Szyjemy dla Was na zamówienie w ok. 10 dni roboczych ✂♥️ Darmowa dostawa od 200 zł

 • No products in the cart.

Blog

Home  /  Blog   /  Bulterier – wulkan energii i oddany przyjaciel
Bulterier

Bulterier – wulkan energii i oddany przyjaciel

Bulterier to muskularny, dynamiczny pies o niebanalnym wyglądzie, w którym drzemie wulkan energii oraz olbrzymia wola do zabawy. Prawidłowo wychowany i socjalizowany od szczeniaka staje się wiernym, oddanym i czułym przyjacielem rodziny.

Bulterier – wzorzec rasy

 • Grupa 3: teriery
 • Sekcja 3: teriery typu „bull” 
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Głowa: mocna, masywna, jajowata
 • Nos: czarny z opadającym końcem
 • Oczy: czarne, ciemnobrązowe, skośne, małe osadzone blisko siebie
 • Szyja: długa, mocno umięśniona
 • Tułów: zaokrąglony z wysklepionymi żebrami
 • Ogon: nisko osadzony, krótki, noszony poziomo
 • Kończyny: ułożone równolegle, silnie, umięśnione,
 • Szata: z lekkim podszerstkiem
 • Sierść: krótka, jednakowa na całym ciele, twarda z lekkim połyskiem,  koloru białego, czerwonego lub pręgowana, płowa, różnokolorowa ( niepożądany kolor czekoladowy i błękitny) 
 • Wysokość i waga odmiany standardowej: w kłębie 48-56 cm, 23-30 kg
 • Wysokość i waga odmiany miniaturowej: w kłębie do 35,5 cm, 11-15 kg

Bulterier i jego charakter

Bulterier jest bardzo radosnym, wesołym, pełnym entuzjazmu czworonogiem. Słynie z dużego temperamentu, odwagi i nieustającej chęci do zabawy. Lubi aktywność fizyczną, długie spacery, aportowanie, taplanie w wodzie, nie nadaje się jednak do długotrwałego intensywnego wysiłku( np. bieganie przy rowerze). Jest bardzo wierny i mocno przywiązuje się do właściciela. Okazuje ciepłe uczucia wobec wszystkich członków rodziny, lecz tylko jedną osobę – opiekuna będzie darzył miłością. 

W kontaktach z dziećmi bulterier jest tolerancyjny, opiekuńczy i cierpliwy, choć biorąc pod uwagę jego muskularną budowę ciała, należy przyzwyczaić go odpowiednio wcześniej do zabaw z maluchami. Zdecydowanie nie lubi przebywać sam w domu, pozostawiony bez opieki na dłuższy czas ma skłonności do destrukcyjnych zachowań. Jest bystry, inteligentny, szybko się uczy, wykazuje jednak upodobanie do dominacji i bywa uparty. Szkolenie psów tej rasy wymaga konsekwencji, cierpliwości oraz ustalenia hierarchii. Nauka powinna być krótka, intensywna i przede wszystkim sprawiać psu przyjemność. W przeciwnym wypadku stawia opór.

Zdrowie

Bulteriery są na ogół zdrowymi psami, choć rasa ta wykazuje skłonności do:

 • dysplazji stawów
 • głuchoty
 • atopowego zapalenia skóry, alergii skórnych
 • chorób nerek i układu krążenia,

Są  podatne także na zwichnięcia rzepki kolanowej oraz choroby oczu. Bulteriery żyją średnio ok. 12-14 lat. Na ogół bardzo dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, choć tak jak wszystkie inne czworonogi w upalne dni szukają chłodnych, odsłoniętych od słońca miejsc. 

Żywienie

Przedstawiciele tej rasy są dobrze umięśnieni i potrzebują wysokoenergetycznych posiłków. W żywieniu bulterierów najlepiej sprawdza się gotowa, sucha karma. która dostarcza wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów, witamin, minerałów i innych niezbędnych składników zbilansowanej diety. Jedzenie powinno zapewniać pupilowi odpowiedną ilość białka i lipidów, które są doskonałym źródłem energii,  kwasów tłuszczowych omega 6 oraz omega 3, które zwiększają odporność i mają pozytywny wpływ na wygląd skóry oraz sierści. Oczywiście można bulteriera karmić też samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, uzupełnianymi odpowiednią suplementacją. Pamiętając jednak o skłonnościach tej rasy do tycia, należy rozsądnie dawkować posiłki, przekąski, przysmaki i zdecydowanie unikać dokarmiania resztkami z obiadu. Dorosłe bulteriery karmimy dwa razy dziennie, o stałych porach, nie przekraczając wyliczonej dawki. Przez cały dzień zapewniamy im dostęp do świeżej, czystej wody. Należy pamiętać, że psy tej rasy mają skłonności do alergii pokarmowych. Wymagają wówczas terapii konsultowanej z lekarzem weterynarii i stosowania specjalnej hipoalergicznej diety.

Pielęgnacja

Krótka sierść bulteriera jest łatwa w pielęgnacji, do jej wyczesywania używamy gumowej szczotki.  Warto przecierać sierść psa kilka razy w tygodniu wilgotną rękawicą lub ściereczką z irchy. Do kąpieli zalecany jest delikatny, hipoalergiczny szampon do wrażliwej skóry. Podczas mycia należy uważać, aby nie zamoczyć szczególnie wrażliwych uszu i oczu psa, dlatego najlepiej zatkać uszy watą.  Bulterierowi należy regularnie kontrolować stan uszu i zębów oraz przycinać pazury. Do usuwania kamienia nazębnego najlepiej sprawdzają się gryzki lub kości wołowe.

Akcesoria

Opiekun bulteriera powinien zadbać o duże, wygodne legowisko zapewniające pupilowi komfortowy wypoczynek i przyjemny sen. Na spacerach dobrze użyć szerokich, wytrzymałych szelek na mocnej, tradycyjnej smyczy lub lince oraz wygodnego, najlepiej fizjologicznego kaganieca. Zabawki i zestawy treningowe dla psa tej rasy powinny być sprężyste, solidne ( zrobione z certyfikowanych materiałów), umożliwiające psu bezpieczne szarpanie oraz żucie.

Uwaga!

Bulteriery gubią sierść przez cały rok, dlatego mogą silnie uczulać. Z tego powodu z pewnością nie sprawdzą się w domu, w którym jeden z domowników cierpi na alergię odzwierzęcą. 

22 lipca 2020
Temperatura psa – jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?
5 sierpnia 2020
Pies nie chce jeść – jakie mogą być przyczyny?

Leave a comment