie młodego czworonoga. W takim przypadku oduczenie szczeniaka gryzienia musi być poprzedzone znalezieniem przyczyny tego niszczycielskiego zachowania.

Wskazówki: Zrozumienie zachowania psa nie zawsze jest łatwe, zwłaszcza dla nowych właścicieli. Jeśli zostały wypróbowane już wszystkie wyżej wymienione wskazówki, a problem nadal narasta, warto skonsultować się z ekspertem. Może to być instruktor ze szkoły dla psów, psi trener lub behawiorysta. Specjalista pomoże określić dlaczego pupil wszystko podgryza i doradzi, jak należy poprowadzić młodego podopiecznego, aby wyeliminować niepożądane zachowanie.

Jak oduczyć szczeniaka gryzienia? Domowe środki zaradcze

W oduczaniu szczeniaka gryzienia pomocne mogą okazać się różne środki spożywcze, używane na co dzień w kuchni. Przedmioty, które budzą duże zainteresowanie naszego pupila można spryskać substancjami o nieprzyjemnym dla niego smaku. Możemy wykorzystać : ocet, sok z cytryny, musztardę i pikantne przyprawy, takie jak chili lub tabasco. Niestety domowe środki zaradcze mają swoje ograniczenia, ponieważ trzeba przyznać, że musztarda na nodze od stołu nie wygląda zbyt estetycznie.

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Ogar Polski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Hot spot u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Leonberger
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.