Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze? Nowe umiejętności Twojego pupila.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze? Nowe umiejętności Twojego pupila.

Pojawienie się psa w domu wiąże się nie tylko z radością, szczęściem, lecz także z odpowiedzialnością za zdrowie, bezpieczeństwo, dobre samopoczucie i higienę pupila. Jeśli pies – matka nie nauczy szczeniąt gdzie należy załatwiać swoje potrzeby, to zadbanie o wychowanie i cierpliwa nauka sikania tylko na dworze będzie należała do Ciebie.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze?

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze? Definiowanie zadań

Wbrew powszechnej opinii nauczenie psa sikania na zewnątrz nie jest wcale trudne. Oczywiście czas potrzebny na przyswojenie tej umiejętności jest indywidulną kwestią. W każdym jednak przypadku przyda się cierpliwość, konsekwencja, systematyczność oraz co najważniejsze przyjazne podejście. Należy całkowicie zrezygnować z kar, krzyków, nerwowych reakcji.

Nauka załatwiania fizjologicznych potrzeb na dworze składa się zazwyczaj z kilku elementów:

  • przekazanie pupilowi tego, czego od niego oczekujesz
  • zachęcenie go, aby zasygnalizował potrzebę toalety
  • wzmocnienie tego zachowania
  • wypracowanie nawyku.

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze? Pierwsze kroki

Zanim rozprawisz się z niepożądanymi nawykami toaletowymi swojego szczeniaka, będziesz potrzebował kilku przedmiotów. Zaopatrz się koniecznie w torebki papierowe lub woreczki na kupki. Będziesz także potrzebować smakołyków lub jego ulubionego jedzenia. Posłużą one do motywowania i nagradzania psiaka w trakcie treningu. Do drugiej metody treningu będą potrzebne również dzwonki. Ponadto, będziesz musiał znaleźć trochę czasu na codzienne treningi, zwłaszcza w momentach najbardziej newralgicznych, czyli po przebudzeniu, po posiłkach, po zabawie lub wieczorem.

Gdy zgromadzisz powyższe rzeczy i zweryfikujesz swój dzienny harmonogram, wnieś pozytywne nastawienie, a będziesz gotowy do szkolenia swojego pupila!

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze metodą „mówienia”

Krok 1 – Obserwacja

Naukę dawania głosu w sytuacji, kiedy pupil będzie potrzebował się załatwić, rozpocznij od obserwacji jego zachowań. Warto zorientować się, które sytuacje prowokują go do szczekania.

Krok 2 – Polecenie słowne

Następnie, gdy zauważysz, że pies zamierza szczeknąć, wydaj komendę „mów”. Jak tylko zacznie szczekać, daj mu smakołyk i udziel wielu pochwał. Ćwicz to codziennie przez kilka dni.

Krok 3 – Szczekanie na komendę

Teraz wydaj swojemu psu komendę „mów”, nawet jeśli nie znajduje się w sytuacji wywołującej szczekanie. Jeśli zaszczeka, oznacza to świetną wiadomość: pies „mówi” na Twoje polecenie! Ćwicz tę czynność przez 10 minut każdego dnia. Jeśli jej nie opanuje i nie będzie konsekwentnie wykonywać, wróć do poprzedniego etapu treningu, czyli podawania słownej komendy (gdy zauważysz, że pies zacznie za chwilę szczekać). Gdy szczekanie na komendę będzie utrwalone i stanie się nawykiem szczeniaka, przejdź do następnego kroku.

Krok 4 – Przed drzwiami

Teraz przed każdym wspólnym wyjściem na dwór, tuż przed otwarciem drzwi od domu, wydaj mu polecenie szczekania („mów”). Kiedy tylko zaszczeka, otwórz drzwi i daj mu smakołyk w nagrodę. Ćwicz to przez kilka dni. Wkrótce szczekanie („mówienie”) na komendę przed drzwiami skojarzy mu się z chodzeniem do toalety.

Krok 5 – Znak ostrzegawczy

W następnym etapie zaprowadź pupila pod drzwi, ale ich nie otwieraj, dopóki nie zaszczeka. Bądź cierpliwy, nie zajmie mu dużo czasu, aby uświadomić sobie, co musi zrobić. Kiedy sam zacznie podchodzić do drzwi i szczekać za każdym razem, gdy będzie chciał siku, możesz przestać dawać mu smakołyki. Jeśli będzie miał problemy z opanowaniem tej umiejętności, wróć do ćwiczeń z poprzedniego etapu (przez kilka dni).

Jak nauczyć szczeniaka sikać na dworze metodą na dzwonek

Krok 1 – Dzwonek na klamce

Przywiąż kilka dzwonków do klamki drzwi, które prowadzą na zewnątrz. Upewnij się, że dzwonki zwisają wystarczająco nisko, aby pupil mógł z łatwością dosięgnąć je pyskiem i wydać dźwięk.

Krok 2 – Dźwięczny spacer

Za każdym razem, gdy wychodzisz ze swoim szczeniakiem, aby załatwił się na dworze, zabierz ze sobą dzwonek. Przypnij go do uchwytu smyczy. Trzymaj dłoń ze smakołykiem nad dzwonkiem, tak aby psiak musiał uderzyć w dzwonek, żeby dostać się do Twojej ręki. Jak tylko go uderzy i dzwonek wyda dźwięk, daj mu smakołyk i pochwal go.

Krok 3 – Czas na toaletę

Powtarzaj tę czynność przez kilka dni, przed wyjściem na spacer. Pochwal psa, gdy poruszy dzwonek. Bądź cierpliwy, wesoły i sprawiaj wrażenie, że dobrze się bawisz. Wtedy jest bardziej prawdopodobne, że psiak użyje dzwonka ponownie i powtórzy to zachowanie.

Krok 4 – Bądź konsekwentny

Za każdym razem, przed wyjściem na zewnątrz, musisz upewnić się, że Twój podopieczny najpierw uderzy w dzwonek. Musi skojarzyć ten dźwięk z chodzeniem do toalety. Wkrótce pupil zacznie kierować się bezpośrednio do dzwonka, kiedy będzie potrzebował się wysikać.

Krok 5 – Wycofaj smakołyki

Po kilku dniach szkolenia pupil powinien każdorazowo sygnalizować potrzebę załatwienia się na dworze, podchodząc najpierw do dzwonka. Bądź cierpliwy! Kiedy tak się stanie, możesz przestać dawać mu smakołyki. Nagrodą będzie spacer, w tym możliwość skorzystania z toalety na zewnątrz.

Ciekawostka

Psy zwyczaj sikania poza miejscem do spania po swoich przodkach, . Jednym z powodów utrzymywania tego miejsca w czystości było zmylenie potencjalnych wrogów i odwrócenie ich uwagi od legowiska.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Alaskan Malamute
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Alaskan malamute jest dużym i silnym psem, nazywanym także „lokomotywą północy”. Mimo, iż został stworzony, aby przetrwać w ekstremalnie mroźnych i trudnych warunkach, można go obecnie znaleźć w domach na całym świecie. Jest wspaniałym, wiernym i opiekuńczym towarzyszem całej rodziny.

Pchły u psa. Drapiący się pies na plaży.
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Pchły są najbardziej powszechnymi psimi pasożytami. Pupil może je złapać o każdej porze roku, podczas spacerów lub poprzez kontakt z innym zwierzęciem. Inwazja pcheł jest nie tylko kłopotliwa, lecz także, za sprawą wywoływanych przez nie chorób, stanowi potencjalnie niebezpieczeństwo dla czworonogów i ich właścicieli. Z tego powodu ogromnie ważne staje się zapewnienie psom skutecznej ochrony przed tymi niechcianymi gośćmi. Pchły u psa… jak więc się ich pozbyć?

Labrator Retriever leżący na trawie
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Labrador retriever, ujmujący swoim przyjaznym, sympatycznym usposobieniem, jest najpopularniejszą rasą psa w Ameryce i zdobywa także coraz więcej zwolenników w Europie. Stanowi idealne połączenie inteligencji i łagodności, co czyni go jednym z najbardziej ukochanych zwierząt domowych.