Owczarek niemiecki (wilczur) – inteligentny, wierny i temperamentny

Owczarek Niemiecki (Wilczur)

Owczarek niemiecki (wilczur) – inteligentny, wierny i temperamentny

Nie ma osoby, która by nie znała owczarka niemieckiego. Pies tej rasy jest jednym z najbardziej popularnych czworonogów na świecie. Kto nie pamięta Szarika z serialu „Czterej Pancerni i pies”, psa Cywila, czy komisarza Alexa? Wielu właścicieli z dumą wyraża się o tym psie. Jest on doskonałą kombinacją wysokiej inteligencji, wierności oraz temperamentu.

Owczarek niemiecki – historia rasy

Owczarek niemiecki często nazywany jest wilczurem, z uwagi na wygląd przypominający wilka. Oficjalnie rasę tą zarejestrowano w 1989 roku, choć protoplaści owczarków niemieckich żyli na terenie Niemiec prawdopodobnie już w VII wieku. Do określenia wzorca owczarka niemieckiego przyczynił się rotmistrz Max von Stephanitz. W czasie dużej wystawy hodowlanej w miejscowości Karlsruhe jego uwagę zwrócił jeden z prezentowanych czworonogów, który był odmianą owczarka pracującego – silnym i wytrzymałym psem. Von Stephanitz nabył tego psa do swojej hodowli. Nadał mu imię Horand von Grafrath i zarejestrował pod numerem 1, w księdze hodowlanej owczarków niemieckich.

W XIX wieku hodowla owczarków niemieckich ukierunkowana była na ukształtowanie rasy użytkowej do wszechstronnego zastosowania. Hodowcy opracowali lojalnego, wytrwałego i posłusznego psa, który mogłaby towarzyszyć funkcjonariuszom policji w codziennej pracy lub być używany do celów wojskowych.

Opis rasy

Zgodnie z klasyfikacją FCI nr 166, owczarek niemiecki zalicza się do grupy psów pasterskich (owczarskich), średniej i dużej wielkości. Charakteryzuje się zwartą i proporcjonalną sylwetką oraz dobrym umięśnieniem. Pies ten osiąga wysokość w kłębie 60 – 65 cm (samiec) oraz 55 – 60 cm (suczka). Waga czworonoga wynosi odpowiednio: 30 – 40 kg oraz 22 – 32 kg.

Kończyny przednie oglądane z każdej strony powinny być proste, a widziane z przodu – idealnie równoległe oraz dobrze umięśnione. Tylne kończyny powinny być trochę odstawione do tyłu, a oglądane z tyłu – równolegle względem siebie. Pies tej rasy biega niskim kłusem harmonijnie i stabilnie. Tylnie kończyny zapewniają mu daleki zasięg, a przednie wystarczający wykrok. W czasie chodu owczarek ma uszy skierowane w przód, a ogon lekko uniesiony.

Wygląd owczarka niemieckiego

Głowa owczarka niemieckiego jest proporcjonalna i klinowata, z czołem lekko zaokrąglonym na boki. Grzbiet nosa jest prosty i zawsze czarny, a szczęki silne. Oczy tego psa kształtem przypominają migdał, zawsze są ciemne i osadzone lekko ukośnie. Jego szpiczaste uszy są skierowane do przodu i nie powinny być załamane. U szczeniaka jedno uszko może być oklapnięte. Nie stanowi to wady, gdyż w czasie dorastania powinno się wyprostować.

Owczarek niemiecki ma mocno umięśnioną szyję, skierowaną pod kątem 45° w stosunku do linii grzbietu. Zęby tego czworonoga, zgodnie ze wzorcem FCI, powinny być ciasno ułożone i głęboko osadzone w szczęce. Owczarek niemiecki ma zgryz nożycowy (siekacze górnej szczęki znajdują się ciasno przed siekaczami żuchwy). Jego grzbiet jest prosty i dobrze umięśniony. Zad jest wydłużony, płynnie łączący się z nasadą ogona. Klatka piersiowa jest dość szeroka, przy wyraźnie zaznaczonym długim mostku. Jego ogon dosięga co najmniej stawu skokowego. Jest prosty i szablasty w czasie chodzenia. Kiedy pies okazuje radość unosi lekko ogon do linii grzbietu. Owczarek niemiecki ma silne łapy i szerokie lędźwie, dzięki czemu pokonuje długie dystanse bez większego zmęczenia.

Owczarek niemiecki – umaszczenie

Sierść owczarka niemieckiego jest dwuwarstwowa, składająca się z podszerstka i włosa okrywowego. Podszerstek jest miękki, delikatny i gęsty. Pełni funkcję izolacji. Natomiast włos okrywowy jest sztywny i gruby. Chroni psa przed zranieniem, stanowiąc jego dodatkową izolację. Przedstawiciele tej rasy występują w dwóch odmianach: krótkowłosej (Stockhart) oraz długowłosej (Longstockhart). Obie charakteryzują się czarnym umaszczeniem z podpaleniami w kolorze: rudym, brązowym lub szarym.

Włosy okrywowe owczarka krótkowłosego przylegają do skóry, są gęste i twarde. Na głowie, uszach i na przednich stronach łap porastają krótsze włosy. Są one dłuższe i gęstsze na szyi i na tylnych stronach kończyn przednich. Natomiast na udach włosy są gęste i długie. Włosy okrywowe owczarka długowłosego są długie, miękkie i nie przylegają do skóry. Na kończynach i uszach są dłuższe. Ogon tej odmiany psa pokryty jest gęstym i zwisającym włosiem. Podobnie szyja, ma długie i bardziej obfite włosie. Natomiast głowę, wnętrze uszu, przednie strony kończyn oraz łapy pokrywają krótsze włosy. Na udach, w ich tylnej stronie, włosy formują charakterystyczne „portki”.

Charakter owczarka niemieckiego

Owczarek niemiecki jest psem bardzo inteligentnym, lojalnym i posłusznym. Cechuje go spokój i zrównoważony charakter. Jest pewny siebie, odważny i zawsze gotowy bronić swojego właściciela. Bywa nieufny w stosunku do obcych. Zazwyczaj potrzebuje czasu, aby nawiązać nowe znajomości. Wyczuwając pozytywne nastawienie nowopoznanych osób, potrafi odwzajemnić się przyjaźnią. Owczarek niemiecki szybko się uczy i chętnie współpracuje z właścicielem.

Nie jest typem samotnika i doskonale czuje się w rodzinie wieloosobowej, w której są dzieci. Z reguły akceptuje inne zwierzaki, zwłaszcza gdy był z nimi oswajany od szczenięcia. Szybko przywiązuje do właściciela, tworząc z nim silną więź. Jest dobrym strażnikiem zacisza domowego. Przed zakupem psa tej rasy warto wziąć pod uwagę, że owczarek jest psem energicznym i źle czuje się w ciasnym mieszkaniu. Potrzebuje dużej przestrzeni, gdzie może rozładować nadmiar energii. Czworonóg ten kocha zabawę, różnego rodzaju aktywność fizyczną, połączoną z właściwym treningiem.

Pielęgnacja

Szata owczarka niemieckiego wymaga stałej pielęgnacji. Pies ten bardzo obficie linieje- na ogół dwa razy w roku, niezależnie czy jest przedstawicielem odmiany krótkowłosej, czy długowłosej. Wtedy jego bardzo gęsty podszerstek potrafi wychodzić garściami. Dlatego też w okresie linienia należy go szczotkować dwa razy dziennie. W pozostałym czasie sierść psa wymaga również pielęgnacji, ale

wystarczy ją szczotkować co 3 dni. Należy pamiętać o czyszczeniu uszu oraz o wycinaniu sierści spomiędzy poduszek. Nie można zapomnieć o przycinaniu pazurów, chyba że pies sam je ściera na długich spacerach. Kąpiele można ograniczyć jedynie do niezbędnej konieczności, gdy pupil bardzo się ubrudzi.

Zdrowie

Owczarek niemiecki wykazuje dużą wytrzymałość na warunki atmosferyczne. To zdrowa i odporna rasa, choć ma tendencję do niektórych schorzeń. Najczęściej spotykany jest bolesny skręt żołądka, który zbagatelizowany może doprowadzić nawet do śmierci czworonoga. Kolejnym schorzeniem, które może trapić owczarka niemieckiego jest mielopatia degeneracyjna rdzenia kręgowego, która objawia się stopniowym paraliżem. Chorują na nią najczęściej psy powyżej 5 roku życia. Jej pierwszym objawem jest stopniowe osłabienie tylnych kończyn. Po kilku miesiącach dochodzi do porażenia zadu, zaniku mięśni i problemów z trzymaniem moczu i kału.

W kolejnym etapie zmiany mogą rozszerzyć się na kończyny przednie. Pies traci zdolność do samodzielnego poruszania się w ciągu 4-6 miesięcy od rozpoznania choroby. Poza tym owczarki niemieckie ze względu na swoje gabaryty oraz tempo wzrostu obarczone są dużym ryzykiem występowania chorób układu ruchowego. Dotyczy to przede wszystkim dysplazji stawów biodrowych, młodzieńczego zapalenia kości, „zespołu końskiego ogona” (zwyrodnieniowe zwężenie lędźwiowo-krzyżowe), spondylozy (przewlekła choroba kręgosłupa związana ze starzeniem się psa) i zapalenie krążka międzykręgowego oraz kręgów.

Owczarek niemiecki w roli głównej

Wytrzymałość, pracowitość, wszechstronne uzdolnienia oraz posłuszeństwo to cechy, które predestynują owczarka do pełnienia różnych funkcji użytkowych: w policji, straży granicznej, wojsku, ratownictwie górskim i medycznym. Psy tej rasy doskonale radzą sobie w roli: przewodnika, ratownika, tropiciela i psa pasterskiego. Osiągają także sukcesy w różnych psich sportach oraz jak wspomniano na wstępie, świetnie odnajdują się na planie filmowym.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!