Pies dla alergika. Czy alergik może mieć psa? Może! Sprawdż jakiego!

Pies dla alergika. Czy alergik może mieć psa? Może! Sprawdż jakiego!

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Pies dla alergika

Pies dla alergika – co sprawia, że ​​pies jest mniej uczulający?

„Psy hipoalergiczne” przekazują zazwyczaj mniej alergenów do otoczenia, z powodu słabego linienia lub jego braku. W tym przypadku powodujący alergię łupież nie jest uwalniany do otoczenia w takim stopniu jak u psa liniejącego. Psy „antyalergiczne” to czworonogi z włosem okrywowym bez podszerstka lub takie, które mają mało sierści.

Alergia na psa – jak sprawić, by życie z psem było łatwiejsze?

Z badań wynika, że osoby cierpiące na alergię pokarmową, alergię nosową oraz zwierzęcą wykazują mniejsze problemy w kontaktach z przedstawicielem rasy uważanej za „hipoalergiczną” np.: basenji, bichon frise, hawańczyk, pudel, irlandzki spaniel wodny, shih tzu, czy sznaucer. Lista ta jest znacznie dłuższa. Jednocześnie, aby ograniczyć potencjalne problemy alergicy mogą podjąć dodatkowe środki ostrożności. Istnieją szampony, które pomagają ograniczyć ilość łupieżu i wysuszonej śliny, co w konsekwencji zmniejsza alergenność psa. Można również regularnie przecierać sierść pupila bezzapachowym prześcieradłem ( np. stosowanym do suszarek), mokrą rękawicą lub bardzo często szczotkować.

Istnieją również sposoby na ograniczenie alergenów poprzez odpowiednie przygotowanie domu. Zabiegi te obejmują częste mycie legowiska czworonoga, dbanie o czystość jego otoczenia, regularną, intensywną pielęgnację pupila. Pomocne jest również usuniecie ciężkich dywanów i zasłon, na których może osadzać się naskórek psa. Warto skorzystać także ze specjalnego odkurzacza do sierści zwierząt, który jednocześnie myje, odkurza i osusza czyszczoną powierzchnię, dzięki czemu powala pozbyć się przykrych zapachów i alergenów.

Pies dla alergika – 7 ras psów

Basenji

To piękny i wyjątkowy pies o gładkiej, błyszczącej sierści. Ponieważ psy tej rasy bardzo dbają o czystość i nie tracą zbyt wiele cienkich włosów istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że wywołają alergię u swych opiekunów. Ich krótka sierść nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Na ogół wystarczy wytrzeć ją raz w tygodniu mokrą rękawicą, aby pozbyć się martwych włosów. Basenji jest dostojnym i inteligentnym psiakiem. Przedstawiciele tej rasy potrzebują sporej dawki przyjaznego szkolenia i ćwiczeń, ale nawet mniej zaawansowany psi opiekun może podołać temu wyzwaniu. Idealny pies dla alergika.

Bichon frise

Pies rasy biszon kędzierzawy ma puszyste, aksamitne, przyjemnie w dotyku włosy, które mogą sięgać 10 cm. Puszysta, cienka sierść stale rośnie, przez co wymaga regularnego strzyżenia – średnio co 6-8 tygodni. Warto jednak podkreślić, że bichon frise prawie nie linieje. W konsekwencji jego sierść uczula w mniejszym stopniu. Z drugiej strony trzeba przyznać, że wymaga systematycznej i starannej pielęgnacji. Oprócz systematycznego podcinania, należy pupila regularne szczotkować i kąpać. Bichon frise posiada ogromny urok osobisty, Jego sympatycy twierdzą, że „radosna postawa jest znakiem rozpoznawczym tej rasy i szukanie innego czworonoga jest pozbawione sensu”. Bardzo dobrze nadaje się jako pies dla alergika.

Hawańczyk

Rasa wyróżnia się bardzo obfitą, długą, lekko falującą szatą. Hawańczyk posiada niezwykle delikatny, wełnisty, krótki podszerstek. Istnieją także osobniki, które są go w zupełności pozbawione. Bardzo gęstą okrywę tworzą w zasadzie włosy, które wykazują mniejsze właściwości uczulające. Bichon hawański posiada nie tylko interesujący wygląd, lecz także wspaniałe usposobienie. Jest inteligentnym, towarzyskim, radosnym i wyjątkowo przyjaznym psem. Dobry wybór jako pies dla alergika.

Pudel

Aby wyhodować pudla spełniającego wymagania alergików, hodowcy mieszają różne odmiany tej rasy. Mamy do wyboru wiele typów pudla: standardowy, miniaturowy i zabawkowy, które nie linieją i są idealne dla alergików. Pudel ma specyficzny, wełnisty włos, który jest bardzo obfity, miękki i wykazuje tendencję do skręcania się. Jego sierść wymaga pielęgnacji w szerokim zakresie: częste czesanie, szczotkowanie i kąpanie to podstawowe zabiegi. Co 3 miesiące należy także przyciąć jego włosy. Pudel jest wspaniałym towarzyszem: energiczny, chętny do zabawy, niezwykle inteligentny i wszechstronny. Można go również łatwo wyszkolić. Jest jedną z najbardziej żywotnych ras psów.

Irlandzki spaniel wodny

Jest największym przedstawicielem rodziny spanieli. Ma ciemnobrązowe umaszczenie oraz gęstą i kręconą sierść, pokrywającą prawie całe ciało( poza pyskiem i ogonem). Dorosły pies tej rasy waży 20 – 30 kg. Irlandzki spaniel wodny jest typowym psem sportowym, bardzo aktywnym oraz energicznym towarzyszem. Idealny zarówno do tropienia zwierzyny, stróżowania, jak i zabaw czy długich wędrówek. Właściciel spaniela będzie zadowolony z jego towarzystwa, pod warunkiem konsekwentnego wyszkolenia. Pies ten jest dość łatwy w utrzymaniu, jego pielęgnacja ogranicza się do szczotkowania hipoalergicznej i wodoodpornej sierści raz w tygodniu i podstrzygania jej co dwa miesiące.

Shih Tzu

Shih tzu jest psem rasy chińskiej, ważącym 4 – 8 kg i osiągającym do 30 cm wysokości. Ma piękny, długi włos i występuje w różnym umaszczeniu, zarówno jednolitym, jak i łaciatym. Ten mały, zabawny piesek jest lojalny i szczególnie czuły wobec dzieci. Shih Tzu został wyhodowany, aby wylegiwać się w królewskich pałacach. Ma włosy, które w zasadzie nie wypadają, więc alergicy zwykle dobrze sobie radzą w jego towarzystwie. Podwójna okrywa włosia tego psa wymaga jednak częstego szczotkowania, ale można je często przycinać, jeżeli pies nie będzie wystawiany.

Sznaucer

Wszystkie typy sznaucera: miniaturowa, standardowa i olbrzymia są „hipoalergiczne”- nie linieją. Ten brodaty piesek ma podwójną okrywę: dolną warstwę tworzą miękkie i gęste włosy, a wierzchnią – włosy kręcone. Codzienne szczotkowanie psa zapobiega tworzeniu się kołtunów, zwłaszcza na brodzie i nogach. Regularne zabiegi pielęgnacyjne ograniczają ryzyko występowania alergii. Sznaucer jest towarzyski, inteligentny, czujny i świetnie dogaduje się z dziećmi.

Inne hipoalergiczne rasy psów dla alergików:

 • airedale terrier
 • bedlington terrier
 • bouvier des flandres
 • coton de tulear
 • czarny terier rosyjski
 • gryfonik
 • grzywacz chiński
 • irish soft coated wheaten terrier
 • kerry blue terrier
 • komondor
 • maltańczyk
 • nagi pies meksykański
 • pinczer małpi
 • samojed
 • yorkshire terier

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!