Szyjemy dla Was na zamówienie w ok. 10 dni roboczych ✂♥️ Darmowa dostawa od 200 zł

  • No products in the cart.

Blog

Home  /  Zdrowie psa   /  Cieczka u psa – ile trwa i po czym ją poznać?
Cieczka u psa

Cieczka u psa – ile trwa i po czym ją poznać?

Cieczka u psa to trudny moment nie tylko dla samego czworonoga, lecz także dla wszystkich domowników. Suczka jest pobudzona i drażliwa, a jej nietypowe zachowanie oraz objawy towarzyszące rui mają wpływ na wszystkich wokół. To okres, w którym warto poświęcać jej więcej uwagi i czułości. Dobry moment na rozpieszczanie i wsparcie, by czuła się spokojniejsza i mniej zestresowana.

Co to jest cieczka?

Cieczka znana także, jako ruja, grzanie lub gonienie to jeden z etapów cyklu rozrodczego samicy psa. Pojawia się najczęściej dwa razy w roku, choć jej częstotliwość zależy od indywidualnych cech suki. W zasadniczej fazie rui suczka staje się płodna i chętna do kopulacji. Wydziela feromony płciowe, które wabią samców. Zazwyczaj ruja trwa około 21 dni, chociaż w niektórych przypadkach może trwać nieco dłużej. W dużej mierze zależy to od stanu zdrowia, wieku oraz wielkości samicy. Charakterystycznym objawem cieczki jest krwawienie z dróg rodnych.

Pierwsza cieczka u psa

Pojawienie się pierwszej cieczki u psa jest kwestią indywidualną, zależną najczęściej od rasy oraz osiągnięcia docelowych rozmiarów. Zwykle pojawia się pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia,. U suczek małych ras występuje zazwyczaj szybciej i można się jej spodziewać nawet około 5 miesiąca życia. Natomiast u suczek ras dużych dojrzałość płciowa przychodzi później i dlatego możemy oczekiwać pierwszej cieczki dopiero około 2 roku życia. Analogicznie wygląda kwestia częstotliwości cieczki. Suki małych ras przechodzą ruję nawet 3 razy w roku, natomiast psy dużych ras przechodzą cieczkę tylko raz w roku. Musimy pamiętać o tym, że pierwsza cieczka suczki może się różnić od późniejszych. Często mamy do czynienia z tak zwaną „cichą rują”, która poza zmianami hormonalnymi nie daje żadnych zewnętrznych objawów. W takim przypadku możemy po prostu nie zauważyć, że nasza pupilka ma ruję. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim przedstawicielek ras: beagle, cocker spaniel, american staffordshire terier, pinczer miniaturowy.           

Cieczka u psa – fazy

Cieczka u psa jest częścią naturalnego cyklu rujowego, który ma charakter ciągły i składa się z czterech okresów regulowanych przez hormony płciowe. 

Proestrus

Wstępna faza cieczki, czyli okres przedrujowy, który najczęściej trwa około 7 dni, (w rzadkich przypadkach od 3 do 17 dni) od chwili pojawienia się krwawienia. W tym okresie zachodzą widoczne zmiany u suczki – gubi więcej sierści, srom jest obrzęknięty, stwardniały i przekrwiony, a z pochwy wydzielają się pojedyncze krople krwi. Zmienia się także jej zachowanie, staje się mniej posłuszna, nadmiernie aktywna, częściej szczeka, wyje, a podczas spaceru ma tendencje do ucieczki. Zdarza się, że niektóre suki chcąc zapobiec plamieniu intensywnie wylizują sobie srom. Zazwyczaj w tym okresie zmniejsza się znacznie apetyt, rośnie natomiast pragnienie i zwiększa się częstotliwość oddawania moczu. W trakcie spaceru, rozsiewając trop zapachowy, suka zwabia wszystkie samce z okolicy, jednak nie pozwala się pokryć, demonstrując przy tym agresywną postawę. 

Estrus

Faza zasadnicza cieczki, czyli okres rui właściwej, podczas której następuje owulacja i macica gotowa jest na przyjęcie zarodka. Wydzielina z pochwy staje się rzadsza i zmienia zabarwienie, z ciemnoczerwonej zmienia się w różową, a następnie w mleczną. Faza ta trwa zazwyczaj około 9 dni. Suka jest gotowa do zapłodnienia i akceptuje zaloty samca. Jeśli w tym okresie dojdzie do pokrycia  prawdopodobieństwo zapłodnienia jest bardzo duże.

Diestrus

czyli okres porujowy, który jest odpowiedzialny za podtrzymanie ciąży( oczywiście jeśli doszło do zapłodnienia). Faza ta trwa około 5 dni. Wydzielina ze sromu staje się wtedy znacznie ciemniejsza. Następuje produkcja progesteronu i ciałek żółtych. wytwarzających hormony, które przygotowują błonę macicy do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej.  Ciąża się rozwija. Jeśli nie doszło do zapłodnienia, zachowanie suki wraca do normy( poziom hormonów odpowiedzialnych za potrzymanie ciąży pozostaje nadal na wysokim poziomie).

Anestrus, czyli okres bezrujowy , który stanowi etap pomiędzy kolejnymi rujami. To czas na regenerację układu rozrodczego, przed kolejną cieczką. Suka w tym okresie nie wykazuje chęci do kopulowania.

Jak dbać o suczkę w trakcie cieczki?

W tych szczególnych dniach należy poświęcić więcej czasu na opiekę nad suczką. Na spacery warto wybierać spokojniejsze miejsca, z dala od skupisk psów. Należy przygotować się na to, że suka będzie znaczyć co chwilę teren, a w domu mogą pojawić się w różnych miejscach plamy z krwistej wydzieliny. Zazwyczaj podczas krwawienia suki intensywnie dbają o higienę, lecz nie zawsze to wystarczy. Musimy być gotowi na częstsze sprzątanie i konieczność zabezpieczenia niektórych elementów wyposażenia. Na rynku dostępne są specjalne majki ochronne, które są wygodne i bezpieczne w użytkowaniu, choć należy pamiętać, aby podopieczna nie nosiła ich przez cały czas. Możemy sięgnąć także po spraye maskujące lub zmniejszające intensywność zapachu wydzielanego przez suczki w trakcie rui. Neutralizują zapach, a co za tym idzie zmniejszają zainteresowanie samców i w konsekwencji ograniczają ryzyko nieplanowanego krycia.

23 września 2020
Cane Corso – psi gladiator i wierny stróż
7 października 2020
Shiba Inu – inteligentny przyjaciel całej rodziny

Leave a comment