Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Czego nie może jeść pies? Lista zakazanych produktów

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, opiekujemy się nim, traktujemy jak członka rodziny. Nie jest jednak człowiekiem i potrzebuje właściwie dobranej diety, odbiegającej od diety człowieka. Produkty, które człowiek może zjeść bez problemu, są dla niego bezpieczne, nie zawsze są zdrowe dla psa. Niektóre z nich są dla czworonoga po prostu szkodliwe, nawet śmiertelnie niebezpieczne. Po ich zjedzeniu pupil może poważnie zachorować lub się zatruć. Dlatego jeżeli nie chcemy nieświadomie wyrządzić mu krzywdy dobrze wiedzieć, czego nie może jeść pies.

Czego nie może jeść pies?

Tabela produktów, których nie może jeść pies

Nazwa produktu

Opis produktu  

Charakterystyczne objawy

czekolada Zawiera kofeinę, teobrominę i teofilinę – substancje, które są trujące dla psa. Dochodzi do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego, w następstwie pojawia się: częstoskurcz, zaburzenia oddychania, niepokój, biegunka z krwawymi wymiotami, drgawki i drżenia mięśni. 

Po kilku godzinach może dojść do uszkodzenia nerek, serca i systemu nerwowego, w następstwie może dojść śpiączki, a nawet śmierci.

awokado Zawiera persin, toksynę używaną do uprawy tych owoców, która jest śmiertelnie niebezpieczna dla ptaków. Pies też nie może jej jeść, również dla kotów jest niewskazana.

biegunka
wymioty
senność
utrata apetytu

Zagrożenie stanowi także duża pestka, którą pies może się zadławić lub może mu utknąć w jelitach.

kawa Toksyczny efekt działania kofeiny zawartej w kawie nasilają teobrominy. wymioty
osłabienie z jednoczesnym pobudzeniem
zmiany w pracy serca – migotanie komór, arytmiaŚmierć w wyniku zatrucia kawą notuje się rzadko, ale może nastąpić w wyniku porażenia ośrodka oddychania.
winogrona i rodzynki Niebezpieczne dla psa toksyny znajdujące się zarówno w świeżych, jak i suszonych winogronach. Zazwyczaj w ciągu doby od spożycia, rzadziej w ciągu kilku dni pojawiają się objawy zatrucia: 

ospałość
wymioty
biegunka
tkliwość brzucha
w ciężkich przypadkach niewydolności nerek. 

drożdże, ciasto drożdżowe Zawierają toksynę – etanol, która powstaje podczas fermentacji drożdży. kwasica
t
rudności z oddychaniem
bradykardia
niedotlenienie
śpiączka
ślepota
pestki jabłek Zawierają substancje, z których powstaje silnie toksyczny dla ssaków cyjanowodór. ślinotok
wymioty
trudności z oddychaniemW ciężkich przypadkach:utrata przytomności
zapaść
śmierć zwierzęcia
cebula, szczypiorek i czosnek Są toksyczne dla psów ze względu na obecność dwusiarczku propylu i tiosiarczanów. Niebezpieczne są zarówno surowe, gotowane lub pieczone. Działania te nie neutralizują toksyn. wymioty
biegunka
osłabienie
ospałośćNiektóre rasy (Akiba, Shiba a także Junto) są bardziej narażone na zatrucie cebulą i czosnkiem. Zatrucie u tych ras może powodować silniejsze objawy.
ziemniaki Przyczyną zatrucia jest zjedzenie przez psa zielonych, kiełkujących ziemniaków w całości lub samych obierków kiełkujących ziemniaków. Zawierają one nawet pięć razy więcej solaniny bardzo toksycznej dla psów. Solanina prowadzi do podrażnienia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jedynie ugotowane, ziemniaki  nie szkodzą psu. zapalenie przewody pokarmowego
ślinotok
wymioty
biegunka
orzechy makadamia Objawy zatrucia orzechami mogą się pojawić już po zjedzeniu niewielkiej ilości. wymioty
biegunka
osłabienie
niezborność ruchowa i drgawkiUszkodzeniu może ulec układ pokarmowy, nerwowy i mięśniowy.
ugotowane kości Zarówno ugotowane, smażone, jak i  upieczone są niebezpieczne dla zdrowia psa. ostre krawędzie małych kostek mogą uszkodzić błonę śluzową przewodu pokarmowego
niestrawione masy kostne zalegając w jelitach, powodują wymioty
kość, która utknęła w gardle powoduje ból i problemy z przełykaniem
alkohol  Nawet niewielka ilości napoju alkoholowego może być niebezpieczna i wywołać u psa objawy zatrucia.  problemy z sercem
skurcze mięśni
problemy z poruszaniem
biegunka
wymiotyW ciężkich przypadkach dochodzi do porażenia ośrodka oddychania, co prowadzi do śmierci. 

 

Czego nie może jeść pies – inne produkty:

  • Mleko i przetwory mleczne. Ponieważ aktywność enzymu umożliwiającego rozkład laktozy stopniowo zanika od około 8 tygodnia życia, a nietolerancja laktozy zdarza się u psów bardzo często, należy wyeliminować nabiał z ich diety. Nietolerancja laktozy może dać objawy w postaci biegunki i wzdęcia. 
  • Kocia karma. Karmienie psa karmą przeznaczoną dla kotów to zły pomysł. Ilość białka i tłuszczu w kociej diecie, w znacznym stopniu przekracza dawki wskazane dla psów. Jedzenie kociej karmy może skończyć się u psa chorobą nerek.
  • Warzywa strączkowe. Fasoli, grochu, bobu czy ciecierzycy pies zdecydowanie nie powinien jeść. Powodują u czworonoga silne i bolesne wzdęcia żołądka. W ciężkich przypadkach mogą doprowadzić do skrętu żołądka.
  • Grzyby. Nawet jadalne i najsmaczniejsze grzyby trują naszego psa. Są ciężkostrawne, więc zakłócają pracę żołądka. Niekorzystnie oddziałują na pracę systemu nerwowego, nerek i serca. 

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Opis rasy Amstaff
Kategorie: Blog, Rasy psów,

 Amstaff – oddany i towarzyski, czy niebezpieczny i agresywny? Jakie jest prawdziwe oblicze psów tej rasy?

szelki dla jack russel terrier
Kategorie: Blog

Jeśli założymy że każdy pies wychodzi minimum 3 razy dziennie na spacer to w roku daje nam to średnio ponad tysiąc spacerów czyli ponad tysiąc okazji na wspólną przygodę. Co zrobić, aby przyjemnie je spędzić i zapewnić dużo frajdy psu, ale również i sobie?

Jak nauczyć psa siad?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Umiejętność siadania na komendę jest bardzo ważna, ponieważ pomaga utrzymać kontrolę nad psem w prawie każdej sytuacji. Przede wszystkim pozwala zapanować nad pupilem w codziennych sytuacjach, takich jak : zakładanie obroży przed wyjściem na spacer lub napełnianie miski. Dzięki niej pies panuje nad swoimi emocjami i uspokaja się. Jest bardziej posłuszny i lepiej funkcjonuje w otoczeniu, mniej nerwowo reaguje na drażniące go sytuacje. Nauczenie komendy „siad” nie jest trudne, a samo szkolenie psa może przynieść wiele radości i satysfakcji. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć naukę nowej umiejętności, przygotowaliśmy dla Ciebie kilkuetapowy trening, który pozwoli nauczyć Twojego psa komendy „siad”.