Zabawa z psem – dlaczego jest tak ważna dla naszego pupila?

Zabawa z psem – dlaczego jest tak ważna dla naszego pupila?

Zabawa z psem jest ważnym czynnikiem w jego życiu. Podczas zabawy czworonożny przyjaciel może rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Zmienność zachowań i wzorców działania pomaga psu elastycznie reagować na różne sytuacje w życiu codziennym i w konsekwencji zdecydowanie rozwija jego inteligencję. Po za tym, a może przede wszystkim, zabawa psa z opiekunem ma wielką wartość emocjonalną, dostarcza radości, satysfakcji i wzmacnia więzi. Forma i częstotliwość wspólnych zabaw stanowi istotny wskaźnik jakości relacji pies-człowiek.

Zabawa z psem

Zabawa z psem jako niezbędny element prawidłowego rozwoju

Zabawa jest jedną z podstawowych form aktywności psa w każdym wieku. W różnych fazach rozwoju pełni jednak odmienną rolę, różni się także formą i intensywnością. Podlegając przemianie, zabawa sama przyczynia się do rozwoju. Bezsprzecznie największe znaczenie odgrywa w okresie szczenięcym i dlatego powszechnie uważana jest za element, bez którego rozwój psychofizyczny i społeczny psa nie może przebiegać prawidłowo. W miarę dorastania pupila, aspekty związane z jego wychowaniem, nauką i rozrywką tworzą proces, w którym samo bawienie się jest ważne, a niekoniecznie jego rezultat. Nie wyklucza to faktu, że zabawa z psem nadal jest korzystna i wartościowa dla niego. Oprócz wzbudzania radości, dostarczania przyjemności, zabawa pełni także istotne funkcje, w szczególności kształcącą, emocjonalną i terapeutyczną.

Atuty zabawy z psem

Istnieją różne teorie na temat pozytywnych korzyści, jakie odgrywa zabawa w życiu psa. Jedna z najpopularniejszych głosi, że zabawa przygotowuje szczenięta do dorosłego życia, aby nabyły umiejętności motorycznych, których potrzebują do polowania, rozmnażania, zachowań posturalnych (zmniejszenia i zwiększania dystansu) i budowania relacji hierarchicznych. Poza tym zabawa poprawia zrozumienie sygnałów komunikacyjnych wysyłanych przez towarzyszy zabaw. W rezultacie poprawia zrozumienie i pogłębia relacje między bawiącymi się. W tym aspekcie jest więc szczególnie istotna dla budowania mocnej więzi i pozytywnej relacji z opiekunem.

Dodatkowo zabawa odgrywa dużą rolę w rozwoju fizycznym, umożliwia usprawnienie zdolności motorycznych, wpływa na rozwój masy mięśniowej, wspomaga pracę niektórych struktur nerwowych (między innymi odpowiedzialnych za dobrą równowagę) i wspiera pracę połączeń nerwowych. Podczas zabawy psy mogą odkrywać swoje ograniczenia, nabierać sprawności psychofizycznej oraz identyfikować nieprzewidziane zdarzenia. Uczą się przezwyciężać trudności, zdobywają umiejętności radzenia sobie w niekorzystnych sytuacjach. Oprócz tych walorów, zabawa niesie ze sobą inne korzyści. Opiekun psa może również wykorzystywać zabawę jako narzędzie edukacyjne, wspierając trening kontroli emocjonalnej i tolerancji na frustrację. Ponieważ zabawa z założenia powinna być zabawna, może być użyta jako nagroda i wzmocnienie pożądanych zachowań u psa (np. nauka nowych komend, wyciszenia). Ponadto badania wykazują, że trening połączony z zabawą zyskuje w znacznym stopniu na skuteczności.

Skąd mamy wiedzieć, że pupil chce się bawić?

Zabawa z psem powinna być przyjemna, bezpieczna i opierać się na umiejętnościach oraz potrzebach pupila. Jeden pies lubi stare dobre „aportuj kij”, inny woli próby wyrwania zabawki z ręki opiekuna. Poza tym ważne jest uchwycenie momentu, kiedy podopieczny sygnalizuje chęć do zabawy. Może się to zdarzyć na różne sposoby. Chyba każdy zna tą charakterystyczną pozycję – przednie łapy wysunięte do przodu, obniżona przednia część ciała, tył natomiast uniesiony wysoko do góry i mocne machanie ogonem. Jednak nie wszystkie psy wyrażają chęć do zabawy w ten sposób. Inne czworonogi zwracają na siebie uwagę skacząc lub szaleńczo biegając, jeszcze inne przynoszą swój ulubiony przedmiot i rzucają opiekunowi pod nogi. Zdarza się również, że pupil podnosi łapy w proszącym geście lub robi swoistą „proszącą minę”.

Bezpieczna i przyjemna zabawa z psem – najważniejsze zasady

Bez względu na to, w jaki sposób pupil sygnalizuje potrzebę wspólnej aktywności, warto skorzystać z zaproszenia, pamiętając przy tym, że harce powinny toczyć się według określonych zasad. Zabawa z psem musi dostarczać pozytywnych wrażeń obydwu stronom, dlatego nigdy nie należy zmuszać pupila do aktywności. Nie powinniśmy zachęcać czworonożnego przyjaciela do zabaw bezpośrednio po posiłku (należy odczekać co najmniej godzinę). Proponujemy mu ćwiczenia i zabawy, wtedy gdy jest zdrowy, wypoczęty, wyspany i wykazuje chęć do wspólnej aktywności. Z drugiej strony nie należy ulegać zaczepkom pupila i naciskom do zabawy w chwili dla nas nieodpowiedniej.

Do zabawy z psem należy wybrać takie formy aktywności, którym pupil jest w stanie podołać oraz te, które sprawiają mu największą radość. Wykorzystane podczas zabawy z psem zabawki muszą być bezpieczne i dobrane do indywidualnych potrzeb, możliwości i gabarytów pupila. W trakcie intensywnej zabawy warto pomyśleć o przerwach, a po zakończeniu ćwiczeń pozwolić podopiecznemu odpocząć. Formy podziękowania i nagrody za wspólną zabawę mogą stanowić zarówno głaskanie, jak i przytulanie oraz pochwały słowne. Natomiast do nagradzania smakołykami, przekąskami warto podejść z rozwagą.

Zabawa z psem – podsumowanie

Zabawa u psów promuje ich rozwój fizyczny, intelektualny i zachęca je do lepszego zrozumienia otoczenia. Daje możliwość poznania podstawowych zasad zachowania, rozwijania umiejętności i zdolności. Uczy kontrolowania swojego temperamentu oraz odpowiedniego reagowania na bodźce. Z uwagi na fakt, iż zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju psa, aspekty te tylko dodatkowo podkreślają znaczenie włączenia właściwej zabawy w codzienną rutynę psa w każdym wieku.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Praski ratler
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Delikatny praski ratler jest jednym z najmniejszych psów na świecie. Pomimo niewielkich rozmiarów odznacza się ogromnych temperamentem i dużą pewnością siebie. Jest wszechstronnym, pełnym uroku towarzyszem, który dostarcza wiele radości swojemu właścicielowi i wszystkim domownikom.

Saneczkowanie u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Saneczkowanie u psa jest reakcją na świąd w okolicy odbytu, czyli w jednym z nielicznych miejsc, gdzie czworonożny przyjaciel nie może się swobodnie podrapać. Próbując rozwiązać ten uciążliwy problem, pies pociera zadem o podłoże, wyciągając tylne kończyny możliwie najdalej do przodu. Ponieważ na ogół jest to dolegliwość, która w większości przypadków sama nie znika, warto udać się po pomoc do weterynarza.

Ile lat żyją psy? Od czego to zależy?
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Pies, wchodząc do rodziny, staje się jej integralną częścią. Każda choroba czworonożnego przyjaciela lub jego śmierć jest dla opiekuna bardzo ciężka i bolesna. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie zwierzaka warto wiedzieć – ile lat żyją psy? Dane w tym zakresie są przybliżone i zależą od wielu czynników. Na długość życia psów mają wpływ miedzy innymi: rasa, wielkość, postura oraz ogólny stan zdrowia. Współczesne badania dowodzą jednak, że zbilansowana dieta, optymalna dawka aktywności fizycznej, właściwa pielęgnacja i opieka mogą poprawić jakość funkcjonowania, a także przedłużyć życie pupila.