Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze? Poradnik

Zanim szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie spaceru musimy poświęcić wiele czasu i wysiłku na naukę zachowania czystości w domu. Ponieważ  młody pies nie kontroluje swojego pęcherza początki mogą być trudne. Szczeniak załatwia się kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Po przebudzeniu się, po  każdym jedzeniu i piciu, po zabawie… Dlatego  w takiej sytuacji szukamy przede wszystkim skutecznych rozwiązań jak nauczyć psa załatwiać się na dworze.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Nauka czystości w domu

Musimy być świadomi, że szczenię załatwia się w domu nie po to, aby nam zrobić na złość. Po prostu nie zostało nauczone innego zachowania, a poza tym nie jest w stanie wstrzymywać długo swoich potrzeb. Chcąc nauczyć psa zachowania czystości w pierwszej kolejności wybieramy miejsca, w których pies może załatwiać potrzebę w domu. Nie powinno być ich zbyt wiele, zazwyczaj wyznaczamy najwyżej dwa. W momencie, gdy pupil zaczyna się nerwowo kręcić lub wąchać podłogę, umieszczamy go od razu w kuwecie albo na macie. W pierwszym etapie to dogodne rozwiązanie, ponieważ środek mat  higienicznych wykonany jest z niezwykle chłonnych włókien celulozy, które pochłaniają nieprzyjemny zapach moczu,  a wodoodporny spód, zapobiega wypływaniu płynnej zawartości na zewnątrz. Za każdym razem kiedy pies załatwi się na macie lub w kuwecie należy go pochwalić i nagrodzić smakołykiem.

Podczas nauki powinniśmy wykazać się dużą dozą wyrozumiałości i cierpliwości. Nie wolno krzyczeć, karać psa za pomyłki, ani wsadzić nosa w odchody. W ten sposób możemy jedynie wprowadzić niepotrzebny stres i nauczyć psa złych nawyków. Trzeba po prostu posprzątać nieczystości i upewnić się, że dokładnie usunęliśmy zapach, który mógł by kusić szczeniaka do powtórzenia czynności. 

Jeśli pies nie chce załatwiać się na dworze, tylko załatwia się w domu np. na matę, to prawdopodobnie przyzwyczaił się do wypróżniania tylko na określonym podłożu. W takiej sytuacji jeśli zauważymy, że szczeniak zaczyna się kręcić i wąchać, wynosimy matę na zewnątrz domu i trzymając psa na smyczy naprowadzamy go matę. Za każdym razem wzmacniamy przekaz komendą „załatw się” i czekamy aż się załatwi. Następnie bardzo go chwalimy i nagradzamy ulubioną przekąską. Aby nauczyć psa załatwiać się na dworze, musimy bezsprzecznie uzbroić się w cierpliwość, bo ta metoda wymaga od nas wychodzenia na zewnątrz domu nawet co dwie godziny.

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Specjalne podkłady, maty  i kuwety są dobrym rozwiązaniem, jeśli pupil dopiero uczy się zachowywać czystość w domu. Doskonale sprawdzą się także w przypadku psów chorych, starszych lub po zabiegach, które nie mogą wychodzić na zewnątrz na spacer. Pamiętajmy jednak, że w przypadku szczeniaka wykorzystanie różnych akcesoriów powinno stanowić element przejściowy. W kolejnym etapie akcesoria powinny zniknąć z domu, a psa należy nauczyć załatwiać się na dworze bez ich użycia. 

Im częściej pies będzie wychodził na spacery, tym większa szansa na to, że będzie załatwiał swoje potrzeby na zewnątrz. Oczywiście każde takie zdarzenie musi być nagradzane, aby przekaz uległ wzmocnieniu. Spacery nie powinny być długie, najważniejsze, żeby były regularne. Lepiej wyjść z pupilem kilka razy w ciągu dnia na krótki spacer niż na jeden bardzo długi. Warto pamiętać, że psy załatwiają swoje potrzeby zwykle chwilę po jedzeniu, po przebudzeniu lub intensywnej zabawie. Dlatego  niezwłocznie po posiłku, warto wziąć psa na spacer i chodzić z nim tak długo, aż załatwi wszystkie swoje potrzeby. Jeśli pupil uczestniczył w zabawie, z którymś z domowników lub drzemał, także powinniśmy zaraz po tych czynnościach udać się z nim na spacer. Dodatkowo, warto  zawsze wychodzić z psem wieczorem, tuż przed pójściem spać. Psy są inteligentnymi zwierzętami i kiedy zobaczą obrożę i smycz w ręku właściciela szybko pojmują, że to odpowiednia pora na załatwianie ich potrzeb. 

Kilka końcowych  rad

Podsumowując, aby nauczyć psa załatwiać się na dworze zadbajmy o właściwy plan. 

  • Spacery. Planujemy przynajmniej 8-10 spacerów dziennie, z przerwami nie dłuższymi niż 3-4 godziny. Na spacer wybieramy przede wszystkim czas po posiłku, po spaniu, po zabawie. Pamiętajmy o smyczy, ponieważ szczeniaki jeszcze nie wiedzą nic o bezpieczeństwie.
  • Motywacja. Nagradzamy każde właściwe zachowanie psa, czyli gdy załatwi się na zewnątrz. Chwalimy go radosnym, łagodnym tonem głosu i podajemy ulubiony smakołyk.
  • Niepowodzenia. To nieodzowna część nauki. Nie stosujemy kar, gdy pupil załatwi się w domu.
  • Akcesoria do nauki czystości. Wybieramy te, które spowodują wypracowanie prawidłowych nawyków ( mata, kuweta, smycz, szelki, obroża).Unikamy tych, które mogą się stać źródłem lęku u psa.
  • Cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość!

Być może nauczenie psa czynności załatwiania się na dworze zajmie nam trochę czasu, jednak gdy będziemy systematyczni, każdy szczeniak wcześniej, czy później przyswoi sobie ten nawyk i nauczy się zachowywać czystość w domu. Z naszej strony możemy przyspieszyć ten proces jedynie poprzez łagodne, konsekwentne i wyrozumiałe podejście.


Może spodoba Ci się również:

Zobacz również....

Opis rasy Beagle
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Beagle od wieków używany do polowań, stał się obecnie ulubionym psem domowym. Przyjazny, łagodny jest świetnym towarzyszem zabaw, a jednocześnie doskonałym obrońcą rodziny.

Czego nie może jeść pies?
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, opiekujemy się nim, traktujemy jak członka rodziny. Nie jest jednak człowiekiem i potrzebuje właściwie dobranej diety, odbiegającej od diety człowieka. Produkty, które człowiek może zjeść bez problemu, są dla niego bezpieczne, nie zawsze są zdrowe dla psa. Niektóre z nich są dla czworonoga po prostu szkodliwe, nawet śmiertelnie niebezpieczne. Po ich zjedzeniu pupil może poważnie zachorować lub się zatruć. Dlatego jeżeli nie chcemy nieświadomie wyrządzić mu krzywdy dobrze wiedzieć, czego nie może jeść pies.

Opis rasy Amstaff
Kategorie: Blog, Rasy psów,

 Amstaff – oddany i towarzyski, czy niebezpieczny i agresywny? Jakie jest prawdziwe oblicze psów tej rasy?