Doberman – pies z charakterem

Doberman – pies z charakterem

Doberman

Doberman jest średnim, muskularnym psem o eleganckiej i szlachetnej sylwetce. To odważny i inteligentny super stróż, który zasłynął nieprzeciętną odwagą oraz wytrzymałością. Ma mnóstwo energii i uwielbia wyzwania.

Doberman – Jaki jest wzorzec rasy?

 • Doberman: grupa II FCI, sekcja 1, nr wzorca 143
 • Kraj pochodzenia: Niemcy
 • Geneza rasy: ok 1860roku,  Apolda w Turyngii
 • Wielkość: psy 68-72 cm, suki 63-68 cm
 • Waga: psy ok. 40-45 kg, suki ok. 32-35 kg
 • Sierść: gęsta, włos krótki i twardy, gładko przylegający i jednakowy na całym ciele, bez podszersteka
 • Maść: czarna lub czekoladowa z intensywnie rdzawoczerwonymi podpaleniami, podpalanie czyste, wyraźnie odznaczone występujące na kufie oraz w postaci pojedynczych plamek na policzkach, na głowie, na szyi, parzyście na klatce piersiowej, na łapach, udach i spodzie ogona
 • Budowa ciała: głowa długa,  silna, widziana z góry przypomina kształt klina. Uszy  stojące, średniej wielkości, naturalne lub profilowane. Oczy  owalne, ciemne. Kłąb wyraźnie podkreślający przebieg linii grzbietu, wznoszącej się od zadu. Klatka piersiowa szeroka, pojemna, o głębokości stanowiącej 1/2 wysokości w kłębie. Ogon  krótko cięty, widoczna część długości 2 kręgów
 • Długość życia: 10-13 lat

Charakter i zachowanie

Dobermany to dostojne, eleganckie,  bardzo dumne psy o silnym charakterze. Obdarzone wielkim temperamentem i nieprzeciętną sprawnością fizyczną, niezależne, uparte, mające skłonności do dominacji. Według obiegowej opinii psy tej rasy charakteryzuje wrodzona agresywność i zaciętość. W rzeczywistości dobermany wykazują zrównoważoną psychikę i stosunkowo dużą karności, lecz nieumiejętnie prowadzone  stają się nieobliczalne, brutalne, nieustępliwe i skłonne do agresji. Odpowiednio ułożone pełnią rolę stróża, opiekuna, przyjaciela rodziny, choć ich kontakty z najmłodszymi należy nadzorować. Aby psychiczny rozwój psa przebiegał właściwie, od pierwszych tygodni życia potrzebna jest systematyczna, cierpliwa praca opiekuna, ukierunkowana na opanowanie nadpobudliwości czworonoga. Trzeba podkreślić, że dobermany źle znoszą wywieranie presji, dlatego  prowadzone w wolnym tempie, łagodne szkolenie  powinno uwzględniać wrażliwość psa.

Dobermany mają silną, atletyczną budowę i duszę sportowca. Potrzebują sporej dawki ruchu na świeżym powietrzu. uwielbiają wysiłek fizyczny, zabawy i są niezwykle wytrzymałe. Świetnie odnajdują się w roli towarzyszy długich spacerów. Psy tej rasy wymagają bliskiego kontaktu z człowiekiem, źle znoszą samotność. Są towarzyskie, uczuciowe i bardzo często zabiegają o uwagę i względy właściciela. Izolowane od rodziny, pozbawione możliwości przebywania z ludźmi i innymi zwierzętami, zazwyczaj stają się agresywne. 

Doberman. Właściwie dla kogo ta rasa?

Doberman nie jest psem dla każdego. Potrzebuje spokojnego, konsekwentnego i zdecydowanego opiekuna, który zapewni pupilowi prawidłowy, zrównoważony rozwój i od pierwszych chwil pobytu szczenięcia w domu poświęci mu dużo czasu i uwagi. Ponieważ wymaga wielu ćwiczeń oraz sporo ruchu, będzie  świetnym towarzyszem osoby aktywnej fizycznie.

Zdrowie

Dobermany  to silne zwierzęta i na ogół cieszą się dobrym zdrowiem. Jednak jak każda rasa, mają swoje słabości. Wśród najczęściej występujących schorzeń można wymienić:

 • dysplazję stawów biodrowych i łokciowych, 
 • nużycę i młodzieńcze zapalenie skóry, choroby skóry na tle alergicznym,
 • postępujący zanik siatkówki  (schorzenie o charakterze dziedzicznym), 
 • chorobę von Willebranda – dziedziczne schorzenie charakteryzujące się skłonnością do krwawień samoistnych lub po urazach,
 • niedoczynność tarczycy, 
 • Zespół Wobblera – w następstwie szybkiego wzrostu może wystąpić ucisk rdzenia kręgosłupa w tylnym odcinku szyjnym, co prowadzi do utraty kontroli nad kończynami. 
 • Kardiomiopatię rozstrzeniową – chorobę mięśnia sercowego, w czasie której dochodzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych włókien mięśniowych. 

U samców często występują także choroby prostaty, m.in.: torbiele gruczołu krokowego oraz przerost gruczołu krokowego. 

Doberman – żywienie

Żywienie dobermana nie nastręcza większych problemów. Psy tej rasy mogą być odżywiane zarówno bogatą w białko, wysokiej jakości karmą suchą i mokrą, jak i gotowanymi posiłkami. Ponieważ są szczególnie wrażliwe na niedobory witamin i mikroelementów ich dieta powinna być dobrze zbilansowana i wzbogacana o odpowiedną suplementację. 

Pielęgnacja

Krótka, gładka sierść dobermana nie wymaga szczególnych zabiegów, jest ona niezwykle prosta w utrzymaniu. Do  jej wyczesywania najlepiej używać gumowych szczotek lub nakładanych na dłoń rękawic z wypustkami, a po intensywnym spacerze często wystarczy przetrzeć sierść ręcznikiem. Z powodu braku podszerstka psy tej rasy nie linieją, jednak ich krótkie, czarne włoski wbijają się w każdy materiał i trudno  je usunąć z dywanów i tapicerek meblowych. W niskiej temperaturze dobermany szybko marzną, dlatego warto  pomyśleć o zakupie ubrania na zimę.

Akcesoria dla dobermana

Doberman to pies niezwykle silny, dlatego powinien być wyprowadzany w dobrze dopasowanych, mocnych szelkach i na tradycyjnej smyczy o długości minimum 3 metrów. Dobrym rozwiązaniem będzie elastyczny kaganiec fizjologiczny, który umożliwi psu picie wody i swobodne dyszenie. Legowisko dla dobermana powinno być  dobrane do wielkości pupila, tak aby umożliwić mu swobodne rozciągnięcie się na leżąco oraz odpoczynek po intensywnym dniu. Ze względu na brak podszerstka, w zimniejsze dni warto zakładać psu właściwie dopasowane ubranko.

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!