Rasy psów z włosami – które psy mają włosy?

Rasy psów z włosami – które psy mają włosy?

W powszechnej opinii krąży wiele stereotypów dotyczących psiej sierści. Jeden z nich jest związany z przekonaniem, iż poza czworonogami, które z powodów genetycznych nie posiadają sierści, istnieją dwie kategorie psów. Do pierwszej należą czworonożni przyjaciele z sierścią. Druga obejmuje rasy psów z włosami. Nadszedł czas na rozwianie wątpliwości w tej kwestii.

Rasy psów z włosami

Dwuwarstwowa szata

Sierść zwierząt składa się najczęściej z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Podszerstek to miękka, krótka i gęsta część futra, która umiejscowiona jest bezpośrednio przy skórze zwierzęcia, pod okrywową włosową. Spełnia on bardzo ważną funkcję termoizolacyjną. Jest wodoodporny, chroni przed wilgocią oraz zmianami temperatury otoczenia. To właśnie ta warstwa ulega procesowi linienia.

Rasy psów z włosami – ale włosy to również sierść!

Sześć do dwunastu włosów podszerstka otacza jeden włos okrywowy, stanowiąc niejako rusztowanie okrywy zewnętrznej. Przedstawiciele niektórych ras charakteryzują się niezwykle puszystym, szczególnie obfitym podszerstkiem, który wymaga specjalnej uwagi i wzmożonej pielęgnacji (na przykład husky syberyjski, czy berneński pies pasterski). Z kolei maltańczyk, który zachwyca swoimi długimi, delikatnymi włosami posiada tylko jedną warstwę sierści, co oznacza, że pod włosem okrywowym nie posiada podszerstka. I właśnie te czworonogi, cechujące się jedną warstwą okrywową, potocznie uważane są za psy z włosami (zamiast sierści).

Wszystkie psy linieją

Zarówno włos okrywowy jak i podszerstek, mają swój cykl rozwojowy. Jest to proces uwarunkowany genetycznie. Każdy włos po osiągnięciu określonej długości przestaje rosnąć, powoli obumiera i wypada. Następnie w mieszku włosowym powstaje nowy włos. U psów zjawisko to nasila się na ogół dwa razy w roku. Pupil linieje zmieniając sierść na taką, która jest bardziej dostosowana do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz. Wszyscy czworonożni przyjaciele zrzucają sierść, psy z tak zwanymi włosami też. W przypadku przedstawicieli ras psów bez podszerstka, linienie przebiega jednak mniej widowiskowo. Czasami nawet w nieodczuwalny sposób. Natomiast u większość psów dwuwarstwowych okres linienia wiąże się z intensywną pielęgnacją i usilną walką o zachowanie czystości w domu.

Rasy psów z włosami – najpopularniejsze rasy.

Wśród najpopularniejszych ras psów z włosami znajduje się:

YORKSHIRE – TERRIER

To miniaturowa rasa słynąca z długich włosów. York jest wesołym wiernym towarzyszem o silnym charakterze. Tryska energią. Jego szata jest gładka, prosta i jedwabista. Wymaga szczególnej pielęgnacji. Szczenięta rodzą się zazwyczaj czarne, a charakterystyczne odcienie sierści w barwie stalowo-brązowej pojawiają się stopniowo. Od tylnej części głowy po czubek ogona włosy przybierają kolor stalowy, z niebieskimi refleksami. Głowa ma odcień jasnobrązowy z brązowym połyskiem. Przy skórze włosy są ciemniejsze od jasnych końcówek. Na pysk opadają długie włosy w złotym odcieniu. Charakterystyczną cechą tej rasy jest jaśniejszy odcień sierści latem, niż w innych porach roku.

HAWAŃCZYK

To przyjazny, radosny pies. Mocno przywiązuje się do opiekuna. Uwielbia zabawy i towarzystwo domowników. Źle znosi odosobnienie. Hawańczyk posiada jedwabiste i miękkie w dotyku włosy, znacznej długości (na ogół od 12 do 19 cm). Najczęściej włos jest prosty lub lekko falisty, w kolorze płowym lub w różnych odcieniach brązu, rzadziej czarnym oraz białym. Wzorzec dopuszcza na tych umaszczeniach łaty, a także przyciemnienia. Sierść hawańczyka wymaga starannej pielęgnacji. A to dlatego, że dość szybko rośnie i ma tendencję do tworzenia

się kołtunów oraz filcowania. Dlatego konieczne jest regularne szczotkowanie, przy użyciu akcesoriów i preparatów ułatwiających rozczesywanie splątanych włosów.

MALTAŃCZYK

To żywiołowy, łagodny pies, zawsze skory do zabawy. Ma przyjazny charakter i wesołe usposobienie. Źle znosi samotność. Jest oddany i uwielbia towarzystwo człowieka. Ma delikatną, lśniącą śnieżnobiałą szatę, której pielęgnacja wymaga dużego nakładu pracy. Konieczne są systematyczne zabiegi, codzienne czesanie i cotygodniowa kąpiel.

CHART AFGAŃSKI

Jest silnym, majestatycznym psem myśliwskim. Niezależny, dumny, czasami wyniosły, a wobec obcych zdystansowany. Posiada bardzo długi włos okrywowy na przodzie, po bokach tułowia oraz na przednich i tylnych kończynach. Na głowie bardzo długie, miękkie, delikatne włosy rozdzielają się po środku i opadają po obu stronach. Na grzbiecie włos jest krótki i tworzy znamienne dla tej rasy siodło. Szata charta afgańskiego ma skłonności do tworzenia się kołtunów. Z tego powodu pielęgnacja jest wymagająca i czasochłonna. Afgan powinien być czesany kilka razy w tygodniu, a kąpany raz w tygodniu. Dlatego też kołtuny należy systematycznie usuwać.

CHARCIK WŁOSKI (Piccolo Leviero Italiano)

To wdzięczny, bardzo inteligentny pies o smukłej sylwetce i filigranowej budowie. Obdarzony jest silnym instynktem łowieckim. Jest aktywny i żywiołowy. Wykazuje dużą wrażliwość. Ma krótkie, delikatne, jedwabiste włosy, które ściśle przylegają do ciała. Najczęściej występuje w umaszczeniu jednolitym w barwie czarnej, szarej oraz jasnobeżowej. Wzorzec dopuszcza białe przebarwienia na przedpiersiu i łapach. Krótkie włosy bez podszerstka sprawiają, że szybko marznie i nie lubi niskich temperatur. Jest bardzo łatwy w pielęgnacji, praktycznie nie linieje i jest z natury bardzo czysty.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Zespół Downa, zwany również trisomia 21, oznacza zaburzenie genetyczne, które może wystąpić u ludzi. Zmiana ta jest konsekwencją wytworzenia dodatkowego chromosomu i prowadzi do istotnych zmian w organizmie, które dają charakterystyczne objawy fizyczne oraz psychiczne. Chociaż przypadki tej wady genetycznej u ludzi nie są sporadyczne, u innych gatunków zespół Downa występuje niezwykle rzadko. A jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy psy również mogą na niego cierpieć, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek australijski zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim niezwykłemu ubarwieniu sierści oraz lodowo-niebieskim oczom. To bardzo mądry, aktywny pies o przyjaznym usposobieniu. Jest pracowity, wierny i łatwo poddaje się szkoleniu. Wszystkie te walory sprawiają, że rasa ta cieszy się coraz większą popularnością

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dumny i przepiękny akita jest pomnikiem przyrody w swoim rodzinnym kraju. Ten japoński pies myśliwski jest symbolem lojalności, wierności i opiekuńczości. Emanuje godnością i słynie z tego, że potrafi zachować spokój, nawet w najbardziej stresujących sytuacjach.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!