Pekińczyk – energiczny, mały lew

Pekińczyk

Pekińczyk – energiczny, mały lew

Pekińczyk jest dumnym, eleganckim psem o niezależnym charakterze. Ten pełen godności, mały lew  ceni wygodę i spokój. Jest wspaniałym, choć wymagającym towarzyszem.


Budowa ciała pekińczyka

Pekińczyk jest małym psem, o lwim wyglądzie. Zgodnie z klasyfikacją FCI  należy do grupy 9 – psy ozdobne i do towarzystwa, sekcji 8- chin japoński i pekińczyk. Jego harmonijna, przysadzista sylwetka wpisuje się w kształt prostokąta, co oznacza, że długość liczona od kłębu do nasady ogona jest większa od wysokości w kłębie. Posiada  płaski profil, szeroko osadzone, duże, ciemne oczy, szeroką kufę z mocną żuchwą, krótki szeroki nos oraz duże i rozwarte nozdrza. Jego szyja jest krótka i gruba. Przylegające do głowy małżowiny uszne, osadzone są w poziomie czaszki. Posiada krótki tułów z wyraźną talią, a wysoko osadzony ogon jest lekko zagięty nad grzbietem do jednego z boków. Kończyny przednie  są krótkie, mocne i grube. natomiast tylne dobrze umięśnione, z umiarkowanym kątowaniem stawu kolanowego. Waga psów dochodzi do 5 kg, a suk waha się od 3 do 5 kg. Psy osiągają wysokość w kłębie 15-25 cm, natomiast suki 14-24 cm.

Pekińczyk ma długie, proste, włosy. Jego sierść tworzy twardy, okrywowy włos i gęsty, miękki podszerstek. Na uszach, tylnych kończynach, ogonie oraz  palcach posiada dłuższe pióra, a obfita grzywa opadająca poniżej barków tworzy kryzę wokół szyi. Występuje w wielu odmianach umaszczenia, dopuszczalne są także różnego rodzaju znaczenia.

Pekińczyk – zdrowie

Wśród typowych dla tej rasy schorzeń znajdują się: 

 • stany zapalne oczu (otarcia rogówki, owrzodzenie rogówki)
 • wypadanie gałki ocznej
 • zapadnięcie tchawicy
 • wady rozwojowe serca 
 • zadyszka, trudności z oddychaniem 
 • wrodzone zwichnięcie stawu łokciowego
 • przepuklina pępkowa i pachwinowa
 • alergie pokarmowe 
 • dwurzędowość rzęs
 • dyskopatia

Warto pamiętać że problemy z oddychaniem nasilają się u pekińczyka w upalne  i deszczowe dni. Należy wtedy zrezygnować z męczących spacerów.

Pielęgnacja

Pekińczyk wymaga starannej pielęgnacji, regularnego szczotkowania i czesania, szczególnie w okolicach klatki piersiowej, boków oraz podbrzusza. W przeciwnym razie włos będzie się filcował i kolejne zabiegi staną się dla pupila po prostu bolesne. Poza tym skołtuniona sierść sprawia, że skóra nie oddycha, a co za tym idzie nie pełni swojej funkcji. Szczególnie ważne  jest regularne przemywanie oczu specjalnymi preparatami oraz sprawdzanie otworów nosowych i czyszczenie (chusteczką higieniczną) płytki nosowej. Uwagi wymagają także zęby, które należy regularne czyścić, aby zapobiec ich przedwczesnemu wypadaniu. Pekińczyka nie należy kąpać zbyt często, w większości przypadków wystarczy przetrzeć sierść mokrą szmatką, wytrzeć łapki. Do kąpieli (raz na 4 miesiące) warto zastosować dobrej jakości szampon, przeznaczony dla psów długowłosych. Pamiętajmy, aby czesać pupila dopiero po wysuszeniu sierści. 

Usposobienie i charakter

Pekińczyk to mały pies o stanowczym, niezależnym charakterze. Bywa uparty, zadziorny i porywczy. Gdy nie darzy kogoś szacunkiem, w ostentacyjny sposób ignoruje jego polecenia i zachowuje się wyniośle. W wychowaniu psa tej rasy ważna jest żelazna konsekwencja, cierpliwość oraz zrozumienie jego osobowości. Nie można oczekiwać od niego absolutnego posłuszeństwa. Warto stawiać mu jednak granice i szkolić w przyjazny, mądry i rozważny sposób. 

Pekińczyk lubi ciszę, spokój i porządek. Nie toleruje hałaśliwych, energicznych dzieci, rozgardiaszu i chaosu. Lubi przebywać w pobliżu domowników, ale ceni też sobie przestrzeń osobistą. Wobec obcych zachowuje dystans, jest nieufny, potrafi być nawet wojowniczy. Natomiast  w stosunku do opiekuna jest wierny, kochający i oddany. Uwielbia pieszczoty, choć sam decyduje kiedy i komu na nie pozwoli. Na jego uczucie trzeba sobie po prostu zasłużyć.

W kontaktach z innymi psami bywa waleczny, potrafi także stanąć w obronie właściciela. Choć lubi spacery, nie nadaje się do długich, męczących wypraw, wzmożonej aktywności fizycznej czy uprawiania psich sportów. Związane jest to  przede wszystkim z uwarunkowaniami w budowie anatomicznej ciała.

Zalety pekińczyka:

 • wierny
 • odważny, śmiały
 • pewny siebie
 • powściągliwy
 • amator spokojnego trybu życia
 • bardzo inteligentny
 • nie wymaga częstych, długich spacerów oraz wielkiego mieszkania i  ogrodu
 • szybko przywiązuje się do właściciela
 • nie jest szczekliwy

Wady pekińczyka:

 • uparty
 • niecierpliwy
 • wyniosły
 • krnąbrny
 • obficie gubi sierść
 • chrapie

Pekińczyk – żywienie

U dorosłego pekińczyka dzienne porcje  (najlepiej dwie) powinny się składać z najwyższej jakości rozdrobnionego pokarmu. W diecie należy uwzględnić mięso oraz dodatki w postaci m.in.: ryżu, makaronu, białego sera, gotowanych warzyw, owoców, orzechów, kiełków nasion. Od czasu do czasu menu można urozmaicić  podrobami, które są źródłem wapnia i zawierają dużo żelaza. Należy także pamiętać o suplementacji witamin i minerałów. Warto zadbać o to, aby pies był karmiony w tym samym miejscu i o tej samej porze.

Ciekawostki

 • Legenda głosi, że pekińczyki towarzyszyły Buddzie, a w razie niebezpieczeństwa zamieniały się w lwy. 
 • Na cesarskim dworze w Chinach kradzież pekińczyka była karana śmiercią.

Dodaj swój komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć tych znaczników HTML:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Zobacz również....

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Grzywacz chiński (ang. chinese crested dog) jest małym, sympatycznym i łagodnym psem do towarzystwa. Ten oryginalnie wyglądający czworonóg ma zarówno grono swoich oddanych wielbicieli, jak i krytyków, uważających go za rozpieszczoną i osobliwą zabawkę. Jednak faktem jest, że nikt nie przejdzie obok niego obojętnie.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Psi nos to wyjątkowo czułe i dokładne narzędzie, które służy poznawaniu świata zewnętrznego i analizie różnorodnych bodźców ze środowiska. Odgrywa także dominującą rolę w odbiorze stanów emocjonalnych ludzi oraz innych zwierząt. Mokry, chłodny nos jest odzwierciedleniem procesów zachodzących w organizmie czworonoga i potocznie uważany jest za objaw zdrowia oraz dobrej kondycji psa. Lecz czy suchy nos u psa zawsze powinien być powodem do niepokoju?

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Husky syberyjski jest jedną z najbardziej efektownych i najpiękniejszych ras psów. Jego cudowne niebieskie oczy są zniewalające i powodują, że w tym psie można zakochać się od pierwszego wejrzenia.

Data: | Kategorie: Blog, Życie z psem,

Alergia na zwierzęta to problem, który staje się coraz bardziej powszechny. Najczęściej objawia się katarem, kichaniem, łzawieniem oczu, wysypką, świądem lub trudnościami w oddychaniu. Wbrew obiegowym sądom sierść zwierząt nie jest alergenem, uczula natomiast wszystko to, co się na niej znajduje. Prawdziwym źródłem alergii jest białko występujące w ślinie i moczu psa (albumina), które przykleja się do martwych, wysuszonych płatków skóry (zwanych łupieżem). Nadzieję dla sympatyków psów, szczególnie wrażliwych na alergeny, dają wyniki badań naukowych, skazujące na istnienie ras psów, które mogą uczulać w znikomym stopniu. Zobacz, jaka rasa nada się idealnie jako pies dla alergika.

Data: | Kategorie: Blog, Rasy psów,

Hawańczyk to wyjątkowo radosny pies, który swoim optymizmem zaraża wszystkich domowników. Jest czuły, oddany i przyjaźnie nastawiony do otoczenia. Ten pełen werwy czworonóg jest wspaniałym towarzyszem dla całej rodziny. Uwielbia zabawy, spacery i z entuzjazmem reaguje na nowe wyzwania.

Data: | Kategorie: Blog, Zdrowie psa,

Nużyca u psa jest pasożytniczą chorobą zapalną skóry o podłożu genetycznymi lub immunologicznym. Wywoływana jest przez roztocza, które w wyniku nadmiernego, patologicznego namnażania się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych, doprowadzają do łysienia, łuszczenia się skóry, krost, czyraków, rumienia oraz wtórnych infekcji. Chociaż jest schorzeniem, które nie zagraża życiu psa, nie należy jej bagatelizować!

Warsaw Dog - dizajnerskie akcesoria dla psów. Sprawdź nas!

Bądź z nami na bieżąco! Dołącz do subskrypcji!

Newsletter będzie dostępny niebawem :)!