Jack Russell Terrier – mały wojownik

Jack Russell Terrier – mały wojownik

Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier to wytrzymały, odważny, niezwykle aktywny pies o silnym charakterze. Pomimo mocnego instynktu myśliwskiego jest wspaniałym, oddanym towarzyszem, wrażliwym i czułym wobec członków rodziny. Poznaj szczegóły tej wspaniałej rasy!

Jack Russell Terrier – jaki jest wzorzec rasy?

 • Systematyka FCI: III Grupa „Teriery“, Sekcja 2: „Teriery małe“, wzorzec nr 345
 • Kraj pochodzenia: Wielka Brytania
 • Kraj utworzenia rasy: Australia
 • Użytkowość: terier pracujący, nadający się do norowania, doskonały pies do towarzystwa
 • Wysokość w kłębie: od 25 do 35 cm
 • Budowa ciała: mocna, krepa, prosty grzbiet i mocno umięśnione tylne nogi idą w parze z dość głęboko osadzoną klatką piersiową i zdecydowanie zaznaczonym mostkiem, uszy małe i załamane do przodu
 • Waga: 5-6 kg
 • Umaszczenie: dominująca biel z zabarwioną na brązowo, czarno albo rudo głową oraz ogonem
 • Szata: włos krótki, gładki, półtwardy, szczecinowaty, średniej długości, ułożony się w jednym kierunku, przylegający, mieszanka gładkiej i szorstkiej sierści  lub sierść szorstka z włosem twardym, gęstym, dość długim, ułożonym w różnych kierunkach
 • Oczy: ciemne
 • Długość życia: 12 – 15 lat

Charakter

Jack Russell Terrier  ma niespożyte pokłady energii, lubi zabawę , żarty, wygłupy. Jest żywiołowy, radosny i dynamiczny. Może pełnić funkcję psa pracującego, świetnie sprawdzi się także jako towarzysz, choć z pewnością nie odnajdzie się w roli  pieska salonowego. To zdecydowanie pies myśliwski- łowca!. Jest bystry, spostrzegawczy, ma niesamowity węch i sporą determinację, dzięki czemu wspaniale sprawdza się przy tropieniu zwierzyny. Jeśli uda się nawiązać z nim współpracę,  staje się użytecznym pomocnikiem myśliwego. Pomimo myśliwskich skłonności i sporego poczucia niezależności, uwielbia życie rodzinne. Z natury jest przyjazny, miły i czuły. Choć w życiu codziennym, zwłaszcza podczas spacerów, zawsze trzeba brać pod uwagę jego osobowość  i w lesie raczej nie spuszczać go ze smyczy.

Usposobienie

Wyszkolenie psów tej rasy nie należy do najłatwiejszych. Bardzo dużo zależy od metody, którą wybierze opiekun. Im bardziej atrakcyjne okaże się szkolenie tym łatwiej i chętniej Jack Russell Terrier mu się podda. Kluczową rolą w nauce ogrywa zdecydowanie, konsekwencja, cierpliwe podejście i sprawiedliwe traktowanie. Podzielone na krótkie etapy szkolenie powinno być ukierunkowane przede wszystkim na skupienie uwagi i budowanie pozytywnych skojarzeń z nauką. Dobre rezultaty daje nauka przez zabawę i stosowanie nagród. 

Decydując się na opiekę nad Jack Russell Terrierem  trzeba zdawać sobie sprawę, że jego skłonność do szczekania i nadmiernej ekscytacji (zwłaszcza gdy się nudzi) może przysporzyć opiekunowi wiele problemów. Pies ten potrzebuje codziennej fizycznej i umysłowej stymulacji, zwłaszcza takiej, w której ćwiczenia węchowe odgrywają główną rolę. Dlatego dobrze, jeśli właściciel posiada odpowiednią wiedzę teoretyczną i pełną świadomości potrzeb rasy. Ten polujący, wysportowany, wytrzymały i dynamiczny pies ma ogromną potrzebę ruchu. Nie wystarczą mu krótkie spacery po osiedlu, wymaga codziennych, długich wypraw wzbogaconych intensywną aktywnością. Potrzebuje więc dynamicznych właścicieli z zacięciem sportowym. Uwielbia także zabawę z dziećmi, lecz w przypadku kontaktu z maluchami należy wziąć pod uwagę jego niespożytą energię i zadziorność.  

Jack Russell Terrier – pielęgnacja

Krótka sierść czworonoga jest łatwa w pielęgnacji. Gęsta, szorstka sierść powinna być wyczesywana grzebieniem lub szczotką regularnie raz w tygodniu ( podczas linienia codziennie). Należy dbać o przycinanie pazurów i częste czyszczenie oczu i uszu. Po spacerach, zwłaszcza w lesie, należy sprawdzać dokładnie skórę psa. Jack Russell Terrier  nie wymaga częstych kąpieli, ze względu na skłonności do alergii, do kąpieli dobrze wykorzystać szampon hypoalergiczny.

Zdrowie

Jack Russell Terriery są z reguły rasą zdrową, nie wymagają częstych wizyt u weterynarza, choć  posiadają schorzenia, na które trzeba szczególnie uważać:

 • zanik siatkówki, 
 • dysplazja stawu biodrowego,
 • alergie,
 • zaćma,
 • głuchota,
 • miastenia,
 • choroba von Willebranda.
 • zwichnięcie rzepki,
 • ataksja (zaburzenie układu nerwowego).

Rasa ta wykazuje skłonności do tycia, najczęściej wtedy, gdy ma zbyt mało ruchu i nie może spalić nadmiaru kalorii. 

Jack Russell Terrier – żywienie

Karma powinna być dobrze zbilansowana, pełnowartościowa. wysokiej jakości dostosowana do wagi, wieku i codziennej aktywności psa. Właściwie nie ma większego znaczenia czy będzie to karma sucha, mokra, czy samodzielnie przygotowywane surowe lub gotowane posiłki. Pupilowi wystarczą dwa posiłki dziennie, mniej więcej o stałej porze. Z powodu dużego apetytu,  pies nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia. Dobrym pomysłem jest wzbogacanie posiłków o niewielkie dawki oleju roślinnego lub biotyny. 

Ciekawostka

Psy tej rasy uwielbiają leniuchować pod ciepłym przykryciem. Opiekun kładąc się do łóżka musi zachować czujność, ponieważ  często  może znaleźć  pupila wylegującego się pod kołdrą lub poduszką.

 

 

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Ogar polski to rasa rzadko spotykana poza naszym krajem, a szkoda, ponieważ jest to interesujący pies o znakomitych walorach. Uważany jest za mądrego, energicznego czworonoga o zrównoważonym charakterze, dobrego stróża i wiernego przyjaciela rodziny.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Hot spot u psa jest ostrą, powierzchowną infekcją skóry, która szybko się rozprzestrzenia. Z tego powodu ogromnie ważne jest wczesne rozpoznanie schorzenia i natychmiastowe wdrożenie leczenia.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem Leonberger jest bardzo dużym, niezwykle silnym psem o eleganckiej, harmonijnej sylwetce. Charakteryzuje go pewność siebie, wewnętrzny spokój oraz kontrastująca z potężną sylwetką łagodność. Miłośnicy psów zgodnie twierdzą, że ten kto chociaż raz bliżej poznał Leonbergera, już zawsze pozostanie pod urokiem tej rasy.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!