Buldog Angielski – spokojny inteligent

Buldog Angielski – spokojny inteligent

Buldog angielski, chociaż nieraz sprawia wrażenie niemrawego, jest zdecydowanym, silnym i aktywnym psem. Jego atletyczna, budząca respekt postura kontrastuje z łagodnym usposobieniem. Jest radosny, towarzyski , opiekuńczy i doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, i do towarzystwa.


Wygląd

Buldog angielski to jedna z najstarszych brytyjskich ras , kojarzona na całym świecie z uporem oraz słynnym Johnem Bullem. Według klasyfikacji F.C.I. należy do grupy 2 sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, sekcji 2.1 molosy typu dogowatego. Angielski buldog jest średniej wielkości, krępym, przysadzistym psem, o masywnej, zwartej budowie. Ma szeroką, ciężką głowę z charakterystycznymi fałdami, krótki grzbiet i wyraźnie zaznaczony stop. Po obu stronach dolnej lekko wysuniętej szczęki zwisają mu grube fafle. 

Buldogi mają silnie umięśnione ( na całej długości), krótkie kończyny. Ich  gruby, zazwyczaj średniej długości ogon gwałtownie zwęża się ku końcowi. Posiadają  gładką , krótką, przylegającą do ciała sierść, która jest bardzo delikatna w dotyku. Psy tej rasy mają zazwyczaj umaszczenie jednolite lub z maską: beżowe, białe. Rzadziej spotykane są osobniki z sierścią pręgowaną lub łaciatą ( w różnych odcieniach koloru czerwonego). Dorosłe samce osiągają do 40 cm wzrostu (suki 38 cm) i od 23  do 27 kg wagi ( suki od 21 do 25 kg). Pomimo swojej postury i dość groźnego wyglądu, z natury są łagodne.

Buldog angielski – charakter

Buldog angielski jest inteligentnym psem o umiarkowanym, zrównoważonym (z pozoru flegmatycznym) temperamencie.  Właściwie całkowicie utracił agresywność i bojowość, które cechowały jego przodków. Wesoły i chętny do zabawy lubi  się popisywać  i być w centrum zainteresowania. Źle znosi zamknięcie i samotność, a nuda może niekorzystnie wpływać na jego psychikę. Przebywając przez dłuższy czas sam w domu, wykazuje skłonności do niszczenia rzeczy. Uwielbia spędzać czas z domownikami. Jest wrażliwy, oddany, potrzebuje dużo czułości oraz uwagi. Z natury jest bardzo opiekuńczy wobec bliskich oraz nieufny i zdystansowany wobec obcych osób. 

Cechuje go rozwinięty instynkt opiekuńczy, stając w obronie  domowników  może okazać się naprawdę groźny. Nie sprawdzi się jednak w roli psa stróżującego.  Ma złożony charakter, z jednej strony jest aktywny i żywiołowy, z drugiej ma tendencje do leniuchowania. Uwielbia wylegiwać się na kanapie i z pewnością spokój oraz relaks są mu bliższe niż nadmierna aktywność fizyczna. Z jednej strony wierny i oddany, z drugiej indywidualista, obdarzony oślim uporem, który przyjmuje do wiadomości tylko te polecenia, które jemu odpowiadają.

Żywienie buldoga angielskiego

Zarówno dorastający, jak i dojrzały buldog angielski potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, czyli wysokiej jakości karmy bogatej w składniki mineralne, substancje chroniące i regenerujące chrząstkę stawową (glukozamina, chondroityna). Porcje powinny być dostosowane do stopnia aktywności fizycznej pupila i podawane o ustalonych godzinach. Dzienną porcję najlepiej podzielić na co najmniej dwa posiłki. Ze względu na problemy gastryczne  jedzenie nie powinno być podawane zbyt wcześnie, ani zbyt późno. 

Buldog angielski – pielęgnacja

Krótką sierść buldoga angielskiego wystarczy wyczesać lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem raz tygodniu. W okresie linienia ( trzy razy w roku) należy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych i przeczesywać sierść codziennie (najlepiej furminatorem). Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację wrażliwych miejsc, czyli fałd przynosowych i grzbietowych skóry. W celu uniknięcia infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, należy dbać by skóra tych okolic była sucha. Poza tym regularnie przemywamy fałdy przy oczach oraz nosie, skracamy zbyt długie pazury oraz dbamy o uszy, zakraplając do wnętrza ucha środek samoczyszczący ( co 2 tygodnie).

Zdrowie

Wśród najczęstszych schorzeń dotykających tę rasę można wymienić:

 • wypadanie gruczołu trzeciej powieki (cherry eye),
 • wady ustawienia powiek (ektropium i entropium).
 • dysplazję mieszków włosowych, połączoną z sezonowym łysieniem boków, 
 • dysplazję stawu biodrowego oraz łokciowego, 
 • wypadanie rzepki, 
 • zwężenie tchawicy oraz  tętnic płucnych,

Należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy są mało odporni na wysokie temperatury, mają tendencję do anginy,  zapalenia skóry oraz udaru słonecznego. Dlatego w upalne dni należy chronić pupila przed przegrzaniem, zapewniając mu stały dostęp do wody oraz chłodne miejsce do odpoczynku.

Wady i zalety buldoga angielskiego

Wady:

 • bywa uparty, cechuje się sporą niezależnością
 • trudny w hodowli 
 • indywidualista
 • łakomczuch
 • mało odporny na wysokie temperatury
 • ma skłonności do wielu schorzeń

Zalety:

 • wierny, oddany i  ogromnie przywiązany do całej rodziny
 • łagodny wobec ludzi
 • tolerancyjny wobec innych zwierząt
 • skory do zabawy 
 • odznacza się anielską cierpliwością wobec dzieci
 • nie wymaga intensywnej aktywności fizycznej
 • cichy, mało szczeka

Buldog angielski a akcesoria

Dla buldoga angielskiego najlepiej sprawdza się zwykła mocna obroża lub dobrze dopasowane szelki i solidna smycz. Ze względu na groźbę podduszenia,  nie wskazane jest stosowanie obroży oraz łańcuszków zaciskowych. Natomiast wszystkie zabawki powinny być duże i solidne, aby pupil ich nie połknął. Dobrym wyborem będą piłki oraz grube sznury. 

 

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!