Pomeranian – niewielki rozmiarem, ale wielki sercem

Pomeranian – niewielki rozmiarem, ale wielki sercem

Pomeranian

Pomeranian jest wesołym, przyjaźnie nastawionym psem o dużym temperamencie. Pomimo niewielkich rozmiarów ma wielkie serce i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. To niezwykle charakterystyczna rasa, która przyciąga nie tylko swoim wyglądem, lecz także wyrazistym usposobieniem. 

Charakter

Szpic miniaturowy pomeranian jest ruchliwy, ciekawski, i zawsze chętny do zabawy. Ma wesołe, łagodne usposobienie i żywy temperament. Lubi towarzystwo i  bardzo szybko przywiązuje się do opiekuna. Charakteryzuje go  wrażliwość, oddanie i życzliwość wobec wszystkich domowników, choć zdarza się, że spośród nich wybiera faworyta. Źle znosi odosobnienie i najchętniej stale towarzyszyłby właścicielowi. Uwielbia  wspólne zabawy i wszelkiego rodzaju aktywności. Natomiast wobec obcych jest nieufny i  zdystansowany. Wykazuje dużą czujności, wrażliwość na obce dźwięki i każdy podejrzany szmer zasygnalizuje szczekaniem. Pomeranian na ogół jest przyjaźnie nastawiony wobec innych zwierząt. Chętnie przebywa w grupie psów o podobnej posturze. Bez trudu adaptuje się do każdych warunków, czuje się dobrze zarówno w domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkaniu.

Pomeranian – umiejętności i wychowanie

Pomeranian jest inteligentny, bystry, spostrzegawczy i ciekawski. Posiada więc zespól cech, które ułatwiają naukę i wychowanie. Ponieważ zazwyczaj jest chętny do współpracy to dość szybko się uczy. Opiekun jednak musi wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Pomeranian  bywa uparty i chętnie korzysta ze słabości właściciela. Jednak stosowanie wychowania opartego na pozytywnych wzmocnieniach oraz unikanie kar, przynosi zamierzony efekt i może uczynić z pomeraniana idealnego towarzysza rodziny.

Zdrowie

Szpic miniaturowy zazwyczaj cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak podobnie jak inne miniaturki ma skłonności do  dysplazji stawów biodrowych i łokciowych oraz zwichnięcia rzepek. Opiekun  nie powinien pozwalać mu na zeskakiwanie z wysokich mebli. Pomocny jest także odpowiedni ruch, który wspomaga rozwój mięśni tylnych łap. Wśród pozostałych schorzeń można wymienić:    

  • problemy z tchawica (zapadniecie),
  • hipoglikemię i niedoczynność tarczycy,
  • kamicę pęcherza moczowego (kamica moczanowa),
  • choroby oczu- zaćma, katarakta, podwinięcie powieki.

Warto wspomnieć jeszcze o rzadko spotykanym, ale niezwykle uciążliwym schorzeniu Alopecia X. Choroba ta, powodująca utratę sierści na ciele, dotyka przede wszystkim takie rasy jak : pomeranian, malamut, czy pudel miniaturowy. W trakcie choroby pies musi być chroniony przed promieniowaniem UV.

Żywienie

Psy tej rasy mają dość szybki metabolizm, tracą energię w krótkim czasie i potrzebują jeść często, lecz mało. Ze względu na stan okrywy włosowej karma dla psa tej rasy powinna być dobrej jakości, z odpowiednią ilością składników odżywczych Do menu pomeranianów można wprowadzać zarówno karmy suche, mokre, jak i samodzielnie przygotowywane gotowane lub surowe posiłki . Należy jednak pamiętać, że gotowane posiłki muszą być uzupełniane o preparaty wapniowo-witaminowe. Ważna jest także suplementacja kwasów tłuszczowych, czyli dodawanie do posiłków oleju z zawartością  kwasów omega-3.

Pomeranian – pielęgnacja

Obfity podszerstek psów tej rasy ma skłonności do zbijania się, przez co wymaga regularnego, praktycznie codziennego rozczesywania. Staranne wyczesywanie sierści pozwala zachować jej zdrowy i promienny wygląd. Szczególnie ważna jest pielęgnacja bujnej czupryny, która jest wizytówką każdego pomeraniana. Podczas kąpieli, które zalecane są nie częściej niż raz w miesiącu należy równomiernie rozprowadzić szampon, co z powodu obfitego podszersteka nie jest wcale łatwe. Ważne jest także dokładne spłukanie psa po umyciu i wysuszenie go suszarką. W przeciwnym razie nadmiar wilgoci pozostawiony na skórze psa może doprowadzić do odparzenia. Po każdej kąpieli należy sierść pupila  delikatnie rozczesać. Pomeraniana nie należy  bardzo krótko strzyc, ponieważ raz zgolona sierść z dużym prawdopodobieństwem już nigdy nie odzyska swojego pięknego, puchatego wyglądu. Strzyżenie niszczy zarówno strukturę włosa, jak i  jego ochronne właściwości. Psy tej rasy mają skłonność do tworzenia się zacieków wokół oczu. W takim przypadku konieczna jest codzienna higiena tych okolic, polegająca na przemywaniu powiek specjalnym płynem.

Musimy pamiętać, że z uwagi na bujne futro pomeranian źle znosi wysokie temperatury. W upalne dni należy bezwzględnie zapewnić mu chłodne miejsce do wypoczynku!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!