Szyjemy dla Was na zamówienie w 10 dni roboczych ✂

★ 24.12. – 03.01. PRZERWA ŚWIĄTECZNO- SYLWESTROWA (dni nierobocze) ★

 • No products in the cart.

Blog

Home  /  Blog   /  Mastif Tybetański – urodzony obrońca
Mastif Tybetański

Mastif Tybetański – urodzony obrońca

Niezwykle silny i wytrzymały  mastif tybetański jest urodzonym obrońcą. Bez reszty oddaje się patrolowaniu i ochronie bliskich. Pomimo, iż bywa uparty i niezależny, jest naprawdę wiernymi i oddanym  przyjacielem.


Mastif Tybetański – jak wygląda tybetański lew?

Mastif tybetański (Do Khyi) to prastara rasa psów stróżujących  i pasterskich, pochodzących z Tybetu. Według klasyfikacji F.C.I. należy do grupy 2 pinczery, sznaucery, molosy i szwajcarskie psy do bydła, sekcji 2.2 molosy typu górskiego. Jest silnym, dostojnym, proporcjonalnie zbudowanym psem, o majestatycznym, poważnym wyrazie. Swój dumny i okazały wygląd zawdzięcza masywnej sylwetce oraz obfitej szacie okrywowej. Mastif tybetański ma szeroką, ciężką głowę krótki grzbiet i wyraźnie zaznaczony kłąb. Jego mocna, dobrze umięśniona szyja, pokryta jest grubym, sterczącym włosem, który tworzy szeroki kołnierz, przypominający lwią grzywę. Jego lekko zakręcony, noszony wysoko,  mocno owłosiony ogon tworzy pióro. 

Mastify są obficie owłosione. Ich podwójna sierść składa się z długiego, grubego, prostego włosa wierzchniego oraz miękkiego wełnianego podszerstka. Jest bezzapachowa. Psy tej rasy mają zróżnicowane umaszczenie: intensywnie czarne, błękitne, złote, czerwone oraz śniade,  czyste lub z możliwymi podpaleniami i nielicznymi białymi plamami. Dorosłe samce osiągają do 66 cm wzrostu (suki 61 cm) i od 50 do 80 kg wagi ( suki 35–50 kg). Pomimo swoich rozmiarów i  potężnej sylwetki są zwinne i wytrzymałe.

Charakter mastifa tybetańskiego

Współczesny mastif tybetański prezentuje nadal wiele cech swoich przodków. Jest samodzielny, niezłomny i wytrwały. Posiada silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Z oddaniem pilnuje swojego terytorium, jest czujny i odważny. Choć ma skłonności  do dominacji, mocno przywiązuje się do swoich opiekunów i jest wobec nich wierny i oddany. Należy jednak zdawać sobie sprawę, iż  na ogół nie jest tak podatny na tresurę jak labrador czy owczarek niemiecki. Bardzo ceni swoją niezależność i raczej nie należy się od niego spodziewać bezwzględnego posłuszeństwa. Mastif  jest chętny do zabawy, dobrze odnajduje się w relacjach zarówno z dziećmi jak i osobami dorosłymi. Potrzebuje jednak doświadczonego, wzbudzającego respekt, nieugiętego opiekuna,  a jego kontakt z dzieckiem powinien odbywać się wyłącznie pod kontrolą osoby dorosłej. W relacjach z innymi zwierzętami mastif  wykazuje tendencję do dominacji. Socjalizacja od  szczeniaka oraz dobre szkolenie mogą jednak sprawić, iż stanie się zrównoważonym, łagodnym przyjaznym czworonogiem.

Zdrowie

Mastify tybetańskie to zdrowe i odporne psy. Długość życia przedstawicieli tej rasy wynosi 12-15 lat. Do najczęściej spotykanych problemów zdrowotnych tych czworonogów zaliczamy schorzenia typowe dla dużych ras, czyli dysplazję stawów biodrowych i łokciowych. Wśród pozostałych dolegliwości wymienić można:

 • choroby oczu
 • nużycę ( choroba skóry o charakterze zapalnym)
 • niedoczynność tarczycy

Należy pamiętać o tym, że dla zachowania zdrowia mastify potrzebują znacznej dawki aktywności fizycznej. Zdecydowanie nie powinny mieszkać w bloku. Psom tej rasy należy zapewnić dużą przestrzeń i możliwość obserwowania oraz patrolowania terenu.

Żywienie

Mastif nie należy do wybrednych w kwestii jedzenia, nie ma też specjalnych wymagań dietetycznych, ani problemów z nadmiernym apetytem. Zazwyczaj sięga do miski wtedy, gdy rzeczywiście poczuje głód. Lubi jeść bez pośpiechu, z umiarem, nie przepada za słodyczami. W jego diecie dobrze sprawdzają się gotowe, wysokiej jakości karmy mokre i suche, różnorodne posiłki samodzielnie przygotowywane w domu (wzbogacane suplementacją preparatów witaminowych), a także dieta BARF, oparta na surowych kościach z mięsem, podrobach i niewielkiej  ilości surowych warzyw i owoców. W okresie intensywnego wzrostu należy w diecie uwzględnić zwiększone zapotrzebowanie na białko. 

Jak pielęgnować mastifa tybetańskiego?

Pielęgnacją psa tej rasy nie jest skomplikowana. Należy pamiętać o regularnym szczotkowaniu, zazwyczaj wystarczy raz w tygodniu przeczesać lub przetrzeć sierść mokrą szmatką. Tylko  w okresie linienia, który przypada na późną wiosnę ( trwa około trzech tygodni),  należy pupila czesać codziennie. Ponieważ mastif posiada bezzapachową, hipoalergiczną sierść, częste kąpiele nie są konieczne.  Nie można natomiast zapominać o przemywaniu oczu, uszu oraz obcinaniu psu pazurów. Dbając o ładny wygląd sierści warto dodawać do posiłków pupila preparat z biotyną.

Mastif tybetański – wady i zalety

Wady

 • ma silny, niezależny charakter
 • nieprawidłowo wychowywany potrafi stać się agresywny 
 • wymaga dużej przestrzeni, nie nadaje się do mieszkania w bloku
 • kiedy jest znudzony ma skłonności do niszczenia
 • jest trudny do szkolenia

Zalety

 • jest rodzinny
 • posiada cechy doskonałego stróża
 • jest odporny i mało podatny na choroby
 • długo zachowuje młodzieńczy wigor

Mastif tybetański – ciekawostki

 • Tybetański „lew” nazywany był przez miejscową ludność tsang kyi, czyli najlepszy pies.
 • Mastif tybetański jest jednym z najdroższych psów na świecie. Najwyższa cena za przedstawiciela tej rasy osiągnęła 2 miliony dolarów.
 • W Chinach mastif tybetański o czerwonym umaszczeniu kojarzony jest z bogactwem i szczęściem.

 

13 listopada 2020
Jak dbać o akcesoria?
25 listopada 2020
Jak nauczyć psa leżeć? Nauka komend od podstaw

Leave a comment