Jakiego zapachu nie lubią psy? 9 zapachów, których unikaj przy swoim pupilu

Jakiego zapachu nie lubią psy? 9 zapachów, których unikaj przy swoim pupilu

Człowiek od wieków wykorzystywał doskonały węch psa do poszukiwań i polowań. Węch stanowi najbardziej rozwinięty zmysł czworonoga, za sprawą specyficznej budowy jego nosa. Oznacza to, że z jednej strony ten super zmysł może stanowić wielki atut, z drugiej pewne zapachy mogą być dla niego nieprzyjemne i stanowić duży dyskomfort. Dlatego z troski o swojego pupila warto dowiedzieć się jakiego zapachu nie lubią psy?

Jakiego zapachu nie lubią psy?

Jakiego zapachu nie lubią psy a moc psiego nosa

Szacuje się, że pies wyposażony jest w 150 – 300 milionów komórek węchowych, czyli 30 – 60 razy więcej niż liczba takich komórek występujących u ludzi. W związku z tym pies potrafi zidentyfikować każdą drobną cząsteczkę w powietrzu lub osadzoną na przedmiocie oraz określić dokładnie lokalizację tych zapachów. Tak doskonale wykszatłcony węch psa sprawia, że jest on wykorzystywany do wykrywania substancji odurzających, poszukiwania zaginionych osób, czy do rozpoznawania chorób takich jak rak. Jednocześnie czworonóg posiada świetną pamięć zapachową, za pomocą której może rozpoznać osoby lub przedmioty. Dlatego istotne jest, aby człowiek w kontakcie z nieznanym psem pozwolił mu powąchać się, zanim go pogłaszcze. Podobnie, nie powinno się odciągać dwóch psów od wzajemnego obwąchiwania się, ponieważ stanowi to ich naturalny etap poznawania się. Jakiego zapachu nie lubią psy?

Świat zapachów

Nie można się dziwić, że pies jest podekscytowany, gdy wychodzi na spacer. Natura wyposażyła go we wrażliwy zmysł, którym odkrywa nowe, różnorodne środowisko z całą gamą wabiących zapachów, do których próbuje dotrzeć. Z drugiej strony nie powinno być dla nas zaskakujące, jeśli pupil zareaguje ze wstrętem na pewne aromaty, które dla człowieka mogą wydawać się przyjemne. Istnieje cały szereg zapachów, które są dla psa odstraszające, czyli po prostu ich nie lubi.

Jakiego zapachu nie lubią psy?

Cytrusy

Większość psów nie toleruje zapachu różnego rodzaju cytrusów. Owoce te wydzielają specyficzny, bardzo intensywny zapach, łatwo wyczuwalny zarówno przez człowieka, jak i czworonoga. Ludzie zazwyczaj cenią świeży i pobudzający aromat cytrusów, natomiast pies go nie znosi. Jest prawdopodobnie zbyt intensywny i może wywołać u niego reakcję drażniącą, prowadzącą nawet do nagłego kichania. Woń cytrusów na pewno nie przypadnie pupilowi do gustu.

Kiedy chcesz uzyskać odstraszający spray, wystarczy wymieszać skoncentrowany sok z cytryny z wodą, Można go bezpiecznie stosować zarówno w domu, jak i w ogródku. Także świeże skórki cytrusów są doskonałym tymczasowym repelentem.

Ostre papryczki

Ostre papryczki są powszechnie stosowaną przyprawą (papryczki chili, jalapenos, poblano), ale jednocześnie stanowią naturalny środek odstraszający psy. Są skuteczne, gdyż powodują uczucie nieprzyjemnego mrowienia w nozdrzach i na języku czworonoga. Dodatkowo podrażniają jego układ oddechowy. Jest to dla niego obce, przykre odczucie i w rezultacie ucieka od papryki jak najdalej. Warto więc pamiętać, aby po zjedzeniu dania z ulubioną ostrą przyprawą dokładnie umyć ręce. Dopiero potem można głaskać psa i bawić się z nim.

Ocet

Wyczuwając zapach octu zazwyczaj każdy pies wykrzywia nos z odrazą. Bez względu, czy jest to ocet spożywczy, czy też spirytusowy. Jego woń podrażnia psi nos i jest tak silna, że czworonóg ją wyczuwa z dużej odległości. Ponadto, zapach ten bardzo powoli traci swoją intensywność. Dla psiego powonienia ocet jest na tyle silny i specyficzny, że po prostu oddala się z miejsca, w którym wyczuwa ten aromat.

Alkohol

Psy nie lubią także zapachu alkoholu. U człowieka aromat wyrobów alkoholowych wywołać może różne skojarzenia. Pies natomiast reaguje jednoznacznie. Po prostu zaczyna kichać, odwraca głowę i jak najszybciej odchodzi w inne miejsce.

Amoniak

Amoniak jest substancją , która charakteryzuje się bardzo ostrą i intensywną wonią. Ostry zapach wywołuje nieprzyjemne wrażenia węchowe, drażni nozdrza i dogi oddechowe psa. Amoniak, podobnie jak ocet, może nawet doprowadzić u pupila do problemów z oddychaniem. Substancja ta służy do niwelowania innych zapachów, ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że jej woń będzie wyczuwalna przez kilka dni, ze znacznej odległości.

Naftalina

Te białe kuleczki, znane z „ babcinej szafy”, służą jako pestycyd lub dezodorant. Związek ten tuszuje spleśniały zapach i odstrasza mole. Woń naftaliny zbliżona jest do zapachu benzyny i niektórzy ludzie ją tolerują, lecz psy bardzo źle znoszą kontakt z jej silnym aromatem. Jeśli zamierzamy użyć naftalinę, najpierw musimy się upewnić, że kulki naftalinowe będą znajdowały się poza zasięgiem czworonożnego przyjaciela. Połkniecie choćby jednej może być dla niego niebezpieczne, ze skutkiem śmiertelnym włącznie.

Perfumy

Indywidualnie dobrane perfumy oddziałują na zmysły człowieka w bardzo przyjemny sposób. Podobną reakcję wywołują także odżywki do włosów, balsamy, dezodoranty i inne kosmetyki. Niestety pupil może nie podzielać naszego wyboru i okazać dezaprobatę dla tych zapachów. Zazwyczaj ratuje się szybką ucieczką z pomieszczenia, w którym użyto dezodorantu w spray’u lub rozpylono perfumy. Dzieje się tak z powodu zbyt intensywnego nasycenia esencji zapachowej. Nozdrza psa są niezwykle wrażliwe i identyfikują dużą ilość aromatów (elementów) wydzielanych przez poszczególne składniki kosmetyków.

Środki czystości

Ponieważ wiele popularnych domowych środków czyszczących zawiera w swoim składzie chlor lub amoniak oraz dodatek aromatu cytrusowego, intensywny zapach tych preparatów jest dla psa nieznośny. Ponadto na wskutek wdychania silnych chemikaliów, szczególnie amoniaku, może dojść u pupila do uszkodzenia zarówno układu nerwowego, jak i górnych dróg oddechowych. Jeśli więc podczas prac domowych korzystamy ze środków zawierających drażniące psi węch komponenty, należy zawsze trzymać psiaka poza czyszczonym pomieszczeniami.

Jakiego zapachu nie lubią psy i czy są wśród nich zapachy roślin?

Myśląc o zadbanym ogrodzie, który będzie miejscem przyjaznym dla pupila oraz umożliwi realizację ogrodniczych pasji jego właścicielowi, warto wykorzystywać niechęć czworonogów do niektórych roślinnych aromatów. Pies nie lubi zapachów zbyt intensywnych dla jego wrażliwego zmysłu powonienia i z pewnością będzie omijał tę część ogrodu, w której rośną: bylica „boże drzewko”, wrzosy, berberysy, pokrzywka ozdobna.

Należy pamiętać, że podobnie jak w przypadku ludzi, każdy pies ma własne upodobania smakowe i węchowe. Z tego powodu nie wszystkie wymienione wyżej zapachy muszą być dla każdego pupila nieprzyjemne. Uważnie obserwując naszego podopiecznego na pewno szybko zorientujemy się, jaka woń jest dla niego kusząca, a których zapachów nie lubi.


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Owczarek Niemiecki (Wilczur)
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Nie ma osoby, która by nie znała owczarka niemieckiego. Pies tej rasy jest jednym z najbardziej popularnych czworonogów na świecie. Kto nie pamięta Szarika z serialu „Czterej Pancerni i pies”, psa Cywila, czy komisarza Alexa? Wielu właścicieli z dumą wyraża się o tym psie. Jest on doskonałą kombinacją wysokiej inteligencji, wierności oraz temperamentu.

Świerzb u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Świerzb jest chorobą pasożytniczą o wysokim stopniu zaraźliwości. Schorzenie wywoływane jest przez świerzbowce. Podstawowym objawem związanym z inwazją świerzbowca jest bardzo silny świąd, który nie ma charakteru sezonowego. Pasożyt atakuje miedzy innymi ludzi oraz zwierzęta domowe, tj.: psy, koty, króliki, świnki morskie. Na zachorowanie najbardziej narażone są młode osobniki, chociaż choroba może przytrafić się w każdym wieku. Warto więc dowiedzieć się, jak chronić swojego pupila i siebie przed tym groźnym schorzeniem.

Bichon Frise
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Bichon frise to nieduży pies , który wyróżnia się bardzo efektownym wyglądem. Za sprawą ślicznej i kręconej białej sierści przypomina nieco pluszową maskotkę, stworzoną do pieszczot. Jest pogodnym i wesołym czworonogiem, chętnie spędza czas z ludźmi oraz innymi domowymi zwierzakami. Uwielbia spacery, lubi zabawy i grę w piłkę, a także naukę różnych sztuczek. To doskonały pies do towarzystwa i wspaniały przyjaciel rodziny.