Kaszak u psa. Czym jest? Jak go wyleczy膰?

Kaszak u psa. Czym jest? Jak go wyleczy膰?

Kaszak u psa jest 艂agodn膮 zmian膮 nowotworow膮 o charakterze torbieli. Zwykle przyjmuje posta膰 wypuk艂ego guzka i jest bezbolesny. Wi臋kszo艣膰 opiekun贸w nie zauwa偶a tego rodzaju zmian, poniewa偶 cysty na og贸艂 osi膮gaj膮 wielko艣膰 ziarnka gorczycy i rosn膮 powoli. Mog膮 jednak urosn膮膰 do rozmiar贸w orzecha w艂oskiego, je艣li nie zostan膮 rozpoznane i poddane leczeniu.

Kaszak u psa

Kaszak u psa – czym jest i jak powstaje?

Kaszaki u psa s膮 艂agodnymi torbielami gruczo艂贸w 艂ojowych, rzadziej mieszk贸w w艂osowych. Rozmieszczone na ca艂ej sk贸rze gruczo艂y 艂ojowe wytwarzaj膮 sebum, kt贸re rozprowadza si臋 po sk贸rze jako naturalna obrona przed przesuszeniem sk贸ry, brudem i patogenami. Czasami zdarza si臋, 偶e gruczo艂y 艂ojowe psa ulegaj膮 zatkaniu, na przyk艂ad z powodu zaschni臋tego 艂oju lub martwych kom贸rek sk贸ry. Je艣li tak si臋 stanie, sebum wytwarzane przez gruczo艂y 艂ojowe nie mo偶e ju偶 swobodnie rozchodzi膰 si臋 po sk贸rze. W nast臋pstwie 艂贸j zaczyna gromadzi膰 si臋 u uj艣cia gruczo艂u, tworz膮c mi臋kki lub twardy guzek. W 艣rodku cysty znajduje si臋 偶贸艂tawa masa 艂ojowa oraz zrogowacia艂y nask贸rek. Je艣li w otaczaj膮cych kaszak tkankach rozwija si臋 stan zapalny zawarto艣膰 guzka jest ropna, cuchn膮ca. W niekt贸rych przypadkach na 艣rodku kaszaka mo偶na zauwa偶y膰 czarny punkt, kt贸ry powstaje za spraw膮 zaczopowania przewodu mieszka w艂osowego.

Kaszak u psa jest wyra藕nie oddzielony od reszty tkanki, a pod wp艂ywem nacisku przesuwa si臋 w niewielkim zakresie. Na og贸艂 zmiana ta nie odr贸偶nia si臋 kolorystycznie od sk贸ry zwierz臋cia, jedynie w niekt贸rych przypadkach ma nieco ciemniejszy odcie艅. Rzadko wok贸艂 guzka mo偶emy zauwa偶y膰 przerzedzenie w艂osa oraz lekkie zaczerwienienie sk贸ry. Za wyj膮tkiem stanu zapalnego, kaszaki zazwyczaj nie s膮 bolesne, mog膮 jednak powodowa膰 dyskomfort w miejscach nacisku obro偶y czy szelek.

Jak rozpozna膰 kaszak u psa?

Kaszaki na sk贸rze pupila nie zawsze s膮 艂atwe do wykrycia, zw艂aszcza te niewielkie. W艂a艣ciwie mog膮 pojawi膰 si臋 niemal w ka偶dym miejscu na ciele. Najcz臋艣ciej jednak kaszaka u psa mo偶na znale藕膰 na karku, grzbiecie, g艂owie (kufie lub powiece). R贸偶ni膮 si臋 znacznie wielko艣ci膮, niekt贸re przypominaj膮 ziarenko gorczycy, podczas gdy inne osi膮gaj膮 rozmiar kurzego jajka. Tego typu zmiany sk贸rne s膮 cz臋sto wyczuwalne podczas g艂askania. Bez wzgl臋du na to, jak nieszkodliwy i ma艂y mo偶e si臋 nam wydawa膰 guzek sk贸rny, warto pokaza膰 go lekarzowi weterynarii przy najbli偶szej wizycie kontrolnej. Badanie u weterynarza zazwyczaj obejmuje ocen臋 zmiany, w razie potrzeby nak艂ucie cysty i wykonanie badania histopatologicznego, kt贸rego wynik determinuje dalsze zalecenia.

Kiedy nale偶y leczy膰 kaszak u psa?

Poniewa偶 kaszaki u psa zwykle nie bol膮 i na og贸艂 s膮 zlokalizowane w ma艂o k艂opotliwych miejscach, najcz臋艣ciej nie s膮 leczone. Je艣li jednak kaszak jest bardzo du偶y, znajduje si臋 w niewygodnym miejscu i przeszkadza psu w funkcjonowaniu, nale偶y rozwa偶y膰 jego usuni臋cie. Ponadto warto pami臋ta膰, 偶e martwe kom贸rki sk贸ry wraz z 艂ojem stanowi膮 idealne 艣rodowisko dla bakterii, kt贸re bardzo 艂atwo przenikaj膮 przez sk贸r臋. Ch臋tnie osiedlaj膮 si臋 w cystach, wywo艂uj膮c tam ci臋偶kie, niezwykle bolesne ropne stany zapalne. Zmiany te nie tylko mog膮 znacznie obni偶y膰 jako艣膰 偶ycia psa, lecz tak偶e przerodzi膰 si臋 w zmiany sk贸rne o charakterze z艂o艣liwym. W niekt贸rych przypadkach ma艂e kaszaki znikaj膮 samoistnie, jednak najcz臋艣ciej po pewnym czasie pojawiaj膮 si臋 ponownie w tym samym miejscu. Wszystkie te czynniki r贸wnie偶 przemawiaj膮 za konieczno艣ci膮 podj臋cia leczenia.

Jak leczy膰 kaszaka u psa?

Kaszaka nie mo偶na zmniejszy膰 lub usun膮膰 ok艂adami, poniewa偶 nagromadzonych w cystach mas 艂ojowych nie da si臋 rozpu艣ci膰. Z kolei pr贸by nak艂uwania, czy wyciskania torbieli wi膮偶膮 si臋 z ryzykiem przeniesienia bakterii z powierzchni sk贸ry do wn臋trza guzka. W nast臋pstwie mo偶emy spowodowa膰 nadka偶enie oraz rozw贸j stanu zapalnego. Ponadto do usuni臋cia kaszaka nie wystarczy samo wyci艣ni臋cie nagromadzonego 艂oju. Torebka otaczaj膮ca torbiel pozostaje i po kr贸tkim czasie ponownie si臋 wype艂nia. Ca艂kowite usuni臋cie kaszaka odbywa si臋 w gabinecie weterynaryjnym. Zabieg przeprowadzany jest najcz臋艣ciej przy znieczuleniu miejscowym, rzadziej og贸lnym. Po nak艂uciu lub naci臋ciu cysta zostaje zdrenowana, nast臋pnie lekarz usuwa torebk臋 kaszaka. W ten spos贸b prawdopodobie艅stwo nawrotu zmiany sk贸rnej zostaje zminimalizowane. W przypadku ropnego stanu zapalnego konieczna jest antybiotykoterapia, kt贸ra zalecana jest po wygojeniu stanu zapalnego i usuni臋ciu torbieli.

Jak zapobiega膰 powstawaniu kaszak贸w u psa?

Z bada艅 wynika 偶e na tworzenie si臋 kaszak贸w mog膮 mie膰 wp艂yw zmiany, kt贸re zachodz膮 w organizmie psa w okresie dojrzewania, kiedy znacznie nasila si臋 praca gruczo艂贸w 艂ojowych. Pewn膮 rol臋 mog膮 odgrywa膰 r贸wnie偶 predyspozycje genetyczne oraz rany i otarcia, za kt贸rymi id膮 uszkodzenia mieszka w艂osowego. W takim przypadku trudno wi臋c m贸wi膰 o profilaktyce. Zaleca si臋 regularne szczotkowanie podopiecznego, kt贸re sprzyja rozprowadzaniu sebum w sk贸rze i poprzez stymulacj臋 pracy gruczo艂贸w 艂ojowych mo偶e zapobiec ich zatykaniu. Warto r贸wnie偶 zadba膰 o optymalne dopasowanie szelek lub obro偶y, aby unikn膮膰 powstawania punkt贸w ucisku na szyi i karku czworono偶nego przyjaciela.


Mo偶e ci si臋 spodoba:

Zobacz r贸wnie偶....

Jak nauczy膰 psa sygnalizowania potrzeb?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Je艣li opiekujesz si臋 czworono偶nym przyjacielem od d艂u偶szego czasu, zazwyczaj rozpoznajesz bezb艂臋dnie dawane przez pupila sygna艂y, 偶e musi wyj艣膰 na spacer. Repertuar zwiastun贸w mo偶e by膰 szeroki, od niespokojnego kr臋cenia si臋 po pokoju, wpatrywania si臋, skrobania w drzwi, przynoszenia smyczy, a偶 do szczekania, piszczenia i wycia. Je艣li jednak Tw贸j podopieczny jest domownikiem od niedawna, nie zawsze udaje si臋 rozpozna膰 lub w por臋 zauwa偶y膰 oznak臋 potrzeby za艂atwienia swoich potrzeb fizjologicznych. Wtedy z pomoc膮 przychodz膮 specjalne akcesoria, za pomoc膮 kt贸rych mo偶na z 艂atwo艣ci膮 jak nauczy膰 psa sygnalizowania swoich potrzeb.

smycz linowa mocna gruba dla molosa du偶y pies
Kategorie: Blog, 呕ycie z psem,

Wyb贸r smyczy zale偶y od preferencji w艂a艣ciciela psa i jego stylu spacerowania, jednak dla psa o wadze 25 kg lub wi臋kszego, zaleca si臋 stosowanie smyczy o d艂ugo艣ci m.in.聽2 metry i szeroko艣ci 2,5 cm. Najlepszym wyborem b臋dzie smycz wykonana z mocnego, ale jednocze艣nie mi臋kkiego materia艂u, takiego jak ta艣ma poliestrowa czy ta艣ma gumowana. Smycz powinna by膰 solidna i […]

Kategorie: Blog

W Polsce psy towarzysz膮 nam w domach od wiek贸w. S膮 one naszymi najlepszymi przyjaci贸艂mi, towarzyszami zabaw, wspania艂ymi opiekunami dla dzieci, a tak偶e idealnymi partnerami do aktywno艣ci fizycznej. Jednak偶e, wyb贸r odpowiedniej rasy psa dla siebie i swojej rodziny mo偶e by膰 trudnym zadaniem, bior膮c pod uwag臋 szeroki wyb贸r ras dost臋pnych na rynku. W tym artykule skupimy si臋 […]