Bichon Frise – mały i wesoły towarzysz

Bichon Frise – mały i wesoły towarzysz

Bichon frise to nieduży pies , który wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem. Za sprawą ślicznej i kręconej białej sierści przypomina nieco pluszową maskotkę, stworzoną do pieszczot. Jest pogodnym i wesołym czworonogiem, chętnie spędza czas z ludźmi oraz innymi domowymi zwierzakami. Uwielbia spacery, lubi zabawy i grę w piłkę, a także naukę różnych sztuczek. To doskonały pies do towarzystwa i wspaniały przyjaciel rodziny.

Pochodzenie rasy Bichon Frise

Bichon frise pochodzi z obszaru basenu Morza Śródziemnego, gdzie był spotykany już kilkaset lat temu. Rasa powstała najprawdopodobniej ze skrzyżowania pudla z maltańczykiem i barbetem. Podaje się, że pies ten przywędrował na kontynent europejski z Teneryfy wraz z XIVwiecznymi żeglarzami. Pod koniec średniowiecza ten towarzyski czworonóg szybko zdobył wielką popularność we Francji, Hiszpanii i Włoszech, pojawiając się na dworach królewskich. Rewolucja francuska zmieniła jednak beztroskie życie psów tej rasy i ich królewskie traktowanie przeszło do historii. Trafiły wówczas na ulice w ręce wędrownych handlarzy i kataryniarzy.

Po I wojnie światowej we Francji i Belgii odtworzono hodowlę czworonogów rasy bichon frise. W 1933 r. ustalono po raz pierwszy jej wzorzec, a FCI uznała rasę jako francusko-belgijską. Obecnie pies ten cieszy się dużą popularnością miedzy innymi w : Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, krajach Beneluksu oraz Skandynawii. Do Polski pierwsze osobniki rasy bichon frise trafiły u schyłku lat 90. XX wieku, lecz nie zyskały w naszym kraju szerokiej popularności.

Bichon Frise – opis rasy

W naszym kraju próbowano spolszczyć nazwę rasy bichon frise na „biszon kędzierzawy, ale wersja ta nie przyjęła się. Rasę psów bichon frise zakwalifikowano do grupy IX FCI, sekcji 1, wzorca nr 215. Ten cukierkowy, mały, śnieżnobiały czworonóg, pod pewnymi względami przypomina maltańczyka. Ma harmonijną budowę ciała i elegancki wygląd. Porusza się dumnym, tanecznym krokiem, z głową wysoko uniesioną na lekko wygiętej szyi.

Jego wysokość wynosi od 24 do 30 cm, a waga dorosłego osobnika waha się pomiędzy 4 – 7 kg. Pomimo, charakteryzuje się drobną budową ciała, jest dobrze umięśniony, szczególnie dotyczy to kończyn tylnych oraz lędźwi. Przednie kończyny, oglądane z przodu,proste i prostopadłe. Tylne głęboko kątowane z szerokimi i umięśnionymi udami. Łapy są mocne, a pazury czarne.

Czaszka psa rasy bichon frise jest raczej płaska, ze słabo zaznaczonym stopem. Oczy są ciemne, nieduże i okrągłe, lecz nie wyłupiaste, obowiązkowo z czarnymi obwódkami. Oczy bichona wyrażają pogodny temperament psa. Uszy tego psiaka są pokryte okrywą włosową i luźno zwisają. Ogon osadzony poniżej linii grzbietu jest trochę zagięty ku górze (niezakręcony). Duży i czarny nos mocno kontrastuje ze śnieżnobiałą sierścią. Wargi bichona zwykle są czarne (aż po kąciki wargowe).

Bichon Frise – umaszczenie

Sierść jest śnieżnobiała i puchowa. Szczególną uwagę, oprócz wyrazistego koloru zwraca także jej niespotykany wygląd oraz struktura. Szatę biszona kędzierzawego, jak wynika z nazwy, tworzą luźne i nieduże loki o długości 7–10 cm, przypominające watę cukrową. Sierść jest niezwykle delikatna, jedwabista. Czworonóg ten posiada włos średniej długości, ale jest to wyłącznie włos okrywowy. Bichon frise nie ma podszerstka. Skóra rodowodowego przedstawiciela tej rasy jest ciemna lub pigmentowana.

Charakter

Bichon frise jest niezwykle łagodnym, pogodnym, przyjaznym i czułym psiakiem. Chce przebywać zawsze w pobliżu człowieka, lubi się przytulać i być w centrum zainteresowania. Jednocześnie jest bardzo energiczny i żywiołowy, nie znosi samotności. Pozostawiony sam w domu, potrafi kłaść się na pozostawionych przez domowników ubraniach, aby czuć ich zapach. Jednak na ogół nie niszczy wyposażenia i nie wyje z tęsknoty. W towarzystwie ludzi chętnie przesiaduje na kolanach i uwielbia być głaskany. Jest przyjaźnie nastawiony do gości i nowych członków rodziny. Chętnie ich wita i szybko akceptuje, po czym bawi się radośnie z każdą osobą.

Z zapałem się uczy, wykazując przy tym dużo sprytu. Zazwyczaj jest posłuszny, choć bywa też uparty, szczególnie gdy przyzwyczajony jest do nadmiernego nagradzania smakołykami. Pomimo, iż bichon frise nie wykazuje skłonności do ucieczek, należy zwracać szczególną uwagę na pupila w trakcie spaceru. Lepiej prowadzić go na smyczy, gdyż jego ciekawość świata i towarzyska natura mogą czasami przysporzyć opiekunowi kłopotów.

Umiejętności Bichon Frise

Bichon frise nie posiada instynktu łowieckiego i terytorialnego, gdyż przez stulecia hodowany był jako pies do towarzystwa. Fakt ten sprawia, że przywiązuje się łatwo do opiekuna i nawiązuje przyjazne kontakty z obcymi osobami. Ten inteligentny psiak chętnie i szybko się uczy rozmaitych sztuczek. Z powodzeniem może uczestniczyć w zawodach agility lub rally. Jest świetnym „show-dogiem” i ma duży talent do błaznowania. Nauczonymi sztuczkami będzie się popisywał i powtarzał wielokrotnie, oczekując na owacje i nagrody. Nie należy jednak przesadzać ze smakołykami, gdyż bardzo szybko może się pojawić problem z nadwagą.

Zdrowie

Bichon frise jest rasą długowieczną, nieobciążoną chorobami genetycznymi (niektóre psy dożywanawet 20 lat). Jednakże, ze względu na delikatną sierść, bichon jest podatny na przeziębienia, dlatego zimą należy zakładać mu ubranko, a po spacerze, deszczową porą, warto dobrze wytrzeć i osuszyć futro. Inną dolegliwością dotykającym psy tej rasy jest łzawienie oczu, będące konsekwencją niedrożności kanalików łzowych. Pojawiające się żółte ślady po spływających łzach należy przecierać specjalnymi płynami. Ponadto, ze względu na dużą wrażliwość przewodu pokarmowego, bichon może mieć problemy trawienne.

Pielęgnacja Bichon Frise

Szata tego psa stanowi jego największy atut i jednocześnie jest źródłem wielu problemów. Pomimo, że bichon frise nie linieje, jego włos rośnie cały czas. Wymaga więc regularnego strzyżenia (raz na 2 miesiące) lub pielęgnacji w salonie groomerskim. Powinien być szczotkowany co najmniej 2 razy w tygodniu, lub gdy np. liście i zanieczyszczenia wplączą się w jego puchową sierść. Końcówki poskręcanych włosów podcina się do odpowiedniej formy. Bichon frise wymaga także regularnej kontroli stanu oczu, uszu, zębów i pazurów. Pieska tej rasy już od szczeniaka należy przyzwyczajać do częstych zabiegów pielęgnacyjnych.

Dla kogo ten pies

Ponieważ bichon frise łatwo przystosowuje się do różnych warunków, będzie doskonałym kompanem zarówno dla domatora, jak miłośnika długich spacerów. Może być także dobrym towarzyszem dla samotnych oraz starszych osób, gdyż ma niewielkie wymagania, łagodne, pogodne usposobienie. Bichon frise jest bardzo cierpliwy i czuły w stosunku do dzieci. Jego wesoły charakter oraz skłonność do zabawy sprawia, że doskonale odnajduje się w towarzystwie najmłodszych. Jednak kontakt z maluchami musi się odbywać pod kontrolą dorosłych, gdyż podczas zabawy mogłyby nieumyślnie wyrządzić pupilowi jakąś krzywdę. Małe rozmiary bichon frise czynią z niego idealnego psiaka pokojowego.

Bardzo dobrze adaptuje się do nowych warunków i akceptuje przeprowadzki. Ze względu na nieduże gabaryty i przyjazne nastawienie do otoczenia, dobrze znosi podróżowanie. Przedstawiciele tej rasy bez problemu akceptacją inne zwierzęta. pokojowo nastawione i nie okazują zazdrości.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!