Lęk separacyjny u psa. Jak poradzić sobie z psim lękiem?

Lęk separacyjny u psa. Jak poradzić sobie z psim lękiem?

Lęk separacyjny określa stan niepokoju jaki odczuwa pies pozostawiony w samotności przez osobę, do której jest mocno przywiązany, najczęściej w przypadku, gdy nie był do takiej autonomii odpowiednio przygotowany. Niektóre zwierzęta wykazują pierwsze oznaki tego strachu, gdy tylko ich opiekun przygotowuje się do wyjścia z domu. Stan ten jest stresujący zarówno dla czworonożnego towarzysza, jak i dla jego właściciela. Często zdarza się, że samotny pies wyrządza szkody w domu, skomle, szczeka lub wyje. Dobra wiadomość jest jednak taka, że przy odpowiedniej socjalizacji i właściwym szkoleniu można zapobiec lękowi separacyjnemu lub go złagodzić.

Lęk separacyjny u psa

Co powoduje lęk separacyjny?

Lek separacyjny wynika najczęściej z problemów związanych ze strachem i niepokojem w sytuacjach izolacji lub osamotnienia. Przyczyny tego stanu są wielorakie:

  • Nadmierne przywiązanie do opiekuna, najczęściej w konsekwencji nadopiekuńczości lub skupienia zbyt dużej uwagi na psie (w szczególności, gdy zwierzę jest chore).
  • Brak odpowiedniego szkolenia w zakresie oswajania samotności.
  • Traumatyczne przeżycia w chwilach, gdy pies pozostaje sam, np. głośne dźwięki, które postrzega jako groźne lub porzucenie w przeszłości.
  • Niespodziewana samotność, czyli sytuacja, w której pies przyzwyczajony do spędzania większości czasu z opiekunem, nagle zostaje sam.

Stopień, w jakim pupil cierpi na lęk separacyjny zależy w znacznej mierze od tego, jak bardzo jest przywiązany do nieobecnej osoby.

Lęk separacyjny u psa – objawy

W ramach lęku separacyjnego zwierzę może przejawiać różne zachowania, w tym:

  • nadmierną wokalizację (wycie, szczekanie, skomlenie)
  • napadowe niszczenie przedmiotów
  • wybuchowe powitanie
  • samookaleczanie (np. czworonożny przyjaciel rani się podczas próby ucieczki lub nadmiernie się liże)
  • wypróżnianie lub oddawanie moczu
  • ślinotok
  • odmowa jedzenia, w tym ulubionych smakołyków (przed wyjściem opiekuna)
  • łapczywe jedzenie po powrocie właściciela
  • pobudzenie lub zwiększona aktywność (np. bieganie w kółko, drżenie lub czołganie się)
  • apatia, leżenie w bezruchu do powrotu opiekuna.

Lęk separacyjny u psa – jak sobie z nim poradzić?

Lęk separacyjny jest wyczerpujący dla zwierzęcia i może mieć negatywny wpływ na wspólne życie. Wiąże się ze stresem, niepokojem, złym samopoczuciem, destrukcyjnym zachowaniem, a nawet samookaleczaniem. Kluczem do rozwiązania psiego lęku przed samotnością jest: cierpliwość, empatia, konsekwencja i relacja pełna miłości. Zanim podejmiemy jakiekolwiek działania, warto upewnić się, że powyższe oznaki związane są z poczuciem osamotnienia. Niektóre objawy mogą mieć inne przyczyny, np. wypróżnianie spowodowane problemami zdrowotnymi, wycie z powodu syren, szczekanie i niszczenie z nudów.

Jak pomóc pupilowi z jego psimi lękami?

Jeśli objawy związane z lęk separacyjnym się potwierdzą, jest kilka działań, które można podjąć, aby pomóc pupilowi:

  • Stopniowe oswajanie psa z samotnością. Na początku pozostawianie go przez krótką chwilę, z czasem wydłużanie tego okresu. Na każdym etapie szkolenia należy zaoferować pupilowi pozytywne doświadczenia, które mogą odnosić się do przebywania z dala od bliskiej osoby (np. smakołyki, zabawka).
  • Ustalenie rutyny (posiłek, zabawa, ćwiczenia, wspólna rekreacja itp.), aby pies wiedział, jaki jest harmonogram dnia i kiedy zwrócić uwagę opiekuna, a kiedy zająć się czymś samodzielnie lub podrzemać.
  • Zapewnienie bezpiecznego miejsca, do którego pies może się udać podczas nieobecności właściciela.
  • Oswojenie pupila z odgłosami, które wywołują uczucie strachu, takimi jak głośne dźwięki (grzmoty, fajerwerki , syreny itp.). Psy, które nie lubią samotności, czują się jeszcze bardziej zestresowane za sprawą hałasów, postrzeganych jako zagrożenie.
  • Unikanie ostentacyjnego wychodzenia z domu, podawania zbyt wielu oczywistych znaków, które wskazują, że mamy zamiar wyjść z domu. Unikamy wylewnego żegnania się z psem, przesadnego głaskania, rozczulania.
  • Terapia behawioralna. W niektórych przypadkach, powyższe środki mogą nie wystarczyć i konieczna będzie konsultacja ze specjalistą lub podjęcie dłuższej współpracy z psim behawiorystą. Jeśli chodzi o szkolenie behawioralne, mającego na celu złagodzenie lęku separacyjnego u psów, najczęściej wystarcza optymalizacja postawy, prowadzenie konsekwentnego treningu ograniczania reakcji na bodźce płynące z otoczenia oraz zapewnienie pupilowi odpowiedniej dawki aktywności fizycznej i wyzwań umysłowych. Tylko w ciężkich przypadkach lęku separacyjnego u psa podaje się leki wspomagające, w celu wyciszenia i uspokojenia czworonożnego przyjaciela.

Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Catahoula Leopard Dog
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Catahoula leopard dog – znany również pod nazwami louisiana catahoula, leopard dog lub catahoula cur – to amerykańska rasa psów, która jeszcze nie została uznana przez FCI. Inteligentny, energiczny, i rzadko spotykany w Europie czworonożny przyjaciel jest od 1979 roku oficjalnym psem stanowym amerykańskiej Luizjany. Pierwszym psem, który zdobył ten tytuł był Skeeter.

Duże rasy psów
Kategorie: Blog, Życie z psem,

Przedstawiciele największych ras psów robią ogromne wrażenie. Budzą respekt i onieśmielenie. Co ciekawe, duże psy często są znacznie cichsze i delikatniejsze od swoich mniejszych pobratymców. Chociaż ich ogromny rozmiar może początkowo wywoływać zakłopotanie, a nawet niepokój, właściwe wychowanie sprawia, że stają się dobrodusznymi, lojalnymi i czułymi towarzyszami.

Airedale terrier
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Airedale terrier to ceniony na całym świecie pies rodzinny, który również doskonale sprawdza się w roli psa przewodnika czy ratownika. Jest energicznym lojalnym towarzyszem o zrównoważonym spokojnym usposobieniu. Cechuje go inteligencja i zdolność uczenia się, a także przyjazny charakter.