Temperatura psa – jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?

Temperatura psa – jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?

Podwyższona temperatura psa jest często pierwszym objawem sygnalizującym opiekunowi, że z pupilem dzieje się coś niedobrego. Pojawienie się gorączki jest zawsze niepokojącym symptomem, który należy traktować jako niebezpieczeństwo dla zdrowia psa. 

Niepokojące objawy

Niestety pupil nie może nam słownie przekazać, że cos mu dolega. Najczęściej jednak zmiany w jego zachowaniu zasygnalizują nam, że źle się czuje lub jest chory. Gdy zaobserwujemy, że nasz pupil traci apetyt, staje się osowiały, senny, apatyczny, ma wzmożone pragnienie lub dreszcze, zmierzenie mu temperatury ciała staje się jak najbardziej zasadne. Przy bardzo wysokiej gorączce czasem występuje także biegunka, wymioty, spadek wagi, nadmierna, zazwyczaj ropna wydzielina z nosa i oczu, nadmierny ślinotok, nietypowe zachowanie, zmęczenie, omdlenia a nawet utrata przytomności. Wiele schorzeń zaczyna się od gorączki, dlatego znajomość aktualnej temperatury psa pozwoli nam podjąć właściwe decyzje, np. czy konieczna jest natychmiastowa wizyta w gabinecie weterynaryjnym. 

Temperatura psa – normy temperatury

Normalna temperatura ciała u dorosłego psa wynosi od 37,5°C do 39°C. Psy ras miniaturowych i małych  mają zazwyczaj 38,5-39°C, natomiast temperatura u ras dużych i starszych czworonogów wynosi najczęściej 38-38,5°C. Warto znać dokładną, fizjologiczną temperaturę swojego pupila, aby ocenić wzrost temperatury podczas choroby. Należy pamiętać, że w niektórych sytuacjach temperatura ciała zdrowego psa może przekraczać 39°C, np. po aktywności fizycznej, po karmieniu, w trakcie stresu lub upałów. Stan podgorączkowy to podniesienie się temperatury o jeden stopień, w stosunku do normy u konkretnego psa. Wzrost temperatury o 2-3°C  powyżej normy traktujemy jako gorączkę, a ponad 41,5°C za wysoką gorączkę. Zbliżająca się do 43°C  temperatura ciała powoduje nieodwracalne zmiany w organizmie czworonoga.

Sygnału w postaci podwyższonej temperatury nie należy więc bagatelizować, trzeba skontaktować się z weterynarzem i poinformować go  o wszystkich objawach. Chcąc pomóc zwierzakowi  przed wizytą  w gabinecie weterynaryjnym, można zastosować chłodne okłady (zwłaszcza w okolicy uszu oraz łap), użyć wentylatora oraz podawać niewielkie ilości świeżej, chłodnej wody. Bez konsultacji z weterynarzem nie należy samodzielnie dawkować żadnych leków! 

Jaki termometr używamy do pomiaru temperatury ciała psa?

Pamiętajmy, że ocenianie zdrowia psa na podstawie jego nosa nie jest dobrym rozwiązaniem. Często słyszymy, że pies jest zdrowy tylko wtedy , gdy ma mokry i zimny nos. Niestety tak nie jest, bardzo często pomimo gorączki nos nadal pozostaje mokry. Z drugiej strony czasami bywa ciepły, suchy lub szorstki, a temperatura ciała zwierzęcia jest w normie. Dlatego najpewniejszym sposobem na rozpoznanie gorączki u psa jest oczywiście zmierzenie jej termometrem. Świetnie sprawdza się specjalny termometr weterynaryjny, który można kupić w sklepie zoologicznym lub u weterynarza. Tego typu profesjonalne, bezdotykowe termometry kosztują w przedziale 150-500 złotych i umożliwiają w ciągu 2 sekund pomiar zarówno w uchu, na dziąsłach lub brzuchu.

Oczywiście do mierzenia temperatury czworonoga nadaje się także zwykły termometr ludzki, który kupimy w każdej aptece. Starajmy się jednak nie korzystać z termometru rtęciowego, który w przypadku naszej nieostrożności i przedostania się trującej substancji do organizmu zwierzęcia, może być dla niego niebezpieczny. Najwygodniejszy w użyciu będzie  termometr elektroniczny, który jest bardzo dokładny i pozwala szybciej uzyskać ostateczny pomiar.

Temperatura psa – jak ją dokładnie zmierzyć?

Aby prawidłowo zmierzyć ciepłotę ciała, pies musi być spokojny i wypoczęty. Nie powinniśmy  tego robić bezpośrednio po spacerze, gdy pies jest zgrzany, zziajany i zmęczony. Pomiar temperatury wykonuje się przede wszystkim doodbytniczo, nie umieszczamy termometru w pachwinie, uchu czy pysku zwierzęcia. Używając tradycyjnego termometru strząsamy słupek wskaźnika do poziomu co najmniej 37°C. Następnie na końcówkę nakładamy lubrykant, wazelinę, olej jadalny, oliwę z oliwek lub oliwkę do ciała. Delikatnie wsuwamy do odbytu na długość od 1 do 2,5 cm (w zależności od wielkości psa). Podczas mierzenia temperatury cały czas kontrolujemy pozycję pupila oraz termometru, przytrzymując psa w nieruchomej pozycji, na stojąco lub na leżąco. W żadnym wypadku nie można dopuścić do tego, aby biegał z termometrem lub usiadł w trakcie pomiaru. Po trzech minutach  należy jednym, zdecydowanym ruchem wyjąć termometr i odczytać uzyskaną wartość.

Gorączka i co dalej? 

W przypadku stwierdzenia podwyższonej temperatury, należy zgłosić się z psem do gabinetu weterynaryjnego. Tylko wtedy mamy pewność, że pupil zostanie dokładnie zbadany i objęty właściwą opieką. W celu objawowego leczenia weterynarz może podać psu leki przeciwgorączkowe (odpowiednie dla zwierząt), najczęściej w formie zastrzyków, które działają znacznie szybciej niż tabletki. Podczas opieki nad gorączkującym psem stosujemy się do wskazań lekarza i staramy się  zwierzakowi zapewnić spokój i właściwe warunki do odpoczynku.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!