Rak skóry u psa. Jak rozpoznać i jak leczyć?

Rak skóry u psa. Jak rozpoznać i jak leczyć?

Rak skóry u psów niestety nie jest rzadkością. Choć może dotknąć psy w każdym wieku i każdej rasy, występuje w szczególności u starszych czworonogów. Określenie rodzaju zmian i stadium rozwoju schorzenia odgrywa zasadniczą rolę w ocenie rokowania oraz leczeniu. Jednak szanse na wyleczenie raka skóry związane są przede wszystkim z wczesnym wykryciem choroby. Dlatego tak istotne jest regularne sprawdzanie skóry psa pod kątem wszelkich zmian.

Rak skóry u psa

Co powoduje raka skóry u psów?

Rak skóry stanowi około 30% nowotworów występujących u psów. Dwie trzecie nowotworów skóry u czworonożnych przyjaciół to zmiany pojedyncze, o łagodnym charakterze. Umiejscowione są na ogół w naskórku lub przydatkach skóry, w szczególności w gruczołach łojowych, potowych. Tendencje rasowe, płciowe a także wiekowe są różne w przypadku określonego typu raka skóry. Pomimo wyodrębnienia licznych czynników zewnętrznych i biologicznych (istotnych w rozwoju niektórych zmian skórnych), w większości przypadków przyczyny powstawania raka skóry są nieznane. Nie mniej jednak istnieją badania potwierdzające fakt, iż długotrwała ekspozycja skóry na promienie UV, zwłaszcza w miejscach niechronionych włosem, sprzyja rozwojowi raka płaskonabłonkowego, czerniaka lub guza podstawnokomórkowego. Ponadto za część nowotworów skóry odpowiadają mutacje genetyczne lub wirusy, jak w przypadku brodawczycy.

Jakie są rodzaje najczęstszych nowotworów skóry u psów?

  • Brodawczaki – guzy o charakterze łagodnym, dotykające zwłaszcza młode psy. Występują najczęściej w okolicach jamy ustnej. Zazwyczaj cofają się i ulegają samowyleczeniu po osiągnięciu dojrzałości immunologicznej.
  • Guz podstawnokomórkowy – jest twardym, na ogół pojedynczym guzem okołonabłonowym o łagodnym charakterze, zlokalizowanym w tkance głowy oraz szyi. Zazwyczaj osiąga wielkość 0,5 – 2 cm średnicy. To rak skóry, który rośnie wolno. Jest nieinwazyjną zmianą, która rzadko daje przerzuty.
  • Tłuszczaki – łagodna zmiana nowotworowa skóry o różnej wielkość i różnym umiejscowieniu. Odznacza się między innymi elastycznym guzem bez tendencji do uzłośliwienia się.
  • Mastocytoma – rak skóry przejawiający się jako pojedyncze, twarde lub miękkie, dobrze odgraniczone guzy o różnej średnicy (do 3-4 cm), występujące w szczególności na tułowiu, kończynach oraz głowie.
  • Nabłoniak śródskórny rogowaciejący – umiejscowiony w skórze właściwej lub tkance podskórnej na grzbiecie i ogonie, oznacza się łagodnymi zmianami powierzchownymi, z których wypływa szaro-brązowa wydzielina zawierająca keratynę.
  • Rak kolczystokomórkowy – bardzo inwazyjna, złośliwa zmiana, w postaci guzów skóry, umiejscowiona na ogół na nieowłosionych lub słabo owłosionych miejscach ciała. Nowotwór wykazuje mocne tendencje do naciekania okolicznych tkanek.

Rak skóry u psa – objawy

Zmiany nowotworowe skóry u psów mogą przybierać różne formy. Najczęściej jednak objawia się w postaci:

  • Guza na powierzchni skóry, w formie pojedynczej zmiany lub grupy guzków, zazwyczaj z tendencją do wywoływania stanów zapalnych, wywoływania krwawienia lub tworzenia kalafiorowatych narośli.
  • Zgrubień podskórnych.
  • Trudno gojących się ran.
  • Swędzących zaczerwienionych miejsc.

Dodatkowo mogą pojawić się inne symptomy:

  • Utrata masy ciała.
  • Apatia, zmęczenie.
  • Częste drapanie lub gryzienie określonego miejsca.
  • Wymioty i biegunka.
  • Krew w stolcu.

Rak skóry u psa – metody rozpoznania

Wstępnej diagnozy pojedynczych zmian nowotworowych skóry może dokonać lekarz weterynarii na podstawie oględzin oraz palpacji. W kolejnym kroku oceniany jest rozmiar zmiany nowotworowej, stopień rozprzestrzeniania się przerzutów nowotworowych, zajęcie tkanki podskórnej oraz powięzi, mięśni i kości. Diagnostyka opiera się także na biopsji cienkoigłowej, badaniu histopatologicznym oraz badaniu laboratoryjnym krwi. Badania radiologiczne wykonuje się jedynie wtedy, gdy zmiany nowotworowe mają charakter naciekający i zlokalizowane są blisko kości. W określeniu stopnia zaawansowania raka skóry pomocne jest również zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej. W przypadku niektórych zmian wykonywane jest badanie USG narządów jamy brzusznej (wątroba, śledziona, nerki, węzły chłonne biodrowe i lędźwiowe).

Rak skóry u psa – leczenie

Terapię nowotworów skóry uzależnia się przede wszystkim od rodzaju zmian skórnych i stopnia zaawansowania choroby. Pojedyncze, łagodne zmiany nowotworowe, po początkowym okresie wzrostu, często zanikają częściowo bądź całkowicie. Część zmian poddawana jest zabiegom chirurgicznym, niektóre wymagają dodatkowo chemioterapii lub radioterapii. Leczenie to stosowane jest przede wszystkim w celu zahamowaniu procesu rozprzestrzeniania się przerzutów. Radioterapię często stosuje się przed chirurgicznym usunięciem zmiany nowotworowej, ponieważ promieniowanie może zmniejszyć wielkość guza. Po operacji radioterapia stosowana jest nadal, w celu całkowitego zniszczenia komórek nowotworowych w guzie.

Warto pamiętać, że regularne badania kontrolne, wykonywane przez lekarza weterynarii, dają pewność, że rak skóry zostanie wykryty we wczesnym stadium, co znacznie zwiększa szansę na skuteczność terapii.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Owczarek szwajcarski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek szwajcarski to przyjazny, pełen wigoru pies. Jest nie tylko atrakcyjny wizualnie, ale charakteryzuje się również wysoką inteligencją, chęcią do nauki i zrównoważonym temperamentem. Ten lojalny, czuły czworonożny przyjaciel potrzebuje dużo ruchu, jest doskonałym towarzyszem podczas spacerów, wędrówek lub joggingu. Ze względu na swoje oddanie i wysokie umiejętności społeczne jest idealnym psem pracującym i rodzinnym.

Jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Choć dla szczeniąt chodzenie na smyczy nie jest naturalną czynnością, to konieczność nauki tej umiejętności podyktowana jest nie tylko przepisami, lecz przede wszystkim względami bezpieczeństwa. Zanim jednak spacer stanie się bezpieczną i przyjemną formą współpracy, opiekun musi cierpliwie, krok po kroku nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy. Zatem jak nauczyć szczeniaka chodzić na smyczy?

Papillon
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Papillon jest małym, pełnym wdzięku spanielem, sprytnym czułym i posłusznym. Ten bardzo popularny pies do towarzystwa ujmuje swoim przyjaznym charakterem, żywiołowym temperamentem i atrakcyjnym wyglądem.