Shiba Inu – inteligentny przyjaciel całej rodziny

Shiba Inu – inteligentny przyjaciel całej rodziny

Shiba inu to kombinacja niezależności, pewności siebie i niezwykłej inteligencji. Właściciele psów tej rasy zgodnie przyznają, że wychowanie shiby jest nie lada wyzwaniem. Jednak po wypracowaniu porozumienia można zyskać wiernego przyjaciela, doskonałego stróża i wesołego towarzysza zabaw.

Shiba inu – opis rasy

 • Kraj pochodzenia: Japonia
 • Klasyfikacja F.C.I.: Grupa 5 Szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja 5 Szpice azjatyckie i rasy pokrewne
 • Wzrost: wysokość w kłębie z tolerancją 1,5 cm ( powyżej/ powyżej), pies: 40 cm, suka : 37 cm
 • Waga: pies: 8-11kg, suka: 6,8-9 kg
 • Głowa: czoło szerokie, policzki rozwinięte, wyraźnie zaznaczony stop, mocne szczęki, zgryz nożycowy
 • Nos: czarny
 • Oczy: niewielkie, trójkątne, ciemnobrązowe, lekko skośne
 • Uszy: stojące, małe, trójkątne, skierowane do przodu
 • Szyja: mocna, gruba
 • Sylwetka: grzbiet silny, prosty, lędźwie szerokie, mocno umięśnione, głęboka klatka piersiowa
 • Ogon: gruby, wysoko osadzony, wysoko noszony, zwinięty lub zagięty nad grzbietem
 • Szata: włos prosty, twardy, sztywny, podszerstek miękki, gęsty, dłuższy włos na głowie
 • Kolor sierści: rudy, czarny sezamowy, czarny sezamowy, podpalany, we wszystkich kolorach obowiązuje tzw. urajiro, czyli białe zabarwienie po bokach kufy, na policzkach, na spodniej stronie żuchwy, piersi, szyi, tułowia, ogona oraz po wewnętrznej stronie kończyn
 • Długość życia: 12-15 lat

Charakter i usposobienie

Shiba inu to niezależny, pewny siebie pies, który zazwyczaj ma własne zdanie i lubi postawić na swoim. Odpowiednio wychowywany staje się wiernym towarzyszem, oddanym i lojalnym wobec domowników. Mocno przywiązuje się do opiekuna, choć niechętnie okazuje uczucia i poddaje się pieszczotom. Wobec obcych wykazuje zdystansowanie i jest zazwyczaj podejrzliwy i nieufny. 

Cechą charakterystyczną shiba inu jest wewnętrzny spokój i umiejętność dostosowywania się do stylu życia domowników. To cichy, spokojny pies, który posiada niezwykle wyostrzone zmysły. Jest inteligentny, szybko się uczy, a odpowiednio zmotywowany potrafi przezwyciężyć swój upór i po pewnym czasie podejmuje współpracę. Jest świetnym stróżem, doskonale wyczuwa zagrożenie. Lubi  aktywność fizyczną, wyzwania, zabawy. Ruch pozwala mu rozładować energię i zaspokaja naturalne instynkty. Jeśli opiekun zapewni mu odpowiednią dawkę aktywności, odnajdzie się nie tylko w domu z ogrodem, lecz także w małym mieszkaniu w bloku.

Shiba jest szybki zwinny, energiczny i sprytny, co w połączeniu z silnym instynktem łowieckim przekłada się na dużą skłonność do ucieczek. Może nagle podążyć za tropem, nie zwracając uwagi na przywoływania opiekuna. W kontaktach z innymi zwierzętami jego zachowanie może okazać się mocno problematyczne. Potrafi biegać za małymi czworonogami traktując je jak zdobycz. Może też  wobec niektórych ras dużych psów wykazywać agresję.

Ponieważ wraz z wiekiem rośnie upór i poczucie niezależności, Shiba wymaga jak najwcześniejszej socjalizacji, konsekwentnego wpajania i egzekwowania zasad. Jego szkolenie powinno opierać się na poszanowaniu wyjątkowej natury tego czworonoga.

Zdrowie

Shiba inu to zdrowa i odporna rasa. Jej przedstawiciele dożywają w dobrej kondycji na ogół 15 lat. Wśród najczęstszych schorzeń obserwuje się :

 •  dysplazje stawu biodrowego
 • zwichnięcie rzepki 
 • zanik siatkówki 
 • alergie skórne

Pielęgnacja

Z powodu gęstego i obficie wypadającego delikatnego podszerstka, pielęgnacja shiby koncentruje się na regularnym( dwa razy w tygodniu) szczotkowaniu sierści. W okresie wzmożonego linienia, czyli wiosną i jesienią, należy pupila wyczesywać znacznie częściej i dokładniej. Do szczotkowania warto użyć grzebienia, furminatora oraz odżywki antystatycznej. Shiba należy do bardzo czystych psów, potrafi godzinami wylizywać futro. Dlatego kąpiele stosujemy w razie potrzeby, na ogół 3 razy w roku. Dbamy także o czystość uszu, odpowiednią długość pazurów i stan zębów.

Shiba inu – dla kogo?

Decyzja o nabyciu psa tej rasy powinna być poprzedzona dokładnym rozpoznaniem argumentów za i przeciw. Do niewątpliwych zalet shiby należy przyjacielskie usposobienie wobec dzieci, ogromne przywiązanie do opiekuna, rodzinny charakter, zdolności adaptacyjne do każdych warunków, pomysłowość i inteligencja. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę, że to wielki indywidualista, który nie zawsze bywa posłuszny, ma tendencję do dominacji i wykazuje silny instynkt łowiecki.

Ciekawostki

 • japońska legenda głosi, że psy rasy shiba są połączeniem kota ze smokiem!
 • shiba inu to najmniejsza z japońskich ras rodzimych.
 • shiba inu oznacza w języku japońskim mały pies.
 • w przeszłości shibę wykorzystywano do wypłaszania ptactwa oraz polowania na drobną zwierzynę.
 • miłość do shiby jest bardzo mocno zakorzeniona w tradycji Japonii, pies ten odgrywa znaczącą rolę w całej japońskiej kulturze. 
 • w 1937 roku rasę uznano za japoński „pomnik przyrody”.
 • pierwsze psy rasy shiba inu trafiły do Europy dopiero w latach 70. dwudziestego wieku. 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!