Buldog francuski – mały pies o wielkim sercu

Buldog francuski – mały pies o wielkim sercu

Buldog francuski ubrany w szelki i akcesoria od Warsaw Dog

Buldog francuski to niewielkich rozmiarów pies o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jaki temperament mają buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?

Jak wygląda buldog francuski?

Buldogi francuskie zaliczane są do sekcji małych psów molosowatych. Mierzą w kłębie najczęściej ok. 30 cm i ważą od 8 do nawet 18 kg. Charakterystyczną cechą buldożków jest korpulentna, przysadzista budowa ciała, płaska kufa oraz stojące uszy, które często określa się jako jako „nietoperzowate”. Posiadają one krótką, błyszczącą sierść (pozbawioną podszerstka) o czarnym, białym, biszkoptowym bądź też moręgowatym odcieniu.

Historia rasy

Buldog francuski to dość młoda rasa, której pochodzenie nie jest do końca znane.  Przypuszcza się, iż celowa hodowla buldożków ruszyła dopiero w drugiej połowie XIX w. Choć nie mamy całkowitej pewności, jakie rasy przyczyniły się do jej powstania, to jednak zdecydowana większość specjalistów wymienia przede wszystkim buldogi angielskie. To właśnie one były najpewniej krzyżowane z terierami, aczkolwiek część ekspertów jest zdania, iż sporą rolę w procesie kształtowania rasy odgrywały również mopsy. Warto dodać, że w XIX wiecznej Anglii wspomniane już buldogi angielskie wykorzystywano zarówno do szczucia byków, jak i walk psów. Skąd zatem nazwa buldog francuski? Otóż opisywana rasa trafiła do Francji wraz z angielskimi tkaczami, którzy przenieśli się tam w poszukiwaniu zatrudnienia.

Wraz z końcem XIX wieku buldogi francuskie ponownie zawitały na ziemie angielskie, jednak wówczas nie spotkały się z ciepłym powitaniem. Reprezentantów rasy często wyśmiewano z uwagi na swoje charakterystyczne, „nietoperzowate” uszy. Niemniej jednak w 1888 roku buldogi francuskie doczekały się własnego standardu. Nie minęło wiele czasu, by pieski podbiły serca europejskiej szlachty. Obecnie są one znane – i lubiane! – dosłownie na całym świecie. Skąd tak duża popularność buldogów francuskich? Każdy, kto choć raz miał kontakt z buldożkiem z pewnością dostrzegł, że są to pieski zarówno urocze, jak i niezwykle sympatyczne. To właśnie ich charakter stanowi jedną z bezpośrednich przyczyn ogromnej popularności.

Temperament i zachowanie

Jak już wcześniej wspomniano, buldogi francuskie są psami niezwykle sympatycznymi i czułymi. Więzi, jakie nawiązują ze swoim opiekunem są bardzo silne. Pieski chętnie uczestniczą w różnego rodzaju zabawach, łatwo przyswajają wiedzę i szybko uczą się, w jaki sposób reagować na wydawane przez opiekuna komendy. Są inteligentne, dlatego też wymagają częstej stymulacji intelektualnej. Brak takowej sprawia, że zaczynają się nudzić, co z kolei może być przyczyną niszczenia sprzętów domowych. Zdecydowana większość osobników posiada łagodne usposobienie, natomiast ewentualne przejawy agresji kierują się wyłącznie w stronę innych psów, nigdy zaś ludzi.

Buldogi francuskie określa się są jako psy do towarzystwa. To typowi kanapowcy, którzy najlepiej czują się w towarzystwie swojego opiekuna. Źle znoszą samotność, a odcięcie od ukochanego człowieka postrzegają jako najgorszy z możliwych rodzaj kary. To zwierzęta o wielkim sercu, którym do pełni szczęścia potrzebna jest jedynie uwaga, miłość właściciela i wspólne spacery. A jeśli już o spacerach mowa to warto dodać, iż pieski najlepiej wyprowadzać w specjalnych szelkach. Jakich konkretnie? Najlepiej takich, które projektuje się z myślą o potrzebach opisywanej rasy. Tego rodzaju akcesoria dostępne np. na naszej stronie w dziale Szelki dla buldogów francuskich.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!