Maltańczyk – biała kulka o sympatycznym usposobieniu

Maltańczyk – biała kulka o sympatycznym usposobieniu

Maltańczyk jest uroczym psem, białą kulką o wyjątkowo sympatycznym usposobieniu. Z niezwykłą łatwością, zaledwie w ciągu paru sekund, potrafi roztopić ludzkie serce. Jest psem do towarzystwa, doskonałym przyjacielem rodziny, chociaż jego długi i interesujący rodowód wskazuje na różne predestynacje.

Biały maltańczyk

Rodowód

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata. Uważa się, że pochodzi z wyspy Meledy (lub Melita), leżącej się na Morzu Śródziemnym, uznanej mylnie za Maltę. Jego korzenie sięgają czasów antycznych, gdzie był znany przede wszystkim jako pies towarzyski. Choć niektóre źródła wskazują, że ten mały czworonóg pierwotnie hodowany był do polowań na gryzonie.  Maltańczyk „podbił” Wielką Brytanię w XVI wieku, kiedy zasłynął jako przedstawiciel rasy psów, szczególnie cenionej wśród arystokracji. Błyskawicznie zadomowił się na brytyjskim dworze. Był pupilem królowej Marii Stuart oraz Henryka VIII, a szczyt popularności osiągnął w czasie panowania Elżbiety I. Wierzono wówczas, że maltańczyk jest magiczny i przypisywano mu uzdrowicielskie właściwości. 

Wygląd ogólny maltańczyka

Maltańczyk szybko zaskarbia sobie ludzką sympatię, na pewno także dzięki swemu wyglądowi. Opis rasy (grupa IX grupa FCI, sekcja 1, nr wzorca 65) przedstawia psa naprawdę uroczego. To niewielki czworonóg, w kłębie osiągający około 20-25 cm i ważący maksymalnie 4 kilogramy. Sierść maltańczyka jest długa (do 22 cm u osobnika dorosłego), jedwabista i śnieżnobiała, chociaż dopuszczalne są także odcienie kości słoniowej. Jest ona gładka, zawsze prosta i nie jest pofalowana lub kręcona. Włosy tego psiaka mogą być kędzierzawe jedynie tylko na łapkach. Maltańczyk praktycznie nie linieje. Jego oczy są okrągłe, zazwyczaj w odcieniu ciemnej ochry, z czarną oprawą. Nos jest duży, czarny i zaokrąglony. Uszy trójkątne i wysoko osadzone, a ogon długi i osadzony na linii zadu. Sylwetka maltańczyka jest troszkę wydłużona, o prostym grzbiecie i szerokim, mocnym zadzie. Kończyny są krótkie, proste i równolegle ustawione oraz dobrze przylegające do tułowia.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Maltańczyk – pielęgnacja

Długa i gęsta sierść  maltańczyka wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Aby nie tworzyły się kołtuny, warto ją czesać  codziennie. Należy używać do tego szczotki z naturalnego włosia oraz odżywki przeznaczonej do rozczesywania długiej sierści. Częstotliwość kąpieli zależy natomiast od upodobań właściciela, jeżeli  jednak pupil ma być wystawiany, należy to robić co tydzień. Pozwoli to na utrzymanie okazałej fryzury w kolorze lśniącej bieli. Do pielęgnacji warto używać szamponów i odżywek przeznaczonych do białego futra. Po kąpieli zawsze należy pieska dobrze wysuszyć, używając do tego suszarki ustawionej na minimalne grzanie. Maltańczykowi należy także regularnie przystrzygać włosy w okolicach uszu, dbać o higienę wokół oczu, usuwać kamień nazębny oraz kontrolować stan pazurków.

Maltańczyk w siedmiu odsłonach

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata

Badania dowodzą, że rasa ta szczyci się bardzo długą tradycją. Maltańczyk był hodowany w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Jakkolwiek dokładne pochodzenie maltańczyka nie jest znane, wiemy, że już w czasach antycznych towarzyszył władcom, ludziom z najwyższych klas społecznych, a także damom dworu. 

Bardzo rzadko choruje

Błędne jest stwierdzenie, że maltańczyk jest chorowitą rasą. Pies ten cieszy się dobrym zdrowiem i jest długowieczny (przeciętna długość życia to 14 – 16 lat.). Nie dotyczy to oczywiście wspomnianego maltańczyka „miniaturki”, który jest bardziej wrażliwy. 

Zaprzecza grawitacji

Tę małą, niepozorną kulkę stać na wiele. Maltańczyk jest bardzo żywiołowy i skoczny. Nie przypomina przysłowiowego kanapowca i śmiało można go angażować do wszystkich zabaw zwinnościowych (np. agility). Nawet grawitacja nie przeszkadza mu w codziennym życiu. Maltańczyk ochoczo wyskakuje z rąk oraz nie boi się skakać z wysokich półek. Trzeba więc na niego bardzo uważać.

Jest ulubieńcem celebrytów

Pieski tej rasy towarzyszyły  na oficjalnych wyjściach m.in.:  Elizabeth Taylor, Halle Berry, Edycie Herbuś czy Julii Wieniawie. 

Maltańczyk miniaturowy nie jest odrębną rasą

Miniaturyzacja jest trendem obecnych czasów, choć pierwsze próby wyhodowania maltańczyka w wersji mini sięgają XVIII wieku. Nazwa maltańczyk „miniaturka” powstała  stosunkowo niedawno, dla określenia odrębnej linii hodowlanej.  

Antyalergiczny pupil

Futerko białej kulki rzeczywiście nie uczula lub uczula w niewielkim stopniu. Musimy jednak pamiętać, iż nie ma psów hipoalergicznych. Maltańczyk, tak jak każde inne zwierzątko, może uczulać. Alergenem nie musi być futro, a np. ślina.

Maltańczyk chwyta za serce

Wszyscy wiemy, że biała kulka jest urocza. Maltańczyk też to wie i sprytnie potrafi wykorzystać atuty swojej urody. Wie jak przekonać właściciela do spełnienia jego prośby, wpatrując się w niego rozbrajającym wzrokiem, dotykając łapką i trącając noskiem. Szybko uczy się zachowań, które rozczulają opiekuna i wszystkich domowników.

Ciekawostki

  • Ponoć już w 1607 roku sprzedano maltańczyka za równowartość 2000 dolarów.
  • Julian Ursyn Niemcewicz napisał ku czci maltańczyka „Odę do Kasperka”. Rasa ta pojawia się też często na obrazach sławnych malarzy.

Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Nosówka u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nosówka u psa jest wysoce zaraźliwą, niezwykle niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie lub skończyć  się śmiercią zwierzęcia. Występuje powszechnie na całym świecie i razem z parwowirozą należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych wśród psowatych. Choć zachorowanie może wystąpić u psów w każdym wieku, najbardziej narażone są szczenięta, a także słabe i starsze osobniki. Dzięki szczepieniom ochronnym, występowanie  nosówki zostało znacznie ograniczone. Pamiętajmy jednak, że wirus wciąż jest w środowisku i stanowi zagrożenie dla naszych pupili.

Pudel duży, pudel królewski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pudel duży bez wątpienia należy do najbardziej eleganckich, dystyngowanych oraz dumnych ras na świecie. Psy te odznacza niesamowita wierność, przywiązanie do opiekuna, łagodne i przyjazne usposobienie. Są towarzyskie, zawsze chętne do zabawy, a do domu wprowadzają wiele radości i optymizmu.  

Jak nauczyć psa noga?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Każdy opiekun psa powinien zadbać o dobrą komunikację ze swoim pupilem, w tym także naukę reagowania na komendy. Nabycie różnych sprawności zapewnia równowagę, poczucie bezpieczeństwa  oraz wzrost dyscypliny u czworonoga. Komendy przywoławcze należą do najważniejszych poleceń gwarantujących bezpieczeństwo opiekunowi, psu oraz wszystkim, którzy mają z nim kontakt. Umiejętność właściwej reakcji na zawołanie „do nogi” okazuje się szczególnie przydatna w sytuacjach nagłych oraz kryzysowych i staje się wręcz niezbędna, gdy podczas spacerów zamierzamy spuszczać psa ze smyczy.  Jak nauczyć psa ‘noga’?