Rottweiler – odważny stróż i oddany obrońca

Rottweiler – odważny stróż i oddany obrońca

półzaciskowa obroża modowa modna obroża dla psa z czerwonymi okuciami Rottweiler

Rottweiler uważany jest za jedną z najstarszych ras, jego historia sięga czasów rzymskich podbojów. Dawniej pomagał w ochronie stada i pełnij rolę stróża. Dzisiaj jest towarzyszem i obrońcą rodziny. 

Rottweiler – usposobienie i charakter

Rottweilery mają opinię psów pewnych siebie, silnych oraz czujnych. Instynkt stróżowania odziedziczony po swoich przodkach odznacza się w ich obecnym usposobieniu. Gotowość do obrony i odwaga to wyróżniające się cechy charakteru, które  jednak przy nieumiejętnym wychowaniu mogą przybrać formę dominacji. Cecha ta przeważa u samców, które starają się zdobyć jak najwyższą pozycję w stadzie. Psy tej rasy nie lubią bezczynności, odznaczają się dużym temperamentem i pasją do pracy.

Choć wyróżnia je silny popęd do walki i duże poczucie własności, to prawidłowo traktowane i konsekwentnie wychowywane potrafią być przewidywalne i potrafią być bardzo posłuszne przy spacerach na smyczy. Dodatkowo wysoki próg reakcji, a więc niską pobudliwość sprawia, że nie dają się łatwo wyprowadzić z równowagi. Dzięki tym cechom rottweilery są dobrym psem rodzinnym,  które szybko przywiązują się do właściciela i są lojalne wobec domowników. Z pewną rezerwą zaakceptują też gości. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w chwilach zagrożenia reagują szybko i gwałtownie. Ponieważ i ich naturze leży ochrona słabszych członków stada, rotwailery wykazuje dużą opiekuńczość wobec dzieci. Należy jednak pamiętać, że ich kontakty z najmłodszymi powinny się odbywać pod nadzorem dorosłych.

Wychowanie

Rottweiler podporządkuje się tylko zdecydowanemu, konsekwentnemu i spokojnemu właścicielowi. Osobie, która będzie potrafiła narzucić mu swoją wolę, bez uciekania się do krzyków i przemocy. Dlatego wychowanie psa powinno pozostawać w rękach doświadczonego i asertywnego opiekuna. Trzeba wziąć pod uwagę, że rottweiler wymaga stałej aktywizacji i tylko intensywne treningi pozwolą w pełni dać upust jego energii. Bez sporej dawki aktywności nie nadaje się na psa rodzinnego czy towarzyskiego. Umiejętnie prowadzony będzie świetnym towarzyszem dla wysportowanego, bardzo aktywnego człowieka, który dodatkowo będzie umiał zapewnić mu rozrywkę intelektualną, Rottweiler jest inteligentny, szybko i chętnie się uczy.

Uwielbia nowe wyzwania, z łatwością przyswaja  komendy. Potrzebuje jednak indywidualnego podejścia i pozytywnej motywacji. Ze względu na swoje rozmiary i silny charakter dobrze wpoić mu podstawowe zasady posłuszeństwa jak najwcześniej. Szczenięta od początku potrzebują zdecydowania i konsekwencji w działaniu oraz prostych i zrozumiałych reguł. Należy podkreślić, że błędy popełnione w wychowaniu mogą mieć poważne konsekwencje. Źle wychowany rottweiler może przejawiać nieposłuszeństwo, chęć dominacji i agresję.

Rottweiler – dla kogo ta rasa?

Właściciel rottweilera powinien dysponować czasem i odpowiednimi warunkami do szkolenia czworonoga oraz odznaczać się: 

  • odpowiedzialnością, 
  • konsekwencją,
  • zdecydowaniem,
  • doświadczeniem w wychowywaniu psów. 

Zdrowie

 Psy tej rasy są na ogół bardzo odporne. Choć nie przepadają za upałami. nie przeszkadza im mróz, śnieg oraz wilgoć.  Latem  szukają chłodniejszych miejsc do odpoczynku i chętnie bawią się w wodzie. Jak większość dużych psów rottweilery wykazują predyspozycje do dysplazji stawów biodrowych, ramieniowych i łokciowych. Szczenięta mają skłonność do wirusowego zapalenia jelit, dlatego ważne jest przestrzeganie kalendarza szczepień. Natomiast w okresie dorastania wykazują skłonność do enostozy, czyli młodzieńczego zapalenia kości. Pojawiające się  u dorosłego osobnika wady powiek często wymagają ingerencji chirurgicznej. Wśród chorób rzadziej występujących można wymienić: zapalenie uszu. skręt żołądka, problemy skórne, kardiologiczne i nowotwory (najczęściej osteosarcoma).

Żywienie

Ze względu na skłonności do tycia  pożywienie rottwailera dostosowujemy do jego wieku i trybu życia. Można podawać wysokogatunkową suchą karmę z dodatkiem siarczanu chondroityny i glukozaminy, specjalnie dedykowaną dla dużych psów. Oczywiście można też samodzielnie przygotowywać jedzenie, należy jednak pamiętać o uzupełnianiu posiłków o preparaty wapniowo-witaminowe i właściwe suplementy wspomagające rozwój i ochronę chrząstki stawowej. Na każdym etapie życia trzeba dbać, aby pupil był dobrze odżywiany, lecz nie przybierał dużo na wadze. Nadwaga może mieć bowiem negatywny wpływ na kości i stawy. Warto kontrolować poziom wapnia i fosforu we krwi i w razie potrzeby, po konsultacji z lekarzem weterynarii, uzupełniać niedobory minerałów. Dorosły rottweiler powinien jeść co najmniej dwa posiłki dziennie, podawane o stałych porach. Po jedzeniu należy zadbać, aby przynajmniej przez godzinę odpoczywał.

Rottweiler – pielęgnacja

Krótka sierść rottweilera nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy go wyczesać raz w tygodniu, jedynie w okresie linienia, czyli dwa razy w roku dobrze to robić codziennie. Przy usuwaniu kurzu i drobnych zanieczyszczeń z sierści przydatna będzie szczotka z twardym włosem, a następnie możemy skorzystać z gęstego metalowego grzebienia. Do kąpieli, którą stosujemy w miarę potrzeby, należy użyć dobrej jakości szamponu dla psów krótkowłosych. Należy też systematycznie kontrolować uszy, zęby, przemywać powieki i skracać pazury.

Ciekawostka

Rottweilery zajęły pierwsze miejsce w amerykańskim rankingu najdroższych ras. Zostały uznane za najkosztowniejszą w utrzymaniu rasę na świecie.

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!