Berneński Pies Pasterski – wierny towarzysz

Berneński Pies Pasterski

Berneński Pies Pasterski – wierny towarzysz

Berneński pies pasterski należy do inteligentnych i bardzo wytrzymałych czworonogów. Jest niezmiernie uczuciowy, bardzo szybko przywiązuje się do wszystkich domowników. Odznacza się spokojnym, zrównoważonym, łagodnym charakterem. Jest cierpliwy i wyrozumiały wobec dzieci. Właśnie te cechy sprawiają, że jest wspaniałym towarzyszem rodziny.


Berneński Pies Pasterski – pochodzenie rasy

Historia berneńskiego psa pasterskiego jest opisywana szeroko i różni się w zależności od przytaczanego źródła. Najbardziej wiarygodne przekazy wskazują, że psy te żyły na terenie Helwecji (dawnej Szwajcarii) już około 1000 – 600 p.n.e.  Uważa się, że przodkowie berneńczyka pochodzili od mastifa tybetańskiego i byli wykorzystywani jako lokalna siła pociągowa, do transportu wyrobów wełnianych i nabiału w trudnych warunkach alpejskich.

Pod koniec XIX wieku po raz pierwszy nazwa „berneńczyk” pojawiła się w gospodzie w miejscowości Dürrbach, niedaleko Berna. Właściciel trzymał długowłose czworonogi, które pilnowały gospodarstwa i pracowały jako psy pasterskie. Młode szczeniaki szybko stały się ulubieńcami gości odwiedzających gospodę. Turyści chętnie je kupowali. W ten sposób berneńczyk stał się towarzyszem rodziny, a hodowle tej rasy zaczęły się rozpowszechniać. Na początku psy te nazywano Dürrbacherami (od nazwy miejscowości, z której pochodziły), natomiast od 1913 roku wprowadzono nazwę „berner sennenhund”  – berneński pies pasterski, która obowiązuje do dziś. 

Opis rasy

Berneński pies pasterski, zgodnie z klasyfikacją FCI należy do grupy 2- sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne, do sekcji 3- szwajcarskie psy pasterskie. Odmiennie do pozostałych szwajcarskich psów pasterskich jest rasą długowłosą.. Ten silny pies waży około 40 – 44 kg. Dorosły osobnik osiąga wzrost w kłębie 58-66 cm (suka) i 64 -70 cm (pies). Berneńczyk jest dość krępy lecz harmonijnie zbudowany. Psy tej rasy dożywają maksymalnie do 10 lat,  średnio żyją 6 – 8 lat.

Glowa berneńczyka jest proporcjonalnie zbudowana, z wyraźnie zaznaczonym stopem oraz kufą średniej długości i charakterystycznym, zawsze czarnym nosem.  Kształt oczu przypomina migdały. Uszy są trójkątne, niezbyt duże i wysoko osadzone oraz zaokrąglone na końcach ( płasko przylegają w czasie spoczynku). W czasie pobudzenia berneńczyk kieruje uszy do przodu. Ogon psa jest długi i sięgać powinien co najmniej do stawu skokowego. W spoczynku winien swobodnie zwisać, a w ruchu być uniesiony na wysokość grzbietu lub trochę wyżej.

Sierść berneńskiego psa pasterskiego ma miękką i błyszczącą okrywę oraz gruby podszerstek. Włos jest długi i może być prosty lub delikatnie pofalowany. Umaszczenie tego czworonoga jest trójbarwne, zgodnie ze wzorem:

  • Maść podstawowa – kruczoczarna;
  • Podpalanie – ciemne, kasztanowe, które występuje na wszystkich kończynach i na klatce piersiowej oraz na policzkach i nad oczami;
  • Białe znaczenia – białe łapy i biały koniec ogona (pożądane). Biała plamka na karku i przy odbycie (tolerowane). Na głowie: biała strzałka, rozszerzająca się w kierunku nosa, tworząc biały „klin” na kufie. Białe znaczenie, dość wąskie, od podgardla w kierunku klatki piersiowej. 

Charakter

Berneńczyk jest łagodnym i towarzyskim psem, o miłym usposobieniu. Uwielbia kontakt
z człowiekiem, dlatego też źle znosi wielogodzinną samotność. Bardzo przywiązuje się do właścicieli, jest cierpliwym pupilem i szybko nawiązuje dobry kontakt z dziećmi. Jednak z uwagi na rozmiary i wagę czworonoga należy uważać, aby niechcący nie zrobił krzywdy dzieciom. Berneńczyk, który od szczeniaka wychowuje się w towarzystwie kota lub innych zwierząt domowych z pewnością później zaakceptuje ich obecność w domu. 

Berneński pies pasterski jest zazwyczaj mało szczekliwy, ale jako pies stróżujący „daje głos” kiedy jest zaniepokojony. Przyjaciół domu rozpoznaje i wita serdecznie. Natomiast przed obcymi ostrzega szczekaniem, lecz za chwilę się uspokaja i zachowuje się wobec nich z pewną rezerwą. Zaakceptuje ich wówczas, kiedy zauważy, że właściciele okazują im życzliwość.

Berneński Pies Pasterski i jego zdrowie

Z uwagi na dużą masę berneńczyka oraz obciążenie genetyczne (np. dysplazja stawów biodrowych) oraz częste urazy więzadeł stawów kolanowych, należy dbać o układ kostno-szkieletowy psa tej rasy. Berneński pies pasterski musi utrzymywać właściwą masę ciała i mieć zapewniony regularny, choćby krótki wysiłek fizyczny. Niestety psy tej rasy mają także  predyspozycje do chorób natury onkologicznej. Każdy guzek, powiększenie węzłów chłonnych, czy zmiana rozrostowa powinny być sprawdzone i zbadane przez weterynarza. Należy jednocześnie wykonywać raz w roku kontrolne badania krwi. 

Potrzeba ruchu

W wieku szczenięcym należy zminimalizować aktywność ruchową berneńczyka, aby zapewnić właściwy rozwój kości i stawów. Rocznego psiaka można spuszczać ze smyczy, żeby się wybiegał. Dorosły pupil potrzebuje co najmniej godziny ruchu w ciągu dnia. Gdy zbagatelizujemy tę potrzebę, pies z pewnością przybierze na wadze. Należy jednak pamiętać, że berneńczyk nie jest wytrawnym biegaczem, np. przy rowerze, czy zwolennikiem zabaw z piłką. Lepiej wybrać się z nim na długi spacer, połączony z elementami biegania i aportowaniem piłki, czy umożliwić mu pływanie, które uwielbia.  

Żywienie

Psy tej rasy mogą otrzymywać posiłki zarówno w formie gotowej karmy dla dużych ras , jak i przygotowywane w domu. Berneńczyk jest typowym łakomczuchem, który nie gryzie pokarmu, lecz połyka łapczywie duże kawałki jedzenia. Może to powodować wzdęcia i problemy żołądkowe. Mniej obfite, częstsze posiłki mogą zminimalizować problem. Należy więc dzienną porcję podzielić na 2-3 racje oraz zapewnić psiakowi stały dostęp do czystej i świeżej wody. Ponadto, berneńczyk potrzebuje właściwego doboru składników odżywczych, w tym minerałów i witamin, które określa lekarz weterynarii.

Berneński Pies Pasterski a szkolenie

Berneński pies pasterski jest inteligentny, pojętny, łatwy do ułożenia i pomimo dużych rozmiarów dosyć chętnie uczestniczy w szkoleniu. Zwykle łatwo go zachęcić do ćwiczeń. Najbardziej rekomendowane dla tej rasy umiejętności to: tropienie, nosework, ciągnięcie ciężkich ładunków i trening posłuszeństwa. 

Pielęgnacja

Dbałość o wygląd i szatę berneńskiego psa pasterskiego nie jest skomplikowana, lecz może przysporzyć pewnych trudności, szczególnie ze względu na gabaryty psa. Sierść wymaga systematycznej pielęgnacji, między innymi dlatego, że jest długa i lubi się plątać. Ponieważ berneńczyk intensywnie linieje należy szczotkować jego sierść 2 – 3 razy w tygodniu. Berneńczyka kąpiemy w zasadzie wówczas, gdy zaistnieje taka konieczność. Należy jednak rozczesać włosy zarówno przed kąpielą, jak i po niej, a także dokładnie je wysuszyć. Dodatkowo pamiętamy, aby włosy między opuszkami łap były systematycznie przycinane, regularnie sprawdzamy stan uzębienia, kontrolujemy uszy pod kątem ewentualnych stanów zapalnych, a jeśli pupil nie ściera pazurów- sami je skracamy. 

Jeden komentarz we wpisie “Berneński Pies Pasterski – wierny towarzysz

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!