Hot spot u psa – objawy i leczenie

Hot spot u psa – objawy i leczenie

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Hot spot u psa

Czym jest hot spot u psa?

Gorące miejsce (ang. hot spot), znane również jako „letnia rana”, to stan zapalny skóry, który pojawia się w miejscach jej podrażnienia lub wokół niewielkiej wilgotnej rany. Gorące miejsce intensywnie swędzi i jest bolesne, a łatwo rozprzestrzeniająca się infekcja bakteryjna stanowi zagrożenie dla zdrowia pupila. Pojawiający się stan zapalny może mieć charakter ropny, głównie powierzchowny, czasem jednak sięga także głębszych warstw skóry psa. Często się zdarza, że w początkowej fazie hot spot może zostać niezauważony (zwłaszcza u psów z długą sierścią).

Jak wygląda hot spot?

Hot spot wygląda jak duży, mokry strup, który sączy się i czasami krwawi. Może przybierać również postać „surowych” i zaognionych miejsc na skórze psa. W zależności od zaawansowania zapalenia skóry rany mogą mieć średnicę od 3 cm, jednak w wyniku ich lizania, drapania, czy ocierania się o różne przedmioty, obszar ten staje się coraz większy.

Hot spot u psa – objawy

Jest kilka oznak wskazujących na powstanie gorących miejsc u psów, takich jak: zaczerwienienie skóry, obrzęk i wypadanie włosów w zainfekowanym miejscu. Hot spoty są zazwyczaj wilgotne i mogą wydzielać ropę o nieprzyjemnym zapachu. Po wyschnięciu, tworzy się strup. Gorące miejsca zazwyczaj występują na biodrach, kończynach i głowie. Mogą pojawić się również w dowolnym miejscu na ciele pupila. Bakterie, które gromadzą się w zainfekowanym miejscu mogą szybko rozprzestrzenić się na inne części ciała psa. Ponieważ hot spoty wywołują silne swędzenie, a lizanie ran przez psa nasila proces zapalny, tworzy się błędne koło.

Jakie są przyczyny powstawania zmian hot spot u psa?

Jednym z najczęstszych powodów sprzyjających powstawaniu schorzenia hot spot jest wzmożone wylizywanie miejsca wywołującego swędzenie. W konsekwencji powstaje powierzchniowa rana, która szybko ulega zakażeniu bakteryjnemu. W następnym etapie pojawia się stan zapalny.

Gorące miejsca tworzą się przeważnie w okresie wiosenno-letnim, kiedy temperatury wyraźnie wzrastają. Zimą takie zmiany pojawiają się bardzo rzadko.

Wśród przyczyn powstania hot spotów znajdują się także:

 • atopowe zapalenie skóry
 • zabrudzenia sierści
 • kontakt ze substancjami drażniącymi
 • infekcje skóry i ucha
 • alergie pokarmowe
 • wilgoć, mokra sierść pozostała po pływaniu, kąpieli lub zabawie w kałuży
 • pasożyty
 • niepokój, stres lub nuda powodujące nadmierne lizanie.

Jakie rasy psów są podatne na hot spoty?

Gorące miejsce dotyka przede wszystkim właścicieli długiej, gęstej sierści, psy podatne na alergie, pchły lub inne pasożyty oraz czworonogi cierpiące na częste infekcje skóry. Hot spot może przytrafić się każdemu psu, w każdym wieku, ale istnieją pewne rasy, które są bardziej narażone na powstawanie tego schorzenia tj.:

 • owczarek niemiecki
 • golden retriever
 • labrador
 • rottweiler
 • mops
 • nowofunland
 • chow chow

Jak leczyć hot spot u psa?

Leczenie zmian hot spot polega na zahamowaniu świądu i wyeliminowaniu namnażających się na skórze bakterii. Gdy przebieg infekcji jest gwałtowny i ciężki najlepiej skorzystać z pomocy weterynarza. Podstawą leczenia są leki sterydowe (w zastrzykach lub sprayu) oraz antybiotyki o szerokim spektrum działania nakierowane na skórę (podawane doustnie lub miejscowo). Lekarz może zalecić także podanie preparatów przeciwbólowych lub przeciwalergicznych.

Istnieją jednak domowe sposoby, które w przypadku niewielkich zmian mogą przynieść pupilowi ulgę.

 1. Ostrożnie przytnij futro wokół zainfekowanego miejsca, ponieważ włosy zatrzymują wilgoć na skórze psa (skóra musi być sucha).
 2. Przemyj zmiany ciepłą wodą i delikatnie osusz czystą szmatką lub ręcznikiem papierowym. Nałóż niewielką ilość maści hydrokortyzonowej, aby powstrzymać swędzenie i wspomóc gojenie.
 3. Zabezpiecz gorące miejsca przed gryzieniem, lizaniem lub drapaniem. Hot spot goi się lepiej, gdy jest czysty i suchy, dlatego warto unikać bandaży. Najlepiej sprawdza się w takich przypadkach plastikowy stożek lub elżbietański kołnierz.
 4. Obserwuj zmiany. Jeśli stan zapalny nie ustąpi lub będzie narastał, udaj się do weterynarza.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne powinny obejmować:

 • regularną pielęgnację (czesanie, dokładne osuszanie sierści)
 • przestrzeganie terminów podawania środków przeciwpasożytniczych
 • zapewnienie właściwej diety
 • ograniczenie kontaktów z alergenami (np. unikanie spacerów po świeżo skoszonej trawie).

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Data: | Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Kiedy minie okres adaptacji czworonożnego przyjaciela w nowym otoczeniu, przyjdzie w końcu taki moment, w którym Twój pies będzie musiał zostać sam w domu. Po prostu nie możesz go wszędzie zabierać ze sobą. Poświęcając wtedy czas na nauczenie pupila, że ​​samotność nie jest powodem do stresu, chronisz go przed niepotrzebnym niepokojem i lękiem separacyjnym. Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!