Rottweiler – odważny stróż i oddany obrońca

Rottweiler – odważny stróż i oddany obrońca

Rottweiler uważany jest za jedną z najstarszych ras, jego historia sięga czasów rzymskich podbojów. Dawniej pomagał w ochronie stada i pełnij rolę stróża. Dzisiaj jest towarzyszem i obrońcą rodziny. 

półzaciskowa obroża modowa modna obroża dla psa z czerwonymi okuciami Rottweiler

Rottweiler – usposobienie i charakter

Rottweilery mają opinię psów pewnych siebie, silnych oraz czujnych. Instynkt stróżowania odziedziczony po swoich przodkach odznacza się w ich obecnym usposobieniu. Gotowość do obrony i odwaga to wyróżniające się cechy charakteru, które  jednak przy nieumiejętnym wychowaniu mogą przybrać formę dominacji. Cecha ta przeważa u samców, które starają się zdobyć jak najwyższą pozycję w stadzie. Psy tej rasy nie lubią bezczynności, odznaczają się dużym temperamentem i pasją do pracy.

Choć wyróżnia je silny popęd do walki i duże poczucie własności, to prawidłowo traktowane i konsekwentnie wychowywane potrafią być przewidywalne i potrafią być bardzo posłuszne przy spacerach na smyczy. Dodatkowo wysoki próg reakcji, a więc niską pobudliwość sprawia, że nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi. Dzięki tym cechom rottweilery są dobrym psem rodzinnym,  które szybko przywiązują się do właściciela i są lojalne wobec domowników. Z pewną rezerwą zaakceptują też gości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w chwilach zagrożenia reagują szybko i gwałtownie. Ponieważ i ich naturze leży ochrona słabszych członków stada, rotwailery wykazuje dużą opiekuńczość wobec dzieci. Należy jednak pamiętać, że ich kontakty z najmłodszymi powinny się odbywać pod nadzorem dorosłych.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Wychowanie

Rottweiler podporządkuje się tylko zdecydowanemu, konsekwentnemu i spokojnemu właścicielowi. Osobie, która będzie potrafiła narzucić mu swoją wolę, bez uciekania się do krzyków i przemocy. Dlatego wychowanie psa powinno pozostawać w rękach doświadczonego i asertywnego opiekuna. Trzeba wziąć pod uwagę, że rottweiler wymaga stałej aktywizacji i tylko intensywne treningi pozwolą w pełni dać upust jego energii. Bez sporej dawki aktywności nie nadaje się na psa rodzinnego czy towarzyskiego. Umiejętnie prowadzony będzie świetnym towarzyszem dla wysportowanego, bardzo aktywnego człowieka, który dodatkowo będzie umiał zapewnić mu rozrywkę intelektualną, Rottweiler jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy.

Uwielbia nowe wyzwania, z łatwością przyswaja  komendy. Potrzebuje jednak indywidualnego podejścia i pozytywnej motywacji. Ze względu na swoje rozmiary i silny charakter dobrze wpoić mu podstawowe zasady posłuszeństwa jak najwcześniej. Szczenięta od początku potrzebują zdecydowania i konsekwencji w działaniu oraz prostych i zrozumiałych reguł. Należy podkreślić, że błędy popełnione w wychowaniu mogą mieć poważne konsekwencje. Źle wychowany rottweiler może przejawiać nieposłuszeństwo, chęć dominacji i agresję.

Rottweiler – dla kogo ta rasa?

Właściciel rottweilera powinien dysponować czasem i odpowiednimi warunkami do szkolenia czworonoga oraz odznaczać się: 

  • odpowiedzialnością, 
  • konsekwencją,
  • zdecydowaniem,
  • doświadczeniem w wychowywaniu psów. 

Zdrowie

 Psy tej rasy są na ogół bardzo odporne. Choć nie przepadają za upałami. nie przeszkadza im mróz, śnieg oraz wilgoć.  Latem  szukają chłodniejszych miejsc do odpoczynku i chętnie bawią się w wodzie. Jak większość dużych psów rottweilery wykazują predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, ramieniowych i łokciowych. Szczenięta mają skłonność do wirusowego zapalenia jelit, dlatego ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień. Natomiast w okresie dorastania wykazują skłonność do enostozy, czyli młodzieńczego zapalenia kości. Pojawiające się  u dorosłego osobnika wady powiek często wymagają ingerencji chirurgicznej. Wśród chorób rzadziej występujących można wymienić: zapalenie uszu. skręt żołądka, problemy skórne, kardiologiczne i nowotwory (najczęściej osteosarcoma).

Żywienie

Ze względu na skłonności do tycia  pożywienie rottweilera dostosowujemy do jego wieku i trybu życia. Można podawać wysokogatunkową suchą karmę z dodatkiem siarczanu chondroityny i glukozaminy, specjalnie dedykowaną dla dużych psów. Oczywiście można też samodzielnie przygotowywać jedzenie, należy jednak pamiętać o uzupełnianiu posiłków o preparaty wapniowo-witaminowe i właściwe suplementy wspomagające rozwój i ochronę chrząstki stawowej. Na każdym etapie życia trzeba dbać, aby pupil był dobrze odżywiany, lecz nie przybierał dużo na wadze. Nadwaga może mieć bowiem negatywny wpływ na kości i stawy. Warto kontrolować poziom wapnia i fosforu we krwi i w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem weterynarii, uzupełniać niedobory minerałów. Dorosły rottweiler powinien jeść co najmniej dwa posiłki dziennie, podawane o stałych porach. Po jedzeniu należy zadbać, aby przynajmniej przez godzinę odpoczywał.

Rottweiler – pielęgnacja

Krótka sierść rottweilera nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go wyczesać raz w tygodniu, jedynie w okresie linienia, czyli dwa razy w roku dobrze to robić codziennie. Przy usuwaniu kurzu i drobnych zanieczyszczeń z sierści przydatna będzie szczotka z twardym włosem, a następnie możemy skorzystać z gęstego metalowego grzebienia. Do kąpieli, którą stosujemy w miarę potrzeby, należy użyć dobrej jakości szamponu dla psów krótkowłosych. Należy też systematycznie kontrolować uszy, zęby, przemywać powieki i skracać pazury.

Ciekawostka

Rottweilery zajęły pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu najdroższych ras. Zostały uznane za najkosztowniejszą w utrzymaniu rasę na świecie.


Może Ci się spodoba również:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa chodzić na smyczy?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Niektóre psy na widok smyczy stają się nerwowe, wpadają  w panikę, uciekają, chowają się po kątach. Na spacerach próbują się wyswobodzić, szarpią i ciągną. W takiej sytuacji nie należy załamywać rak. Jak nauczyć psa chodzić na smyczy? Potrzebne jest pozytywne nastawienie, samozaparcie, konsekwencja i sporo cierpliwości.

Pomeranian
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Pomeranian jest wesołym, przyjaźnie nastawionym psem o dużym temperamencie. Pomimo niewielkich rozmiarów ma wielkie serce i mocno przywiązuje się do swojej rodziny. To niezwykle charakterystyczna rasa, która przyciąga nie tylko swoim wyglądem, lecz także wyrazistym usposobieniem. 

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Zanim szczeniak nauczy się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w trakcie spaceru musimy poświęcić wiele czasu i wysiłku na naukę zachowania czystości w domu. Ponieważ  młody pies nie kontroluje swojego pęcherza początki mogą być trudne. Szczeniak załatwia się kilka, a nawet kilkanaście razy na dobę. Po przebudzeniu się, po  każdym jedzeniu i piciu, po zabawie… Dlatego  w takiej sytuacji szukamy przede wszystkim skutecznych rozwiązań jak nauczyć psa załatwiać się na dworze.