Jak nauczyć psa daj głos? Nauka komend od podstaw.

Jak nauczyć psa daj głos? Nauka komend od podstaw.

Komenda „daj głos” jest zazwyczaj jednym z pierwszych poleceń, po które sięgamy ucząc naszego psa sztuczek. Właściwie od razu nasuwa się pytania: w jakim celu? Trudno bowiem wyobrazić sobie sytuację, w której ta komenda mogłaby być przydatna. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę, że każde nasze współdziałanie z pupilem pozwala nawiązać z nim silniejszą relację, z pozoru bezużyteczna sztuczka zyskuje wymierną wartość. Zatem jak nauczyć psa komendy daj głos?


Jak nauczyć psa komendy daj głos – i czy zawsze można?

Szkolenie uczy psa dyscypliny, posłuszeństwa, pomaga w budowaniu zaufania, poczucia bezpieczeństwa, wzmacnia więzi pomiędzy opiekunem a jego pupilem. Może być także źródłem radości i satysfakcji dla obydwu stron. Jednak w świecie psów, podobnie jak u ludzi, spotykamy różne charaktery. Są psy spokojne, zrównoważone, ale też i takie, które szybko się pobudzają, są nerwowe, strachliwe, niecierpliwe. Istnieje grupa psów, które bardzo trudno wyciszyć, nie potrafią poradzić sobie z emocjami oraz mają tendencje do wymuszania swoim zachowaniem różnych korzyści. W takim przypadku powinniśmy porzucić myśl o nauce komendy „daj głos”. Rezygnujemy ze szkolenia również w przypadku, gdy pies ma tendencje do uporczywego szczekania bez powodu, cierpi na lęk separacyjny lub w przesadny sposób upomina się o resztki jedzenia oraz przekąski. W przypadku pozostałych psów należy pamiętać, aby uczyć je szczekania tylko na komendę. Nie nagradzamy psa za szczekanie bez podanego polecenia. Szczególnie gdy podejrzewamy, że szczeka, ponieważ spodziewa się za to nagrody.

Podstawowe zasady szkolenia

  • Organizujemy krótkie, przyjemne, atrakcyjne sesje treningowe.( najlepiej pięciominutowe, nie więcej niż dziesięciominutowe). 
  • Ćwiczymy tylko wtedy, gdy obydwie strony są w dobrym nastroju. Nerwowa atmosfera, zmęczenie, pospiech źle wpływają na efektywność nauki.
  • Każde ćwiczenie kończymy pozytywnym wzmocnieniem ( pochwała słowna, gest, smakołyk).
  • W pierwszym etapie nauki szkolimy psa w spokojnym miejscu, dopiero w późniejszym etapie dodajemy elementy rozpraszające jego uwagę.
  • Szkolenie zawsze musi opierać się na pozytywnych aspektach i zrozumieniu psiej natury.

Przygotowanie do treningu

Dobór komendy 

Przed rozpoczęciem  treningu należy zdecydować się na wybór komendy właściwej dla naszego pupila. Na przykład, kiedy wypowiemy słowo „szczekaj“, przypominające słowo „czekaj“ – pies może być zdezorientowany i nie będzie wiedział czego od niego oczekujemy. Dlatego warto wziąć to pod uwagę i zrezygnować z używania poleceń, które mogą być dla psa mylące. Najlepiej skorzystać z komendy „daj głos“ lub ”głos”. Polecenie to można wzmocnić gestem, wówczas pies łatwiej go zapamięta. 

Indywidualne podejście

Musimy pamiętać, że szkolenie młodego psa różni się od nauki dorosłego pupila. Szczeniak pomimo skłonności do zabawy, uczy się znacznie szybciej i nie ma jeszcze utrwalonych zachowań. Podczas szkolenia starszego psa, możemy napotkać na większe trudności, ponieważ dorosły pies może mieć już utrwalone wzorce zachowań w konkretnych sytuacjach. Będziemy musieli się więc wykazać większą cierpliwością, konsekwencją oraz indywidualnym podejściem. Niektóre czworonogi nauczą się reakcji na komendę „daj głos” od razu, innym może zająć to nawet kilka tygodni. 

Jak nauczyć psa komendy daj głos ?

Rozbudzamy zainteresowanie przysmakiem i podajemy komendę, bezpośrednio przed szczeknięciem.

Ponieważ pozytywne szkolenie psów polega na nagradzaniu właściwych zachowań, na każdym etapie nauki przyda się nam ulubiony smakołyk pupila. Trzymając przysmak w dłoni próbujemy zainteresować nim naszego czworonoga. Pies na ogół bardzo szybko skupia uwagę na ulubionym przysmaku i wtedy  podajemy komendę „daj głos”. Musimy wypowiedzieć ją w sposób zdecydowany, wyraźny i głośny. Kiedy podopieczny zrozumie, czego od niego oczekujemy i właściwie zareaguje, chwalimy go i nagradzamy smakołykiem. Jeśli będziemy precyzyjni i nagrodzimy psa we właściwym momencie, to podopieczny bardzo szybko skojarzy co takiego zrobił, że pojawiła się nagroda.  Ćwiczenie to należy powtórzyć kilka razy. 

Musimy być przygotowani na to, że na początku szkolenia pupil może wydawać różne dźwięki.  Bez względu na to, jak bardzo wydany przez niego dźwięk będzie różnił się od typowego szczeknięcia, nagradzamy go smakołykiem. Jednak z czasem dajemy pupilowi nagrodę tylko wtedy, kiedy szczeknie we właściwy sposób. 

Najpierw wydajemy komendę, później pokazujemy przysmak.

W ćwiczeniu tym udajemy, że w dłoni trzymamy schowany przysmak. Następnie wypowiadamy komendę słowną „daj głos”. Jednocześnie wyprostowanym palcem wskazującym prawej ręki naprowadzamy pupila na dłoń, rzekomo ukrywającą smakołyk. Jeśli pies szczeknie, nagradzamy go i chwalimy. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.

Jak nauczyć psa daj głos? Pozytywne szkolenie.

Niezależnie jaki wariant nauki wybierzemy, zawsze musimy zwracać uwagę na emocje pupila, miedzy innymi po to,  aby mieć pewność, że szkolenie sprawia mu przyjemność. Pamiętajmy, że trening powinien być atrakcyjny i wywoływać u niego pozytywne skojarzenia. Tylko wtedy pies chętnie się angażuje i współpracuje z opiekunem. 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!