Labrador Retriever – sympatyczny kompan człowieka

Labrador Retriever – sympatyczny kompan człowieka

Labrador retriever, ujmujący swoim przyjaznym, sympatycznym usposobieniem, jest najpopularniejszą rasą psa w Ameryce i zdobywa także coraz więcej zwolenników w Europie. Stanowi idealne połączenie inteligencji i łagodności, co czyni go jednym z najbardziej ukochanych zwierząt domowych.

Labrator Retriever leżący na trawie

Labrador Retriever  – Pochodzenie rasy

Labrador retriever pochodzi z wybrzeża Nowej Fundlandii (Kanada). Początki tej rasy sięgają XVII wieku. Retriever był wykorzystywany wtedy do przenoszenia sieci rybackich w lodowatej wodzie, później pracował jako pies myśliwski. Niektóre odmiany z tzw. „psów wodnych” nazywano nowofundlandami, a mniejsze  „psami św. Jana”. W XIX wieku przedstawiciela tej rasy sprowadzono do Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył wielką popularność wśród rybaków. Tam też wyhodowano wzorcowe osobniki rasy labrador retriever, przez udoskonalenie nowofundlanda do mieszką flat-coated retrievera.

Jak wskazuje nazwa psa, labrador retriever był hodowany i selekcjonowany ze względu na wybitne zdolności aportowania w wodzie. Zasłynął jako doskonały łowca kaczek, sprawdzający się w każdych warunkach pogodowych. Jego inteligencja i chęć współpracy z człowiekiem doprowadziły do ​​wykorzystania labradora retrievera do wielu innych zajęć. Cechy te miały też wpływ na status popularnego psa domowego. Dziś labrador retriever doskonale sprawdza się jako pies przewodnik, a ponadto wykorzystywany jest w służbie celnej i granicznej, ratownictwie, a także w sportach wyczynowych.

Należy jednak pamiętać, że labrador w głębi serca jest ciągle aporterem wodnym. Szczenię od najmłodszych lat wykazuje silną chęć noszenia w pysku rzeczy, a także wielkie zamiłowanie do wody, nawet kałuż!

Opis rasy

Labrador retriever zakwalifikowany jest wg FCI (grupa VIII, sekcja 1, wzorzec nr 12) do rasy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych. Podlega próbom pracy. Jest mocnym i solidnie zbudowanym psem. Dorosły samiec tej rasy mierzy 56-57 cm i waży około 30 kg, a  suka osiąga wysokość 55-56 cm oraz wagę około 28 kg.

Retriever jest łatwo rozpoznawalny, po szerokiej głowie, opadających uszach i dużych, wyrazistych oczach. Zewnętrznymi wyróżnikami labradora są: gruba, dość krótka podwójna sierść, która jest wodoodporna oraz tzw „ogon wydry”. Ogon jest gruby, mocny i schodzi z linii grzbietu prawie prosto. Stopy są opisywane jako „błoniaste”, z dłuższą skórą między palcami, co ułatwia psu pływanie. 

Labrador Retriever – charakter

Labrador retriever jest w Polsce jedną z trzech najpopularniejszych ras psów domowych. Zapewne za sprawą wyjątkowo przyjaznego charakteru. To towarzyski, czuły pupil. Łatwo przywiązuje się do dzieci, jest wobec nich cierpliwy i wyrozumiały. Najlepiej czuje się w licznej rodzinie. Jest lojalnym, wiernym czworonogiem, który uwielbia brać udział w życiu domowym. Nieznajomych wita z radością i z tego powodu nie nadaje się na psa stróżującego. Uwielbia długie spacery. Wymaga codziennej, umiarkowanej dawki ruchu i ćwiczeń. W chwili, gdy ta aktywność jest niewystarczająca, może wykazywać działania destrukcyjnie. 

Lablador jest  niezwykle inteligentny  oraz posłuszny i może być szkolony również przez początkujących właścicieli. Z ogromną motywacją uczy się nowych komend i zabaw. Z całych sił chce zadowolić opiekuna. 

Labrador Retriever i jego zdrowia

Labrador retriever to dość zdrowa rasa, ale istnieją pewne schorzenia, o których należy pamiętać. Jest to dysplazja stawu biodrowego i łokciowego, zaburzenia serca (dysplazja zastawki trójdzielnej TVD) i padaczka. Retriever może zmagać się także z chorobami oczu, w tym z postępującym zanikiem siatkówki i zaćmą. Właściciele powinni również być świadomi możliwości wystąpienia zapaści, wywołanej  zbyt dużym wysiłkiem (EIC).  W związku z tym, że labrador retriever jest dużym psem, o głębokiej klatce piersiowej, może też dochodzić u niego do groźnego wzdęcia żołądka. 

12 faktów o labradorach

 1. Rasa psa labrador retriever była bliska wyginięciu pod koniec XIX wieku z powodu wysokich podatków od posiadania psów w Nowej Fundlandii. Na szczęście hodowcy spoza regionu zaczęli doceniać tę rasę kilkadziesiąt lat później i uchronili przed całkowitym wyginieciem.
 2. Labrador jest inteligentnym psem, niesamowicie chętnym do nauki i wykonywania poleceń.
 3. Umaszczenie labradora retrievera występuje w kolorze czarnym, biszkoptowym lub czekoladowo-wątrobianym. Retriever może również narodzić się w pięknym srebrnym kolorze.
 4. Sierść labrador retriever jest wodoodporna. Pies może przebywać w wodzie przez wiele godzin. Pływanie ułatwiają mu to płetwiaste łapy oraz ogon, który działa jak ster , a także gruba dwuwarstwowa sierść, blokująca wodę i utrzymująca odpowiednią temperaturę  ciała psa.
 5. Retriever, w wyniku hodowli ma wykształcone tzw. „delikatne usta”. Dzięki wieloletnim staraniom uzyskano niejako kontrolę nad pyskiem psa, który po odpowiednim szkoleniu może podnieść surowe jajko bez jego rozbijania, czy załapać delikatnie pluszaka lub rączkę dziecka.
 6. Przeciętny labrador retriever może osiągnąć prędkość 20 km/godz. w około trzy sekundy!
 7. Pomimo, że labrador doskonale sprawdza się podczas polowań i łowienia ryb, przede wszystkim odnajduje się w roli przewodnika. Około 70% wszystkich psów przewodników to labradory retrievery. Pies ten może być zarówno psem wystawowym, jak i sportowym.
 8. Retriever dojrzewa powoli. W przeciwieństwie do innych psów, osiągających pełną dojrzałość w wieku dwóch lat, labrador uzyskuje pełną dojrzałość po czwartych urodzinach. Nawet w późniejszym okresie pies tej rasy ma tendencję do szczenięcych zabaw.
 9. Labrador retriever może wykonywać wielorakie zadania, ale nie nadaje się do ochrony lub pracy jako pies stróżujący.
 10. Sierść retrievera jest łatwa w pielęgnacji, wystarczy wyszczotkować ją raz w tygodniu. Podczas linienia wymaga częstszej uwagi.
 11. Retriever uwielbia jeść, traci apetyt jedynie, gdy jest chory. Dlatego jest podatny na otyłość. 
 12. Najstarszym w historii retrieverem był czarny labrador o imieniu Bella, który dożył 29 lat!

Dodaj swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kod na 5% rabatu! Zapisując się, zgadzasz się na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Warsaw Dog Zofia Kwiatkowska 03-185 Warszawa, ul. Myśliborska 53/210, NIP: 5213480050, w celu wysyłania newslettera. Podanie danych jest dobrowolne. Podstawą przetwarzania danych jest Twoja zgoda. Masz prawo wycofania zgody w dowolnym momencie. Dane osobowe będą przetwarzane do czasu odwołania zgody. Masz prawo żądania od administratora dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Dalmatyńczyk (inaczej wyżeł dalmatyński) jest niezwykle inteligentnym, przyjacielskim, pełnym energii psem. To pojętny uczeń, który ma duszę klauna. Lubi sztuczki i uwielbia popisywać się swoimi talentami. Ma ujmującą osobowość i bez problemu potrafi zaskarbić sobie sympatię wszystkich wokoło.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem, budzącym zrozumiały niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna. Tłuszczaki zazwyczaj nie są niebezpieczne i nie wymagają leczenia. W każdym jednak przypadku konieczna jest wizyta u weterynarza w celu dokładnego zbadania i zdiagnozowania pupila.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Basenji przyciąga uwagę oryginalnym wyglądem i pewnością siebie. Jest mądry, przyjazny i pełen energii. Choć zazwyczaj dość mocno akcentuje swoją niezależność, pozostawia niezatarte wrażenie pogodnym charakterem.

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji i odbierz kod na 5% rabatu!