Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny

Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny

Golden Retriever w polu lawendy

Golden retriever to pies oddany, ufny i towarzyski. Jak powstała ta niezwykła rasa?

Golden retriever – jak wygląda?

Golden retriever to duży pies, którego inteligencja idzie w parze z wyjątkową urodą. Jego sylwetka jest proporcjonalna, natomiast czaszka posiada wyraźny stop.

Dorosłe psy osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie i ważą od 30 do 40 kg, z kolei suki mierzą od 51 do 56 cm, a ich waga wynosi od 25 do ok. 35 kg. Bodaj największą – tuż obok wspaniałego charakteru – chlubą Goldenów jest ich gładka lub lekko falowana sierść w odcieniu kremowym bądź jasno złotym. Co ciekawe, futro osobników pochodzących z linii amerykańskiej ma barwę od złotej aż po czekoladową. Golden retrievery posiadają gęsty podszerstek, który chroni je przed nawet największymi mrozami.

Historia rasy

Golden retriever został wyhodowany u schyłku XIX wieku. Jak do tego doszło? No cóż, istnieje wiele legend i podań dotyczących powstania opisywanej rasy. Najsłynniejsza z nich ma miejsce podczas przedstawienia cyrkowego pewnej rosyjskiej trupy artystów. Występ oglądał zasiadający na widowni sir Dudley Marjoribanks. Jego uwagę przykuł zwłaszcza występujący na scenie, żółty pies. Zwierzę zachwyciło sir Marjoribanksa swoim posłuszeństwem i inteligencją na tyle, iż po zakończonym występie udał się on do właściciela cyrku i odkupił od niego kilka psów tej rasy. Naturalnie jego celem było założenie hodowli opisywanych czworonogów.

Choć nie ma pewności co do prawdziwości przytoczonej historii to jednak pewne jest, że do naszego kraju Golden retrievery trafiły dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że Goldeny są rasą mało popularną. Wręcz przeciwnie! Ich sława jest na tyle duża, że w Stanach Zjednoczonych powstała nawet jej odmiana, określana mianem amerykańskiego retrievera.

Psy tej rasy często są wykorzystywane w roli ratowników, opiekunów osób starszych czy niepełnosprawnych, sprawdzają się jako psy tropiące, sportowe, a nawet myśliwskie.

Temperament i zachowanie

Golden retriever to pies posiadający z reguły łagodne, zrównoważone i wesołe usposobienie. Mocno przywiązuje się do każdego członka rodziny i jest gotowy towarzyszyć opiekunowi podczas dosłownie każdej aktywności. Golden retrievery to psy bardzo wylewne, jednak nie brak im też cierpliwości. Z tego względu uznawane są za doskonałych towarzyszy całej rodziny. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dzieci zabawy z psim przyjacielem powinny zawsze odbywać się pod czujnym okiem rodziców, tak aby maluch nie naruszał granic czworonoga, pozwalał mu na spokojny wypoczynek czy spożycie posiłku.

Choć Goldeny wykazują silny instynkt posiadania (np. w odniesieniu do kojca, zabawek czy też zawartości miski) to jednak najczęściej nie mają większych trudności z akceptacją innych zwierząt. Z reguły bez problemu odnajdą się w domu, w którym przebywają szczurki, koty czy też inne czworonogi.

Golden retrievery to aktywne psy, które uwielbiają długie spacery i pływanie. Z tego względu warto zaopatrzyć się w wytrzymałe smycze i obroże, stworzone z myślą o psach żywiołowych, pełnych energii. Taśma z której wykonane są nasze akcesoria schnie bardzo szybko, więc świetnie sprawdzą się one u psów, które nie szczędzą sobie kąpieli!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!