Suchy nos u psa – co właściwie oznacza?

Suchy nos u psa – co właściwie oznacza?

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Suchy nos u psa

Gdy pies ma ciepły nos

Suchy nos u psa. Jeśli pies ma suchy i ciepły nos to niekoniecznie oznacza, że jest chory. Są sytuacje, w których ten stan jest czymś naturalnym i nie powinien wywoływać u nas gwałtownych reakcji. Suchość trufli może pojawiać się zaraz po przebudzeniu, w upalne lub wietrzne dni albo w klimatyzowanych pomieszczeniach. Może być także konsekwencją spania w nienaturalnej pozycji,  zbyt wysokiej temperatury powietrza, spowodowanej ustawieniem maksymalnych wartości w kaloryferach. Może być również efektem długiego wygrzewania się w słonecznym miejscu lub nieprawidłowej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu.

Suchy nos może mieć też pies, który na spacerze intensywnie biega, często ryje nosem w ziemi lub ociera nim o twardą powierzchnię. Naskórek nosa takiego czworonoga staje się nadmiernie wysuszony i ulega łuszczeniu.  W takich przypadkach nie ma potrzeby zgłaszania się do weterynarza, natomiast warto  zaopatrzyć się w maść ( balsam) regenerującą naskórek, która zabezpieczy nos pupila przed nadmiernym wysuszaniem. 

Suchy nos u psa – czy oznacza chorobę?

Jeśli nasz pupil ma suchy i ciepły nos przed dłuższy czas, może to świadczyć o problemach zdrowotnych. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy pies ma właściwą temperaturę ciała, czyli w granicach 37,5–39,5 st. C. Temperaturę mierzymy doodbytniczo, termometrem elektronicznym lub rtęciowym.  Wszystkie odstępstwa od tej normy mogą być niepokojące.  Jeżeli dodatkowo zauważymy, że pupil jest apatyczny, osowiały, nie ma apetytu, pojawiły się wymioty, biegunka, należy bezwzględnie zasięgnąć porady weterynarza. Ustalenie przyczyny schorzenia determinuje dalsze leczenie. Ponieważ utrzymująca się przed dłuższy czas suchość trufli powoduje podrażnienia, pęknięcia i rogowacenie naskórka w terapii, oprócz leków, na ogół stosowane są także odpowiednie maści.

Suchy nos u psa, gdy pies jest faktycznie chory

Najczęstszą przyczyną schorzenia, którego objawem może być suchy i ciepły nosa, jest toczący się w organizmie psa stan zapalny. Pojawia się gorączka i konieczna jest dalsza diagnostyka w celu ustalenia źródła choroby.

Wśród innych schorzeń, które objawiają się suchością nosa można wymienić:

  • odwodnienie, czyli nadmierną utratę płynów ustrojowych. To groźny stan, który może być następstwem m.in.: biegunki, wymiotów, przegrzania, braku dostępu do wody. Doprowadza do suchości trufli i dziąseł oraz zmiany ich zabarwienia, zapadnięcia gałek ocznych, utraty elastyczności skóry. W ostrym przebiegu potrzebna jest  natychmiastowa pomoc weterynaryjna. Należy pilnować, aby pupil miał zawsze świeżą wodę w misce, szczególnie w upalne dni, podczas długich spacerów lub podróży. Przy określaniu potrzeb w tym zakresie musimy wziąć pod uwagę: wiek, aktywność, stan zdrowia oraz sposób odżywiania psa.
  • poparzenie słoneczne, w konsekwencji którego pojawia się suchością, zaczerwienie, podrażnienie oraz łuszczenie się naskórka nosa. Trufla staje się bardzo bolesna, zaogniona, spierzchnięta i niezbędna jest pomoc weterynarza. Na poparzenia słoneczne szczególnie narażone są psy o jasnych nosach. Warto zastosować profilaktykę w postaci specjalnych kremów z filtrem przeciwsłonecznym ( dedykowanych zwierzętom). 
  • nosówkę, która jeszcze kilkanaście lat temu stanowiła bardzo poważny problem. To choroba zakaźna, której pierwszym objawem jest wysoka gorączka, prowadząca do niebezpiecznego odwodnienia. Towarzyszy jej właśnie suchy i bardzo ciepły nos, który w kolejnym etapie staje się wyraźnie popękany. Jeśli schorzenie daje charakterystyczne objawy, lekarz weterynarii wykonuje test diagnostyczny z kropli krwi  i na  podstawie wyników może  potwierdzić wystąpienie choroby. Ryzyko pojawienia się tej groźnej choroby wirusowej można zmniejszyć poprzez regularne szczepienia psa.
  • alergie, występujące w dwóch formach: kontaktowej i wziewnej a także pokarmowej. Pierwszy rodzaj  wynika z obecności substancji alergennych w otoczeniu, drugi stanowi reakcję na substancje obecne w pożywieniu. Najczęstszymi psimi alergenami są: nabiał, drób, jagnięcina, białka roślinne pochodzące z soi i kukurydzy oraz barwniki spożywcze oraz konserwanty. Objawy alergii można łagodzić środkami farmakologicznymi, metodą odczulania lub zmianą diety i właściwą pielęgnacją podrażnionej skóry.  W przypadku formy kontaktowej i wziewnej należy dążyć do wykrycia i eliminacji alergenu.

Dbajmy o swoje czworonogi

Pamiętajmy, że  zarówno mokry, jak i suchy nos nie jest podstawą do oceny stanu zdrowia pupila. Zdarza się, że podopieczny ma zimny i wilgotny nos także podczas choroby. Z drugiej strony ciepły, szorstki nos nie musi być zawsze objawem groźnego schorzenia. Warto codziennie, wnikliwie obserwować swojego psa, zwracać uwagę na odstępstwa w zachowaniu i dopiero później podjąć działania adekwatnie do zaistniałej sytuacji. 


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Husky Syberyjski
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Pies dla alergika
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Hawańczyk
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.