Wścieklizna u psa – wszystko, co warto wiedzieć!

Wścieklizna u psa

Wścieklizna u psa – wszystko, co warto wiedzieć!

W 1885 roku  Ludwik Pasteur, chemik z wykształcenia, mikrobiolog (właściwie) z przypadku, stworzył szczepionkę przeciw wściekliźnie. Po wielu doświadczeniach i serii szczepień uzyskał u psów pełne uodpornienie na zarazki wścieklizny. Od tego momentu niewidzialny wirus zyskał jedynego przeciwnika w postaci preparatu ratującego przed śmiertelną chorobą. Współcześnie strategia eliminacji wścieklizny opiera się w głównej mierze na obowiązkowych szczepieniach psów. Pomimo prowadzonej profilaktyki, ta niezwykle niebezpieczna wirusowa choroba, wciąż występuje w ponad 150 krajach na świecie. Czym więc właściwie jest wścieklizna u psa?

Wścieklizna u psa – czym właściwie jest?

Wścieklizna (łac. rabies, gr. lyssa) jest zakaźną chorobą odzwierzęcą, o ostrym przebiegu. Występuje w siedmiu patogennych biotypach, wywoływanych przez wirusa RNA z rodziny Rhabdoviridae, z rodzaju Lyssavirus. Wirus wścieklizny lokalizuje się przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym, w skórze i ślinie. 

Drogi przenoszenia wirusa wścieklizny

Zakażenie przenosi się z osobnika na osobnika na ogół w następstwie pogryzienia przez zwierzę, u którego wirus znajdował się w ślinie.  Czas rozwoju choroby zależny jest od wielu czynników, m.in.:  

 • wirulencji, czyli zjadliwości wirusa, 
 • odporności organizmu, 
 • ilości wirusa wprowadzonego do rany,
 • umiejscowienia rany.

 U zakażonych zwierząt  wirus jest wykrywalny w 90 % w ślinie. Jego obecność można stwierdzić w okresie od tygodnia do trzech dni przed wystąpieniem objawów klinicznych. Przyjmuje się, że okres inkubacji choroby u psów wynosi od 7 do 150 dni, najczęściej jednak około 30 dni.

Poza śliną, chore zwierzę, może w niewielkich ilościach wydalać wirus wścieklizny także z moczem, kałem lub krwią. W konsekwencji infekuje przede wszystkim skórę i za jej pośrednictwem zaraża bezpośrednio stykające się z nią przedmioty: miskę, obrożę lub szelki, smycz, kaganiec, posłanie. 

Wścieklizna u psa – objawy kliniczne

Wyróżniamy dwie podstawowe kliniczne formy wścieklizny: gwałtowną (szałową) objawiającą się skrajną agresją ze strony zakażonego psa oraz postać porażenną (cichą). Od pojawienia się  pierwszych objawów klinicznych, choroba trwa zazwyczaj od 1 do 7 dni. Zawsze kończy się zejściem śmiertelnym (z powodu niewydolności oddechowej). W pierwszym stadium gwałtownej formy zwierzę wykazuje zmiany w zachowaniu , przede wszystkim brak zainteresowania jedzeniem, piciem, ma rozszerzone źrenice, następuje wypadanie trzeciej powieki i zez. W następnym stadium- pobudzenia-pojawia się wzrost agresywności, nadpobudliwości i niepokoju. Pies staje się niezmiernie groźny dla otoczenia, atakuje ludzi i zwierzęta, spożywa niejadalne przedmioty, ucieka z domu, wydaje dziwne dźwięki, ma zaburzenia orientacji. Pojawia się  też ślinotok, problemy z przełykaniem i w następstwie piana na pysku. W ostatnim stadium- porażeń- objawy agresji ustępują, pojawiają się natomiast zaburzenia koordynacji ruchu, napady drgawek oraz porażenia , które z czasem obejmują prawie wszystkie części ciała i doprowadzają do śmierci. 

Postać cicha– trwa średnio 2-4 dni (rzadziej do 10 dni) i charakteryzuje się bardzo szybkim przejściem początkowych objawów w ostatnie stadium porażenne ( z pominięciem okresu pobudzenia oraz ataków szału).

Wścieklizna u psa – rozpoznanie

Pomimo specyficznych objawów klinicznych, zasadnicze znaczenie przy rozpoznaniu wścieklizny odgrywają badania laboratoryjne, przeprowadzane  metodą immunofluorescencji (FAT) oraz testów izolacji wirusa. Niestety całkowitą pewność daje jedynie pośmiertne badanie mózgu. 

Każde podejrzenie zakażenia wścieklizną należy bezzwłocznie zgłosić lekarzowi weterynarii, który określa dalszy tryb postępowania. W przypadku braku pewności co do ciągłości szczepień powiatowy lekarz weterynarii wydaje decyzję o poddaniu podejrzanego o zakażenie psa obserwacji lekarsko-weterynaryjnej. Na ogół obserwacja ta odbywa się we wskazanej placówce weterynaryjnej. Jeśli w trakcie obserwacji potwierdzą się symptomy wścieklizny, powiatowy lekarz weterynarii może podjąć decyzję o natychmiastowym uśpieniu zakażonego psa. Obserwacją może zostać objęte także zwierzę regularnie szczepione, mimo, iż  przyjmuje się, że nie stanowi zagrożenia dla otoczenia. 

Profilaktyka wścieklizny w pigułce

 • od czasów Ludwik Pasteura profilaktyka przeciw wściekliźnie opiera się na szczepieniach ochronnych,
 • każdego roku WHO opracowuje i stawia ostre wymagania w kwestii szczepionek przeciw wściekliźnie,
 • nie ma lekarstwa na wściekliznę!
 • w naszym kraju coroczne szczepienie psa przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe!
 • ochronne szczepienie psa przeciw wściekliźnie można zlecić w każdym gabinecie weterynaryjnym,
 • pierwsze szczepienie należy wykonać w 15 tygodniu życia psa,
 • można szczepić jedynie psy zdrowe, których nie są obciążony żadną chorobą pasożytniczą lub inną schorzeniem, 
 • bezpośrednio po szczepieniu należy obserwować psa pod katem reakcji anafilaktycznej lub silnego odczynu poszczepiennego,
 • rezygnując ze szczepienia psa na wściekliznę narażamy pupila (i jego otoczenie) na śmiertelne niebezpieczeństwo. 

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!