Jak nauczyć psa komendy turlaj się? Nauka komend od podstaw

Jak nauczyć psa komendy turlaj się? Nauka komend od podstaw

Przejęcie odpowiedzialności za szkolenie psa oznacza przede wszystkim akceptację i poszanowanie jego potrzeb, zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym, zgodnie z jego rasą, wiekiem i charakterem. To uznanie, oparte na rozpoznaniu mocnych i słabych stron, powinno znaleźć odzwierciedlenie w jego treningu. Nauka niezbędnych zasad daje czworonożnemu przyjacielowi wysoki stopień bezpieczeństwa, zapewnia harmonijną i stabilną relację z bliskimi osobami. Doświadczony opiekun dobrze wie, że osiągnie znacznie większy sukces w szkoleniu pupila, oferując mu nowe bodźce. Z tego powodu w szerszym sensie szkolenie psa obejmuje również naukę sztuczek, które zapewniają psu zajęcie i rozrywkę. Dlatego proponujemy dzisiaj wskazówki do nauki komendy „turlaj się”, która w kategorii dobra zabawa, zadowolenie i frajda zajmuje wysokie miejsce.

Jak nauczyć psa komendy turlaj się?

Nauka psa komendy „turlaj się” – od czego zacząć?

Każdy pies jest inny, dlatego jeśli chodzi o szkolenie czworonogów, nie ma jednej uniwersalnej formuły edukacyjnej. Z doświadczenia jednak wiemy, że bystre i inteligentne psy uwielbiają nowe wyzwania i doświadczenia. Nie mniej opiekun musi pamiętać, że podczas nauki nowych komend, w tym komendy „turlaj się”, pupil musi czuć się bezpieczny, kochany i odpowiednio zmotywowany. W oparciu o te założenia, podajemy wskazówki, które z pewnością pomogą zoptymalizować szkolenie.

Wytrwałość, opanowanie i konsekwencja

Podejdź do treningu z konsekwencją i wytrwałością. Niektóre psy uczą się bardzo szybko, podczas gdy inne potrzebują trochę więcej czasu. Nawet jeśli czujesz, że w trakcie szkolenia utknąłeś w jakimś miejscu, nigdy nie powinieneś tracić cierpliwości. Poza tym musisz pamiętać, że z punktu widzenia psa – to, co jest dozwolone raz, jest dozwolone zawsze! Twój pies nie rozumie, dlaczego raz wolno mu coś zrobić, a innym raz nie. Dlatego nauka będzie skuteczna tylko wtedy, gdy pupil otrzyma jasny, zrozumiały i niedwuznaczny przekaz.

Żaden pies nie jest nieposłuszny, bo chce zdenerwować opiekuna, z reguły po prostu nie rozumie, czego się od niego oczekuje. Z tego powodu podczas treningu ważne są zwięzłe, jednoznaczne polecenia. Kiedy Twój pies nauczy się reagować na „turlaj się”, zawsze powinieneś używać tego określenia. Tylko w ten sposób pupil będzie wiedział, czego się od niego oczekujesz. Jeśli raz powiesz „turlaj się”, a innym razem „obracaj się”, pies Cię po prostu nie zrozumie.

Nauka komendy „turlaj się” – pozytywne wzmocnienie

Jeśli pies robi coś dobrze, trzeba go za to chwalić i nagradzać. Nie należy szczędzić pochwał w formie przyjaznych słów, poklepywania lub innych serdecznych gestów. Można premiować jego pozytywne wyniki w nauce zabawą, przytulaniem lub ulubionym przysmakiem i najlepiej zrobić to natychmiast po określonej akcji. Jeśli pies nie współpracuje lub popełnia błędy, po prostu nie dostaje nagrody, ponieważ powinien się nauczyć, że pomiędzy prawidłowym zachowaniem a nagrodą istnieje zależność. Następnie cierpliwe powtarzasz ćwiczenie, akceptując, że jeszcze nie do końca zrozumiał, czego od niego oczekujesz. Ponadto jeśli właściciel pragnie, aby pies z nim współpracował, musi komunikować się z czworonogiem w życzliwy sposób. Krzyczenie na psa i nerwowe gestykulowanie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego i tak jak karanie nie powinno mieć miejsca.

Właściwy czas i miejsce

Nie należy rozpoczynać nauki psa bezpośrednio po posiłku, jeśli czworonożny przyjaciel jest chory, zmęczony, przestraszony, zdenerwowany. Ponadto należy zadbać o bezpieczne, spokojne miejsce do ćwiczeń, pozbawione bodźców rozpraszających pupila. Warto z uwagą obserwować psa, aby uchwycić moment, kiedy jest przestraszony, zestresowany, przemęczony lub po prostu trening jest dla niego zbyt skomplikowany. W takim przypadku należy przerwać szkolenie lub rozłożyć ćwiczenia na mniejsze uproszczone kroki. Warto także pamiętać, że odpoczynek i przerwy w treningu są ważne, aby utrwalić to, czego się pupil nauczył.

Szacunek i wzajemne zaufanie

Zanim zaczniesz uczyć psa podstaw posłuszeństwa, następnie wykonywania poleceń i sztuczek, wcześniej musisz zdobyć jego zaufanie. A to nie dokona się z dnia na dzień. Jeśli pomożesz pupilowi zrekompensować deficyty, zapewnisz poczucie bezpieczeństwa, pokażesz jak przestrzegać zasad, to szkolenie stanie się efektywniejsze. Konsekwentnie, jeśli relacja między człowiekiem a psem opiera się na szacunku i czworonożny przyjaciel wie, że jest kochany, nauka komendy „turlaj” staje się łatwiejsza i trwa znacznie krócej.

Czas na naukę komendy „turlaj się”

Zanim zaczniesz uczyć swojego podopiecznego komendy „turlaj się”, upewnij się, że opanował on najważniejsze podstawowe komendy, takie jak „siad”, „waruj” i „zostań”. Zadbaj o kilka smakołyków – takich jak mini kiełbaski lub małe przekąski treningowe – abyś mógł w każdej chwili zmotywować i nagradzać swojego czworonożnego przyjaciela. Zacznij od treningu w cichym, spokojnym otoczeniu, z jak najmniejszą ilością rozpraszających bodźców (najlepiej w domu lub na własnym podwórku). Dzięki temu Ty i Twój pies będziecie mogli w pełni skoncentrować się na nauce. Pamiętaj też, że Twój pupil potrzebuje płaskiej, dość dużej powierzchni, aby móc się turlać.

Krok pierwszy

Przywołaj psa, wydaj komendę „waruj”/ „leżeć”. Pupil powinien położyć się przed Twoimi stopami. Jego przednie łapy powinny być wyciągnięte do przodu, głowa lekko uniesiona (uwaga skupiona na Tobie).

Krok drugi

Przykucnij i wyciągnij rękę w kierunku czworonożnego przyjaciela, przez chwilę przytrzymaj zamkniętą dłoń z ulubionym smakołykiem przed jego nosem. Następnie przesuń rękę z przysmakiem tuż przy głowie psa i zatrzymaj nad lewą lub prawą stroną jego brzucha. Ten ruch należy wykonywać powoli, aby nos pupila mógł podążać za zapachem smakołyku. Kiedy pysk psa znajduje się w pobliżu brzucha, przesuń rękę nad grzbiet psa, a następnie w kierunku ziemi. Jeśli pies chce dalej podążać za zapachem, najpierw musi odwrócić głowę, a potem całe ciało. Automatycznie wykonuje ruch toczenia. Jeśli to konieczne, użyj swojej wolnej ręki, aby pomóc psu podczas turlania.

Ważne: Gdy tylko Twój czworonożny przyjaciel zacznie się obracać, wydaj komendę „turlaj się” spokojnym i przyjaznym głosem. Nigdy nie wypowiadaj polecenia wcześniej ani później, ponieważ Twój futrzany pupil nie będzie w stanie powiązać komendy z ruchem toczenia się.

Krok trzeci

Po wykonanym obrocie, natychmiast nagrodź swojego czworonożnego przyjaciela smakołykiem, pochwałą słowną lub innym przyjaznym gestem. Następnie opisane powyżej działania powtórz jeszcze dwa lub trzy razy, zanim zrobisz krótką przerwę w treningu.

Krok czwarty

Jeśli pupil powtórzył turlanie kilka razy, najtrudniejsza przeszkoda została już pokonana. Musisz jednak regularnie powtarzać to ćwiczenie, aby podopieczny utrwalił sobie komendę „turlaj się”. Kontynuuj trening, aż Twój futrzany przyjaciel wykona ruch toczenia jedynie na polecenie, bez ruchu ręką i smakołyków. Następnie możesz rozpocząć trening w miejscach rozpraszających uwagę pupila. Po prostu wydaj psu komendę „turlał się” na kolejnym spacerze lub w pobliżu psiego placu zabaw. Jeśli pupil wykona to trudne zadanie bez żadnych problemów, możesz być z niego dumny i cieszyć się wspólnie spędzanym czasem.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Posokowiec bawarski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Posokowiec bawarski to doskonały tropiciel z wielką pasją łowiecką. Wytrwały, pewny siebie i nieustraszony. W kręgu rodzinnym jest przyjaznym, czułym towarzyszem, który zachwyca spokojnym, zrównoważonym i łagodnym charakterem. Do harmonijnego rozwoju potrzebuje dużo ruchu, wysiłku fizycznego oraz umysłowego.

Zabawa z psem
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Zabawa z psem jest ważnym czynnikiem w jego życiu. Podczas zabawy czworonożny przyjaciel może rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, zarówno fizyczne, jak i umysłowe. Zmienność zachowań i wzorców działania pomaga psu elastycznie reagować na różne sytuacje w życiu codziennym i w konsekwencji zdecydowanie rozwija jego inteligencję. Po za tym, a może przede wszystkim, zabawa psa z opiekunem ma wielką wartość emocjonalną, dostarcza radości, satysfakcji i wzmacnia więzi. Forma i częstotliwość wspólnych zabaw stanowi istotny wskaźnik jakości relacji pies-człowiek.

Praski ratler
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Delikatny praski ratler jest jednym z najmniejszych psów na świecie. Pomimo niewielkich rozmiarów odznacza się ogromnych temperamentem i dużą pewnością siebie. Jest wszechstronnym, pełnym uroku towarzyszem, który dostarcza wiele radości swojemu właścicielowi i wszystkim domownikom.