Szyjemy dla Was na zamówienie w 10 dni roboczych ✂♥️ Darmowa dostawa od 200 zł

  • No products in the cart.

Blog

Home  /  Blog   /  Buldog francuski – mały piesek o wielkim sercu
Buldog francuski ubrany w szelki i akcesoria od Warsaw Dog

Buldog francuski – mały piesek o wielkim sercu

Buldog francuski to niewielkich rozmiarów piesek o charakterystycznej, korpulentnej budowie. Jak zachowują się buldożki i w jaki sposób doszło do powstania opisywanej rasy?

Jak wygląda buldog francuski?

Buldogi francuskie zaliczane są do sekcji małych psów molosowatych. Pieski mierzą w kłębie ok. 30 cm i ważą od 8 do 14 kg. Charakterystyczną cechą buldożków jest korpulentna, przysadzista budowa ciała, płaski pysk oraz stojące uszy, które często określa się jako jako „nietoperzowate”. Posiadają one krótką, błyszczącą sierść (pozbawioną podszerstka) o czarnym, białym, cielistym bądź też moręgowatym odcieniu.

Historia rasy

Buldog francuski to dość młoda rasa, której pochodzenie nie jest do końca znane.  Przypuszcza się, iż celowa hodowla buldożków ruszyła dopiero w drugiej połowie XIX w. Choć nie mamy całkowitej pewności, jakie rasy przyczyniły się do jej powstania, to jednak zdecydowana większość specjalistów wymienia przede wszystkim buldogi angielskie. To właśnie one były najpewniej krzyżowane z terierami, aczkolwiek część ekspertów jest zdania, iż sporą rolę w procesie kształtowania rasy odgrywały również mopsy. Warto dodać, że w XIX wiecznej Anglii wspomniane już buldogi angielskie wykorzystywano zarówno do szczucia byków, jak i walk psów. Skąd zatem nazwa buldog francuski? Otóż opisywana rasa trafiła do Francji wraz z angielskimi tkaczami, którzy przenieśli się tam w poszukiwaniu zatrudnienia.

Wraz z końcem XIX wieku buldogi francuskie ponownie zawitały na ziemie angielskie, jednak wówczas nie spotkały się z ciepłym powitaniem. Reprezentantów rasy często wyśmiewano z uwagi na swoje charakterystyczne, „nietoperzowate” uszy. Niemniej jednak w 1888 roku buldogi francuskie doczekały się własnego standardu. Nie minęło wiele czasu, by pieski podbiły serca europejskiej szlachty. Obecnie są one znane – i lubiane! – dosłownie na całym świecie. Skąd tak duża popularność buldogów francuskich? Każdy, kto choć raz miał kontakt z buldożkiem z pewnością dostrzegł, że są to pieski zarówno urocze, jak i niezwykle sympatyczne. To właśnie ich charakter stanowi jedną z bezpośrednich przyczyn ogromnej popularności.

Temperament i zachowanie

Jak już wcześniej wspomniano, buldogi francuskie są psami niezwykle sympatycznymi i czułymi. Więzi, jakie nawiązują ze swoim opiekunem są bardzo silne. Pieski chętnie uczestniczą w różnego rodzaju zabawach, łatwo przyswajają wiedzę i szybko uczą się, w jaki sposób reagować na wydawane przez opiekuna komendy. Są inteligentne, dlatego też wymagają częstej stymulacji intelektualnej. Brak takowej sprawia, że zaczynają się nudzić, co z kolei może być przyczyną niszczenia sprzętów domowych. Zdecydowana większość osobników posiada łagodne usposobienie, natomiast ewentualne przejawy agresji kierują się wyłącznie w stronę innych psów, nigdy zaś ludzi.

Buldogi francuskie określa się są jako psy do towarzystwa. To typowi kanapowcy, którzy najlepiej czują się w towarzystwie swojego opiekuna. Źle znoszą samotność, a odcięcie od ukochanego człowieka postrzegają jako najgorszy z możliwych rodzaj kary. To zwierzęta o wielkim sercu, którym do pełni szczęścia potrzebna jest jedynie uwaga, miłość właściciela i wspólne spacery. A jeśli już o spacerach mowa to warto dodać, iż pieski najlepiej wyprowadzać w specjalnych szelkach. Jakich konkretnie? Najlepiej takich, które projektuje się z myślą o potrzebach opisywanej rasy. Tego rodzaju akcesoria dostępne np. na naszej stronie w dziale Szelki dla buldogów francuskich.

11 marca 2020
Choroba lokomocyjna u psa
25 marca 2020
Imiona dla psa – jak wybrać najlepiej?

Leave a comment

New User Registration
*Pole wymagane