Potrzeby psa, które trzeba zaspokoić. Czy pies jest szczęśliwy?

Potrzeby psa, które trzeba zaspokoić. Czy pies jest szczęśliwy?

Zrozumienie emocji i psich potrzeb stanowi podstawę do zbudowania mocnej, pozytywnej relacji między opiekunem a psem. Jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania pupila. Dlatego, aby przez długie lata cieszyć się towarzystwem zdrowego, wesołego, szczęśliwego psa, warto poznać jego podstawowe potrzeby.

Potrzeby psa. Szczęśliwy szczeniak.

Potrzeby psa – czego właściwie potrzebuje pies?

Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że każdy pies jest inny i każdy ma swoje indywidualne potrzeby. Możemy jednak wyodrębnić kluczowe elementy, które muszą być realizowane i współgrać ze sobą, tak aby pupil był zdrowy, szczęśliwy i mógł normalnie funkcjonować. 

Do podstawowych psich potrzeb zaliczamy:

  • żywienie
  • poczucie bezpieczeństwa
  • sen
  • pielęgnację
  • aktywność fizyczną i zabawę
  • stymulację umysłową

Żywienie

Dobre zdrowie, prawidłowe funkcjonowanie organizmu i świetna forma naszego pupila zależy w dużym stopniu od właściwego żywienia. Dlatego jednym z najważniejszych elementów jest dostarczanie podopiecznemu odpowiednio zbilansowanego pokarmu, który zaspokoi jego potrzeby.  To właśnie w kwestii żywienia psa opiekunowie popełniają najwięcej błędów. Bardzo często zapominajmy, że układ pokarmowy psa różni się od naszego i dokarmiamy pupila resztkami ze stołu, słodyczami, przekąskami. To spory błąd. Przy ustalaniu indywidualnej diety musimy wziąć pod uwagę wiek, stan zdrowia, aktywność oraz specjalne potrzeby czworonoga.  W diecie psa powinny się znaleźć przede wszystkim składniki odżywcze zapewniające: kontrolę wagi, ochronę stawów oraz zdrowa skóry, sierści i zębów, zdrowe trawienie, a także energię, mobilność oraz dobre samopoczucie.

Szczeniaki (także suki będące w ciąży i karmiące) potrzebują karmy wspierającej zdrowy rozwój mózgu, szkieletu i oczu, czyli specjalnie przygotowanego pokarmu, o składzie dostosowanym do energicznego stylu życia młodego psa. Dorosłym psom karma (wysokiej jakości prawidłowo zbilansowana) powinna zaspokajać codzienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, przeciwutleniacze oraz mikroelementy. Posiłki dla starszych psów powinny wspierać konkretne potrzeby dotyczące funkcjonowania mózgu i zachowania mobilności. Należy pamiętać także o konieczności zapewnienia psu stałego dostępu do świeżej, czystej wody. Dotyczy to w szczególności psów przebywających na zewnątrz domu. 

Potrzeby psa a poczucie bezpieczeństwa

Skupiając się na tej kwestii musimy wziąć pod uwagę dwa czynniki. Po pierwsze powinniśmy zapewnić psu spokojne miejsce do odpoczynku. Autonomiczne legowisko w miejscu, w którym nikt go nie będzie niepokoił. Ciepłe, bezpieczne, wygodne schronienie, dostosowane do jego wymiarów, z którego będzie mógł obserwować co się dookoła dzieje. Jeżeli w domu znajduje się kilka zwierząt, należy zadbać, aby każde miało własne miejsce do odpoczynku. Drugi filar bezpieczeństwa stanowi psychiczna więź łącząca czworonoga z opiekunem. Relacja ta powinna opierać się na zrozumieniu, zaufaniu i przyjaźni. Powinniśmy zapewnić psu uporządkowany, przemyślany, przewidywalny świat oparty na jasnych zasadach, konsekwencji i sprawiedliwym traktowaniu.

Sen

Sen ogrywa znaczącą rolę w życiu psa. Odpowiednia ilość oraz właściwa jakość snu jest niezbędna dla dobrej kondycji fizycznej i psychicznej psa. Potrzeby czworonoga w zakresie snu uzależnione są przede wszystkim od rasy i wieku. Przedstawiciele mniejszych ras śpią zazwyczaj w ciągu dnia mniej niż przedstawiciele dużych ras. Szczeniaki i psi seniorzy potrzebują z reguły 18 – 20 godzin snu na dobę. Natomiast zdrowe dorosłe psy powinny spać od 14 do 16 godzin. Czas snu jest okresem, w którym organizm zwierzęcia się regeneruje i następuje konsolidacja pamięci, spada też poziom hormonów stresu. Jeśli chcemy, aby sen spełniał te funkcje musimy zapewnić psu właściwe warunki do odpoczynku , w szczególności wygodne, bezpieczne posłanie, które umożliwi mu swobodne rozciągnięcie się na boku.

Pielęgnacja

W zakres pielęgnacji psów wchodzi szereg zabiegów, zarówno kosmetycznych jak i mających bezpośredni wpływ na zdrowie pupila.  Do pierwszej kategorii należy wyczesywanie, strzyżenie sierści, kąpanie, przycinanie pazurów, czyszczenie uszu oraz dbanie o zęby. W drugiej powinno się znaleźć systematyczne zabezpieczanie czworonoga przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi. 

Potrzeby psa a aktywność fizyczna i zabawa

Potrzeby psa w sferze aktywności fizycznej zależą przede wszystkim od wieku, zdrowia, jego osobowości oraz rasy. Wielkość psa w tym przypadku może być mylnym wskaźnikiem. Zapewnianie psiemu przyjacielowi odpowiedniej ilości aktywności jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania optymalnej wagi, dobrego samopoczucia, a także dla jego zdrowia psychicznego oraz poczucia szczęścia. Ruch daje możliwość uwolnienia skumulowanej w ciągu dnia energii, zapobiega nudzie. Warto zapewnić pupilowi odpowiednia dawkę zabawy oraz różnego rodzaju ćwiczeń. Zwłaszcza tych stwarzających okazję do wspierania instynktowych zachowań, takich jak węszenie, pływanie, szukanie, śledzenie. 

Stymulacja umysłowa

Oprócz fizycznego, psu potrzebny jest również wysiłek umysłowy. Dla zaspokojenia tej potrzeby możemy stawiać przed psem różne wyzwania, uczyć komend, sztuczek, wykorzystać zabawy zręcznościowe wspomagające zdolność myślenia. Możemy umożliwić mu węszenie, aportowanie, poznawanie nowych miejsc, szukanie ulubionej zabawki. Biorąc pod uwagę predyspozycje, możliwości i umiejętności psa, w organizacji psiej zabawy ogranicza nas jedynie wyobraźnia.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Chow Chow
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Chow chow to bardzo spokojny i niezwykle czujny pies o dumnej, pełnej godności postawie. Jest wiernym towarzyszem i świetnym stróżem. Obecnie stanowi popularną i intensywnie hodowaną na całym świecie rasę, która zaskarbiła sobie przyjaźń wielu gwiazd show biznesu i celebrytów. 

Jak oduczyć psa gryzienia? Jack russel terrier gryzie zegarek
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Właściciele czworonogów dobrze wiedzą, że każdy pies ma tendencję do gryzienia, jest to część psiej natury. Prawdziwy problem pojawia się jednak wtedy, gdy skłonność do niszczenia zatacza coraz większe kręgi, a pupil powoduje duże szkody i bałagan. Warto więc podjąć wszelkie działania, aby ograniczyć do minimum te niszczycielskie zapędy. Jak oduczyć psa gryzienia?

Pies chihuahua
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Chihuahua – najmniejszy pies świata jest wesołym zawadiaką o wielkim sercu. Aż trudno uwierzyć, że w tak małym ciałku drzemią tak duże pokłady wrażliwości i olbrzymi temperament.