Czego boją się psy? Jak poznać że pies się boi?

Czego boją się psy? Jak poznać że pies się boi?

Psy posiadają bardzo wyostrzone zmysły, w szczególności świetnie rozwinięty zmysł węchu i słuchu. Te umiejętności pomagają im poznawać środowisko, nawiązywać kontakt i doświadczać nowych wrażeń, jednak czynią je również bardzo wrażliwymi na otoczenie, co może wywoływać lęk i niepokój. Lęki u psów mogą mieć podłoże genetyczne, mogą być także konsekwencją niewłaściwej socjalizacji lub negatywnych doświadczeń. Warto dowiedzieć się, co sprawia, że psy się boją i jak pomóc im w tych sytuacjach?

Czego boją się psy?

Czego boją się psy? Strach przed fajerwerkami

Pokazy sztucznych ogni to najczęstszy czynnik wywołujący strach u psów. Fajerwerki przerażają większość czworonożnych przyjaciół, wywołując na ogół stan przypominający panikę. Psy boją się głośnych dźwięków i intensywnych efektów wizualnych. Źle znoszą również specyficzny zapach fajerwerków. Najczęściej szukają schronienia, skomlą, biegają niespokojnie lub uciekają w popłochu, drżą i stają się nerwowe. Wtedy pomocne może być zabranie psa do cichego pokoju ze szczelnie zamkniętymi drzwiami i oknami, zasuniętymi zasłonami lub roletami, gdzie będzie chroniony przed hałasem oraz efektami świetlnymi. Można też zbudować mu “jaskinię” z poduszek i koców.

Spokojna muzyka w tle lub odtwarzanie znajomych dźwięków, na przykład włączony telewizor, mogą również pomóc odwrócić uwagę od hałasu wywołanego przez fajerwerki. Warto także zainteresować podopiecznego atrakcyjnymi zapachami i ulubionymi smakołykami. U niektórych psów sprawdza się również tzw. terapia odwrażliwiająca, czyli stopniowe przyzwyczajanie pupila do nagłego hałasu. Psom z silną fobią dźwiękową podawane są środki uspokajające (po konsultacji z weterynarzem). Opcja ta stosowana jest w ostateczności, gdy wszystkie inne środki zawiodą.

Czego boją się psy? Lęk przed burzą

Psy mają doskonały słuch, nic więc dziwnego, że przeraża je głośny grzmot, który pojawia się podczas burzy. Jasne błyski światła, pioruny, grzmoty, błyskawice, dające charakterystyczne intensywne efekty świetlne, wywołują u większości psów reakcje lękowe. Ponadto wyładowania elektrostatyczne, odczuwane przez czworonoga w formie mrowienia na całym ciele, czy silny wiatr potęgują nieprzyjemne wrażenie. W rezultacie psy najczęściej szukają schronienia w zacisznych, ciasnych, ciemnych miejscach. Zaczynają skomleć, piszczeć, a czasami załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne w domu. W każdej sytuacji lękowej należy zachować spokój, opanowanie i troskę bez przesadnego rozczulania się.

Pomocne może być odizolowanie czworonożnego przyjaciela od bodźców wzrokowych, poprzez szczelne zasłonięcie okien, pozostawienie w łazience lub zabranie do domu psa, który jest na zewnątrz. Poza tym przetarcie sierści pupila wilgotną szmatką minimalizuje ładunki elektrostatyczne i łagodzi przykre odczucia. Świetnie sprawdzają się również niektóre metody stosowane podczas pokazów fajerwerków: zagłuszanie odgłosów burzy muzyką, odwracanie uwagi poprzez atrakcyjne zabawy i nagradzanie ulubionymi przysmakami. W sytuacji kiedy zanosi się na burzę, a pupil musi pozostać sam w domu, należy zapewnić mu dostęp do tych miejsc, które zazwyczaj uznaje za bezpieczne. W skrajnych przypadkach, po konsultacji z lekarzem weterynarii, można sięgnąć po środki farmaceutyczne.

Czego boją się psy? Niepokój podczas jazdy

Lęk przed podróżowaniem środkami komunikacji wywołany jest najczęściej samym celem podróży. Bywa też, że hałaśliwymi dźwiękami, poruszającymi się zbyt szybko obrazami za oknem oraz drganiami pojazdu. Odczuwanie dyskomfortu fizycznego u psa może potęgować również silny zapach benzyny oraz spalin, zaburzenia równowagi i nieprzyjemne doznania ze strony przewodu pokarmowego. Jeśli pies boi się podróżować, warto spróbować stopniowego przyzwyczajania podopiecznego do jazdy. W przypadku, gdy pupil cierpi na chorobę lokomocyjną pomocne może być zastosowanie preparatów dostępnych w gabinetach weterynaryjnych dla czworonogów cierpiących z powodu kinetozy. Korzystne jest także trzymanie psa w samochodzie przodem do kierunku jazdy, aby sceneria za oknem nie przesuwała się obok niego do tyłu. Ponadto, na kilka godzin przed podróżą nie należy podawać psu nic do jedzenia.

Czego boją się psy? Strach przed weterynarzem

Większość psów boi się weterynarza. Oprócz tego, że wizyta w lecznicy może im się kojarzyć z bólem i stresem, inwazyjnymi zabiegami, to jest również wyzwaniem sensorycznym dla większości psów. Oprócz różnych dziwnych zapachów, odgłosów i efektów wizualnych psy odczuwają również niepokój oraz nerwowość innych zwierząt.

Jak więc uspokoić psa przed tą wizytą? Istotny jest sam wybór lekarza. Weterynarz powinien być kontaktowy, cierpliwy, empatyczny i doświadczony. Warto się umówić na pierwszą wizytę bez leczenia, jedynie w celu zapoznania z kliniką, w szczególności z personelem i charakterystycznymi zapachami. Wizyta zapoznawcza spełnia istotną rolę w budowaniu pozytywnych skojarzeń. Jeśli pupil nie ma dolegliwości fizycznych to przed wizytą u weterynarza warto zabrać go na dłuższy spacer, zaangażować w nieintensywne ćwiczenia i wciągającą zabawę, aby miał możliwość spożytkowania energii i rozładowania stresu. Dzięki umiarkowanej aktywności pies będzie szczęśliwy i bardziej spokojny. Podczas wizyty warto pamiętać o ulubionych smakołykach, werbalnych pochwałach, głaskaniu, przytulaniu i innych pozytywnych bodźcach.

Gdy mój pies się boi

Z definicji strach jest emocją negatywną, wywołaną przez realne zagrożenie lub przez nieznany czynnik, który wydaje się niebezpieczny. Ponieważ psy są bardzo uczuciowymi, kochającymi stworzeniami mogą bać się w różnych sytuacjach. Problem lęku u psów może wynikać z nieodpowiedniej socjalizacji, obciążeń genetycznych, chorób, procesu starzenia, częstych zmian miejsca zamieszkania, złych doświadczeń lub czynników zewnętrznych, m.in. takich jak: intensywne dźwięki, ostre światło, spotkania z obcymi ludźmi lub zwierzętami, poróżowania środkami komunikacji czy też samotności. Nigdy nie należy bagatelizować sytuacji, w której pies się boi. Objawy lękowe u czworonożnego przyjaciela mogą pojawiać się nagle lub stopniowo narastać i mogą przybierać różną postać. Ważne, aby nauczyć się je rozpoznawać, zrozumieć, podjąć niezbędne środki ostrożności i sprawić, by pupil poczuł się bezpieczniej.


Może ci się spodoba:

Zobacz również....

Lhasa Apso
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Lhasa Apso to inteligentny pies, który pomimo niewielkich rozmiarów jest nieprzekupnym strażnikiem. W kraju pochodzenia często porównywany jest do lwa, i chociaż wielu właścicieli opisuje go jako niezależnego oraz pewnego siebie czworonoga, ceniony jest za wielkie oddanie oraz lojalność.

Ciąża urojona u psa
Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Ciąża urojona u psa jest naturalnym stanem fizjologicznym, który nie stanowi poważnego zagrożenia dla zdrowia pupila. Większość psów radzi sobie z urojoną ciążą samodzielnie, bez większego wkładu ze strony właścicieli. Jeśli jednak, w tym okresie, czworonożny przyjaciel w zmaga się z silnymi zmianami behawioralnymi lub fizycznymi, wymaga szczególnej troski i właściwej opieki ze strony opiekuna.

Moskiewski Stróżujący
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Moskiewski stróżujący to duży, energiczny pies o silnym instynkcie ochronnym. Ten wyjątkowy czworonożny przyjaciel odznacza się imponującym wyglądem i niezłomnym charakterem.