Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? Podpowiadamy!

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? Podpowiadamy!

Każdy właściciel młodego czworonoga zastanawia się, jak nauczyć swojego szczeniaka sikać w określonym miejscu, oczywiście najlepiej od razu na świeżym powietrzu. W praktyce najczęściej okazuje się to jednak nie możliwe. Wtedy przychodzi nam z pomocą higieniczna mata, która stanowi doskonałe rozwiązanie w pierwszym okresie szkolenia pupila.

Jak nauczyć szczeniaka sikania na matę?

Nauka sikania na matę a natura szczeniaka

Dla psa załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych poza gniazdem jest naturalnym czynnością. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że szczeniak za swoje gniazdo uznaje jedynie własne posłanie, z pewnością nie całe mieszkanie. Ponadto należy pamiętać, że młode psy ze względu na niezbyt pojemne pęcherze moczowe, załatwiają się znacznie częściej niż dorosłe czworonogi. Szczeniaki mają również bardzo szybki metabolizm. Wszystko to powoduje, że załatwiają swoje fizjologiczne potrzeby nawet kilkanaście razy dziennie. Często bywa, że nawet do piątego miesiąca życia, młodzi czworonożni przyjaciele nie są w stanie przespać całej nocy bez przerwy na sikanie.

W idealnym świecie szczeniak mógłby w każdej chwili wyjść na podwórko, powłóczyć się i zaspokajać swoje potrzeby. Rzeczywistość nie jest jednak tak przychylna. Opiekun na ogół nie może zapewnić swojemu podopiecznemu tak częstych spacerów, dlatego w tym początkowym etapie nauki czystości warto skorzystać z maty higienicznej dla szczeniaka.

Dlaczego warto postawić na matę higieniczną?

Do nauki sikania szczeniaka w określonym miejscu część właścicieli psów używa gazet lub starych ręczników, ale są one niepraktyczne i przede wszystkim niezbyt higieniczne. Najczęściej opiekunowie młodych psów decydują się na zakup specjalnych mat, na których szczeniak uczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne. Najbardziej popularne są jednorazowe i wielorazowe maty absorbujące, które dobrze pochłaniają zapach oraz wilgoć. Ponadto wysychają w ciągu kilkudziesięciu sekund. Ich oferta jest dość szeroka. Dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dopasować je do rozmiaru psa oraz powierzchni, na której mają leżeć. Walorów tego rozwiązania jest kilka. Po pierwsze, mata gwarantuje utrzymanie w domu właściwej higieny i czystości, poza tym ułatwia naukę szczeniaka sikania w jednym, wyznaczonym miejscu. Stanowi również element pośredni w późniejszej nauce sikania na zewnątrz.

O czym należy pamiętać przed nauką szczeniaka sikania na matę?

Naukę czystości szczeniaka należy rozpocząć od zapoznania pupila z podkładem, który został przez Ciebie wybrany. Pokaż pupilowi matę, pozwól ją powąchać, pochodzić po niej, aby mógł się przyzwyczaić do nowego przedmiotu. Nie pozwalaj jednak kłaść się i bawić na niej, jeść w tym miejscu oraz gromadzić na macie różnych przedmiotów.

Sporym ułatwieniem podczas szkolenia jest umiejętność rozpoznawania sygnałów, które daje pupil, oznaczających, że musi iść za potrzebą. Najczęściej szczeniakowi chce się sikać po przebudzeniu, posiłku, aktywności fizycznej (np. zabawie), ekscytującej lub stresującej sytuacji. Dlatego warto uważnie obserwować czworonożnego przyjaciela, aby uchwycić właściwy moment. W takich okolicznościach szczeniak na ogół zaczyna węszyć, nagle przestaje się bawić lub żuć zabawkę, zachowuje się niespokojnie.

Pamiętaj, że szczenięta, podobnie jak dzieci, uczą się w różnym tempie, zazwyczaj zależy to od rasy, usposobienia, wielkości, stanu zdrowia oraz indywidualnych predyspozycji. Dlatego nie wymagaj od swojego młodego przyjaciela od razu zbyt wiele. Zachowaj spokój, przyjazne nastawienie i dużą dozę cierpliwości.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? – wskazówka pierwsza

Podczas nauki czystości istotną rolę odgrywa uważna obserwacja zachowań swojego pupila. Jeśli młody podopieczny zaczyna węszyć, chodzić nerwowo w kółko, dyszeć, ponadto szuka z Tobą kontaktu wzrokowego, najprawdopodobniej sygnalizuje chęć załatwiania swoich potrzeb. W takiej sytuacji należy niezwłocznie wziąć malucha na ręce i delikatnie postawić na macie. Szczeniak prawdopodobnie będzie usiłował zejść z maty, więc zachowaj cierpliwość i konsekwentnie przynoś go z powrotem i kładź na matę. Za każdym razem wypowiadaj tę samą komendę – „idź siku” lub „siku”. Rób tak aż do skutku. Musisz być stale czujny, ponieważ szczeniak załatwia swoje potrzeby fizjologiczne nawet co 2 – 3 godziny. Na ogół po paru dniach widoczne są już pierwsze efekty.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? – wskazówka druga

Podobnie jak przy każdym innym treningu, do nauki szczeniaka sikania na matę, niezbędne jest pozytywne wzmocnienie. Ważne jest, aby doceniać wysiłki pupila, motywować go do właściwych zachowań, między innym poprzez nagradzanie. Dlatego, kiedy Twój szczeniak załatwi swoje potrzeby fizjologiczne na macie, należy go bezzwłocznie nagrodzić. Chodzi oczywiście o użycie przyjemnego bodźca, np. w postaci drobnej przekąski, głaskania, przytulania czy pochwały słownej. Pies będzie kojarzył daną czynność z pozytywną reakcją opiekuna. Pamiętaj, jeśli mimo Twoich starań młody przyjaciel załatwi się w domu, np. na dywanie czy podłodze, nie należy stosować żadnych kar. Trening toaletowy może przebiegać w różnym tempie, a na jego efekty nieraz trzeba poczekać nieco dłużej niż zazwyczaj.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na matę? – wskazówka trzecia

Utrzymuj dzienny rytm życia szczeniaka w regularnym harmonogramie. Ułatwi to przewidywanie, kiedy będzie chciał sikać na matę. Jeśli zauważysz, że pupil nie może w porę zdążyć wejść na matę, postaraj się umieścić ją w pobliżu miejsca, w którym zwykle się bawi lub je posiłek. Potem dopilnuj, aby mata znajdowała się zawsze w tym samym miejscu. Nie przesuwaj jej do czasu, kiedy czworonożny przyjaciel nie przyswoi sobie do czego ona służy. Jeśli Twój szczeniak nauczy się już sikać na matę, w miarę możliwości zacznij ją stopniowo przesuwać coraz bliżej drzwi wyjściowych z domu, aż do chwili podjęcia pierwszych prób załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Kiedy podopieczny zacznie załatwiać się na spacerach, możesz stopniowo wycofywać matę.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Pies w samolocie
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Latanie samolotem z psem to wyzwanie zarówno dla zwierząt, jak i ich opiekunów. Dlatego właściciele czworonożnych towarzyszy powinni dokładnie przemyśleć decyzję o wyborze tego środka transportu do podróżowania z pupilem. Warto się do tej wyprawy dobrze przygotować i rozważyć związek między trudami a korzyściami z podróży. Pies w samolocie? Zobacz o czym trzeba wiedzieć!

Bolończyk (Bichon Bolognese)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bichon bolognese (bolończyk) jest niezwykle inteligentnym i bardzo oddanym czworonożnym przyjacielem. Swoim uroczym i wesołym usposobieniem oraz bardzo czułym charakterem od razu podbija każde serce. Jego radosna natura i zamiłowanie do przytulania sprawiają, że jest idealnym psem rodzinnym.

Pointer
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pointer to energiczny, inteligentny pies o niezależnym usposobieniu. Jest chętny do pracy i nauki, a jego radosny i przyjazny charakter oraz duży temperament zjednuje mu rzeszę wiernych fanów.