Bulterier – wulkan energii i oddany przyjaciel

Bulterier – wulkan energii i oddany przyjaciel

Bulterier to muskularny, dynamiczny pies o niebanalnym wyglądzie, w którym drzemie wulkan energii oraz olbrzymia wola do zabawy. Prawidłowo wychowany i socjalizowany od szczeniaka staje się wiernym, oddanym i czułym przyjacielem rodziny.

Bulterier – wzorzec rasy

 • Grupa 3: teriery
 • Sekcja 3: teriery typu „bull” 
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Głowa: mocna, masywna, jajowata
 • Nos: czarny z opadającym końcem
 • Oczy: czarne, ciemnobrązowe, skośne, małe osadzone blisko siebie
 • Szyja: długa, mocno umięśniona
 • Tułów: zaokrąglony z wysklepionymi żebrami
 • Ogon: nisko osadzony, krótki, noszony poziomo
 • Kończyny: ułożone równolegle, silnie, umięśnione,
 • Szata: z lekkim podszerstkiem
 • Sierść: krótka, jednakowa na całym ciele, twarda z lekkim połyskiem,  koloru białego, czerwonego lub pręgowana, płowa, różnokolorowa ( niepożądany kolor czekoladowy i błękitny) 
 • Wysokość i waga odmiany standardowej: w kłębie 48-56 cm, 23-30 kg
 • Wysokość i waga odmiany miniaturowej: w kłębie do 35,5 cm, 11-15 kg

Bulterier i jego charakter

Bulterier jest bardzo radosnym, wesołym, pełnym entuzjazmu czworonogiem. Słynie z dużego temperamentu, odwagi i nieustającej chęci do zabawy. Lubi aktywność fizyczną, długie spacery, aportowanie, taplanie w wodzie, nie nadaje się jednak do długotrwałego intensywnego wysiłku( np. bieganie przy rowerze). Jest bardzo wierny i mocno przywiązuje się do właściciela. Okazuje ciepłe uczucia wobec wszystkich członków rodziny, lecz tylko jedną osobę – opiekuna będzie darzył miłością. 

W kontaktach z dziećmi bulterier jest tolerancyjny, opiekuńczy i cierpliwy, choć biorąc pod uwagę jego muskularną budowę ciała, należy przyzwyczaić go odpowiednio wcześniej do zabaw z maluchami. Zdecydowanie nie lubi przebywać sam w domu, pozostawiony bez opieki na dłuższy czas ma skłonności do destrukcyjnych zachowań. Jest bystry, inteligentny, szybko się uczy, wykazuje jednak upodobanie do dominacji i bywa uparty. Szkolenie psów tej rasy wymaga konsekwencji, cierpliwości oraz ustalenia hierarchii. Nauka powinna być krótka, intensywna i przede wszystkim sprawiać psu przyjemność. W przeciwnym wypadku stawia opór.

Zdrowie

Bulteriery są na ogół zdrowymi psami, choć rasa ta wykazuje skłonności do:

 • dysplazji stawów
 • głuchoty
 • atopowego zapalenia skóry, alergii skórnych
 • chorób nerek i układu krążenia,

Są  podatne także na zwichnięcia rzepki kolanowej oraz choroby oczu. Bulteriery żyją średnio ok. 12-14 lat. Na ogół bardzo dobrze znoszą zarówno niskie, jak i wysokie temperatury, choć tak jak wszystkie inne czworonogi w upalne dni szukają chłodnych, odsłoniętych od słońca miejsc. 

Żywienie

Przedstawiciele tej rasy są dobrze umięśnieni i potrzebują wysokoenergetycznych posiłków. W żywieniu bulterierów najlepiej sprawdza się gotowa, sucha karma. która dostarcza wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów, witamin, minerałów i innych niezbędnych składników zbilansowanej diety. Jedzenie powinno zapewniać pupilowi odpowiedną ilość białka i lipidów, które są doskonałym źródłem energii,  kwasów tłuszczowych omega 6 oraz omega 3, które zwiększają odporność i mają pozytywny wpływ na wygląd skóry oraz sierści. Oczywiście można bulteriera karmić też samodzielnie przygotowywanymi posiłkami, uzupełnianymi odpowiednią suplementacją. Pamiętając jednak o skłonnościach tej rasy do tycia, należy rozsądnie dawkować posiłki, przekąski, przysmaki i zdecydowanie unikać dokarmiania resztkami z obiadu. Dorosłe bulteriery karmimy dwa razy dziennie, o stałych porach, nie przekraczając wyliczonej dawki. Przez cały dzień zapewniamy im dostęp do świeżej, czystej wody. Należy pamiętać, że psy tej rasy mają skłonności do alergii pokarmowych. Wymagają wówczas terapii konsultowanej z lekarzem weterynarii i stosowania specjalnej hipoalergicznej diety.

Pielęgnacja

Krótka sierść bulteriera jest łatwa w pielęgnacji, do jej wyczesywania używamy gumowej szczotki.  Warto przecierać sierść psa kilka razy w tygodniu wilgotną rękawicą lub ściereczką z irchy. Do kąpieli zalecany jest delikatny, hipoalergiczny szampon do wrażliwej skóry. Podczas mycia należy uważać, aby nie zamoczyć szczególnie wrażliwych uszu i oczu psa, dlatego najlepiej zatkać uszy watą.  Bulterierowi należy regularnie kontrolować stan uszu i zębów oraz przycinać pazury. Do usuwania kamienia nazębnego najlepiej sprawdzają się gryzki lub kości wołowe.

Akcesoria

Opiekun bulteriera powinien zadbać o duże, wygodne legowisko zapewniające pupilowi komfortowy wypoczynek i przyjemny sen. Na spacerach dobrze użyć szerokich, wytrzymałych szelek na mocnej, tradycyjnej smyczy lub lince oraz wygodnego, najlepiej fizjologicznego kaganieca. Zabawki i zestawy treningowe dla psa tej rasy powinny być sprężyste, solidne ( zrobione z certyfikowanych materiałów), umożliwiające psu bezpieczne szarpanie oraz żucie.

Uwaga!

Bulteriery gubią sierść przez cały rok, dlatego mogą silnie uczulać. Z tego powodu z pewnością nie sprawdzą się w domu, w którym jeden z domowników cierpi na alergię odzwierzęcą. 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!