Buldog Angielski – spokojny inteligent

Buldog Angielski – spokojny inteligent

Buldog angielski, chociaż nieraz sprawia wrażenie niemrawego, jest zdecydowanym, silnym i aktywnym psem. Jego atletyczna, budząca respekt postura kontrastuje z łagodnym usposobieniem. Jest radosny, towarzyski , opiekuńczy i doskonale sprawdza się w roli psa rodzinnego, i do towarzystwa.

Buldog Angielski

Wygląd

Buldog angielski to jedna z najstarszych brytyjskich ras , kojarzona na całym świecie z uporem oraz słynnym Johnem Bullem. Według klasyfikacji F.C.I. należy do grupy 2 sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, sekcji 2.1 molosy typu dogowatego. Angielski buldog jest średniej wielkości, krępym, przysadzistym psem, o masywnej, zwartej budowie. Ma szeroką, ciężką głowę z charakterystycznymi fałdami, krótki grzbiet i wyraźnie zaznaczony stop. Po obu stronach dolnej lekko wysuniętej szczęki zwisają mu grube fafle. 

Buldogi mają silnie umięśnione ( na całej długości), krótkie kończyny. Ich  gruby, zazwyczaj średniej długości ogon gwałtownie zwęża się ku końcowi. Posiadają  gładką , krótką, przylegającą do ciała sierść, która jest bardzo delikatna w dotyku. Psy tej rasy mają zazwyczaj umaszczenie jednolite lub z maską: beżowe, białe. Rzadziej spotykane są osobniki z sierścią pręgowaną lub łaciatą ( w różnych odcieniach koloru czerwonego). Dorosłe samce osiągają do 40 cm wzrostu (suki 38 cm) i od 23  do 27 kg wagi ( suki od 21 do 25 kg). Pomimo swojej postury i dość groźnego wyglądu, z natury są łagodne.

Sugerowane rozmiary i szerokości akcesoriów dla psa tej rasy:

Oto sugerowane rozmiary, jakie będą pasować na dorosłe psy tej rasy. Zostały dobrane na podstawie długoletniego doświadczenia w szyciu akcesoriów oraz najczęstszych wyborów innych opiekunów psów tej rasy. Pamiętaj, tylko zmierzenie da 100% pewność - każdy pies jest inny.

Buldog angielski – charakter

Buldog angielski jest inteligentnym psem o umiarkowanym, zrównoważonym (z pozoru flegmatycznym) temperamencie.  Właściwie całkowicie utracił agresywność i bojowość, które cechowały jego przodków. Wesoły i chętny do zabawy lubi  się popisywać  i być w centrum zainteresowania. Źle znosi zamknięcie i samotność, a nuda może niekorzystnie wpływać na jego psychikę. Przebywając przez dłuższy czas sam w domu, wykazuje skłonności do niszczenia rzeczy. Uwielbia spędzać czas z domownikami. Jest wrażliwy, oddany, potrzebuje dużo czułości oraz uwagi. Z natury jest bardzo opiekuńczy wobec bliskich oraz nieufny i zdystansowany wobec obcych osób. 

Cechuje go rozwinięty instynkt opiekuńczy, stając w obronie  domowników  może okazać się naprawdę groźny. Nie sprawdzi się jednak w roli psa stróżującego.  Ma złożony charakter, z jednej strony jest aktywny i żywiołowy, z drugiej ma tendencje do leniuchowania. Uwielbia wylegiwać się na kanapie i z pewnością spokój oraz relaks są mu bliższe niż nadmierna aktywność fizyczna. Z jednej strony wierny i oddany, z drugiej indywidualista, obdarzony oślim uporem, który przyjmuje do wiadomości tylko te polecenia, które jemu odpowiadają.

Żywienie buldoga angielskiego

Zarówno dorastający, jak i dojrzały buldog angielski potrzebuje dobrze zbilansowanej diety, czyli wysokiej jakości karmy bogatej w składniki mineralne, substancje chroniące i regenerujące chrząstkę stawową (glukozamina, chondroityna). Porcje powinny być dostosowane do stopnia aktywności fizycznej pupila i podawane o ustalonych godzinach. Dzienną porcję najlepiej podzielić na co najmniej dwa posiłki. Ze względu na problemy gastryczne  jedzenie nie powinno być podawane zbyt wcześnie, ani zbyt późno. 

Buldog angielski – pielęgnacja

Krótką sierść buldoga angielskiego wystarczy wyczesać lub przetrzeć wilgotnym ręcznikiem raz tygodniu. W okresie linienia ( trzy razy w roku) należy zwiększyć częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych i przeczesywać sierść codziennie (najlepiej furminatorem). Szczególną uwagę należy zwrócić na pielęgnację wrażliwych miejsc, czyli fałd przynosowych i grzbietowych skóry. W celu uniknięcia infekcji grzybiczych lub bakteryjnych, należy dbać by skóra tych okolic była sucha. Poza tym regularnie przemywamy fałdy przy oczach oraz nosie, skracamy zbyt długie pazury oraz dbamy o uszy, zakraplając do wnętrza ucha środek samoczyszczący ( co 2 tygodnie).

Zdrowie

Wśród najczęstszych schorzeń dotykających tę rasę można wymienić:

  • wypadanie gruczołu trzeciej powieki (cherry eye),
  • wady ustawienia powiek (ektropium i entropium).
  • dysplazję mieszków włosowych, połączoną z sezonowym łysieniem boków, 
  • dysplazję stawu biodrowego oraz łokciowego, 
  • wypadanie rzepki, 
  • zwężenie tchawicy oraz  tętnic płucnych,

Należy pamiętać, że przedstawiciele tej rasy są mało odporni na wysokie temperatury, mają tendencję do anginy,  zapalenia skóry oraz udaru słonecznego. Dlatego w upalne dni należy chronić pupila przed przegrzaniem, zapewniając mu stały dostęp do wody oraz chłodne miejsce do odpoczynku.

Wady i zalety buldoga angielskiego

Wady

  • bywa uparty, cechuje się sporą niezależnością
  • trudny w hodowli 
  • indywidualista
  • łakomczuch
  • mało odporny na wysokie temperatury
  • ma skłonności do wielu schorzeń

Zalety

  • wierny, oddany i  ogromnie przywiązany do całej rodziny
  • łagodny wobec ludzi
  • tolerancyjny wobec innych zwierząt
  • skory do zabawy 
  • odznacza się anielską cierpliwością wobec dzieci
  • nie wymaga intensywnej aktywności fizycznej
  • cichy, mało szczeka

Buldog angielski a akcesoria

Dla buldoga angielskiego najlepiej sprawdza się zwykła mocna obroża lub dobrze dopasowane szelki i solidna smycz. Ze względu na groźbę podduszenia,  nie wskazane jest stosowanie obroży oraz łańcuszków zaciskowych. Natomiast wszystkie zabawki powinny być duże i solidne, aby pupil ich nie połknął. Dobrym wyborem będą piłki oraz grube sznury. 


Może Ci się spodoba:

Zobacz również....

Jak nauczyć psa leżeć?
Kategorie: Blog, Szkolenie psa,

Metody właściwego ułożenia pupila, poprzez dobór odpowiedniego szkolenia może opanować każdy opiekun, nawet gdy zadanie to wydaje się zbyt skomplikowane. Wystarczy poświęcić codziennie klika minut na konsekwentny i przyjazny trening. Nauka czworonoga  komendy „leżeć” jest jedną z podstawowych czynności obejmujących szkolenie psów. Warto podjąć ten wysiłek, ponieważ opanowanie tej komendy przynosi zarówno psu, jak i opiekunowi wiele korzyści. Jak nauczyć psa leżeć na komendę?

Mastif Tybetański
Kategorie: Blog, Rasy psów,

Niezwykle silny i wytrzymały  mastif tybetański jest urodzonym obrońcą. Bez reszty oddaje się patrolowaniu i ochronie bliskich. Pomimo, iż bywa uparty i niezależny, jest naprawdę wiernymi i oddanym  przyjacielem.

Kategorie: Blog, Życie z psem,

W Warsaw Dogu dbamy, by nasze produkty wyróżniały się nie tylko wyjątkowym dizajnem, ale też nienaganną jakością. Sami mamy psy, więc wiemy jak ważne są akcesoria, które cieszą oko i którym możemy zaufać! Sprawdź z czego szyjemy i jak dbać o nasze produkty, aby służyły Wam jak najdłużej! :)    Taśma – piękna i wytrzymała […]