Jak nauczyć psa leżeć? Nauka komend od podstaw

Jak nauczyć psa leżeć? Nauka komend od podstaw

Metody właściwego ułożenia pupila, poprzez dobór odpowiedniego szkolenia może opanować każdy opiekun, nawet gdy zadanie to wydaje się zbyt skomplikowane. Wystarczy poświęcić codziennie klika minut na konsekwentny i przyjazny trening. Nauka czworonoga  komendy „leżeć” jest jedną z podstawowych czynności obejmujących szkolenie psów. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ opanowanie tej komendy przynosi zarówno psu, jak i opiekunowi wiele korzyści. Jak nauczyć psa leżeć na komendę?


Jak nauczyć psa leżeć? Pozytywna współpraca

Rozpoczynając trening musimy zdawać sobie sprawę, że szkolenie psa powinno opierać się wyłącznie na pozytywnych metodach współpracy, obejmujących przyjazne traktowanie, sprawiedliwe i konsekwentne działanie, umiejętne stosowanie zachęt i elementów nagradzających, np. smakołyków, pochwał, zabaw. Podczas szkolenia pupila należy wykluczyć metody polegające na dominacji i przymusie oraz wywołujące u podopiecznego stres. Psy bowiem poznają świat na zasadzie prostych bodźców i skojarzeń przyczynowo – skutkowych. Jeżeli nauka będzie się kojarzyć czworonogowi z nagrodą, wówczas sam będzie ochoczo uczestniczył w kolejnych ćwiczeniach. 

Dlatego, aby nauczyć pupila reagowania na komendę „leżeć” należy go zachęcać, a nie wymuszać !

Po co uczyć psa leżenia na komendę?

Szkolenie psa w zakresie komendy „leżeć” należy rozpocząć po uprzednim opanowaniu przez niego siadania na sygnał. Przyjęcie przez psa postawy w formie przysiadu lub leżenia stymuluje jego zachowanie zastępcze i może okazać się przydatne na co dzień w wielu sytuacjach. Po opanowaniu przez psa komendy „leżeć” znacznie łatwiej panować nad pupilem i odwrócić  jego uwagę od problematycznych zdarzeń. Dotyczy to w szczególności sytuacji, gdy czworonogiem zaczynają rządzić emocje i odzywa się jego naturalny instynkt. Komenda „leżeć” przyda się także w miejscach publicznych, np. w sytuacji, gdy w trakcie spaceru dojdzie do spotkania z innym psem lub kotem, czy też rowerzystą. Wykonanie komendy „leżeć” w  tych okolicznościach będzie wymagało jednak od pupila sporego zaawansowania w jej opanowaniu. 

Jak nauczyć psa leżeć w kilku prostych krokach

1 krok – przysmakiem nakłoń psa do leżenia:

Szkolenie rozpocznij od nakłonienia psa do ugięcia przednich łap – gestem ręki. Najlepszy rezultat osiągniesz trzymając w dłoni jego ulubiony smakołyk. Następnie, powoli opuść dłoń z przysmakiem, przesuwając ją pomiędzy przednie łapki. Jeżeli pies wykona namiastkę „ukłonu” i zniży łokcie do ziemi, wówczas pochwal go i daj nagrodę. Powtarzaj tę czynność, aby twój pupil dobrze ją opanował. Nie dawaj mu kolejnej nagrody do momentu, kiedy pies położy na ziemi nie tylko przednie łapy, ale także tylną część ciała. Kiedy to opanuje, pogłaszcz go i nagrodź smakołykiem wyciągniętym z naszej torby na smaksy :). Należy przy tym pamiętać o zwolnieniu psa z komendy poprzez podanie hasła „koniec” lub „luz”.

2 krok – naprowadź psa pustą dłonią:

Kiedy pupil opanuje już pierwsze ćwiczenie, w kolejnym kroku postępuj podobnie do pierwszego. Teraz jednak naprowadzaj ręką psa do pozycji „leżeć” już bez przysmaku. Smakołyk trzymaj w drugiej dłoni lub w saszetce. Gdy psiak się położy, musisz go od razu pochwalić i nagrodzić.

3 krok – ogranicz gest dłoni:

W tym etapie zredukuj ruch ręki do pokazania dłoni z wyciągniętymi palcami, skierowanymi w dół. Palcami staraj się nakierować psa do położenia się. Nie używaj całego swojego ciała do naprowadzania psa do leżenia. Pamiętaj o nagrodzie dla swojego pupila. W następnej kolejności można rozpocząć ćwiczenie od pokazywania komendy z odległości.

4 krok – dodaj komendę werbalną:

Po opanowaniu przez czworonoga komendy niewerbalnej, dołącz do niej głosową komendę „leżeć”. Na początku pamiętaj, aby podawać łącznie obie formy: głosem i gestem dłoni. Jeżeli z czasem piesek zacznie poprawnie  wykonywać to ćwiczenie, spróbuj podawać tylko samą komendę słowną „leżeć”. Każde położenie się pupila na komendę koniecznie nagradzaj. Wówczas piesek będzie wiedział, iż wykonuje to dobrze. Nie zapomnij o zakończeniu ćwiczenia komendą „koniec”.

Ćwiczenie komendy „leżeć” w różnych sytuacjach

Szkolenie psa w wykonaniu komendy „leżeć”, które opisano w powyższych krokach musi być przeprowadzone w odpowiednim do tego miejscu. Najlepiej w otoczeniu, w którym pies czuje się bezpiecznie i nic nie rozprasza jego uwagi. Należy także zadbać o stabilne i wygodne podłoże do treningu, na którym psie łapy nie będą się rozjeżdżać. Po opanowaniu przez pupila komendy „leżeć” w spokojnym otoczeniu, można przystąpić do nauki w trudniejszych okolicznościach, wprowadzając różne elementy rozpraszające i dekoncentrujące uwagę pupila. Może to być obecność pozostałych domowników, gości lub innych zwierząt. W następnym etapie można prowadzić ćwiczenie także poza domem, rozpoczynając od zacisznych miejsc.

Kilka wskazówek

  • Pamiętaj, że nauka psa wykonywania komend wymaga stosowania przez opiekuna tylko pozytywnych metod. Nie możesz karać swojego pupila za jego niepowodzenia, np. problemem z nieprawidłowym odczytaniem sygnału. Musisz wykazać się cierpliwością i pozytywnym nastawieniem, ponieważ czworonóg szybko wyczuje Twoje zdenerwowanie i stres, co w konsekwencji może zniweczyć efekty, które do tego czasu udało się osiągnąć.
  • Każde ćwiczenie powinno być prowadzone nie dłużej niż 15 minut. Dłuższe, powoduje zmęczenie psa i brak chęci do wykonywania poleceń. Ważne również jest trzymanie się tylko jednej komendy. Zamiast polecenia „leżeć” możesz stosować „waruj”, ale należy wybrać tylko jedno słowo, gdyż to zapewni osiągnięcie najlepszych rezultatów.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!