Jak nauczyć psa siad? Nauka komend od podstaw

Jak nauczyć psa siad? Nauka komend od podstaw

Jak nauczyć psa siad?

Umiejętność siadania na komendę jest bardzo ważna, ponieważ pomaga utrzymać kontrolę nad psem w prawie każdej sytuacji. Przede wszystkim pozwala zapanować nad pupilem w codziennych sytuacjach, takich jak : zakładanie obroży przed wyjściem na spacer lub napełnianie miski. Dzięki niej pies panuje nad swoimi emocjami i uspokaja się. Jest bardziej posłuszny i lepiej funkcjonuje w otoczeniu, mniej nerwowo reaguje na drażniące go sytuacje. Nauczenie komendy „siad” nie jest trudne, a samo szkolenie psa może przynieść wiele radości i satysfakcji. Dlatego jeśli chcesz wiedzieć, jak rozpocząć naukę nowej umiejętności, przygotowaliśmy dla Ciebie kilkuetapowy trening, który pozwoli nauczyć Twojego psa komendy „siad”.

Jak nauczyć psa siad? Zanim rozpoczniemy naukę warto pamiętać:

  • Przystępujemy do nauki z pozytywnym nastawieniem, zrelaksowani, gotowi do współpracy.
  • Trening powinien mieć formę przyjemnej zabawy.
  • Ważna jest cierpliwość, przyjazna atmosfera i konsekwencja w działaniu.
  • Lepiej podzielić szkolenie na krótkie, piętnastominutowe odcinki w ciągu dnia, niż prowadzić szkolenie przez jedną długą, meczącą i nużącą sesję. Ćwiczenia możemy prowadzić spontanicznie, w różnych codziennych sytuacjach. 
  • Zakończmy naukę w chwili, w której pies jeszcze jest pełen pozytywnych emocji, czyli dobrze się bawi.
  • Na początku nauki zadbajmy o znajome, przyjazne psu otoczenie, a dopiero w następnym etapie możemy stopniowo utrudniać warunki w jakich ćwiczymy.
  • Wszystkie zmiany wprowadzamy stopniowo, tak aby pies miał szansę się do nich przystosować.
  • Szkolenie najlepiej zacząć na wczesnym etapie życia psa, ale także dorosły pies jest w stanie nauczyć się komendy „siad”. Musimy się tylko uzbroić w większą cierpliwość i najprawdopodobniej zajmie to nam więcej czasu.

Krok pierwszy – naprowadzanie psa do pozycji „siad”

W tym celu na pewno przyda Ci się saszetka na smakołyki, bo na jednym się nie skończy – zwłaszcza na początku nauki. Naszą dłoń, z zamkniętym w niej smakołykiem, kierujemy nad głowę psa i przesuwamy ją powoli od nosa, aż pomiędzy uszy. Pies czując zapach tego co znajduje w środku dłoni, zacznie śledzić tor ruchu smakołyku i w pewnym momencie wygodniej mu będzie usiąść. Wtedy od razu go chwalimy i nagradzamy przysmakiem z dłoni. Pies szybko zrozumie, że w określonej sytuacji czeka go nagroda. Następnie możemy zacząć naprowadzać go w podobny sposób, ale już bez smakołyku w dłoni. Za każdym razem, kiedy pupil usiądzie oczywiście nagradzamy go, ale wyciągamy smakołyk z torebki, pudełka lub z drugiej ręki. Ćwiczenie to powtarzamy wielokrotnie (kilka , kilkanaście powtórzeń), do momentu, aż czworonóg zrozumie, czego od niego wymagamy.  

Krok drugi – sam gest

Następnie wybieramy sobie gest,  który będzie utożsamiał komendę „siad”. Najczęściej jest to gest otwartej dłoni. Stojąc przed psem pokazujemy nad jego głową gest, przesuwamy otwartą dłoń od nosa w stronę karku, starając się naprowadzić go na pozycję siedzącą. W etapie tym postępujemy stopniowo, wielokrotnie powtarzając gest, wykonujemy coraz mniejsze ruchy ręką. Oczywiście za każdym razem kiedy pies usiądzie, nagradzamy go smakołykiem. Wykonujemy tyle powtórzeń, aż nasz psiak nauczy się siadać, widząc tylko naszą wystawioną dłoń.

Krok trzeci – komenda „siad”

Podobnie jak w poprzednim etapie, stając naprzeciwko pupila wyciągamy rękę nad jego głową, lecz równocześnie wypowiadamy komendę „siad”. W momencie gdy wykona nasze polecenie poprawnie, możemy nagrodzić go ulubionym przysmakiem. Oczywiście wykonujemy powtórki do czasu, aż zbudujemy mu skojarzenie i będziemy mogli stopniowo zrezygnować z wykonywania gestu podniesionej ręki. Poprzestaniemy wtedy jedynie na komendzie słownej. Oczywiście tak jak w przypadku poprzednich ćwiczeń, po każdym prawidłowym wykonaniu komendy psiak powinien otrzymać nagrodę, w postaci smakołyku. 

Krok czwarty – rezygnacja ze smakołyku

W ostatnim etapie naszych ćwiczeń stopniowo wycofujemy nagrodę w postacie przekąski. Smakołyk wręczamy psu co kilka dobrze wykonanych poleceń, skupiając uwagę na poprawnym wykonaniu komendy. Po pewnym czasie pupil powinien wykonywać naszą komendę słowną “siad” bez oczekiwania na przysmak. Od tego momentu należy kontrolować jego umiejętności i utrwalać osiągnięty efekt, powtarzając od czasu do czasu komendę. 

Jak nauczyć psa siad, a później utrwalić tę komendę?

Nauczenie komendy „siad” w spokojnych warunkach: w mieszkaniu, naszym ogrodzie, w cichym, spokojnym i dobrze znanym psu miejscu, to tylko połowiczny sukces. Warto nauczyć pupila siadania w różnych miejscach i konfiguracjach, czyli stopniowo utrudniać  mu warunki w jakich ćwiczymy. Pies powinien reagować na komendę „siad” także w mniej komfortowych sytuacjach: poza domem, w parku, na ruchliwej ulicy, przed sklepem lub podczas wizyty gości. Dlatego stopniowo wprowadzajmy psu utrudnienia, od najmniej stresujących, rozpraszających uwagę, do coraz  trudniejszych warunków. Co ważne, należy pamiętać o  nagradzaniu psa za każde dobrze wykonane zadanie! Możemy go pochwalić, pogłaskać, czule poklepać, przytulić. Nie wpadajmy od razu w złość, gdy coś mu się nie uda, bądźmy cierpliwi i wyrozumiali. Wtedy nasz pies będzie z radością czekał na kolejne ćwiczenia i odwdzięczy się nam posłuszeństwem. 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!