Pies dla alergika. Czy alergik może mieć psa? Może! Sprawdż jakiego!

Pies dla alergika. Czy alergik może mieć psa? Może! Sprawdż jakiego!

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Pies dla alergika

Pies dla alergika – co sprawia, że ​​pies jest mniej uczulający?

„Psy hipoalergiczne” przekazują zazwyczaj mniej alergenów do otoczenia, z powodu słabego linienia lub jego braku. W tym przypadku powodujący alergię łupież nie jest uwalniany do otoczenia w takim stopniu jak u psa liniejącego. Psy „antyalergiczne” to czworonogi z włosem okrywowym bez podszerstka lub takie, które mają mało sierści.

Alergia na psa – jak sprawić, by życie z psem było łatwiejsze?

Z badań wynika, że osoby cierpiące na alergię pokarmową, alergię nosową oraz zwierzęcą wykazują mniejsze problemy w kontaktach z przedstawicielem rasy uważanej za „hipoalergiczną” np.: basenji, bichon frise, hawańczyk, pudel, irlandzki spaniel wodny, shih tzu, czy sznaucer. Lista ta jest znacznie dłuższa. Jednocześnie, aby ograniczyć potencjalne problemy alergicy mogą podjąć dodatkowe środki ostrożności. Istnieją szampony, które pomagają ograniczyć ilość łupieżu i wysuszonej śliny, co w konsekwencji zmniejsza alergenność psa. Można również regularnie przecierać sierść pupila bezzapachowym prześcieradłem ( np. stosowanym do suszarek), mokrą rękawicą lub bardzo często szczotkować.

Istnieją również sposoby na ograniczenie alergenów poprzez odpowiednie przygotowanie domu. Zabiegi te obejmują częste mycie legowiska czworonoga, dbanie o czystość jego otoczenia, regularną, intensywną pielęgnację pupila. Pomocne jest również usuniecie ciężkich dywanów i zasłon, na których może osadzać się naskórek psa. Warto skorzystać także ze specjalnego odkurzacza do sierści zwierząt, który jednocześnie myje, odkurza i osusza czyszczoną powierzchnię, dzięki czemu powala pozbyć się przykrych zapachów i alergenów.

Pies dla alergika – 7 ras psów

Basenji

To piękny i wyjątkowy pies o gładkiej, błyszczącej sierści. Ponieważ psy tej rasy bardzo dbają o czystość i nie tracą zbyt wiele cienkich włosów istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wywołają alergię u swych opiekunów. Ich krótka sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na ogół wystarczy wytrzeć ją raz w tygodniu mokrą rękawicą, aby pozbyć się martwych włosów. Basenji jest dostojnym i inteligentnym psiakiem. Przedstawiciele tej rasy potrzebują sporej dawki przyjaznego szkolenia i ćwiczeń, ale nawet mniej zaawansowany psi opiekun może podołać temu wyzwaniu. Idealny pies dla alergika.

Bichon frise

Pies rasy biszon kędzierzawy ma puszyste, aksamitne, przyjemnie w dotyku włosy, które mogą sięgać 10 cm. Puszysta, cienka sierść stale rośnie, przez co wymaga regularnego strzyżenia – średnio co 6-8 tygodni. Warto jednak podkreślić, że bichon frise prawie nie linieje. W konsekwencji jego sierść uczula w mniejszym stopniu. Z drugiej strony trzeba przyznać, że wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji. Oprócz systematycznego podcinania, należy pupila regularne szczotkować i kąpać. Bichon frise posiada ogromny urok osobisty, Jego sympatycy twierdzą, że „radosna postawa jest znakiem rozpoznawczym tej rasy i szukanie innego czworonoga jest pozbawione sensu”. Bardzo dobrze nadaje się jako pies dla alergika.

Hawańczyk

Rasa wyróżnia się bardzo obfitą, długą, lekko falującą szatą. Hawańczyk posiada niezwykle delikatny, wełnisty, krótki podszerstek. Istnieją także osobniki, które są go w zupełności pozbawione. Bardzo gęstą okrywę tworzą w zasadzie włosy, które wykazują mniejsze właściwości uczulające. Bichon hawański posiada nie tylko interesujący wygląd, lecz także wspaniałe usposobienie. Jest inteligentnym, towarzyskim, radosnym i wyjątkowo przyjaznym psem. Dobry wybór jako pies dla alergika.

Pudel

Aby wyhodować pudla spełniającego wymagania alergików, hodowcy mieszają różne odmiany tej rasy. Mamy do wyboru wiele typów pudla: standardowy, miniaturowy i zabawkowy, które nie linieją i są idealne dla alergików. Pudel ma specyficzny, wełnisty włos, który jest bardzo obfity, miękki i wykazuje tendencję do skręcania się. Jego sierść wymaga pielęgnacji w szerokim zakresie: częste czesanie, szczotkowanie i kąpanie to podstawowe zabiegi. Co 3 miesiące należy także przyciąć jego włosy. Pudel jest wspaniałym towarzyszem: energiczny, chętny do zabawy, niezwykle inteligentny i wszechstronny. Można go również łatwo wyszkolić. Jest jedną z najbardziej żywotnych ras psów.

Irlandzki spaniel wodny

Jest największym przedstawicielem rodziny spanieli. Ma ciemnobrązowe umaszczenie oraz gęstą i kręconą sierść, pokrywającą prawie całe ciało( poza pyskiem i ogonem). Dorosły pies tej rasy waży 20 – 30 kg. Irlandzki spaniel wodny jest typowym psem sportowym, bardzo aktywnym oraz energicznym towarzyszem. Idealny zarówno do tropienia zwierzyny, stróżowania, jak i zabaw czy długich wędrówek. Właściciel spaniela będzie zadowolony z jego towarzystwa, pod warunkiem konsekwentnego wyszkolenia. Pies ten jest dość łatwy w utrzymaniu, jego pielęgnacja ogranicza się do szczotkowania hipoalergicznej i wodoodpornej sierści raz w tygodniu i podstrzygania jej co dwa miesiące.

Shih Tzu

Shih tzu jest psem rasy chińskiej, ważącym 4 – 8 kg i osiągającym do 30 cm wysokości. Ma piękny, długi włos i występuje w różnym umaszczeniu, zarówno jednolitym, jak i łaciatym. Ten mały, zabawny piesek jest lojalny i szczególnie czuły wobec dzieci. Shih Tzu został wyhodowany, aby wylegiwać się w królewskich pałacach. Ma włosy, które w zasadzie nie wypadają, więc alergicy zwykle dobrze sobie radzą w jego towarzystwie. Podwójna okrywa włosia tego psa wymaga jednak częstego szczotkowania, ale można je często przycinać, jeżeli pies nie będzie wystawiany.

Sznaucer

Wszystkie typy sznaucera: miniaturowa, standardowa i olbrzymia są „hipoalergiczne”- nie linieją. Ten brodaty piesek ma podwójną okrywę: dolną warstwę tworzą miękkie i gęste włosy, a wierzchnią – włosy kręcone. Codzienne szczotkowanie psa zapobiega tworzeniu się kołtunów, zwłaszcza na brodzie i nogach. Regularne zabiegi pielęgnacyjne ograniczają ryzyko występowania alergii. Sznaucer jest towarzyski, inteligentny, czujny i świetnie dogaduje się z dziećmi.

Inne hipoalergiczne rasy psów dla alergików:

  • airedale terrier
  • bedlington terrier
  • bouvier des flandres
  • coton de tulear
  • czarny terier rosyjski
  • gryfonik
  • grzywacz chiński
  • irish soft coated wheaten terrier
  • kerry blue terrier
  • komondor
  • maltańczyk
  • nagi pies meksykański
  • pinczer małpi
  • samojed
  • yorkshire terier

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Hawańczyk
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Nużyca u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Owczarek Kaukaski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek kaukaski jest przedstawicielem pasterskiej rasy psów stróżujących, wywodzącym się z rejonu gór Kaukazu. Od wieków był używany do ochrony domostw przed intruzami oraz zwierząt gospodarskich przed różnymi drapieżnikami. Trudno jest przejść obojętnie obok tego majestatycznego, silnego i pewnego siebie czworonoga. Jego sylwetka robi ogromne wrażenie, wzbudzając zachwyt i respekt.