Szyjemy dla Was na zamówienie w ok. 10 dni roboczych ✂♥️ Darmowa dostawa od 200 zł

  • No products in the cart.

Blog

Home  /  Blog   /  Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny
Golden Retriever w polu lawendy

Golden Retriever – przyjaciel całej rodziny

Golden retriever to pies ufny, przyjacielski i rodzinny. Jak doszło to powstania tej niezwykłej rasy?

Golden retriever – jak wygląda?

Golden retriever to średniej wielkości pies, którego inteligencja idzie w parze z niezwykłą urodą. Jego sylwetka jest proporcjonalna, natomiast czaszka posiada wyraźny stop. Z racji na fakt, iż psy opisywanej rasy posiadają wręcz imponującą muskulaturę, toteż często są wykorzystywane w roli ratowników bądź opiekunów osób starszych czy też niepełnosprawnych. Poza tym sprawdzają się jako psy tropiące, sportowe, a nawet myśliwskie.

Dorosłe psy osiągają od 56 do 61 cm wysokości w kłębie i ważą od 30 do 40 kg, z kolei suki mierzą od 51 do 56 cm, a ich waga wynosi od 25 do 30 kg. Bodaj największą – tuż obok wspaniałego charakteru – chlubą Goldenów jest ich gładka (lub lekko falowana) sierść w odcieniu kremowym bądź też jasno złotym. Co ciekawe, futro osobników pochodzących z linii amerykańskiej ma barwę od złotej aż po czekoladową. Golden retrievery posiadają gęsty podszerstek, który chroni je przed największymi nawet mrozami.

Historia rasy

Golden retriever został wyhodowany u schyłku XIX wieku. Jak do tego doszło? No cóż, istnieje wiele legend i podań dotyczących powstania opisywanej rasy. Najsłynniejsza z nich ma miejsce podczas przedstawienia cyrkowego pewnej rosyjskiej trupy artystów. Występ oglądał zasiadający na widowni sir Dudley Marjoribanks. Jego uwagę przykuł zwłaszcza występujący na scenie, żółty pies. Zwierzę zachwyciło sir Marjoribanksa swoim posłuszeństwem i inteligencją na tyle, iż po zakończonym występie udał się on do właściciela cyrku i odkupił od niego kilka psów tej rasy. Naturalnie jego celem było założenie hodowli opisywanych czworonogów.

Choć nie ma pewności co do prawdziwości przytoczonej historii to jednak pewne jest, że do naszego kraju Golden retrievery trafiły dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Nie oznacza to jednak, że Goldeny są rasą mało popularną. Wręcz przeciwnie! Ich sława jest na tyle duża, że w Stanach Zjednoczonych powstała nawet jej odmiana, określana mianem amerykańskiego retrievera.

Temperament i zachowanie

Golden retriever to pies bardzo przyjazny i rodzinny. Posiada łagodne, zrównoważone i wesołe usposobienie. Mocno przywiązuje się do każdego członka rodziny i jest gotowy towarzyszyć opiekunowi podczas dosłownie każdej aktywności. Golden retrievery to psy bardzo wylewne, jednak nie brak im cierpliwości. Z tego względu uznawane są za doskonałych towarzyszy dla maluchów. Niemniej jednak warto pamiętać, że opisywana rasa nie należy do najmniejszych, w związku z powyższym zabawy z psim przyjacielem powinny zawsze odbywać się pod czujnym okiem rodziców.

Choć Goldeny wykazują silny instynkt posiadania (np. w odniesieniu do kojca, zabawek czy też zawartości miski) to jednak nie mają najmniejszych trudności z akceptacją innych zwierząt. Bez problemu odnajdą się w domu, w którym przebywają szczurki, koty czy też inne czworonogi.  

To psy są bardzo energiczne i wytrzymałe, dlatego opiekun powinien zadbać o to, by dostarczyć ulubieńcowi odpowiedniej dawki ruchu. Wychodząc na spacer warto jednak omijać zbiorniki wodne. Powód? Otóż Goldeny wręcz kochają wodę i nie przepuszczą żadnej okazji do kąpieli, nawet jeśli takowa miałaby się odbyć w… brudnej kałuży. Z tego względu warto zaopatrzyć się w wytrzymałe smycze i obroże, stworzone z myślą o psach żywiołowych, pełnych energii. Tego typu akcesoria znajdziesz w naszym sklepie!

27 marca 2020
Jak dobrze wybrać smycz dla psa?
1 kwietnia 2020
Pies w mieście podczas pandemii koronawirusa. Co musisz wiedzieć?

Leave a comment