Świerzb u psa – jak rozpoznać i wyleczyć?

Świerzb u psa – jak rozpoznać i wyleczyć?

Świerzb jest chorobą pasożytniczą o wysokim stopniu zaraźliwości. Schorzenie wywoływane jest przez świerzbowce. Podstawowym objawem związanym z inwazją świerzbowca jest bardzo silny świąd, który nie ma charakteru sezonowego. Pasożyt atakuje miedzy innymi ludzi oraz zwierzęta domowe, tj. : psy, koty, króliki, świnki morskie. Na zachorowanie najbardziej narażone są młode osobniki, chociaż choroba może przytrafić się w każdym wieku. Warto więc dowiedzieć się jak chronić swojego pupila i siebie przed tym groźnym schorzeniem.

Zarażenie świerzbem

Świerzb u psa wywoływany jest przez dwa gatunki: świerzbowca drążącego -Sarcoptes scabiei var. canis oraz świerzbowca usznego- Otodectes cynotis. Do zarażenia dochodzi w trakcie bezpośredniego kontaktu z chorym czworonogiem lub poprzez kontakt z przedmiotami zarażonego psa, np.: legowiskiem, miską, zabawką. Poza żywicielem, w wilgotnym środowisku, pasożyt jest w stanie przeżyć nawet 2 miesiące, natomiast przeniesiony do suchego środowiska 10-14 dni. W przypadku świerzbowca drążącego, po zarażeniu samice bytują w powierzchniowej warstwie naskórka żywiciela, drążą w niej niewielkie korytarze, następnie składają w nich jaja.

W trakcie drążenia kieszonek i korytarzy odżywiają się naskórkiem oraz wysiękiem z uszkodzonych tkanek. Po wykluciu larwy świerzbowca przechodzą dwa stadia nimf i w ciągu 10-21dni osiągają dorosłą postać. Przez cały ten okres pasożytują na powierzchni skóry, drążąc kolejne korytarze. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż S. scabiei może atakować także innych żywicieli, np. ludzi. Jednak u człowieka, S. scabiei var. canis nie namnaża się, dlatego choroba zazwyczaj ustępuje zaraz po wyleczeniu psa.

Przedstawiciele świerzbowca usznego bytuje na powierzchni skóry ucha, Nakłuwa ją, powodując uszkodzenie naskórka i tworzenie się strupów. Podobnie jak świerzbowiec drążący, również ten pasożyt żywi się zniszczonymi tkankami.

Jakie są objawy świerzbu u psa?

Objawy pojawiają się zazwyczaj dosyć szybko, zaledwie kilka, kilkanaście dni po zarażeniu. Schorzenie osiąga swój kulminacyjny punkt na ogół w przeciągu 3-4 miesięcy. Charakterystycznym objawem świerzbu u psa są zmiany skórne, zlokalizowane przede wszystkim na głowie, w okolicach pyska, małżowin usznych oraz na kończynach, brzuchu i klatce piersiowej, Z czasem zmiany mogą objąć większą powierzchnię ciała psa, wówczas dochodzi dodatkowo do osłabienia, wychudzenia oraz powiększenia węzłów chłonnych. W pierwszym etapie schorzenia występują wykwity skórne: rumień i grudki. Następnie dochodzi do zmian poświądowych w postaci: strupów, przeczosów, otarć, łysiejących miejsc i przerzedzeń włosa. W przewlekłych stanach pojawiają się zliszajowacenia, skóra staje zgrubiała, przebarwiona i opuchnięta.

Przez cały okres choroby pies odczuwa ból i pieczenie. Nadmierne drapanie prowadzi do urazów mechanicznych skóry i wtórnych stanów zapalnych. Symptomem charakterystycznym dla świerzbu usznego u psa jest zapalenie wewnętrznego przewodu słuchowego. Pojawia się także bezzapachowa, ciemnobrązowa wydzielina skórna. Pies intensywnie potrząsa głową. W zaawansowanym stadium choroby pies może gorzej słyszeć lub nawet całkowicie stracić słuch.

Świerzb u psa – rozpoznanie

Do rozpoznania inwazji świerzbowca S. scabiei potrzebna jest głęboka zeskrobina powierzchniowych warstw skóry. Materiał najlepiej pobrać z miejsc predysponowanych do wystąpienia objawów klinicznych, czyli z okolic pyska, małżowin usznych, brzucha. Obecność świerzbowca lub jego jaj w zeskrobinie potwierdza rozpoznanie. Należy jednak wziąć pod uwagę, że brak obecności pasożyta w pobranym materiale nie wyklucza występowania świerzbu u badanego czworonoga. Inną metodą jest badanie tzw. odruchu uszno-kończynowego, który polega na obserwacji wywołanych u psa odruchów, w trakcie drażnienia małżowiny usznej. Diagnostykę można poszerzyć także o badanie serologiczne (polegające na wykrywaniu obecności swoistych przeciwciał w surowicy krwi) lub badanie histopatologiczne. Kolejnym sposobem diagnozowania tego schorzenia jest analiza objawów oraz obserwacja pozytywnej reakcji na podawane leki (ustąpienie objawów zakażenia po zastosowaniu terapii przeciwko świerzbowcom).

Jakie leczenie należy podjąć?

Leczenie świerzbu drążącego u psa nie jest prostą sprawą. Długość terapii zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby. Na ogół leczenie trwa od 4 do 6 tygodni. Pupil, u którego zdiagnozowano świerzb, powinien mieć podawane leki przeciw świerzbowcom, w postaci tabletek, preparatów spot – on lub iniekcji podskórnych. Terapia wzmacniana jest na ogół lekami przeciwświądowymi. W przypadku wystąpienia stanu zapalnego skóry (infekcji bakteryjnej), konieczne jest podanie antybiotyku. W leczeniu świerzbu usznego stosowane są przede wszystkim maści lub kropli roztoczobójcze ( podawane bezpośrednio do kanału słuchowego). Podczas terapii ogromną rolę pełni właściwa higiena, obejmująca regularne oczyszczanie uszu psa z zalegającej wydzieliny. Właściciel zarażonego czworonoga powinien odkazić wszystkie przedmioty pupila oraz miejsca, w których on zazwyczaj przebywa.

Świerzb u psa – profilaktyka

Choć z pewnością nie da się wyelimiować wszystkich czynników sprzyjających inwazji świerzbowców u psa, warto jednak podjąć działania mające na celu zminimalizowanie zagrożenia. Profilaktyka w tym zakresie obejmuje uniemożliwianie pupilowi kontaktów z bezdomnymi psami, przestrzeganie harmonogramu szczepień oraz odrobaczania (preparat przeciwpasożytniczy zawiera substancje roztoczobójcze). Należy dbać o zdrową i zrównoważoną dietę, higienę pupila, czystość miejsc, w których przebywa.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!