Hawańczyk – pies, który zaraża optymizmem

Hawańczyk – pies, który zaraża optymizmem

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Hawańczyk

Historia rasy

Hawańczyk został nazwany na cześć stolicy Kuby, Hawany. Pies ten zalicza się do rodziny biszonów pochodzącej z rejonu Morza Śródziemnego, które migrowały wraz z ludźmi do różnych części świata. Na Kubie hawańczyk zadomowił się za sprawą hiszpańskich osadników na początku XVII wieku i był ozdobą w domach plantatorów oraz arystokracji. Przez setki lat czworonóg ten rozpowszechnił się wśród ludzi bogatych i był ulubieńcem dobrze urodzonych dam. Wiele wizerunków tego psiaka pochodzi z XV-XVII w. Hawańczykiem fascynował się m.in. Charles Dickens, a później Ernest Hemingway, w czasie swojego 20-letniego pobytu na Kubie.

Uważa się, że hawańczyk wywodzi się z dwóch już nie istniejących ras: Bichon Tenerife i Blanquito de le Habana – małych czworonogów, o długiej i jedwabistej sierści. W czasie rewolucji kubańskiej w 1959 roku, kilka hawańczyków przedostało się do USA wraz z uchodźcami i od tego czasu przedstawiciele tej rasy zaczęły zdobywać dużą popularność na kontynencie północnoamerykańskim. W 1963 roku FCI sklasyfikowała hawańczyka jako rasę. W 1979 r. w Ameryce powstał Klub Miłośników Hawańczyka, a w 1996 r. American Kennel Club oficjalnie uznał tę rasę za psa salonowego (Toy Group). Hawańczyk został uznany za kubańskiego psa narodowego, w roku 1992 wydano oficjalny znak tej rasy.

Hawańczyk – wygląd

Hawańczyk jest małym i bujnie owłosionym czworonogiem, należącym do grupy psów do towarzystwa, zaklasyfikowany do sekcji biszonów (FCI: grupa IX, sekcja 1, nr wzorca 250). Jego waga wynosi 4 – 7 kg, wzrost waha się między 23 – 27 cm, a długość życia to 13 – 15 lat. Sylwetka hawańczyka wpisuje się w prostokąt, przy tułowiu dłuższym niż jego wysokości w kłębie. Charakterystyczną cechą hawańczyka jest długa, falująca szata, która jest miękka i jedwabista w dotyku. Włosy mogą układać się w loki. Pies ten posiada długą okrywę z włosa i wełnisty podszerstek (zazwyczaj słabo rozwinięty). Kręcona lub szorstka sierść nie jest pożądana. Włosy hawańczyka muszą być puszyste i swobodnie falować w ruchu. Szczeniak ma bardziej miękką teksturę szaty i krótsze włosy.

Maść hawańczyka może być różnej barwy, ale najczęściej spotykanym kolorem jest tytoniowy, (hawana). Często występuje także w kolorze czarnym, białym, popielatym i mahoniowym. Oczy hawańczyka są dość duże, migdałowate, w brązowym odcieniu. Przysłania je gęsta grzywka. Nos może być czarny lub brązowy. Uszy osadzone wysoko, szpiczaste, opadające, ukryte w masie owłosienia. Hawańczyk posiada zgryz nożycowy.

Charakter

Hawańczyk jest bardzo radosnym, kochającym zabawę psiakiem. Jest towarzyski i nie lubi przebywać w domu sam. Uwielbia swoją rodzinę i łatwo dostosowuje się do domowego harmonogramu dnia oraz stylu życia. Jest czułym pupilem, kochającym dzieci, niestrudzonym w zabawach z nimi. Wykazuje jednak skłonności do psocenia, zwłaszcza jeśli nie poświęci mu się należytej uwagi i nie zapewni wystarczającej liczby zabawek. Nie jest nadmiernie szczekającym psem, ale uruchomi alarm, gdy goście zbliżą się do jego domu. Po chwili jednak wita ich przyjaźnie. Hawańczyk dobrze dogaduje się z innymi czworonogami, bez problemu zaakceptuje koty. Pies tej rasy jest doskonałym towarzyszem na spokojne spacery, dłuższe przejażdżki rowerowe (w koszyku, przyczepce). Może zamieszkać w bloku, w domu z ogródkiem, jednak powinien nocować w mieszkaniu, a nie np. w kojcu w ogrodzie.

Szkolenie i umiejętności

Hawańczyk jest typowym psem do towarzystwa, który doskonale współpracuje z opiekunem. Świetnie odnajduje się w sportach takich jak agility czy flyball, a także pracując jako pies terapeuta. Znane są psy tej rasy, które są przewodnikami osób niesłyszących.

Pies rasy hawańczyk szybko się uczy i właśnie ta umiejętność był wykorzystywana przed laty podczas jego występów w cyrku. Uwielbia, gdy jest chwalony za jego wysiłki w szkoleniu. Lubi także popisywać się sztuczkami i często wykonuje je bez komendy, aby zwrócić na siebie uwagę. Jego wychowanie powinno obejmować wczesną socjalizację, konsekwentny i przyjazny trening.

Pielęgnacja hawańczyka

Hawańczyk jest psem wymagającym codziennej pielęgnacji. Jego włosy mogą osiągać długość 18 cm. Sierść należy wyczesywać każdego dnia, a kąpać co tydzień. Jeśli dorosły przedstawiciel tej rasy strzyżony jest co 6 – 8 tygodni, wtedy można stosować kąpiele nieco rzadziej ( co 3-4 tygodnie). Opadające na oczy włosy można spinać. Nie należy ich jednak przycinać zbyt krótko.

Sierść szczeniaka wymaga szczotkowania kilka razy w tygodniu, ponieważ jego futerko skręca się w naturalny sznurek. Jeśli opiekun zrezygnuje z częstego wyczesywania, wtedy szata hawańczyka pokrywa się oryginalnymi splotami. Pies jednak wymaga cotygodniowej kąpieli, po której należy jego sierść dokładnie

wysuszyć i skontrolować uszy. Ponadto, comiesięczne przycinanie paznokci i mycie zębów dwa razy w tygodniu, należą do obowiązkowych zabiegów pielęgnacyjnych.

Hawańczyk – zdrowie

Hawańczyk uznawany jest za rasę długowieczną( dożywa nawet15 lat) i zdrową. Zdarzają się u niego choroby oczu, np. zaćma, szmery serca oraz wypadanie rzepek kolanowych, które są typowe dla ras miniaturowych. Do mniej spotykanych dolegliwości można zaliczyć: postępujący zanik siatkówki i dysplazję stawu biodrowego.

Ciekawostka

Ze względu na rodzaj szaty, hawańczyk jest jedną z ras polecanych dla alergików.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!