Jak oduczyć psa gryzienia?

Jak oduczyć psa gryzienia? Jack russel terrier gryzie zegarek

Jak oduczyć psa gryzienia?

Właściciele czworonogów dobrze wiedzą, że każdy pies ma tendencję do gryzienia, jest to część psiej natury. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, gdy skłonność do niszczenia zatacza coraz większe kręgi, a pupil powoduje duże szkody i bałagan. Warto więc podjąć wszelkie działania, aby ograniczyć do minimum te niszczycielskie zapędy. Jak oduczyć psa gryzienia?

Dlaczego pies gryzie?

Przyjrzyjmy się bliżej przyczynom tego destrukcyjnego zachowania. Na czołowych miejscach znajdziemy : nudę, nadmiar energii i lek. Psy nie lubią samotności, potrzebują bliskiego kontaktu z człowiekiem, zabawy, jego zainteresowania, pieszczot lub tylko obecności.  Czworonogi pozostawione na dłuższy czas same w domu zazwyczaj nudzą się lub odczuwają niepokój. Wtedy niektóre psy wyją, szczekają, inne zaczynają drapać meble lub gryźć różne przedmioty. Niektóre wybierają jeden obiekt, inne próbując rozładować nadmiar energii szleją po całym domu. Bardzo często żucie, podgryzanie lub gryzienie pozwala psom radzić sobie z napięciem, niepokojem. Jest także formą poznawania świata oraz wycieszenia emocji. W przypadku szczeniaków problem z gryzieniem może wiązać się z wyrzynaniem zębów lub ich wymianą. Pierwsze zęby mleczne, najczęściej siekacze pojawiają się u psów w trzecim, czwartym tygodniu życia. Około ósmego tygodnia szczeniak powinien już mieć wszystkie 28 zębów mlecznych. Aby ulżyć swędzącym dziąsłom szczeniak odczuwa naturalną potrzebę gryzienia. W okresie wymiany zębów mlecznych na stałe, czyli od 3. do około 8. miesiąca życia, sytuacja się powtarza.

Jak oduczyć psa gryzienia przedmiotów?

Oczywiście nie ma gotowej recepty, która sprawdziła by się w każdym przypadku. Musimy uzbroić się w cierpliwość i pogodzić się z tym, iż wiele metod wymaga żelaznej konsekwencji i sporej ilości czasu. Przede wszystkim, jeżeli zauważymy, że nasz pupil uwielbia gryźć różne rzeczy, trzeba usunąć z jego bezpośredniego otoczenia wszystkie przedmioty, które mogłyby stanowić dla niego zagrożenie, spowodować chorobę lub zaszkodzić. Chowamy więc wszystkie drobiazgi, części zabawek, szklane, plastikowe ozdoby.

Jeśli spędzamy dużo czasu poza domem, musimy pupila stopniowo przyzwyczajać do naszej nieobecności. Możemy też skorzystać z internetowych opracowań ilustrujących trening separacji psa. Kolejne działanie, które możemy podjąć to angażowanie pupila w różnego rodzaju aktywność fizyczną. Wychodźmy na długie spacery, uprawiajmy wspólnie sport, bawmy się, trenujmy polecenia. Przed wyjściem z domu możemy spróbować rozładować zgromadzoną energię zabawami, tresurą. Zaoferujmy mu ciekawe zabawki, atrakcyjne kości do żucia lub inne gadżety , które przyciągają uwagę psa. Pamiętajmy przy tym o dwóch kwestiach: nie wykorzystujemy do zabawy starych lub niepotrzebnych części garderoby. Pies nie potraf odróżnić nowych rzeczy od starych i kiedy znudzi się zużytym kapciem z pewnością chętnie zatopi zęby w nowym. Drugim elementem jest konieczność regularnej wymiany przedmiotów do zabawy. Na rynku dostępne są różnorodne zabawki motywacyjne, które wspierają intelekt, koncentrację, angażują czworonoga i zaspakajają jego ciekawość.  

Jeśli pies kieruje swoje niszczycielskie zapędy w stronę konkretnego przedmiotu możemy spryskać jego powierzchnię sprayem odstraszającym, który posiada nieprzyjemny, gorzki smak zniechęcający do gryzienia. Kupujmy wyłącznie te preparaty, które mają w składzie naturalne substancje, czyli związki nieszkodliwe dla zwierząt. W ofercie znajdziemy zarówno środki bezzapachowe, jak i te wzbogacone o przyjemny aromat.

Jak oduczyć psa gryzienia domowników?

Nasze dłonie powinny kojarzyć się pupilowi z delikatnymi, czułymi gestami. W trakcie zabawy nie pozwalajmy psu na gryzienie dłoni, stóp oraz szarpanie odzieży. Jeżeli pies złapie naszą dłoń zębami, reagujemy komendą „zostaw”, „nie” lub „nie wolno”. Następnie wycofujemy ręce, przerywamy zabawę i odchodzimy. Pupil otrzymuje sygnał, że zabawa właśnie się skończyła. Po chwili podejmujemy kolejną próbę. Jeśli sytuacja się powtórzy, znowu przerywany zabawę i wychodzimy z pomieszczenia. Powtarzamy działania do momentu, aż nasz pies zrozumie, że gryzienie jest powodem, dla którego kończy się zabawa. Będzie to dla niego sygnał, że takie zachowanie nam się nie podoba i jeśli chce kontynuować zabawę, musi je zmienić. Oczywiście warunkiem skuteczności tej metody jest żelazna konsekwencja i cierpliwość. Psy są inteligentnymi czworonogami i prędzej czy później sposób ten przyniesie efekty. 

Jak oduczyć psa gryzienia a jednocześnie go zrozumieć?

Zwróćmy uwagę na fakt, że każde zachowanie naszego pupila ma swoją przyczynę. Często niepożądane zachowania podopiecznego wynikają z tego, że poświęcamy pupilowi za mało czasu, nie rozumiemy jego potrzeb lub natury. Nasz pies musi mieć zapewnioną właściwą dawkę ruchu, zabawy i pracy, a zrozumienie jego psychiki jest podstawą do pokonania większości problemów. Pamiętajmy także, że w dużej mierze to od nas zależy jakie nawyki pies przyswoi.  Nie prowokujmy go do szarpania, skakania, nie pozwalajmy mu gryźć naszych dłoni, nie narzucajmy się z głaskaniem, przytulaniem lub innymi gestami sympatii. Gdy pies zaczyna gryźć zawsze reagujmy stanowczym, lecz łagodnym gestem. Obojętnie, który sposób oduczania psa gryzienia wybierzemy, musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wyłącznie konsekwentne postępowanie przynosi zamierzone skutki.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!