Maltańczyk – biała kulka o sympatycznym usposobieniu

Biały maltańczyk

Maltańczyk – biała kulka o sympatycznym usposobieniu

Maltańczyk jest uroczym psem, białą kulką o wyjątkowo sympatycznym usposobieniu. Z niezwykłą łatwością, zaledwie w ciągu paru sekund, potrafi roztopić ludzkie serce. Jest psem do towarzystwa, doskonałym przyjacielem rodziny, chociaż jego długi i interesujący rodowód wskazuje na różne predestynacje.


Rodowód

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata. Uważa się, że pochodzi z wyspy Meledy (lub Melita), leżącej się na Morzu Śródziemnym, uznanej mylnie za Maltę. Jego korzenie sięgają czasów antycznych, gdzie był znany przede wszystkim jako pies towarzyski. Choć niektóre źródła wskazują, że ten mały czworonóg pierwotnie hodowany był do polowań na gryzonie.  Maltańczyk „podbił” Wielką Brytanię w XVI wieku, kiedy zasłynął jako przedstawiciel rasy psów, szczególnie cenionej wśród arystokracji. Błyskawicznie zadomowił się na brytyjskim dworze. Był pupilem królowej Marii Stuart oraz Henryka VIII, a szczyt popularności osiągnął w czasie panowania Elżbiety I. Wierzono wówczas, że maltańczyk jest magiczny i przypisywano mu uzdrowicielskie właściwości. 

Wygląd ogólny maltańczyka

Maltańczyk szybko zaskarbia sobie ludzką sympatię, na pewno także dzięki swemu wyglądowi. Opis rasy (grupa IX grupa FCI, sekcja 1, nr wzorca 65) przedstawia psa naprawdę uroczego. To niewielki czworonóg, w kłębie osiągający około 20-25 cm i ważący maksymalnie 4 kilogramy. Sierść maltańczyka jest długa (do 22 cm u osobnika dorosłego), jedwabista i śnieżnobiała, chociaż dopuszczalne są także odcienie kości słoniowej. Jest ona gładka, zawsze prosta i nie jest pofalowana lub kręcona. Włosy tego psiaka mogą być kędzierzawe jedynie tylko na łapkach. Maltańczyk praktycznie nie linieje. Jego oczy są okrągłe, zazwyczaj w odcieniu ciemnej ochry, z czarną oprawą. Nos jest duży, czarny i zaokrąglony. Uszy trójkątne i wysoko osadzone, a ogon długi i osadzony na linii zadu. Sylwetka maltańczyka jest troszkę wydłużona, o prostym grzbiecie i szerokim, mocnym zadzie. Kończyny są krótkie, proste i równolegle ustawione oraz dobrze przylegające do tułowia.

Maltańczyk – pielęgnacja

Długa i gęsta sierść  maltańczyka wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Aby nie tworzyły się kołtuny, warto ją czesać  codziennie. Należy używać do tego szczotki z naturalnego włosia oraz odżywki przeznaczonej do rozczesywania długiej sierści. Częstotliwość kąpieli zależy natomiast od upodobań właściciela, jeżeli  jednak pupil ma być wystawiany, należy to robić co tydzień. Pozwoli to na utrzymanie okazałej fryzury w kolorze lśniącej bieli. Do pielęgnacji warto używać szamponów i odżywek przeznaczonych do białego futra. Po kąpieli zawsze należy pieska dobrze wysuszyć, używając do tego suszarki ustawionej na minimalne grzanie. Maltańczykowi należy także regularnie przystrzygać włosy w okolicach uszu, dbać o higienę wokół oczu, usuwać kamień nazębny oraz kontrolować stan pazurków.

Maltańczyk w siedmiu odsłonach

Maltańczyk jest jedną z najstarszych ras świata

Badania dowodzą, że rasa ta szczyci się bardzo długą tradycją. Maltańczyk był hodowany w starożytnym Egipcie, Grecji i Rzymie. Jakkolwiek dokładne pochodzenie maltańczyka nie jest znane, wiemy, że już w czasach antycznych towarzyszył władcom, ludziom z najwyższych klas społecznych, a także damom dworu. 

Bardzo rzadko choruje

Błędne jest stwierdzenie, że maltańczyk jest chorowitą rasą. Pies ten cieszy się dobrym zdrowiem i jest długowieczny (przeciętna długość życia to 14 – 16 lat.). Nie dotyczy to oczywiście wspomnianego maltańczyka „miniaturki”, który jest bardziej wrażliwy. 

Zaprzecza grawitacji

Tę małą, niepozorną kulkę stać na wiele. Maltańczyk jest bardzo żywiołowy i skoczny. Nie przypomina przysłowiowego kanapowca i śmiało można go angażować do wszystkich zabaw zwinnościowych (np. agility). Nawet grawitacja nie przeszkadza mu w codziennym życiu. Maltańczyk ochoczo wyskakuje z rąk oraz nie boi się skakać z wysokich półek. Trzeba więc na niego bardzo uważać.

Jest ulubieńcem celebrytów

Pieski tej rasy towarzyszyły  na oficjalnych wyjściach m.in.:  Elizabeth Taylor, Halle Berry, Edycie Herbuś czy Julii Wieniawie. 

Maltańczyk miniaturowy nie jest odrębną rasą

Miniaturyzacja jest trendem obecnych czasów, choć pierwsze próby wyhodowania maltańczyka w wersji mini sięgają XVIII wieku. Nazwa maltańczyk „miniaturka” powstała  stosunkowo niedawno, dla określenia odrębnej linii hodowlanej.  

Antyalergiczny pupil

Futerko białej kulki rzeczywiście nie uczula lub uczula w niewielkim stopniu. Musimy jednak pamiętać, iż nie ma psów hipoalergicznych. Maltańczyk, tak jak każde inne zwierzątko, może uczulać. Alergenem nie musi być futro, a np. ślina.

Maltańczyk chwyta za serce

Wszyscy wiemy, że biała kulka jest urocza. Maltańczyk też to wie i sprytnie potrafi wykorzystać atuty swojej urody. Wie jak przekonać właściciela do spełnienia jego prośby, wpatrując się w niego rozbrajającym wzrokiem, dotykając łapką i trącając noskiem. Szybko uczy się zachowań, które rozczulają opiekuna i wszystkich domowników.

Ciekawostki

  • Ponoć już w 1607 roku sprzedano maltańczyka za równowartość 2000 dolarów.
  • Julian Ursyn Niemcewicz napisał ku czci maltańczyka „Odę do Kasperka”. Rasa ta pojawia się też często na obrazach sławnych malarzy.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bichon frise to nieduży pies , który wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem. Za sprawą ślicznej i kręconej białej sierści przypomina nieco pluszową maskotkę, stworzoną do pieszczot. Jest pogodnym i wesołym czworonogiem, chętnie spędza czas z ludźmi oraz innymi domowymi zwierzakami. Uwielbia spacery, lubi zabawy i grę w piłkę, a także naukę różnych sztuczek. To doskonały pies do towarzystwa i wspaniały przyjaciel rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Wszyscy znają powiedzenie „żyć jak pies z kotem”, które na ogół oznacza starcie dwóch żywiołów i wieczne kłótnie, z powodu dzielących ich różnic. Psu i kotu trudno osiągnąć porozumienie, choć nie jest to niemożliwe. Taka przyjaźń też się zdarza ! Przy właściwym podejściu do procesu udomawiania, możemy swoje zwierzaki przyzwyczaić do siebie i sprawić, że […]

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bernardyn. Ten budzący respekt spokojny olbrzym o łagodny usposobieniu w pełni zasługują na zachwyt, jakim jest obdarzany. Słynie z wielkiej postury i równie wielkiego serca. Cechy takie jak  oddanie, wierność i wyjątkowa cierpliwość sprawiają, że jest doskonałym stróżem i przyjacielem rodziny. Bernardyn – wzorzec rasy Zgodnie z klasyfikacją FCI bernardyny należą do grupy 2: sznaucery, pinczery, […]

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Biegunka u psa jest jednym z najczęściej występujących problemów zdrowotnych u psów. Nie jest schorzeniem samym w sobie, a jedynie objawem mogącym występować w przebiegu wielu dolegliwości. Może pojawić w następstwie zwykłej niestrawności, lecz może być także objawem poważnej choroby. Dlatego poznanie przyczyny  biegunki oraz umiejętność określenia miejsca jej powstawania w jelitach jest kluczowe dla […]

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nosówka u psa jest wysoce zaraźliwą, niezwykle niebezpieczną chorobą, która może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie lub skończyć  się śmiercią zwierzęcia. Występuje powszechnie na całym świecie i razem z parwowirozą należy do najgroźniejszych chorób zakaźnych wśród psowatych. Choć zachorowanie może wystąpić u psów w każdym wieku, najbardziej narażone są szczenięta, a także słabe i […]

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pudel duży bez wątpienia należy do najbardziej eleganckich, dystyngowanych oraz dumnych ras na świecie. Psy te odznacza niesamowita wierność, przywiązanie do opiekuna, łagodne i przyjazne usposobienie. Są towarzyskie, zawsze chętne do zabawy, a do domu wprowadzają wiele radości i optymizmu.   Pudel duży – pochodzenie rasy Pudel duży, zwany także pudlem królewskim bądź olbrzymim, wywodzi się […]

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!