Ogar Polski – polski potomek egipskich psów myśliwskich

Ogar Polski – polski potomek egipskich psów myśliwskich

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Ogar Polski

Ogar polski – pochodzenie rasy

Ogar polski może się pochwalić bardzo starym rodowodem, sięgającym czasów starożytnych. Wywodzi się od egipskich psów myśliwskich, sprowadzonych do Europy przez krzyżowców. Najprawdopodobniej w linii prostej rasa ta pochodzi od psa św. Huberta (Bloodhound), który był hodowany przez francuskich mnichów w Ardenach. Uważa się, że ogar polski powstał poprzez skrzyżowanie Bloodhounda (sprowadzonego do naszego kraju w średniowieczu) z lokalnymi psami myśliwskimi. Druga wojna światowa spowodowała masowy spadek liczby psów, w tym ogarów polskich. Obawiano się nawet, że rasa ta może wyginąć. Na szczęście działania oficerów: Józefa Pawłusiewicza i Piotra Kartawika doprowadziły do zahamowania tego procesu i powstania dwóch typów ogara: odmiany o lekkiej oraz o cięższej kości. Konsekwentna hodowla pozwoliła wykształcić obecnego ogara polskiego, który został uznany oficjalnie przez FCI w 1966 roku (grupa VI, sekcja 1.2, wzorzec 52).

Ogar polski zasadniczo był wykorzystywany do polowań. Jest to wyjątkowy pies gończy, obdarzony niesamowitym węchem, zwinny i wytrzymały. Czworonóg ten charakteryzuje się czystym, donośnym i dźwięcznym głosem, który cechuje psy rasy myśliwskiej. Dziś najczęściej asystuje przy polowaniach na dziki lub lisy, ale w przeszłości był powszechnie używany do polowań na zające i jelenie.

Opis rasy

Ogar polski jest dużym psem o długiej kufie, atletycznej i muskularnej budowie ciała. Posiada delikatne w wyrazie, ciemnobrązowe oczy w kształcie migdałów. Średnia wysokość psów tej rasy waha się między 55 – 65 cm, a waga wynosi zwykle od 20 do 32 kg. Samice są naturalnie nieco mniejsze niż samce. Nos ogara polskiego jest duży, szeroki i czarny. Uszy długie i zwisające, osadzone wysoko na głowie. Głęboka, szeroka klatka piersiowa zapewnia mu wytrzymałość, a długie, mocne, ale eleganckie nogi umożliwiają osiąganie dużej szybkości. Ogon jest długi i solidny.

Cechą charakterystyczną szaty ogara jest dwubarwność. Sierść ogara występuje przede wszystkim w barwie rdzawo – brązowej, na uszach, głowie, łapach oraz klatce piersiowej. Najbardziej cenionym umaszczeniem jest odcień cynamonowy. Czasami na grzbiecie psa widoczne są czarne lub ciemnoszare znaczenia. Spotykane są również białe przebarwienia w postaci strzałki na brzuchu oraz białe łaty na końcach łap i końcówce ogona.

Charakter i temperament

Ogar polski jest nie tylko psem myśliwskim, lecz także wspaniałym psem rodzinnym. Posiada łagodne usposobienie i jest niezwykle lojalny wobec wszystkich domowników. Nawiązuje dobre relacje z dziećmi i innymi zwierzętami.

Rzadko bywa agresywny, chociaż może bronić rodzinę przed zagrożeniem, podnosząc alarm donośnym szczekaniem. Jak każdy pies myśliwski, potrzebuje dużo ruchu, choć nie jest nadmiernie żywiołowy. Wystarczy mu zabawa w aportowanie, długi spacer. Ogar polski potrzebuje dość dużej przestrzeni, więc życie w małym mieszkaniu nie jest dla niego ideałem.

Szkolenie

Ogar polski jest pojętnym uczniem, świetnie znosi nawet długie treningi i bardzo szybko się uczy. Ponieważ ma doskonałą pamięć, nauka komend nie stwarza mu trudności. Warto poświęcić czas na jego szkolenie i wczesną socjalizację (w stosunku do innych psów).

Znawcy rasy uważają, że ogar polski wolniej rozwija się psychicznie i zachowuje swoją szczenięcą

postawę dłużej niż inne czworonogi. Mając to na uwadze, szczególnie ważne jest, aby w trakcje treningu wykazać się cierpliwością, łagodnym podejściem i konsekwencją.

Zdrowie

Ogar polski to silna, zdrowa rasa, właściwie pozbawiona schorzeń genetycznych. Długość życia przedstawicieli tej rasy waha się między 13 -14 lat. Jednak czworonóg spełniający się w roli psa myśliwskiego, narażony jest na kontakt z pasożytami i chorobami zakaźnymi. Dlatego trzeba zadbać o profilaktykę zabezpieczającą go przez pchłami i kleszczami. Ponadto wymagane jest regularne odrobaczanie, zwłaszcza jeśli poluje i gryzie zdobycz.

Należy pamiętać, że ogar polski ma predyspozycje do wzdęć żołądka. Aby temu zapobiec, należy podawać karmę o niskiej zawartości węglowodanów i unikać warzyw strączkowych, takich jak fasola lub groch. Po posiłku (przynamniej 90 minut) należy dać psu odpocząć, aby mógł przetrawić pokarm.

Ogar polski – pielęgnacja

Ogar polski jest łatwy w utrzymaniu dzięki krótkim, prostym włosom, które idealnie do niego pasują. Cotygodniowe szczotkowanie wystarczy, aby usunąć luźne włosy i sprawić, że sierść psa będzie lśnić. Kąpiel jest potrzebna tylko w wyjątkowych sytuacjach, najczęściej wystarczy przetrzeć sierść wilgotną szmatką, aby usunąć brud lub zanieczyszczenia. Natomiast jego długie uszy oraz zęby trzeba regularnie sprawdzać i pielęgnować. Większość ogarów ściera pazury podczas polowań lub biegania, więc nie potrzeba ich przycinać.


Zdjęcie użyte we wpisie pochodzi z commons.wikimedia.org na licencji Creative Commons Attribution 2.5 Generic.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Zespół Downa, zwany również trisomia 21, oznacza zaburzenie genetyczne, które może wystąpić u ludzi. Zmiana ta jest konsekwencją wytworzenia dodatkowego chromosomu i prowadzi do istotnych zmian w organizmie, które dają charakterystyczne objawy fizyczne oraz psychiczne. Chociaż przypadki tej wady genetycznej u ludzi nie są sporadyczne, u innych gatunków zespół Downa występuje niezwykle rzadko. A jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, czy psy również mogą na niego cierpieć, odpowiedź znajdziesz w naszym artykule.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Owczarek australijski zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim niezwykłemu ubarwieniu sierści oraz lodowo-niebieskim oczom. To bardzo mądry, aktywny pies o przyjaznym usposobieniu. Jest pracowity, wierny i łatwo poddaje się szkoleniu. Wszystkie te walory sprawiają, że rasa ta cieszy się coraz większą popularnością

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

W powszechnej opinii krąży wiele stereotypów dotyczących psiej sierści. Jeden z nich jest związany z przekonaniem, iż poza czworonogami, które z powodów genetycznych nie posiadają sierści, istnieją dwie kategorie psów. Do pierwszej należą czworonożni przyjaciele z sierścią. Druga obejmuje rasy psów z włosami. Nadszedł czas na rozwianie wątpliwości w tej kwestii.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!